Էրիկ Հակոբյան. «Եթե բավարար կազմակերպված մարդիկ լինեն, կարող եք ստիպել սխալ մարդկանց՝ անել ճիշտ բաներ»
«Իշխանությունը հաղթում է 100-ից 99 դեպքում, բայց իշխանությունից ոչ մեկը չի քնում գիշերները՝ մտածելով այն 1 անգամի մասին»,- ասում է Կալիֆորնիայում բնակվող քաղաքական խորհրդատու Էրիկ Հակոբյանը, ով Impact Hub Yerevan-ի հրավերով բանախոսություն էր կարդում Երևանում՝ «Կազմակերպումը՝ փոփոխության շրջանում» թեմայով:
Լատինական Ամերիկայում, ըստ Է.Հակոբյանի, շարժումներ են եղել ավելի բռնարար ռեժիմների պարագայում, քան Հայաստանում է: Այստեղ նույնպես իշխանությունը չի նահանջի՝ առանց կռվի, սակայն Բաղրամյան պողոտայում հավաքվածները չունեն բավարար ուժեր՝ իշխանությանը դիմագրավելու համար: Նրանց խնդիրը, Հակոբյանի խոսքով, կազմակերպվելն է: Բուենոս Այրեսում, օրինակ, բազմաթիվ մարդկանց փոխարեն կլինեին 100 կազմակերպություններ, որոնք կկազմակերպեին շարժումը:
Էրիկ Հակոբյանը թվարկում է կազմակերպման հիմնական սկզբունքները՝ ուժի աղբյուրները հասկանալը, կազմակերպումը երկարաժամկետ դարձնելը, տեղական փորձառություններից բխող գործողություններ անելը, խնդիրը պարզ ու հստակ սահմանելը, մյուս կողմին հասկանալը, ճկուն մարտավարություն ունենալն ու օրենքները լավ իմանալը: Սրանց համար անհրաժեշտ են առաջնորդությունն ու ինստիտուցիոնալ հիշողությունը:
«Ինստիտուցիոնալ հիշողությունը կոլեկտիվ հիշողությունը չէ: Այն միանգամայն տարբեր է: Ասենք՝ ես ակտիվիստ եմ, դու էլ ես ակտիվիստ, մենք գործում ենք այս շարժման համար, երկրորդի, տասներորդի համար և տասնմեկերորդի դեպքում հիշում ենք, թե ինչ ենք սովորել երկրորդի ժամանակ: Ինստիտուցիոնալ հիշողություն ասելով ես նկատի ունեմ կազմակերպելն ու սովորելը: Կարծում եմ՝ այսօրվա շարժմանը ներգրավված երիտասարդներից շատերը երկու տարի առաջվա շարժումների վետերաններ են: Ուրեմն՝ դրա տարրը կա, բայց կարծում եմ՝ կարիք ունի ինստիտուցիոնալացվելու»,- ասում է Է.Հակոբյանը՝ մանրամասնելով, որ պետք է կազմակերպել 100, 500, թե 1000 հոգանոց հատվածին, քանի որ ամեն օր չի կարելի «10 հազար մարդ հավաքել՝ պարելու»:
Է. Հակոբյանը նաև նշում է, որ կարևոր չէ, թե շարժման անդամները հետո ուր կգնան, ինչպես Ղարաբաղ կոմիտեի կամ լեհական Solidarność շարժման դեպքում:
Կարևոր է նաև նման շարժումների դեպքում սոցիալական մեդիայի դերը հասկանալը: Հակոբյանը կարծում է, որ Թվիթերում #ElectricYerevan արշավը հրաշալի է, բայց պետք է գիտակցել, որ այն նաև օգտագործվում է իշխանության կողմից՝ հասկանալու համար, թե ով ում դեմ է: Նա հիշեցնում է, որ Իրանում, 2009 թվականին, Թվիթերն օգտագործվում էր՝ ցույցերի հարյուրավոր ակտիվ մասնակիցների կալանավորելու համար: «Մտայնություն կա, որ սոցիալական մեդիան ամեն բան փոխում է: Այն ոչինչ չի փոխում, այն մեկ այլ գործիք է, բայց բոլոր գործիքների նման՝ չեզոք գործիք է. երկու կողմերն էլ կարող են կիրառել այն»:
«Ոչ ոք չպետք է ունենա պատրանքը, թե Հայաստանի խնդիրները պետք է լուծվեն դրսից ինչ-որ մեկի կամ ինչ-որ մոդելի կողմից: Հայաստանի խնդիրները լուծվելու են նման սենյակներում՝ ձեր նման մարդկանց կողմից կամ նման բազմաթիվ սենյակներում՝ ձեր նման շատ մարդկանց կողմից»,- ասում է Է.Հակոբյանը՝ միաժամանակ խորհուրդ տալով չտպավորվել քաղաքական գործիչներով, որոնց հետ ինքն աշխատում է, և որոնք հեշտությամբ կգործեին Ստալինի համար, միաժամանակ կլինեին դեմոկրատ Վաշինգթոնում կամ կաշխատեին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունում. «Այս մարդկանց 70%-ն ամբողջ աշխարհում մի համակարգից մյուսն է գնում: Սրանք մարդիկ են, որոնք ուզում են թոշակ ու հարմարավետ կյանք, այնպես որ՝ մի տպավորվեք նրանցով»:

Eric Hacopian, a California based political consultant with over 25 years of experience in American politics, says that “governments win 99 out of 100 times, but everyone in power doesn't sleep at night worrying about that one time.”
At the invitation of Impact Hub Yerevan, Hacopian gave a talk on the issue of Organizing in an Era of Change last Friday and commented on the ongoing rate price hike protests in Yerevan.
The speaker noted that movements for change in Latin America have faced much more authoritarian regimes than in Armenia. Here too the regime will not give up without a fight, but those assembled at Baghramyan Avenue "do not have the troops for that right now", Hacopian noted.
Hacopian said that the problem faced by the protesters is getting organized and cited the example in Buenos Aires where 100 organizations would be on the ground to organize the movement.
He laid out the fundamental principles of organization – to know the sources of power, to make the organizing effort long-term, to implement actions derived from local experience, to define the issue simply and plainly, to understand the opponent, to have flexible tactics, and to know the law. What’s also required for the above are leadership and institutional memory.
“What I mean by institutional memory is organizing and learning from it. You don't want to relearn from the same things. I think a lot of the young people involved in the movement today are veterans of movements from two years ago. So there's an element of it, but I think it needs to be institutionalized,” said Hacopian, adding that one must organize groups of 100, 500, or 1,000 people since “one cannot gather 10,000 to dance.”
He also said that such movements must understand the role of social media.
Hacopian believes that the #ElectricYerevan Twitter campaign is brilliant but it must understand that it is also be used by the government to find out who is against whom. He reminded the audience that in Iran, in 2009, the government used Twitter to arrest hundreds of protesters.
“There's a notion that social media changes everything. Social media does not change anything. It’s another tool, but like any tool, it's a neutral tool. Both sides can use it,” he said.
“No one should have any illusions that the problems of Hayastan (Armenia - H.G.) are going to be solved by anyone from outside of it or by any model from outside of it. The problems of Hayastan are going to be solved in rooms by people like you and in multiple rooms with a lot more people like you,” said Hacopian.
At the same time, Hacopian called on people not to be impressed by politicians who could just as easily have worked for Stalin, be a democrat in Washington D.C, or work in Armenia’s Ministry of the Economy.
“70% of people in political life all over the world are people that are taken from one system to the next. These are people that want pension and a comfortable life. So do not be impressed by these people.”