Գյումրեցի ակտիվիստները բողոքի արտահայտման այլ ձեւեր են փնտրում
Էլեկտրաներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ Գյումրիում ընթացող բողոքի ակցիաները, որոնք սկսվել էին իրազեկման երթերով՝ մայրաքաղաքում ծավալվող դեպքերին զուգընթաց, երեկոյան սովորաբար վերածվում էին նստացույցի: Գիշերը Թատերական հրապարակում անցկացնող գյումրեցիների քանակը մեծ չէր, սակայն նման ձեւով նրանք իրենց զորակցություն էին հայտնում Բաղրամյան պողոտայում գտնվողներին: Կշարունակվե՞ն, արդյոք, ակցիաները նման ձեւաչափով, թե՞ կկրեն այլ բնույթ՝ կորոշվի այսօր, հանրային քննարկման ժամանակ:
Եթե հունիսի 27-ին հայտարարվել էր հանրային քննարկում եւ հրավաքվածները հիմնականում իրենց մտահոգությունն էին հայտնում կատարվող իրադարձությունների շուրջ, ինչպես նաեւ առաջարկում ստեղծված իրադրությունից դուրս գալու լուծման ճանապարհներ, ապա հունիսի 28-ն անցավ հիմնականում սպասման մեջ: Գյումրեցիները հավաքվել էին Թատերական հրապարակում, երաժշտություն էին լսում, պարում, իսկ նախաձեռնող խմբի անդամները սպասում էին մայրաքաղաքում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետագա զարգացմանը:
Կարեն Պետրոսյանը փոխանցեց, որ եթե Բաղրամյան պողոտայում ուժ կիրառվեր ցուցարարների նկատմամբ, իրենք Գյումրիում դիմելու էին քաղաքացիական անհնազանդության:
«Թե ինչ քայլերի կգնայինք, ես հիմա փակագծերը չեմ բացի, մանավանդ, որ երեկ ամեն ինչ խաղաղ անցավ, սակայն ասեմ, որ պատրաստ էինք գնալու քաղաքացիական անհնազանդության, դրա համար էլ պարբերաբար հորդորում էինք երեխաների հետ հրապարակ եկածներին տուն տանել փոքրիկներին: Մենք ներկայացուցիչ ունեինք Երեւանում, մեզանից մեկը երեկ մեկնել էր մայրաքաղաք, գտնվում էր Բաղրամայան պողոտայում եւ անընդհատ կապի մեջ էինք իր հետ, որ կարողանայինք մեր հետագա անելիքները տեղում որոշել»,-նշեց Կարեն Պետրոսյանը:
Ակտիվիստի համոզմամբ, տարբեր քաղաքներում բողոքի ակցիաներն արդյունավետ էին նաեւ այնքանով, որ տեղում էին պահում ոստիկանական ուժերը եւ նրանց Երեւան տեղափոխելու հավանականությունը հավասարվում էր զրոյի:
Այսօր՝ մեկ ժամից, տեղի կունենա հանրային քննարկում, եւ նստացույցի մասնակիցները կորոշեն՝ շարունակե՞լ գիշերել Թատերական հրապարակում, թե՞, այնուամենայնիվ, պետք է բողոքի արտահայտման այլ ձեւեր փնտրել:

В Гюмри активисты ищут новые формы борьбы
Проходившие в Гюмри акции протеста против повышения тарифа на электроэнергию, которые начались параллельно с разворачивавшимися в столице событиями, вечером обычно переходили в сидячий пикет. Число остававшихся ночью на Театральной площади гюмрийцев было невелико, однако этим они выражали поддержку участникам акции протеста на проспекте Баграмяна в Ереване.
Решение о том, продолжать акции в таком формате или придать им другой характер, будет принято сегодня во время общественного обсуждения.
Если в ходе обсуждения 27 июня выступавшие выражали обеспокоенность происходящими событиями и предлагали пути выхода из создавшейся ситуации, то 28-е июня участники акции провели в состоянии ожидания. Гюмрийцы, собравшиеся на Театральной площади, слушали музыку, танцевали, а члены инициативной группы ждали дальнейшего развития событий в столице.
Карен Петросян заявил, что если против демонстрантов на проспекте Баграмяна будет применена сила, то в Гюмри они начнут акцию гражданского неповиновения.
“Я сейчас не хочу говорить о том, какие шаги мы собирались предпринять, тем более, что вчера все прошло мирно. Отмечу лишь, что мы готовились к гражданскому неповиновению, поэтому периодические призывали тех, кто пришел на площадь с детьми, отвести их домой. В Ереване мы имели своего представителя, который находился на проспекте Баграмяна и постоянно был с нами на связи, чтобы мы могли на месте принимать решения”,- сказал Карен Петросян.
По словам активиста, акции протеста в различных городах страны дали результат в том плане, что заставляли полицию держать определенные силы на местах и не перебрасывать их в Ереван.
Сегодня через час состоится общественное обсуждение, на котором участники сидячего пикета решат, продолжать ночевать на Театральной площади или найти другие формы борьбы.