Հայաստանը կիսաավտորիտարից՝ ավտորիտար
2015 թվականը սկսվեց Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցումով: Այս միությունում թերևս ամենաաչք զարնող տարբերությունը Հայաստանի և միության անդամ մյուս երեք երկրների միջև քաղաքական ռեժիմի տարբերությունն է: Ի տարբերություն Բելառուսի, Ղազախստանի և Ռուսաստանի ՀՀ քաղաքական ռեժիմը կիսա-ավտորիտար է: Այս տարբերությունները հաշվի առնելով՝ դեռևս 2014 թվականին մենք կանխատեսում էինք, որ այս քայլը բացասական հետևանքներ կունենա Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների վրա: Այսօր արդեն կարելի է անել ոչ միայն կանխատեսումներ, այլ՝ եզրակացություններ:
Ըստ ժողովրդավարության համաշխարհային տենդենցներն ուսումնասիրող «Էկոնոմիստ Ինտելիջենս Յունիթ» կազմակերպության 2013 թվականի զեկուցման՝ Հայաստանը համարվում էր կիսաավտորիտար պետություն, որն, ընդ որում, գտնվում էր կիսաավտորիտար և ավտորիտար պետությունների սահմանագծին, ինչը նշանակում է, որ ցանկության դեպքում ավտորիտար համակարգի անցումն այնքան էլ մեծ ջանքեր չի պահանջի: Այլ կերպ ասած՝ Հայաստանը նախքան 2015 թվականն արված բոլոր ուսումնասիրությունների համաձայն ավտորիտարից մի քիչ ավելի լավ վիճակում գտնվող քաղաքական համակարգ ունի: 2015 թվականի շուրջ 6 ամսիների ընթացքում տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ ցույց են տալիս, որ ՀՀ իշխանությունները բռնել է կիսա-ավտորիտար համակարգից ավտորիտարի անցման ուղին:
Սովորաբար ավտորիտար համակարգերը զուրկ են քաղաքական բազմազանությունից, գործող իշխանության լեգիտիմությունը և կայացրած որոշումները հիմնված են լինում էմոցիոնալ փաստարկների վրա, քաղաքական շարժումները և մոբիլիզացումը ապօրինի կերպով խեղդվում է իշխող ուժի կողմից:
ՀՀ-ն լուրջ խնդիրներ ուներ քաղաքական բազմազանության հետ նախքան 2015 թվականը ևս, սակայն նախկինում այն առնվազն առերևույթ պահվում էր: Այդուհանդերձ, գործող իշխանության՝ քաղաքական բազմազանության վերացման ուղղությամբ նախաձեռնած քայլերը 2015 թվականին ավելի բացահայտ էին, քան նախկինում: 2015 թվականի փետրվար ամիսը սկսվեց Հայաստանում երկրորդ ամենաազդեցիկ քաղաքական կուսակցության ոչնչացմամբ: Սարգսյան-Ծառուկյան փոխադարձ վիրավորանքները, Բարգավաճ Հայաստանի արագընթաց անկումն ու քաղաքական ասպարեզում այս կուսակցության դիրքերի սրընթաց թուլացումը բնականաբար պատահական չէին:
Ուշագրավ է, որ ԲՀԿ-ն Ազգային ժողովում ՀՀԿ-ից հետո երկրորդ ամենաշատ պատգամավորներ ունեցող կուսակցությունն է (37 պատգամավոր): Հետևաբար հենց 2015 թվականին ԲՀԿ-ի դեմ պատերազմը պատահական չէր, այլ նպատակ ուներ ասպարեզից հեռացնել սահմանադրական փոփոխությունների իրագործմանը խոչընդոտելու հնարավորություն ունեցող առավել հզոր քաղաքական ուժին:
Սահմանադրական փոփոխությունները ևս ավտորիտար համակարգի անցման նախանշան կարող են համարվել, քանի որ այս փոփոխությունները հնարավորություն կնձեռեն քաղաքական իշխանությունը առավել հեշտ պահելուն:
Ավտորիտար համակարգերի հիմնական հատկանիշներից ևս մեկը դատական համակարգի կախյալ վիճակն է, կամ այսպես կոչված ընտրովի օրենսդրությունը, երբ իշխող համակարգը օրենքի ուժից վեր է: Իշխող ավտորիտար խումբը կամ անձը կարող է անտեսել օրենքը: Սովորաբար այդ մարդը կամ մարդկանց խումբը համարվում է օրենքից վեր: Հայաստանում իշխող խմբի օրենքից վեր լինելու ապացույցները բազմաթիվ են:
2015 թվականը աչքի ընկավ նաև ևս մեկ իրադարձությամբ: «Նախախորհրդարան»-ի մի քանի անդամներ ձերբակալվեցին առանց որևէ հիմնավոր ապացույցի: Ավելին՝ գործող իշխանությունը կարողացավ բարեհաջող կերպով էմոցիոնալ նրբերանգներ հաղորդել այդ իրադարձությանը՝ այն կապելով Ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի հետ: Էմոցիոնալ արգումենտներով իր քայլերը հիմնավորելով «Նախախորհրդարան»-ի անդամներին ապօրինի կերպով ձերբակալելու համար գործող իշխանությունը բնականաբար պատահական չէր ընտրել վերջին տարիներին հայ հասարակության համար ամենազգայուն և էմոցիոնալ ժամանակահատվածը:
Եթե վերոնշյալին հավելենք նաև անցած վեց ամիսների ընթացքում քաղաքացիական ակտիվություն դրսևորած այլ անձանց հանդեպ բռնությունները, «Նախախորհրդարան»-ի անդամների հանդեպ բռնի ուժի կիրառումը ԼՂՀ սահմանին, սահմանադրական փոփոխությունների ծրագիրը, ջրցան մեքենաների կիրառությունը հունիսի 23-ին Բաղրամյան պողոտայի խաղաղ ցուցարարների դեմ, լրագրողների դեմ բռնությունն ու անօրինական ձերբակալությունները, ինչպես նաև այլ տենդենցներ, ապա կարելի է հստակ արձանագրել 2015 թվականին Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների կտրուկ անկումը:
Հաշվի առնելով Հայաստանում տեղի ունեցող այս փոփոխությունները՝ կարելի է կանխատեսել, որ միջազգային կառույցների հաջորդ զեկույցներում Հայաստանը կհայտնվի ԵՏՄ մյուս անդամների կողքին՝ ավտորիտար երկրների ցանկում:

Армения - от полуавторитарного к авторитарному
2015-ый год начался вступлением Армении в Евразийский экономический союз. В этом союзе самое бросающееся в глаза различие - зто различие политического режима Армении и трех других стран - членов Евразийского союза. В отличии от Белоруссии, Казахстана и России, политический режим Армении полуавторитарный. Еще в 2014-ом году, учитывая это различие, мы предвидели, что этот шаг будет иметь отрицательные последствия для демократического процесса. Сегодня можно делать не только прогнозы, но и выводы.
Согласно докладу 2015-го года организации "Economist Intelligence Unit", изучающей тенденции мировой демократии, Армения считается полуавторитарным государством, которое, при этом, находится на границе между полуавторитарными и авторитарными государствами, а это означает, что «при желании» переход в авторитарную систему не потребует больших усилий. Иначе говоря, Армения согласно всем исследованиям, сделанным до 2015-го года, имеет политическую систему в немного лучшем состоянии. Однако, некоторые события, произошедшие в течении первой половины 2015-го года, показывают, что власти РА встали на путь перехода от полуавторитарной системы к авторитарной.
Обычно авторитарные системы лишены политического разнообразия, легитимность действующей власти и принятые решения основываются на эмоциональных фактах, а политические движения и мобилизация незаконным образом душатся силой действующей власти.
РА имела серьёзные проблемы с политическим разнообразием и до 2015-го года, но в прошлом они не были настолько явными. Тем не менее, шаги, предпринимаемые действующей властью в целях уничтожения политического разнообразия, в 2015-ом году стали более очевидными, чем в прошлом. Февраль 2015-го года начался с разгрома второй наиболее влиятельной в Армении политической партии. Взаимные оскорбления между Саргсяном и Царукяном, быстрое низвержение партии "Процветающая Армения" (РПА) и ослабевание позиций этой партии на политической арене были не случайны.
Примечательно, что РПА в Национальном собрании вторая после Республиканской партии Армении по численности депутатов (37 депутатов). Следовательно, война против РПА именно в 2015-ом гду была не случайна и имела цель вывести с арены вторую по влиянию политическую силу, имеющей возможность препятствовать реализации проекта конституционных поправок.
Сами конституционные поправки также могут считаться признаком перехода к авторитарной системе, т.к. эти поправки дадут возможность легче сохранить политическую власть.
Ещё одним основным признаком авторитарной системы является зависимое состояние судебной системы или, так называемое, селективное правосудие, когда правящая система выше силы закона. Иначе говоря, правящая авторитарная группа или лицо может игнорировать закон. Обычно этот человек или группа людей считаются выше закона и доказательств, что в Армении правящая группа выше закона, предостаточно.
2015-ый год ознаменовался ещё одним событием. Несколько членов "Предпарламента" были арестованы без основательных доказательств. Более того, действующая власть смогла придать эмоциональные нюансы этому событию, связав его со столетием геноцида. Объясняя незаконные аресты членов "Предпарламента" эмоциональными аргументами, власти не случайно выбрали самый чувствительный и эмоциональный для армянской общественности отрезок времени за последние годы.
Если к вышеперечисленному прибавить насилие по отношению к другим лицам, проявившим гражданскую активность за последние 6 месяцев, применение силы по отношению к членам "Предпарламента" на границе с НКР, программу конституционных поправок, применение водометов против мирно протестующих граждан страны, незаконные аресты и применение силы против журналистов 23-го июня 2015 года, а также и другие тенденции, то можно констатировать резкий спад демократических процессов в Армении в 2015-ом году.
Учитывая эти перемены, происходящие в Армении, можно предположить, что в следующих докладах международных организаций Армения окажется рядом с другими членами Евразийского экономического союза в списке авторитарных стран.