ՀՀԿ-ն շենք չի կառուցում. եղածն ուժեղացնում է
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե իրենք նախընտրական շտաբեր բացել են դեռեւս «նորանկախ Հայաստանի թոհուբոհի մեջ», այժմ պարզապես ուժեղացնում են կենտրոնական շտաբի գործունեությունը, եւ այդ հարցը պետք չէ այդքան շահարկել: «Ոչ թե շենք ենք սարքում, այլ եղածն ուժեղացնում ենք»,- ասաց Գալուստ Սահակյանը:
Կարծես ավանդույթ է դարձել՝ բոլոր պաշտոնաթող քաղաքական այրերն անմիջապես գնում են ՀՀԿ նախընտրական շտաբ: Այդպես վարվեց նաեւ երեկ հրաժարական ներկայացրած Սերժ Սարգսյանի փեսան` ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Միքայել Մինասյան: Ըստ Գալուստ Սահակյանի` իրենք են որոշում, թե ովքեր են ընդգրկվելու շտաբում: «Շտաբը ձեւավորվում է իր ղեկավարով եւ տեղակալներով եւ ունենում է իր աշխատակազմը: Իհարկե, նորից մարդիկ կլինեն, որոնք կընդգրկվեն շտաբում»,- ավելացրեց Գ. Սահակյանը:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը նորմալ է համարում նաեւ քաղաքական գործիչների եւ քաղաքագետների այն հայտարարություններին, թե պաշտոնաթողներին նախընտրական շտաբ ուղարկելով ՀՀԿ-ն կոծկում է իր ներսում առկա պառակտումները:
«Բնական է՝ քաղաքական կյանքն ակտիվանում է եւ այդ առումով բամբասանքներին ու շահարկումներին նորմալ եմ վերաբերում: Յուրաքանչյուր մարդ ուժեղանալու համար անպայման փորձում է մի հարված հասցնել ՀՀԿ-ին՝ չգիտակցելով, որ դրանով ոչ թե թուլացնում, այլ ուժեղացնում է ՀՀԿ-ին: Նախորդ անգամներում էլ այդպես եղել է, եւ ՀՀԿ-ն ուժեղացած է դուրս եկել»,- ասում է Գալուստ Սահակյանը:
Որոշ պաշտոնյաներ էլ արդեն սկսել են «հավատարմության երդում» տալ նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Այս առիթով էլ Գալուստ Սահակյանը նշեց, թե մարդիկ իրենց դիրքորոշումն են հայտնում եւ քաղաքական թիմում շատ կարեւոր է հավատարմությունը, «ոչ թե սրա կամ նրա մարդը լինելը»:

РПА не здание строит, а усиливает то, что есть
Руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян в беседе с “Hetq”-ом сказал, что предвыборные штабы они сформировали еще в период становления независимой Республики Армения, а сейчас просто усиливают деятельность центрального штаба. Так что не надо спекулировать этим вопросом, заявил Галуст Саакян, добавив: “Мы не здание строим, а усиливаем то, что есть”.
Уже стало традицией, что все ушедшие в отставку политические мужи сразу идут в предвыборный штаб РПА. Так поступил и подавший вчера прошение об отставке зять президента Сержа Саргсяна, первый заместитель руководителя президентской администрации Микаел Минасян. Заявления политических деятелей и политологов о том, что, отправляя смещенных со своих должностей чиновников в предвыборный штаб, РПА пытается скрыть раскол внутри партии, Г.Саакян считает нормальным явлением.
“Политическая жизнь активизируется, и в этом плане я нормально отношусь к сплетням и спекуляциям. Каждый, кто стремится усилиться, пытается нанести удар по РПА, не осознавая, что тем самым не ослабляет, а усиливает партию. Так было и в предыдущие периоды, и РПА вышла из этих ситуаций более сильной”,- сказал Галуст Саакян.
Некоторые должностные лица уже начали давать “клятву верности” Сержу Саргсяну. В связи с этим наш собеседник отметил, что “люди выражают свою позицию, а в политической команде важное значение имеет преданность, а не принадлежность к окружению того или иного лица”.