Սամվել Ալեքսանյանի ընկերությունը մոտ 300 հազ. լիտր վիսկի է արտադրել
Այս տարվա հունվար-մայիսին Հայաստանում արտադրվել է 298,3 հազ լիտր վիսկի։ Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում Հայաստանում վիսկի չի արտադրվել։
ԱՎԾ-ն վիսկիի արտադրության վերաբերյալ վիճակագրությունը ներկայացնում է այս տարվա հունվարից։ Միայն հունվարին արտադրության ծավալը կազմել է 52,1 հազ. լիտր։
Վիսկիի արտադրությամբ Հայաստանում ներկայում զբաղվում է «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը, որը պատկանում է Ազգային ժողովի պատգամավոր, Հանրապետական խմբակցության անդամ Սամվել Ալեքսանյանին։ «Ալեքս Գրիգը» նախորդ տարի նոր արտադրամաս է բացել վիսկիի արտադրության նպատակով։ Ավելի վաղ ընկերությունից հայտարարել էին, որ վիսկիի որոշ քանակ որպես փորձանմուշ ուղարկվել է Իրաք։
Վերջերս էլ Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Երևան Սիթի» սուպերմարկետներում հայտնվել է Mac Alex անվանմամբ վիսկի, որը հենց «Ալեքս Գրիգի» արտադրանքն է։ Այն ներկայացվում է որպես շոտլանդական հումքով պատրաստված բարձրորակ վիսկի։ Ի դեպ, վերջերս համացանցում նաև դրա գովազդն է տեղադրվել։
Չի բացառվում, որ «Ալեքս Գրիգը» բացի նշվածից, վիսկիի այլ տեսականի ևս վաճառքի հանի «Երևան Սիթի»-ներում։

Компания Самвела Алексаняна произвела почти 300 тысяч литров виски
В январе-мае с.г. в Армении было произведено 298,3 тыс. литров виски. Как сообщает Национальная статистическая служба, в указанный период прошлого года виски в Армении не производили.
Статистику о производстве этого напитка НСС начала представлять с января этого года. Только в январе объем производства составил 52,1 тыс. литров.
В настоящеее время производством виски в Армении занимается компания “Алекс Григ”, принадлежащая депутату Национального Собрания, члену парламентской фракции Республиканской партии Армении Самвелу Алексаняну.
В прошлом году “Алекс Григ” открыла новый цех по производству виски. Ранее компания заявила, что некоторое воличестве этого напитка в качестве опытной партии будет отправлено в Ирак.
А недавно в принадлежащих Алексаняну супермаркетах “Ереван Сити” появилось виски под названием “Mac Alex”, являющееся как раз продукцией компании “Алекс Григ”.
“Mac Alex” представляется как изготовленное на шотландском сырье высококачественное виски. Кстати, недавно в интернете появилась реклама этого товара.
Не исключено, что помимо указанной марки на прилавках “Ереван Сити” появится и другой ассортимент виски компании “Алекс Григ”.