Առաջին ագամ սիրիացի փախստականների թիվը գերազանցում է չորս միլիոնը
«Սիրիայի հակամարտությունից հարևան երկրներ փախչող փախստականների թիվն այժմ անցնում է չորս միլոնը, հաստատելով այն փաստը, որ փախստականների այդ ճգնաժամը Միավորված ազգերի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի /ՄԱԿ ՓԳՀ/ մեկ քառորդ դար մանդատի շրջանակներում միակ ամենամեծ ճգնաժամն է համարվում:
Թուրքիայում նոր ժամանումները, ինչպես նաև ըստ փախստականների վերաբերյալ թուրքական իշխանությունների թարմացված տվյալների համաձայն, արդեն այդ երկրում վերցրել են հարևան երկրներում սիրիացի փախստականների ընդհանուր քանակի ավելի քան 4.013.000-ը:
Ավելի՛ն, առնվազն 7.6 միլոն մարդ տեղահանված է Սիրիայի ներսում, որոնցից շատերը գտնվում են ծանր իրավիճակներում կամ դժվար հասանելի վայրերում:
«Սա մեկ հակամարտության պատճառով գոյացած ամենամեծ փախստական բնակչությունն է: Այդ բնակչություն ողջ աշխարհի աջակցության կարիքն ունի, բայց փոխարենն ապրում է դժվարին պայմաններում և ավելի խորն է սուզվում աղքատության մեջ», ասաց ՄԱԿ-ի Փախստականների գծով գերագույ նհանձնակատար Անտոնիո Գութերեսը:
Դժբախտաբար հեռանկարում չտեսնելով Սիրիայի պատերազմի ավարտը, ներկայումս արդեն հակամարտության հինգերորդ տարու մճգնաժամը գնալով ակտիվ է բնույթ է կրում և արդյունքում էլ աճում է փախստականների թիվը: Ներկայիս տեմպերով 2015թ.-ի վերջին ՄԱԿ ՓԳՀ-ն ակնկալում է, որ ցուցանիշը կհասնի 4.27 միլիոնի:
«Վատթարացող պայմանների պատճառով մեծ թվով փախստականներ շարժվում են Եվրոպա և այլ հեռավոր վայրեր, բայց գերակայող մեծամասնությունը մնում է տարածաշրջանում»,-ասաց Գութերեսն` ավելացնելով, «Մենք չենք կարող թույլ տալ նրանց և նրանց հյուրընկալող համայնքներին հուսահատության մեջ գլորվել»:
2015թ. հունիսին փախստականների արտահոսքի ընթացքում ավելի քան 24.000 մարդ Թել Աբյադից ժամանում էին Թուրքիա և Սիրիայի հյուսիսային այլ շրջաններ: Թուրքիան այժմ տարածաշրջանում սիրիացի փախստականների մոտավորապես 45 %-ի համար հանգրվան է դարձել:
Չորս միլիոն ցուցանիշը բաղկացած է1,805,255 սիրիացի փախստականներից Թուրքիայում, 249,726-ը Իրաքում, 629,128-ը Հորդանանում, 132,375-ը Եգիպտոսում, 1,172,753-ը Լիբանանում և 24,055-ը Հյուսիսային Աֆրիկայում: Ներառված չեն սիրիացիների կողմից ավելի քան 270.000 ապաստանի դիմումները Եվրոպայում, և հազարավոր մարդիկ, ովքեր տարածաշրջանից այլ երկրներ են վերաբնակեցվել:
Միևնույն ժամանակ, սիրիացի փախստականների ֆինանսավորման իրավիճակը նույնպես հրատապ խնդիր է դարձել: 2015թ. ՄԱԿ ՓԳՀ-ն և գործընկերները դիմել են $5.5 մլրդ ամերիկյան դոլարի համար: Այնուամենայնիվ, հունիսի վերջին դրությամբ պահանջված մարդասիրական ֆինանսական միջոցների միայն մոտավորապես մեկ քառորդն է ստացվել: Այդ ամենը նշանակում է, որ փախստականները բախվում են պարենային օգնության նոր խիստ կրճատման խնդրի հետ և պայքարում են նրա դեմ, որ կարողանան օգտվել կենսականորեն անհրաժեշտ առողջապահական ծառայություններից և հնարավորություն ունենան իրենց երեխաներին ուղարկելդպրոց:
Տեղահանված սիրիացիների կյանքը իսկապես շատ բարդ է: Հորդանանի ճամբարներից դուրս բնակվող փախստականների 86%-ն ապրում է աղքատության շեմից ցածր, օրեկան 3.2 ամերիկյան դոլարով: Լիբանանում փախստականների 55 %-ն ապրում է ոչ ստանդարտ կացարաններում:
Ողջ տարածաշրջանում տուն վերադառնալու հույսը գնալով նվազում է, քանի որ ճգնաժամը երկարաձգվում է: Փախստականներն էլ ավելի են աղքատանում, աճում է երեխաների աշխատանքի, մուրացկանության և երեխաների ամուսնության դեպքերը: Փախստականներին հյուրընկալող արդեն իսկ սոցիալապես անապահով համայնքներում առկա մրցակցությունը աշխատանքի, հողի, բնակարանային ջրի և էներգիայի համար սպառում է այդ համայնքների կողմից փախստականների խնդիրները լուծելու և նրանց տրվող աջակցությունը պահպանելու կարողությունները»:

The number of refugees fleeing the conflict in Syria to neighbouring countries has now passed four million, confirming that crisis as the world’s single largest refugee crisis for almost a quarter of a century under UNHCR’s mandate.
New arrivals in Turkey and updated data from the Turkish authorities on refugees already in that country have taken the total number of Syrian refugees in neighbouring countries to more than 4,013,000 people.
Furthermore, at least an additional 7.6 million people are displaced inside Syria - many of them in difficult circumstances and in locations that are difficult to reach.
“This is the biggest refugee population from a single conflict in a generation. It is a population that needs the support of the world but is instead living in dire conditions and sinking deeper into poverty,” said UN High Commissioner for Refugees António Guterres.
Tragically, and with no end in sight to Syria’s war, now in its fifth year, the crisis is intensifying and the number of refugees are rising. The four million milestone comes barely 10 months since the total of three million was reached. At current rates, UNHCR expects the figure to reach around 4.27 million by the end of 2015.
“Worsening conditions are driving growing numbers towards Europe and further afield, but the overwhelming majority remain in the region,” Guterres added. “We cannot afford to let them and the communities hosting them slide further into desperation.”
Refugee outflows in June 2015 saw more than 24,000 people arriving in Turkey from Tel Abyad and other parts of northern Syria. Turkey is now home to around 45 per cent of all Syrian refugees in the region.
The figure of four million comprises 1,805,255 Syrian refugees in Turkey, 249,726 in Iraq, 629,128 in Jordan, 132,375 in Egypt, 1,172,753 in Lebanon, and 24,055 elsewhere in North Africa. Not included, are more than 270,000 asylum applications by Syrians in Europe, and thousands of others resettled from the region elsewhere.
Meanwhile, funding of the Syria refugee situation has become an equally pressing problem. For 2015 as a whole, UNHCR and partners appealed for US$5.5 billion. However, as of late June, only around a quarter of the humanitarian funds requested have been received. This means refugees face tough new cuts in food aid, and struggle to afford lifesaving health services or send their children to school.
Life for Syrians in exile is increasingly tough. Some 86 per cent of refugees outside camps in Jordan live below the poverty line of US$3.2 per day. In Lebanon, 55 per cent of refugees live in sub-standard shelters.
Throughout the region, hope of returning home is dwindling as the crisis drags on. Refugees become more impoverished, and negative coping practices such as child labour, begging and child marriages are on the rise. Competition for employment, land, housing water and energy in already vulnerable host communities is straining the ability of these communities to cope with the overwhelming numbers and sustain their support to them.