Գործարարներն էլի կմտնեն խորհրդարան
ՀՀԿ-ից միշտ էլ հնչել են հայտարարություններ, թե առաջիկա ընտրություններում չեն խրախուսելու գործարարների մուտքը խորհրդարան, սակայն ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե ՀՀԿ-ն երբեք այդպիսի բան չի ասել և չի էլ պատրաստվում ասել:
«ՀՀԿ-ի ցուցակներում, իհարկե, որոշակի տեղաշարժեր կլինեն, ինչպես միշտ է եղել: Մի մասն այլ դերակատարում կունենան, կգան նաև նորերը»,- ասաց Գ. Սահակյանը:
Այսինքն` «Ազգային ժողովում նորի՞ց կլինեն գործարարներ» հարցին ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը հետևյալ պատասխանը տվեց. «Այսինքն՝ գործարարները համարվում են մեր ժողովրդի և քաղաքական դաշտի թշնամիները, և այդքան մտահոգո՞ւմ է ձեզ: Այդ գործարարները իրենց մեծ դերակատարումն ունեն, որոնց շնորհիվ մարդիկ թոշակներ են ստանում, աշխատավարձ են ստանում: Այնպես որ, քաղաքական սկզբունք դարձնել դա անհրաժեշտ չէ: Բայց միևնույն ժամանակ այսօր էլ մեր գործարարներից կան, որոնք ցանկանում են մտնել բիզնեսի դաշտ, իրենք ղեկավարեն իրենց բիզնեսը, և այդ պայմաններում մարդիկ կլինեն կգնան դեպի իրենց բիզնեսը»:
Ստացվում է, որ Գալուստ Սահակյանն ու իշխանության վերնախավն են որոշում` կատարե՞ն Սահմանադրության համապատասխան հոդվածը, թե՞ ոչ:
Հիշեցում. ՀՀ Սահմանադրություն, հոդված 65. «Պատգամավորը չի կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, զբաղեցնել պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կամ առևտրային կազմակերպություններում, կատարել այլ վճարովի աշխատանք, բացի գիտական, մանկավարժական և ստեղծագործական աշխատանքից»:
Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ մայիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում հիմնական պայքարողներից են լինելու ՀՀԿ-ն ու ԲՀԿ-ն: Գաղտնիք չէ նաև, որ այս կուսակցություններն են հիմնականում «ապահովում» գործարարների մուտքը խորհրդարան: Փաստորեն, ՀՀԿ-ն արդեն կողմորոշվել է և չի բացառում գործարարների մուտքը խորհրդարան:
Իսկ ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն էլ մեզ հետ զրույցում կոնկրետ չնշեց, թե ինչպես են վերաբերում գործարարների մուտքին Ազգային ժողով: Բնականաբար, այլ կարծիք չի էլ կարող լինել, որովհետև խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը հաջողակ գործարար է:
«Ես պատասխանատու եմ և կարող եմ խոսել մեր կուսակցության անունից, և վստահաբար ասում եմ, որ մեր կուսակցության համամասնական ցուցակը լինելու է շատ ներկայանալի: Այլ հարցերի չեմ ուզում պատասխանել»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:

Предприниматели опять пройдут в парламент
Представители Республиканской партии Армении всегда уверяли, что не будут поощрять избрание в парламент предпринимателей. Между тем руководитель парламентской фракции РПА Галуст Саакян в беседе с «Hetq»-ом сказал, что таких заявлений они никогда не делали и не собираются делать.
«Как всегда, в списках РПА будут внесены определенные изменения. Кому-то будет отведена иная роль, придут новые люди»,- сообщил Г.Саакян.
На вопрос «значит, в Национальном Собрании опять будут предприниматели?», руководитель фракции РПА ответил: «А разве предприниматели считаются врагами нашего народа и политического поля, раз так вас беспокоят? Предприниматели играют большую роль, благодаря которой люди получают пенсию, зарплату. Так что не следует превращать этот вопрос в политический принцип. Вместе с тем и сегодня есть предприниматели, которые хотят заняться своим бизнесом».
Получается, что вопрос о том, выполнять или не выполнять соответствующую статью Конституции РА, решают Галуст Саакян и властная элита. Напомним ст.65 Конституции РА: «Депутат не может заниматься предпринимательской деятельностью, занимать должность в государственных органах, органах местного самоуправления или коммерческих организациях, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, педагогической и творческой».
Ни для кого не секрет, что на предстоящих в мае парламентских выборах основная борьба развернется между РПА и ППА. Также не секрет, что именно эти партии «обеспечивают» в основном прохождение предпринимателей в парламент. Так что РПА уже сориентировалась и не исключает избрание бизнесменов в парламент.
Что касается партии «Процветающая Армения», то в беседе с нами депутат одноименной фракции Наира Зограбян не дала конкретного ответа на вопрос о том, как ППА относится к прохождению предпринимателей в Национальное Собрание. Но иначе и быть не могло, ведь лидер фракции Гагик Царукян является крупным предпринимателем.
«Я со всей ответственностью могу заявить, что пропорциональный список нашей партии будет очень представительным. На другие вопросы я не хочу отвечать»,- заявила Наира Зограбян.