100 LIVE-ն սկսում է «Ավրորա» համաշխարհային մրցանակի հավակնորդների առաջադրումը
Մեկնարկում է «Ավրորա» մրցանակի (Тhe Aurora Prize for Awakening Humanity) հավակնորդների առաջադրման փուլը։ «Ավրորան» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա նոր մրցանակ է, որը շնորհվելու է այն անհատներին կամ խմբերին, որոնք իրենց վտանգի ենթարկելով՝ օգնել են այլոց գոյատեւել։ Հուլիսից մինչեւ հոկտեմբեր www.100Lives.com/hy/prize կայքէջը մարդկանց հնարավորություն կտա մրցանակի առաջադրելու այն անհատներին, որոնք հաղթահարել են սեփական անձին սպառնացող բազում մարտահրավերներ եւ բացառիկ ազդեցություն են ունեցել մարդկային կյանքերի փրկության եւ մարդասիրական պայքարն առաջ մղելու գործում։
Մրցանակի հավակնորդներին գնահատելու համար «Ավրորա» մրցանակը Ընտրող հանձնաժողովում ընդգրկել է արժանի մարդկանց. Նոբելյան մրցանակակիրներ Էլի Ուիզելը, Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի ներկայիս նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Նյու Յորքի Քարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը, ինչպես նաեւ օսկարակիր դերասան ու մարդասիրական ոլորտի ակտիվիստ Ջորջ Քլունին։ Նրանք բոլորը տարբեր ոլորտներում հաջողությունների հասած անձինք են, որոնց միավորում է իրենց նվիրվածությունը մարդասիրության սկզբունքներին։
«Մենք ցանկանում ենք վերհանել խիզախումի եւ ոգեշնչման դեռեւս ոչ շատ հայտնի դրվագներ, մենք ուզում ենք արժանին մատուցել նրանց, ովքեր պատասխանատվություն են զգացել եւ հանուն մարդասիրության վտանգել են իրենց՝ ուրիշների կյանքը փրկելու համար»,-ասում է «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։
«Ավրորա» մրցանակը 100 LIVES նախաձեռնության համահիմնադիրներ Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի բարեգործության տեսլականն է: Նախաձեռնությունը երախտագիտություն է դրսեւորում այն անհատների եւ կազմակերպությունների հանդեպ, ում հերոսական քայլերը պահպանել են հայերի կյանքը ցեղասպանության տարիներին՝ 100 տարի առաջ: 100 LIVES-ը պատմում է վերապրողների եւ նրանց փրկողների պատմությունները եւ կարեւորում մարդասիրությունը: Նրանք միասին ցանկանում են ստեղծել մարդասիրական շարժում՝ հրավիրելով մարդկանց ուշադրությունն այն խնդիրների վրա, որոնց լուծելուն են ուղղված աշխարհում հայտնի անհատների եւ կազմակերպությունների էական եւ հետեւողական ջանքերը:
«Ցավալիորեն, մարդկությունը դեռ շարունակում է տառապել ողբերգական դեպքերից ու խնդիրներից: Այս մրցանակը նպատակ ունի աշխարհի ուշադրությունը բեւեռել այն հիշարժան ջանքերի վրա, որոնք գործադրվել են, որպեսզի աշխարհի ամենախոցելի խմբերին օգնեն գոյատեւել մոլորակով մեկ դեռեւս մոլեգնող հումանիտար ճգնաժամերում»,- ասում է «Ավրորա» մրցանակի համանախագահ Ջորջ Քլունին:
Հաղթողին կշնորհվի 100 հազար ԱՄՆ դոլար դրամական պարգեւ, իսկ նրան ոգեշնչած եւ գործողության մղած մարդասիրական կազմակերպությանը՝ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ։ Սա համահունչ է մրցանակի ոգուն, եւ հաղթողին թույլ է տալիս շարունակել բարեգործության շղթան։ Թեկնածուները կարող են լինել շահույթ չհետապնդող տարբեր ոլորտներից, այդ թվում՝ տնտեսական զարգացում, հանրային առողջապահություն, իրավագիտություն, կառավարում եւ կրթություն:
«Այս մրցանակը ստեղծվել է, որպեսզի իրական փոփոխություն բերի պայքարի այն ոլորտներում, որոնք մարդկանց ոգեշնչում են վտանգի ենթարկելու իրենց առողջությունը, ազատությունը, վարկանիշը կամ բարեկեցությունը, եւ օգնելու ուրիշներին գոյատեւել եւ հասնել բարօրության:Այս մրցանակը մյուսներից տարբերվում է այն ժառանգությամբ, որը նա ձեւավորելու է մարդասիրական ձեռնարկումները ոգեշնչող կազմակերպություններում ներդնելու միջոցով»,- ասում է «Ավրորա» մրցանակի համանախագահ Էլի Ուիզելը:
2016թ. ապրիլի 24-ին Երեւանում կայանալիք արարողության ընթացքում Ջորջ Քլունին հաղթողին կհանձնի անդրանիկ մրցանակը։

100 LIVES начинает сбор заявок на соискание новой гуманитарной премии
Начался сбор заявок на номинации новой международной гуманитарной премии The Aurora Prize for Awakening Humanity. Премия будет ежегодно вручаться человеку или группе лиц, рисковавших собой, чтобы помочь другим выжить. Подать заявку можно в период с 1 июля по 1 октября на специальной страницеwww.100lives.com/prize.
Кандидатов, которые внесли исключительный вклад в сохранение человеческих жизней и гуманитарную деятельность, будет рассматривать Отборочная комиссия, в которую входит группа выдающихся людей. В числе членов комиссии премии Aurora Prize –лауреаты Нобелевской премии мира Эли Визель, Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови; экс-президент Ирландии Мэри Робинсон; правозащитница Хина Джилани; почетный президент Международной кризисной группы, бывший министр иностранных дел Австралии Гарет Эванс; президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян и лауреат премии «Оскар», актер и филантроп Джордж Клуни. Все они едины в приверженности принципам гуманизма и социальной справедливости.
«Мы хотели бы выдвинуть на номинации малоизвестные, но вдохновляющие истории мужества и героизма, – сказал соучредитель премии Aurora Prize Рубен Варданян. – Отдать дань уважения тем, кто рисковал собственной безопасностью ради людей, обладает чувством ответственности и ощутимым образом поддерживает гуманитарные организации».
Премия Aurora Prize – это благотворительный проект Вартана Грегоряна, Нубара Афеяна и Рубена Варданяна, соучредителей инициативы 100 LIVES. Ее цель – выразить признательность людям и организациям, чьи героические действия спасли жизни армян 100 лет назад во время Геноцида. 100 LIVES делает истории о спасителях и спасенных достоянием гласности, воспевает стойкость человеческого духа. Общая цель благотворителей – создать гуманитарное движение, привлечь внимание к проблемам самых уязвимых групп населения на планете, наградить отдельных людей и организации, чьи способы решения этих проблем эффективны.
«К сожалению, подобные бедствия и трагические события до сих пор происходят. Идея Aurora Prize – привлечь внимание мировой общественности к исключительным усилиям, которые предпринимаются, чтобы помочь людям, наиболее уязвимым во время гуманитарных кризисов», – отметил сопредседатель премии Aurora Prize Джордж Клуни.
Победитель Aurora Prize получит в награду 100 тыс. долларов, а также грант в размере 1 млн долларов. Грант будет передан благотворительной организации, вдохновившей его на активную деятельность. Это позволит получателю и в дальнейшем заниматься благотворительностью. Номинации могут охватывать широкий спектр деятельности в некоммерческой области, включая экономическое развитие, здравоохранение, юриспруденцию, правосудие и образование.
«Цель премии Aurora Prize – реально поддержать тех, кто рискует здоровьем, свободой, репутацией или средствами к существованию, чтобы другие люди могли выжить и имели условия для развития, – сообщил сопредседатель премии Aurora Prize Эли Визель. – Мы инвестируем в организации, которые вдохновляют людей быть человечными, и этим премия отличается от других».
Первую премию Aurora Prize вручит Джордж Клуни. Церемония награждения состоится 24 апреля 2016 года в Ереване, столице Армении.