Վանաձորի ամենահին վերելակը` 46, ամենանորը՝ 27 տարեկան է
Լոռու մարզի տարածքում գրանցված է 207 վերելակ, որից 27-ը տեղակայված է Ալավերդու, 163-ը՝ Վանաձորի բազմաբնակարան շենքերում: Ալավերդու թվով 27 վերելակներից և ոչ մեկը արդեն մի քանի տարի է, փորձաքննություն չի անցնում: 2014թ.-ի ընթացքում Վանաձորի 163 վերելակներից փորձաքննություն է անցել ընդամենը 56-ը, 61-ը մի քանի տարի շարունակ գործել է առանց փորձաքննության, ևս 46-ը՝ չի գործել: 2015թ.-ի հունիս-հուլիս ամիսներին փորձաքննություն անցած վերելակների թիվն ավելացել է 19-ով: Լոռու մարզի տեխնիկական անվտանգության բաժնում հույս ունեն, որ մինչև տարեվերջ այս ցուցանիշն ավելի կբարձրանա:
ՀՀ «Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին» օրենքի համաձայն արտադրական վտանգավոր օբյեկտներ են համարվում այն վերելակները, որոնք տեղադրված են հանրային նշանակության կառույցներում, այդ թվում` արտադրական շինություններում, բազմաբնակարանային շենքերում, ընդհանուր օգտագործման համար նախատեսված այլ վայրերում` բացառությամբ 250 կգ և փոքր բեռնատարողությամբ վերելակների:
Լոռու մարզի բազմաբնակարան շենքերում տեղադրված բոլոր վերելակները 250 կգ-ից ավելի բեռնատարողություն ունեն:Մեկ վերելակի փորձաքննության արժեքը 2.930 դրամ է: Բազմաբնակարան շենքերի վերելակների փորձաքննության անցկացման համար պատասխանատու են համատիրությունները: Վերջիններս պետք է պայմանագիր կնքեն Լոռու մարզի տեխնիկական անվտանգության բաժնի հետ, որից հետո տարեկան մեկ անգամ կանցկացվի վերելակների փորձաքննություն: Վանաձորյան համատիրությունները, սակայն, մինչև վերջերս ակտիվություն չէին ցուցաբերում վերելակները փորձաքննության ենթարկելու հարցում:
Կարեն Բոյաջյան
«Համատիրություն կա, որի հաշվին 11-12 վերելակ կա գրանցած, բայց 12-ից ընդամենը մեկը կամ երկուսն է փորձաքննություն անցնում: Անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ մեկն անում են, մեկը՝ չեն անում, մանավանդ որ փորձաքննության գումարը շատ մատչելի է»,- այս տարվա գարնանը մեզ հետ զրույցի ժամանկ նշել էր Լոռու մարզի տեխնիկական անվտանգության բաժնի պետ Կարեն Բոյաջյանը:
Իրավիճակն այս առումով որոշակիորեն փոխվեց միայն մեկ-երկու ամիս առաջ, երբ Երևանի շենքերից մեկի վերելակն ընկնելու արդյունքում գրանցվեց հերթական դժբախտ դեպքը: Սա զգաստացրեց ինչպես ոլորտի պատասխանատուներին, այնպես էլ համատիրությունների նախագահներին:
Վանաձորի քաղաքապետարանում այս թեմայով հրավիրվեց հատուկ հանդիպում-քննարկում, որի ժամանակ Կ. Բոյաջյանը և Վանաձորի քաղաքապետարարանի համատիրությունների ու բնակարանային տնտեսության բաժնի պետ Գրիշա Պառավյանը համատիրությունների նախագահներին հորդորեցին պայմանագրեր կնքել վերելակների փորձաքննության համար:
Հորդորելը հորդորել, սակայն օրենքով սահմանված նորմերը չկիրառելու և ժամանակին փորձաքննություն չանցած վերելակների համար պատժամիջոցներ սահմանող ու կիրառող մարմինը մարզում ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության պետական հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչության Լոռու մարզային հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչությունն է: Այստեղ, սակայն, այնքան էլ տրամադրված չեն մարդկանց կյանքին ու անվտանգությանը սպառնացող վերելակների գործունեությունը կանոնակարգելու հարցում:
Վերջին 3 տարիներին տեսչությունը փորձաքննություն չանցած որևէ վերելակի համար համատիրությունների նկատմամբ տույժ տուգանքներ չի կիրառել:
Հարցին՝ ինչո՞ւ, տեսչության պետ Զավեն Ղևոնդյանը պատասխանում է. «Նրանց տրվել է ժամանակ, որ այս տարվա ընթացքում բոլորը անցնեն և այդ ժամանակում ես վստահ եմ, համենայն դեպս մտածում եմ, որ մարդիկ կգիտակցեն և կանեն օրենքով սահմանված դրույթները, այն է՝ ամենամյա փորձաքննություն կիրականացնեն»:
Տեսչության պետը հարցի լուծումը տույժ-տուգանքների կիրառման մեջ չի տեսնում.
«Գտնում եմ, որ մարդիկ իրենք պատկերացնում են վտանգավորությունը և տուգանքի մեջ չեմ տեսնում, չեմ կարծում, որ պետք է մարդկանց պատժել։ Այսինքն՝ մտածենք, որ տուգանք անենք, որ մարդը էդ գործառույթները կատարի, մարդիկ իրենք են ցանկություն հայտնում, էլ ի՞նչ նպատակ ունի որ… 5 օր էս կողմ, մի ամիս էն կողմ, մարդը կատարում ա իրա աշխատանքները»:
Զավեն Ղևոնդյան
Դիտարկմանս, որ 5 օր այս կողմ, 5 օր այն կողմը կարող է ճակատագրական լինել, տեսչության պետն արձագանքում է. «Գիտեք, եթե ճակատագրական այդ դեպքը լինի, ամեն պահ էլ կարելի է սպասել այդ դեպքին: Բայց թու թու թու, մենք դեպք չենք ունեցել և Աստված ոչ անի, որ դեպք լինի…»:
Տեսչության պետը տույժ-տուգանք կիրառելուց զատ հարկ չի համարել նույնիսկ գրավոր նախազգուշացումներ ուղարկել համատիրություններին: Այստեղ բավարարվել են ընտրողաբար, մի քանի համատիրությունների բանավոր զգուշացումներ տալով: «Կոնկերտ որ թաղամասում ես ապրում եմ, այդ թաղամասում համատիրության նախագահին ես տեղեկացրել եմ բանավոր, Դիմաց, Ցալկուտ և 3-րդ մաս կոչվող թաղամասերում եմ տեղեկացրել բանավոր,- ասում է տեսչության պետը:
Վանաձորի քաղաքապետարանի բնակարանային տնտեսության ու համատիրությունների բաժնում էլ բավարարվել են քաղաքապետի անունից համատիրությունների նախագահներին գրություններ ուղարկելով:
Ինչ վերաբերում է փորձաքննությունն իրականացնող Լոռու մարզի տեխնիկական անվտանգության բաժնին, ապա այստեղ էլ նշում են, որ իրենց գործը դիմող համատիրութունների վերելակների փորձաքննության անցկացումն է: Այսինքն, դիմում են, փորձաքննությունն իրականացնում են, չեն դիմում՝ չեն իրականացնում:
Արդյունքում այս երեք օղակների շուրջ պտտվող վերելակների խնդիրը ամեն պահի կարող է ավարտվել ինչ-որ մեկի մահով:
| Գ. Պառավյան |
Վերելակների շահագործման երաշխիքային ժամկետն ըստ մասնագետների սահմանված է 25 տարի: Քաղաքապետարանի համատիրությունների ու բնակարանային տնտեսության բաժնի պետ Գ. Պառավյանի տեղեկացմամբ՝ Վանաձորում վերելակ ունեցող բազմաբնակարան շենքերը կառուցվել են մինչև 1988թ.-ը, ամենահինը՝ Տիգրան Մեծի 77-ը, կառուցվել է 1969թ.-ին:
Սա նշանակում է, որ Վանաձորի ամենահին վերելակը 46, իսկ ամենանորը՝ 27 տարեկան է: Երաշխիքային ժամկետից երկար գործելը Վանաձորում պատասխանատուները բացատրում են հետերկրաշարժյան տարիներին որոշ ժամանակ վերելակների չգործելով: Մյուս կողմից էլ վստահեցնում նե, որ ընթացիկ նորոգումների արդյունքում հնարավոր է եղել երկարաձգել վերելակների շահագործման ժամկետները:
Պաշտոնական տվյալներով` վերջին 10 տարիների ընթացքում Վանաձորի 163 վերելակներից նորոգվել է շուրջ 50-ը, որից 11-ը՝ ՀՀ կառավարության, մնացածը՝ Վանաձորի քաղաքապետարանի ու շենքի համասեփականատերերի համատեղ ներդրմամբ: Սա, սակայն, քաղաքի վերելակների 30 տոկոսն էլ չի կազմում:
Հին վերելակները նորով փոխարինելու մասին խոսք անգամ լինել չի կարող. անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ չկան:
Եվ Վանաձորում շարունակում են գործել երաշխիքային ժամկետները լրացած վերելակները, որոնց հաճախակի խափանումները բնակիչների համար դարձել են ամենօրյա, սովորական երևույթ:

В Ванадзоре самому старому лифту 46 лет, самому новому – 27
В Лорийской области зарегистрировано 207 лифтов, 27 из которых  эксплуатируются в многоквартирных зданиях города Алаверди, 163 – Ванадзора. В Алаверди уже несколько лет ни один лифт не проходил экспертизу. В Ванадзоре в 2014 г. экспертизу прошли лишь 56 лифтов, 41 лифт несколько лет действовал без проведения экспертизы, а 46 лифтов вообщене работали. В июне-июле 2015 г. количество прошедших экспертизу лифтов увеличились на 19. В отделе технической безопасности администрации Лорийской области нас заверили, что до конца года этот показатель увеличится.
Согласно закону РА “О государственном регулировании обеспечения технической безопасности” опасными производственными объектами считаются те лифты, которые установлены в строениях общественного значения, в том числе производственных и многоквартирных, в местах общего пользования, за исключением лифтов грузоподъемностью 250 кг и меньше.
Грузоподъемность лифтов, установленных в многоквартирных зданиях Лорийской области, больше 250 кг. Экспертиза одного лифта стоит 2.930 драмов. Ответственность за проведение экспертизы лифтов в многоквартирных домах несут кондоминиумы. Последние должны заключать договоры с отделом техничесокй безопасности Лорийской области о проведениираз в год экспертизы. Однако в Ванадзоредо недавнего временикондоминиумы не проявляли активности в этом вопросе.
КаренБояджян
Есть кондоминмумы, в которых зарегистрировано 11-12 лифтов, но из них лишь один-два проходят экспертизу. Непонятно, почему один лифт проверяют, а другие – нет, тем более, что стоимость экспертизы довольно доступная”,- сказал в беседе с нами в мае этого года начальник отдела технической безопасности администрации Лори Карен Бояджян.
Ситуция в определенной степени изменилась 1-2 месяца назад, когда в результате падения лифта в одном из ереванских зданий произошел очередной несчастный случай. Это отрезвило как руководителей сферы, так и председателей кондоминиумов.
В мэрии Ванадзора состоялось обсуждение, в ходе которого К.Бояджян и начальник отдела кондоминиумов и жилищного хозяйства мэрии Гриша Паравян призвали председателей кондоминиумов заключить договоры о проведении экспертизы лифтов.
Наказание за невыполнение установленных законом норм и непроведение в нужные сроки экспертизы лифтов устанавливает инспекция пожарной и технической безопасности Лорийской области.
Здесь, однако, не слишком настроены на то, чтобырегулировать работу лифтов, угрожающих жизни и безопасности людей.
На вопрос, почему за последние три года ни один кондоминиум не был оштрафован за непроведение экспертизы лифтов, начальник испекции пожарной и технической безопасности Завен Гевондян сказал: “Им было дано время, чтобы за этот год все лифты прошли экпертизу. Я надеюсь, что за установленный срок люди осознают и выполнят требования закона. То есть каждый год будут проводить экспертизу”.
Решение вопроса начальник инспекции видит не в назначении штрафов. “Считаю, что люди сами осознают опасность, и назначать штраф для того, чтобы человек выполнял свои функции… Пятью днями больше или меньше… Человек выполняет свою работу”.
Завен Гевондян
В ответ на замечание о том, что эти пять дней могут стать судьбоносными, начальник инспекции сказал: “Если думать, что этот случай может стать судьбоносным… Такой случай может произойти каждую минуту. Но – тьфу-тьфу – подобных случаев у нас не было, и не дай Бог, чтобы что-то такое произошло…”
З.Гевондян не посчитал нужным даже в письменной форме предупредить кондоминиумы. Здесь ограничились устным предупреждением случайно выбранных нескольких кондоминиумов.
В отделе кондоминиумов и жилищного хозяйства мэрии Ванадзора ограничились тем, что отправили председателям кондоминиумов записки от имени мэра.
Что касается проводящего экспертизы отдела технической безопасности администрации Лори, то там отмечают, что их дело проводить экспертизу лифтов в тех кондоминумах, которые к ним обратятся. То есть если обратятся – экспертизу проведут, не обратятся – не проведут.
В результате проблема лифтов, которой должны заниматься эти три звена, в любой момент может закончиться чьей-либо смертью.
По утверждению специалистов гарантийный срок эксплуатации лифтов составляет 25 лет. Начальник отдела кондоминиумов мэрии Ванадзора Г.Паравян сообщил, что имеющие лифты многоквартирные здания были построены до 1988 г. Самый старый лифт действует в построенном в 1969 г. доме по адресу Тигран Мец, 77.
Г.Паравян
Это значит, что в Ванадзоре самому старому лифту 46 лет, а самому новому – 27. Эксплуатацию лифтов дольше гарантийного срока руководители города объясняют тем, что после землетрясения лифты какое-то время не действовали. С другой стороны они уверяют, что благодаря текущему ремонту удается продлить сроки эксплуатации лифтов.
По официальным данным за последние 10 лет в Ванадзореиз 163 лифтов было отремонтировано около 50: 11 – за счет финансирования правительства, остальные – на средства мэрии и собственников здания. Между тем этот показатель не составляет даже 30% от общего количества действующих в городе лифтов.
О замене старых лифтов на новые даже речи быть не может – нет необходимых финансовых средств.
Поэтому в Ванадзоре продолжают использовать лифты с истекшим гарантийным сроком, частые поломки которых стали для жильцов обычным явлением.