Ներթափանցումը գնալով խորանում է
Հայաստանի ևս երեք քաղաքներում այժմ հասանելի է դարձել «Ջի-Էն-Սի-ԱԼՖԱ» ընկերության համապետական ծածկույթի 10 Գբ/վ թողունակության IP/MPLS ցանցը: Դա Բյուրեղավան, Էջմիածին և Ծաղկաձոր քաղաքներն են:
Ինչպես հայտնում է «Ջի-Էն-Սի-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ-ի հանրային կապերի ծառայությունը, այդ բնակավայրերում շահագործման են հանձնվել ընկերության ցանցային հանգույցները, որոնք հագեցված են ամերիկյան Juniper Networks ընկերության արտադրության գերժամանակակից սարքավորումներով: Դա «Ջի-Էն-Սի-ԱԼՖԱ»-ին հնարավորություն է ընձեռում նշված կենրտոններից ինտերնետի հասանելիության, IP տարանցման, տվյալների հաղորդման վիրտուալ մասնավոր ցանցերի (VPN) և այլ ծառայություններ մատուցել շարժական կապի օպերատորներին, ինտերնետ-ծառայություն մատուցողներին և կորպորատիվ հաճախորդներին:
Ներկայումս «Ջի-Էն-Սի-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ-ի ցանցին միացված են հետևյալ մարզերն ու քաղաքները` Երևան, Կոտայք (Աբովյան, Բյուրեղաբան, Ծաղկաձոր, Նոր Հաճըն, Չարենցավան, Հրազդան), Արարատ (Արարատ, Մասիս, Վեդի, Արտաշատ), Վայոց Ձոր (Ջերմուկ, Եղեգնաձոր), Սյունիք (Քաջարան, Ագարակ, Սիսիան, Գորիս, Կապան), Արագածոտն (Աշտարակ, Ապարան), Շիրակ (Գյումրի), Լոռի (Վանաձոր, Սպիտակ, Ստեփանավան, Ալավերդի, Տաշիր), Տավուշ (Դիլիջան, Բագրատաշեն), Արմավիր (Արմավիր, Էջմիածին), Գեղարքունիք (Սևան):
Ընկերությունից հայտնում են, որ ցանցի ընդարձակմանը նպատակաուղղված ներդրումները շարունակվում են, ինչպես նաև շինարարական ու տեխնիկական աշխատանքները: Ակնկալվում է, որ առաջիկա ամիսներին «Ջի-Էն-Սի-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ-ի ցանցին կմիանան ևս 7 քաղաքներ` Իջևանը, Նոյեմբերյանը, Գավառը, Մեղրին, Եղվարդը, Մարտունին և Մեծամորը:
Ծրագրի հետեևողական իրագործումը կոչված է նպաստել Հայաստանում Ինտերնետի ներթափանցման մակարդակի, իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց համար տեղեկատվական ռեսուրսների հասանելիության աճին, ինչպես նաև ՀՀ տարածքում ընկերության կողմից տրամադրվեղ ժամանակակից ցանցային տեխնոլոգիաների հասանելիությանը:
«Ջի-Էն-Սի-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2007 թվականին: Այն հանդիսանում է միջազգային և հանրապետական նշանակության տրանսմիսիոն, տվյալների փոխանցման և ինտերնետ-ծառայությունների առաջատարներից մեկը Հայաստանում: Ընկերության հիմնական առաքելությունն է` կառուցել օպերատորական դասի և հանրապետական ծածկույթ ապահովող SDH (հիմնված Cisco Systems սարքավորումների վրա¤ և IP/MPLS (Juniper Networks ցանցային միջուկով) տեխնոլոգիաներով հագեցած օպտիկամանրաթելային հիմնացանց, որը բավարարում է միջազգային օպերատորների, հայաստանյան լարային և շարժական կապի օպերատորների, ինտերնետ-ծառայություններ մատուցողների, խոշոր միջազգային կազմակերպությունների և մասնավոր ընկերությունների, ինչպես նաև բանկերի տվյալների հաղորդման ու գերարագ ինտերնետ-ծառայությունների պահանջները:

Проникновение – всё глубже и глубже
Отныне национальная IP/MPLS сеть компании “Джи-Эн-Си-АЛЬФА” с пропускной способностью 10 Гбит/сек стала доступна еще в трех городах Армении. Это Бюрегаван, Эчмиадзин и Цахкадзор.
Как сообщает служба связей с общественностью ЗАО “Джи-Эн-Си-АЛЬФА”, в указанных населенных пунктах сданы в эксплуатацию сетевые узлы, оснащенные современным оборудованием американской компании Juniper Networks. Это дает армянской компании возможность предоставлять с данных центров телекоммуникационным операторам, Интернет-провайдерам и корпоративным клиентам услуги Интернет-доступности, IP-транзита, виртуальных частных сетей (VPN) передачи данных, а также другие услуги.
В настоящее время к сети ЗАО “Джи-Эн-Си-АЛЬФА” подключены следующие регионы и города Армении: Ереван, Котайк (Абовян, Бюрегаван, Цахкадзор, Нор Ачин, Чаренцаван, Раздан), Арарат (Арарат, Веди, Арташат), Вайоц Дзор (Джермук, Ехегнадзор), Сюник (Каджаран, Агарак, Сисиан, Горис, Капан), Арагацотн (Аштарак, Апаран), Ширак(Гюмри), Лори (Ванадзор,Спитак, Степанаван, Алаверди, Ташир), Тавуш (Дилижан, Баграташен), Армавир (Армавир, Эчмиадзин), Гегаркуник (Севан).
Компания сообщает, что продолжаются инвестиции, а также строительные и технические работы, нацеленные на расширение сети. Ожидается, что в ближайшие месяцы услуги ЗАО “Джи-Эн-Си-АЛЬФА” станут доступными еще в семи городах – Иджеване, Ноемберяне, Гаваре, Мегри, Егварде, Мартуни и Мецаморе.
Последовательная реализация этой программы призвана способствовать повышению уровня проникновения Интернета в Армении, росту доступности информационных ресурсов для юридических и физических лиц, а также обеспечению доступа к новейшим сетевым технологиям на территории РА.
ЗАО “Джи-Эн-Си-АЛЬФА” основано в 2007 году. Компания является одним из лидеров по предоставлению услуг международных и республиканских трансмиссионных каналов связи, передачи данных и Интернета. Главная миссия компании – создание оптико-волоконной телекоммуникационной сети общенационального значения и операторского класса на базе технологии SDH (основана на оборудовании Cisco Systems) и IP/MPLS (с сетевым ядром Juniper Networks). Эта технология предназначена для удовлетворения растущих потребностей в сетях передачи данных и в высокоскоростных Интернет-услугах международных операторов магистральной связи, местных операторов фиксированной и мобильной связи, провайдеров Интернет-услуг, крупных международных организаций, частных предприятий и банков.