Հայաստանում ամեն 5-րդ զույգն ամուսնալուծվում է. վերջին տարիների վիճակագրությունը
2014 թ.-ին նախորդող տարվա համեմատ Հայաստանում ամուսնություններն աճել են 3 %-ով՝ ընդհանուր առմամբ կազմելով 18.912 դեպք: Սակայն ամուսնությունների թվի աճին զուգահեռ ավելացել է նաև ամուսնալուծությունների քանակը մոտ 20 %-ով (4.500 դեպք): Համեմատության համար՝ 2014-ին ամուսնացածների թվի մոտ 24 %-ն ամուսնալուծվել է:
2010-2014 թթ. ընթացքում ամուսնացողների մոտ 20 %-ը (1/5) ամուսնալուծվել է: Ստացվում է ՝ ամեն 5-րդ զույգն ամուսնալուծվում է:
Տղամարդիկ ամուսնանում են 30, կանայք՝ 25 տարեկանում
2010-2014 թթ․ ընթացքում ամուսնացող տղամարդկանց գերակշիռ մասն ամուսնացել 29-30 տարեկանում, իսկ կանայք ՝ 25-26։ Նախորդող տարիների համեմատ թե՛ կանանց և թե՛ տղամարդկանց ամուսնության միջին տարիքն ավելացել է մոտ 4 տարով․ համեմատության համար՝ 1990-ական թվականների կեսին հայ տղամարդիկ ամուսնանում էին 26, իսկ կանայք՝ 22 տարեկանում։
Առաջին և վերջին ամուսնություն
Ամուսնացող կանանց և տղամարդկանց միջին տարիքը գրեթե նույնն է, ինչ գրանցվող առաջին ամուսնության տարիքը, այսինքն՝ այդ զույգերը կամ չեն բաժանվում, կամ դա նրանց առաջին և վերջին ամուսնությունն է լինում։
Ամենաշատն ամուսնալուծվում են Լոռու մարզում
Ամենաշատն ամուսնալուծվում են Լոռու մարզում. 2010-2014 թթ. ընթացքում մարզում ամուսնացածների միջինը մոտ 33 %-ն ամուսնալուծվել է: Ամուսնալուծության ամենաքիչ դեպքերը գրանցվել են Գեղարքունիքում, որտեղ նույն ժամանակահատվածի միջին ցուցանիշով լուծարվել է ամուսնությունների 10 %-ը:
256.000 մարդ երբևէ չի ամուսնացել
Հայաստանում անցակցված վերջին ՝ 2011-ի մարդահարի տվյալներով՝ 256.000 հազար մարդ երբևէ չի ամուսնացել (15-75 տարեկան): Չամուսնացածների 49,35 %-ը տղամարդիկ են: Երբևէ չամուսնացած մարդկանց գերակշռող մասը՝ մոտ 60 %, միչև 24 տարեկան է:
Այրիներն ավելի շատ են
Մոտ 57 000 մարդ Հայաստանում առանց ամուսին/կին է: Դրանց միջից 48.600-ը, այսինքն՝ 85 %-ը, կանայք են, 15%-ը, համապատասխանաբար, տղամարդիկ: Նրանց մեծ մասը 60-ից բարձր է:
Տեղեկությունները ԱՎԾ-ին տրամադրվում են ՀՀ արդարադատության նախարարության քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման (ՔԿԱԳ) գործակալության տարածքային բաժինների կողմից:

В Армении разводится каждая пятая супружеская пара – статистика последних лет
В 2014 году по сравнению с предыдущим годом число браков в Армении увеличилось на 3%, составив в общей сложности 18.912 случаев. Параллельно этому примерно на 20% увеличилось число разводов (4.500 случаев). Для сравнения отметим, что в 2014 г. развелось 24% супружеских пар.
В 2010-2014 гг. равод оформили около 20% вступивших в брак пар (1/5). Из этого следует, что в Армении разводится каждая пятая супружеская пара.
Мужчины вступают в брак в 30 лет, женщины – в 25
В 2010-2014 гг. подавляющее большинство вступивших в брак мужчин было в возрасте 29-30 лет, женщин – в возрасте 25-26 лет. По сравнению с предыдущими годами средний возраст вступления в брак и для женщин, и для мужчин увеличился на 4 года. Отметим, что в середине 1990-х годов армянские мужчины женились в 26 лет, а женщины выходили замуж в 22 года.
Больше всего разводов зарегистрировано в Лорийской области
В Лорийской области зарегистрирован самый высокий показатиель разводов. В 2010-2014 гг. в этой области развод оформило около 33% супругов. Меньше всего разводятся в Гегаркунике – 10% супружеских пар.
256.000 человек никогда не вступали в брак
По данным переписи населения, проведенной в Армении в 2011 г., 256.000 человек (в возрасте 15-75 лет) никогда не вступали в брак. 49,35% из них составляют мужчины. Возраст подавляющего большинства ни разу не вступавших в брак лиц (около 60%) составляет до 24 лет.
Вдов больше
Около 57 000 человек в Армении не имеют мужа или жену. 48.600 из них, или 85%, составляют женщины, 15% - мужчины. Возраст большинства этих людей выше 60 лет.
Сведения Национальной статистической службе РА предоставляют территориальные отделения Агентства регистрации актов гражданского состояния Министерства юстиции РА.