IDeA հիմնադրամն ու ՎԶԵԲ-ը կաջակցեն ենթակառուցվածքների եւ զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված ծրագրերին
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) միջեւ այսօր համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրվեց: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնում աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանում կայուն եւ տնտեսապես արդյունավետ քաղաքային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը:
Հուշագիրն ստորագրեցին IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Էդգար Մանուկյանն ու Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսը:
«IDeA հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Տաթեւի վերածնունդ» եւ Դիլիջան քաղաքի զարգացման ծրագրերն առաջին հերթին ուղղված են այդ տարածաշրջաններում համայնքային ենթակառուցվածքների եւ զբոսաշրջության զարգացմանը: Մենք ուրախ ենք, որ զարգացմանն ուղղված ծրագրերում կունենանք այնպիսի կարեւոր գործընկեր, ինչպիսին ՎԶԵԲ-ն է: Համոզված ենք, որ համատեղ ջանքերով մեզ կհաջողվի ավելի մեծ ծավալի աշխատանքներ իրականացնել, ինչպես նաեւ ընդլայնել գործակցության շրջանակները՝ ընդգրկելով նաեւ այլ ոլորտներ»,- նշեց Էդգար Մանուկյանը:
ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի տնօրենը նույնպես կարեւորեց փաստաթղթի ստորագրումը: «Մենք ակնկալում ենք շարունակել եւ խորացնել գործարար միջավայրի եւ տարածաշրջանների տնտեսական զարգացմանն ուղղված մեր փոխգործակցությունը: ՎԶԵԲ-ը պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանում հուսալի եւ ժամանակակից ենթակառուցվածքների զարգացմանը»,- ասաց նա:

IDeA Foundation and EBRD to Support Projects Aimed at Infrastructure and Tourism Development
Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) signed a memorandum of understating (MoU) on cooperation today.
The objective of this MoU is to enhance, on a non-exclusive basis, cooperation and to facilitate collaboration between the Parties to promote projects that support sustainable economic municipal infrastructure development in Armenia.
Acting General Director of IDeA Foundation Edgar Manukyan and Head of the EBRD Yerevan Office Mark Davis signed the Memorandum.
"'Tatev Revival' and Dilijan development projects implemented by IDeA Foundation are firstly aimed at the development of community infrastructures and tourism in those regions. We are happy to have an important partner such as the EBRD in development projects. We are sure our joint efforts will enable us to carry out larger-scale projects and ramp up cooperation to include other sectors as well," said Edgar Manukyan.
The Head of the EBRD Yerevan also highlighted the signing of the document.
"We look forward to continuing and deepening our mutual co-operation toward improvements in the business climate and regional economic development. The EBRD is firmly committed to supporting the development of reliable and modern infrastructure in Armenia." said Mark Davis.