Ախլաթյանցիները որոշել են կաթը լցնել գյուղի փողոցները
Ախլաթյան գյուղում կռիվ է ընկել. գյուղացիները որոշել են, որպես բողոքի ցույց, կաթը լցնել գյուղի փողոցները, համայնքապետը չի համաձայնում: «Ժողովո՛ւրդ, դրանից ոչինչ չի փոխվի, փոխարենը հակասանիտարական վիճակ կստեղծվի գյուղում»,- հորդորում է նա:
«Ես նրանց մտահոգությունը կիսում եմ: Ախլաթյանցիներիս ապրուստի հիմնական միջոցն անասնապահությունն է, բայց վերջերս կաթի գինը կտրուկ իջավ, որի պատճառով մարդիկ ֆինանսական մեծ կորուստներ են կրում,- ասում է Ախլաթյան համայնքի ղեկավար Արմեն Բեգլարյանը:
Նրա խոսքով՝ գյուղում օրական 4 տոննա կաթ է արտադրվում, որը մինչև վերջերս հանձնում էին տեղում գործող կաթի ընդունման արտադրամասին կամ «Աշտարակ կաթ» ընկերությանը, բայց մայիսից սկսած մթերողները 1 լիտր կաթի դիմաց վճարում են 90-100 դրամ՝ նախկին 150-ի փոխարեն: Դրա հետ միասին վճարումները տրվում են ուշացումներով: Համայնքի ղեկավարին մտահոգում է այն, որ վերջին ամսվա ընթացքում գյուղում 30-ից ավելի խոշոր եղջերավոր անասուն են մորթել:
«Դոլարից սկսած, ամեն ինչի գինը բարձրացրել են, նախկինի համեմատ ամեն ինչին մեկին տաս ենք տալիս, իսկ կաթի 1 լիտրն անգամ խանութում վաճառվող խմելու սովորական ջրի գին չունի: Օդանավակայանում մեկ շիշ «Ջերմուկը» 10 լիտր կաթի հախա,- ասում է Վոլոդյա Եղյանը:
| Հակոբ Հակոբյան |
Զայրութը չի զսպում նաեւ արցախյան ազատամարտի մասնակից Հակոբ Հակոբյանը, ով հայհոյախառն անհասցե բառերի տարափից հետո հանկարծ միանգամից խեղճացած ասում է. «Ես չեմ, դու ես, որտեղի՞ց սալյարկա, թել ճարեմ, տանեմ խոտս կապեմ, էլ բանկ չկա, որ վարկ չունենամ, ամսվա լրիվ օրերին վարկ եմ փակում, բայց չեմ կարում կաթը ծախեմ, որ էրկու կոպեկ ձեռքս ընկնի, էդ ծախսերն անեմ»:
Համայնքի ղեկավարը հաստատում է Հակոբի ասածը, որ գյուղում գրեթե ընտանիք չկա, որ վարկ չունենա: Նրա մոտավոր հաշվարկներով՝ ախլաթյանցի վարկառուները մի քանի հարյուր միլիոն դրամ վարկ ունեն, մեծ մասը՝ ժամկետանց:
«Դեռ բանկեր կան, որտեղ որոշ մարդիկ ժամկետանց պարտքեր ունեն, որի պատճառով մյուսներին այլևս չեն վարկավորում: Հիմա վարկը ոնց որ գյուղացու համար աշխատավարձ լինի, ամեն ամիս մի տեղից վարկ են վերցնում՝ մյուսը մարում, որովհետև իրենց տնտեսություններից եկամուտ չեն ստանում»,- նշում է համայնքապետը: Վերջինիս ասելով՝ մարդիկ կան, ովքեր իրենց գրավադրված անշարժ գույքը կորցրել են:
Նման իրավիճակում համայնքային իշխանությունը, արդյոք, միայն դիտորդի՞ կարգավիճակում է, մեր հարցին համայնքի ղեկավարը պատասխանում է, որ համայնքային բյուջեում ոչ մի դրամ չի նախատեսվում սոցիալական օգնությունների համար, և արդեն հինգերորդ տարին է, բյուջեի այդ հոդվածի համապատասխան տողը դատարկ է մնում: Միակ պատճառն, ըստ համայնքապետի, սուղ բյուջեն է, եկամուտներն էլ հավաքագրվում են 75%-ով, մինչև տարեվերջ հազիվ 80%-ի շեմը հաղթահարեն:
| Արմեն Բեգլարյան |
Եկամուտների հավաքագրումը կազմակերպելու համար որևէ վարչարարություն չի կիրառվում, քանի որ, ըստ համայնքի ղեկավարի, մարդիկ հնարավորություն չունեն վճարելու: Մյուս պատճառն, ըստ նրա, այն է, որ հողի սեփականատերերից ոմանք տարիներ առաջ արտագաղթել են և հարկ չեն վճարում: Տեղական իշխանությունն էլ չի կարողանում անգամ դատական կարգով հողակտորները հետ վերցնել:
Համայնքի ղեկավարը նշում է, որ երբեմնի աշխույժ Ախլաթյանը դատարկվում է, 130 տան համարյա մեկ քառորդի դուռը փակ է, 2015-ի առաջին կիսամյակում վեց ընտանիք է արտագաղթել:
«Մնան ի՞նչ անեն,- քիչ առաջվա վրդովված ձայնով հարցնում է Հակոբը,- Երևանի ցենտրում նստած մեր ճակակատագիրը որոշում են: Կաթի փոշու բազար ա, պրծավ: Չէն էլ հըմանչում, տելեվիզերավ կաթի փոշու ռեկլամ են անում: Կիրի, թող լսեն, գոնե ջանս դինջանա, փոխանակ օգնեն էդ համայնքին, մանկապարտեզ սարքեն, խմելու ջուր անցկացնեն, հացներս էլ կտրում են»:
«Ես հասակս առած մարդ եմ, արդեն գերեզմանիս քարն էլ ա պատրաստ, որ երեխեքիս նեղություն չտամ, սհենց որ գնաց, ինձ թաղելի միջոց էլ չի ինելու: Գյուղացուն կովի մինակ աթարն ա օգուտ մնում, մնացածավ հազիվ խոտ ենք առնում, արոտի փող տալիս: Էնքան բարձիթողի վիճակ ա, վեր ճահիճի, տիղմոտ ջուր ենք խմում: Մի քչված գյուղապետ ունենք, նրա ծերքին հինչ կա, կեսօր ա, փոխանակ մարդիկ հանդ գնան, խոտը հըվաքեն, եկալ ենք Բեգլարյանի իրեսը պուկում ենք, սա հինչ անի, ամեն կարգադրություն վերևից ա, սա էլ ա մեզ նման որոշալ իրա ունեցած անասունները մորթի»,- գյուղում ստեղծված իրավիճակը մեկնաբանում է Վոլոդյան:
Կաթի իրացման ցածր գնի պատճառով անասունների մորթը համայնքի ղեկավարը չի արդարացնում, բայց պնդում է, որ մարդկանց սոցիալական խնդիրներն ավելանում են և ըստ նրա, աբսուրդ է, որ հազարից ավելի խոշոր անասուն ունեցող գյուղում մարդիկ խոսում են օրվա հաց վաստակելու մասին:
«Մեր միակ հույսը հողերի միավորումն է, կոոպերատիվի ստեղծումը, որը հնարավորություն կտա միավորել մարդկային և ֆինանսական ռեսուրսները: Դրա հետ միասին կան մարդիկ, ովքեր փորձում են կրճատելով անասնագլխաքանակը, այգիներ հիմնել, ինչպես օրինակ, սկսել են մեծաթիվ ընկուզենիներ տնկել, նոր մշակաբույսեր ցանել, և այդ գործում խորհրդավություն են տրամադրում Սյունիքի գյուղատնտեսության աջակցության մարզային կենտրոնի խորհրդատուները»,- ասում է Արմեն Բեգլարյանը:
Համայնքի ավագանու հինգ անդամները ֆերմերներ են և ավագանու նիստերին նրանց խոսակցության հիմնական ու միակ թեման իրենց տնտեսություններն են: Միջոցներ չկան եւ խոսք էլ չկա օրինակ, մշակույթի տունը նորոգելու, մանկապարտեզ կառուցելու կամ որ ավելի հրատապ է, գյուղը խմելու ջրով ապահովելու մասին: Նույնիսկ նրանք, ովքեր, թվում է, թե հարց լուծող են, որոշում կայացնող, այլևս հուսահատ են և գյուղում հեռանկար չեն տեսնում:

Residents of Akhlatyan, a village of 600 in Armenia’s Syunik Province, have voiced their opposition to the low prices being offered for their milk by dumping the white liquid onto the streets.
Akhlatyan Mayor Armen Beglaryan opposes the protest action and has told villagers that nothing will change by dumping milk onto the streets and that it can even cause unsanitary conditions.
“I share their concerns. The main livelihood of the villagers is animal husbandry. But recently, the price of milk has drastically dropped and this has caused great financial losses for them,” says Mayor Beglaryan.
The mayor says that the village produces four tons of milk daily and that, until recently, it was all purchased by the Ashtarak Milk Company or the local milk wholesaler. The average price per liter had been 150 drams but dropped to 90-100 drams as of May. Payments for the milk have also been late. The mayor is concerned that due to the price drop some 30 cows have been slaughtered in the last month.
Hakob Hakobyan |
Artsakh War vet Hakob Hakobyan cannot curb his anger and let’s fly with a stream of expletives addressed to no one in particular. He them composes himself. “I can’t sell my milk. Everyday I’m paying off this or that loan. What’s going on?”
Mayor Beglaryan confirms that almost every family in the village has a loan to pay off. He figures that the loans combined total several hundred million AMD and that many are past due.
“Because some banks are carrying unpaid loans they will not provide financing to others. Loans have become akin to wages for villagers. Every month, they try to take out a loan from her or there. If successful, they use the money to pay off previous loans. They cannot do so otherwise because they have no other revenue,” says the mayor.
Beglaryan says that not one dime in social assistance is planned to be allocated from the village budget. He argues that the municipality collects only 75-80% of all revenues owed it.
Many land owners have long since emigrated and property taxes aren’t paid. Many residents are simply in no position to pay the taxes they owe.
Armen Beglaryan |
And people continue to leave Akhtalyan. The doors of 25% of the 130 village homes are locked. In the first half of 2015, six families have packed up and emigrated.
A disgruntled Hakob chimes in: “Stay and do what? They sit in the center of Yerevan and decide our fate. It’s a market for powdered milk. It’s over. They are broadcasting ads on TV for powdered milk. Write this all down. Instead of helping the community by building a kindergarten or supplying us with drinking water, they are cutting our livelihoods.”
Village resident Volodya also joins the conversation.
“I an old man ready for the grave. My headstone is ready. I don’t want to be a burden to my kids. But if things continue like this they won’t have the money to bury me.”
Volodya says he doesn’t blame the mayor for the troubles of the village since everything is decided at the top.
Mayor Beglaryan believes the only hope for the village is some type of cooperative farming – where the fields are merged and the human and financial resources of residents are pooled.
Some residents, due to the drop in dairy prices, have slaughtered their herds and used the revenue to cultivate the land. Many have turned to planting walnut trees and new crop varieties. The mayor says that the Syunik Provincial Government offers free advice to those getting into farming.
Five members of the village council are farmers. Thus, the main topic of discussion at council meetings invariably centers on their operations. There is no talk about renovating the cultural center or, for example, building a kindergarten. There’s no money to do so even if they wanted to.