Թբիլիսիի դատարանը վճիռ է կայացրել Վարդան Այվազյանի օգտին. համգյուղացիները բողոքարկելու են
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանն այսօր մերժել է Սամցխե-Ջավախքի Տաբածղուր գյուղի բնակիչների հայցն ընդդեմ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Այվազյանի հիմնադրած «Լճեր» ՍՊԸ-ի:
«Հետքի» հետ զրույցում գյուղացիները նշեցին, որ անպայման բողոքարկելու են վճիռը վերադաս ատյանում, քանի որ լիճը նրանց ապրուստի միակ միջոցն է: Բացի դրանից, գյուղացիների շահերը դատարանում ներկայացնող Զուրաբ Կումսիախվիլին «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ դատարանում արդեն իսկ պարզ էր, թե ինչպիսի վճիռ կկայացվի, քանի որ դատավարության մյուս մասնակիցները «մի կողմից էին»:
«Մենք շատ փաստարկներ ունեինք, որ վերադարձնեինք լիճը պետությանը, բայց դատարանը ոչինչ հաշվի չառավ: Մենք պատրաստվում ենք գործը Ստրասբուգի դատարան հասցնել»,-ասաց Զուրաբ Կումսիաշվիլին:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Վարդան Այվազյանի համագյուղացիները՝ Սամցխե-Ջավախքի Բորժոմի շրջանի Տաբածղուր գյուղի բնակիչները, դատի են տվել պատգամավորի ընկերությանը: Նրանք պահանջում են անվավեր ճանաչել և դադարեցնել Տաբածղուր լճում ձկնորսությամբ զբաղվելու Վարդան Այվազյանի հիմնադրած «Լճեր» (შპს "ტბები" ) ընկերության արտոնագիրը և իրենց տրամադրել Տաբածղուր լձում ձուկ որսալու առաջնային իրավունքը:

Тбилисский суд вынес решение в пользу Вардана Айвазяна: табацхурцы подадут апелляцию
Тбилисский городский суд сегодня отклонил иск жителей села Табацхур (Самцхе-Джавахк) против ООО “Лчер”, основанного депутатом Национального Собрания РА Варданом Айвазяном.
В беседе с Hetq.am табацхурцы заявили, что обязательно обжалуют это решение в вышестоящей судебной инстанции, поскольку озеро является для них единственным средством к существованию. Представлявший в суде интересы жителей села Зураб Кумсиашвили сообщил нам, что в суде уже было ясно, какое решение будет принято.
“Мы располагаем многочисленными аргументами в пользу возвращения озера государству, но суд ничего не принял во внимание. Мы собираемся дойти до Страсбургского суда”,- заявил Кумсиашвили.
Напомним, что жители села Табацхур, являющиеся односельчанами депутата НС РА Вардана Айвазяна, подали в суд на его компанию. Они требуют прекратить действие лицензии на ловлю рыбы в озере Табацхур, выданной ООО “Лчер” (შპს "ტბები") Вардана Айвазяна, а приоритетное право на ловлю рыбы в озере предоставить им.