Նրանք եկել են երկիրը փոխելու եւ փոխելու են
Մենք տարիներ շարունակ նորից ու նորից հայտնվում ենք անդունդում` առանց այնտեղից դուրս գալու: Այդպես էլ մենք արձանագրում ենք տարբեր ժամանակահատվածներում, որ անդունդում ենք: Իսկ այս ողջ ընթացքում զանգերը մշտապես ղողանջում են, եւ մենք համոզվում ենք, որ նաեւ մեզ համար են դրանք ղողանջում:
Մենք անդունդում հայտնվեցինք, երբ նորից կեղծեցին խորհրդանական եւ նախագահական ընտրությունները, երբ խորհրդարանում հայտնվեցին քրեական տարրեր, երբ քաղաքապետի պաշտոնից հրաժարված Գագիկ Բեգլարյանը նշանակվեց նախարար, երբ Սուրիկ Խաչատրյանը վերանշանակվեց մարզպետ, երբ վարչապետ նշանակվեց Հովիկ Աբրահամյանը, երբ օլիգարխներով որոշեցին պայքարել կոռուպցիայի դեմ, երբ հերթական կուսակցությունը հերթական անգամ ժողովրդին հանեց հրապարակ եւ ուղարկեց տուն... Ամեն անգամ մեզ գրանցում ենք անդունդում ու առանց այնտեղից դուրս գալու նորից նետում ենք այնտեղ։ Այդպես դյուրին է, այնտեղ՝ անդունդում, հանգիստ է, որովհետեւ ասում ենք` մենք անդունդում ենք, ոչինչ փոխել հնարավոր չէ։ Իսկ գլխներիս մշտապես կախված մի հարց է` ինչպես է հնարավոր շարունակել այսպես ապրել: Բայց հետո հիշում ես, որ այս նույն հարցը տարիներ շարունակ կախված է մեր գլխին, ու շարունակում ենք նույն ձեւով ապրել:
Շատերին թվում է, թե Բաղրամյան փողոցում ծնված երիտասարդական շարժումը մարեց: Նորից լսում ենք՝ վերջացավ ամեն ինչ։ Բայց այդպես չէ, բնավ այդպես չէ, որովհետեւ Բաղրամյանում նստած երիտասարդները որեւէ կուսակցության երիտասարդական թեւից չեն, նրանք չեն փչացել կուսակցական ճահճի մեջ եւ արդեն դրել են սկիզբը երկիրը փոխելու անկուսակցական ճանապարհին:
Այդ երիտասարդները լուսանցք նետեցին կուսակցություններին: Իսկ իշխանությունները բոլոր հաշվարկները կուսակցությունների վրա են անում: Բայց նրանք այլեւս երկրում որոշիչ ուժ չեն, նույնիսկ հիմա, երբ հաջորդ խորհրդարանում տեղեր ունենալու առեւտուրն է գնում, դա այլեւս որոշիչ չէ: Ինձ հարցնում են, թե ինչի հիման վրա եմ անում այս եզրահանգումները, պատասախանում եմ` լրագրողական ինտուիցիայի։ Ոմանք քմծիծաղ են տալիս, իսկ քմծիծաղը կարող է բազում իմաստներ ունենալ, այդ թվում այն իմաստը, որ ես քաղաքականությունից ոչինչ չեմ հասկանում, եւ ընդհնարապես՝ էս աշխարհից չեմ։ Այսպես ասում է ընկերներիցս մեկը։
Քաղաքացիական շարժումները նաեւ անողոք են, ղեկավարները, որոնք հայտնվում են այդ պահերին, պետք է հասկանան, որ ժամանակն անողոք է, եւ ժամանակին պիտի հեռանալ, հարթակը լակմուսի թուղթ է, կեղծիքը բացահայտում է ակնթարթորեն, կողքից հայտնվողները միշտ էլ լինելու են, ու նրանց վրա միշտ էլ ուշադրություն չեն դարձնելու, նրանք այդպես լուսանցքով զուգահեռ քայլելու են` մեկընդմերթ ոտքը գծից այս կողմ դնելով, խցանի պես դուրս շպտվելով:
Կլանային համակարգն իրականում հոգեվարքի մեջ է, սպառել է բոլոր ռեսուրսները: Իշխանությունները սերնդափոխություն ուզում են անել իրենց զավակների միջոցով, նրանք մտածում են, որ այդպես են պահելու իրենց իշխանությունը եւ թալանածը։
Երկիրը փոխելու են Բաղրամյանի երիտասարդները, այդ անփորձ երիտասարդները: Ինչպես են դա անելու՝ ահնազանդությամբ: Ոստիկանները նրանց հետ ոչինչ չեն կարողանալու անել, նրանք ասում են` ենթարկեք մեզ բռնության, մենք պատրաստ ենք դրան, մենք փակելու ենք փողոցները, մենք լուռ նստելու ենք գետնին, եկեք մեզ հանեք այդ փողոցներից, մայրուղիներից:
Իշխանությունն սպառվելու է փողոցներում, մայրուղիներում։ Դիմադրություն ցույց չտվող երիտասարդներն ուժասպառ են անելու զառամյալ իշխանությանը: Եւ սահմանադրական փոփոխությունները երկրորդական, երրորդական պլանում են, որովհետեւ Հայաստանում սահմանադրության խնդիր չկա: Սահմանդրական փոփոխությունների լինել-չլինելու հարցը որոշում են ոչ թե իշխանությունները եւ կուսակցությունները, այլ Բաղրամյանի երիտասարդները:
Եւ գալու է պահը, երբ ինքը՝ իշխանությունը, ինքնակապիտուլյացիայի է ենթարկվելու: Իշխանության ներկայացուցիչները կարող են քմծիծաղել այս տողերը կարդալիս: Միշտ այդպես է եղել, նրանք չեն տեսնում այն, ինչ ակնհայտ է, որովհետեւ նրանք այլ մոլորակում են ապրում, նրանց իրականությունը մեր իրականության հետ ոչ մի տեղ չի խաչվում։ Ոստիկանների մի հատված այդ օրերին Բաղրամյանը լքելու, հանդերձանքը շպրտելու մասին մտածել է։ Իսկ բանակը չի խառնվելու այդ գործընթացներին, որքան էլ փորձեն ներքաշել, բանակը մի պահ ասելու է՝ ես սահմանն եմ պաշտպանում:
Երիտասարդները ձեւակերպելու են այն օրակարգը, որը ժողովրդին միացնելու է իրենց, եւ գուցե այդ օրակարգի առանցքը դառնա «պետությունը թալանածները պետք է դատարանում հայտնվեն եւ ետ վեարդարձնեն թալանածը» կարգախոսը: Նրանք եկել են երկիրը փոխելու եւ փոխելու են։

Они пришли, чтобы изменить страну, и они ее изменят
На протяжении многих лет мы раз за разом оказывались в пропасти без возможности выбраться оттуда. И в разные периоды времени мы именно это и констатировали: находимся в пропасти. Между тем все это время колокол постоянно звонил, и мы убеждались, что он звонит и по нам.
В пропасти мы оказывались тогда, когда в очередной раз фальфицировались парламентские и президентские выборы, когда в парламент проходили криминальные элементы, когда отказавшийся от должности мэра столицы Гагик Бегларян был назначен министром, когда Сурика Хачатряна переназначили губернатором, когда премьер-министром стал Овик Абрамян, когда олигархи решили вести борьбу с коррупцией, когда очередная партия в очередной раз вывела людей на площадь, а потом отправила их по домам… Каждый раз мы констатируем, что находимся в пропасти, и, не успев выбраться оттуда, снова оказываемся там. Так легче. Там, в пропасти, спокойно, потому что мы говорим: мы в пропасти, изменить что-либо невозможно. А в головах у нас постоянно звучит вопрос: разве можно продолжать так жить? Потом мы вспоминаем, что этот же вопрос мы задаем себе много лет, но продолжаем жить по-прежнему.
Многим кажется, что зародившеемся на проспекте Баграмяна молодежное движение угасло. И мы снова слышим: все кончено. Но это не так. Отнюдь не так, потому что сидевшие на проспекте Баграмяна молодые люди не принадлежат к молодежному крылу какой-либо партии, они не испорчены в партийном болоте и уже вступили на беспартийный путь изменения страны.
Эти молодые люди вытолкали партии в маргинальное поле. А ведь власти делают ставку только на партии. Но те уже не являются движущей силой в стране. И даже сейчас, когда идет торг вокруг мест в будущем парламенте, партии уже не является решающим фактором. Меня спрашивают, на чем основываются мои выводы. Я отвечаю: на журналистской интуиции. Некоторые в ответ усмехается, а усмешка может означать многое, в том числе то, что я в политике ничего не смыслю, и воообще я не от мира сего. Так говорит один из моих друзей.
Кроме того, гражданские движения беспощадны. Появляющиеся в эти периоды руководители должны понимать, что время беспощадно, и нужно уходить вовремя. Трибуна как лакмусовая бумажка моментально выявляет ложь. Появляется много людей со стороны, на которых никогда не будут обращать внимания. Они так и будут идти параллельно по маргинальному полю, иногда отступая за черту в ту или иную сторону и вылетая как пробка.
В действительности клановая система переживает агонию, она исчерпала все свои ресурсы. Власти хотят осуществить смену поколений с помощью своих детей. Они думают, что таким образом сохранят свою власть и награбленное.
Страну изменят молодые люди с проспекта Баграмяна, эта неопытная молодежь. Как они это сделают? Путем неповиновения. Полицейские ничего поделать с ними не смогут. Они говорят: применяйте против нас насилие, мы к этому готовы, мы перекроем улицы, мы будем молча сидеть на земле, вышвиривайте нас с этих улиц, с магистралей.
Власть исчерпает себя на улицах, на магистралях. Не оказывающие сопротивление молодые люди обессилят престарелую власть. Конституционные изменения находятся на втором, на третьем плане, потому что в Армении нет проблемы Конституции. Вопрос о том, быть или не быть конституционной реформе, решают не власти или партии, а молодые люди с проспекта Баграмяна.
И наступит момент, когда сама власть объявит о самокапитуляции. Читая эти строчки, представители власти могут усмехнуться. Так было всегда. Они не видят очевидное, потому что живут на другой планете. Их реальность не имеет ничего общего с нашей реальностью. В те дни какая-то часть полицейских думала о том, чтобы покинуть проспект Баграмяна, сбросить с себя форму. Армия не станет вмешиваться в эти процессы, как бы ни пытались ее в это втянуть. В какой-то момент она скажет: я защищаю границы.
Молодежь сформулирует такую повестку, которая заставит народ присоединиться к ней. И, возможно, ключевым лозунгом этой повестки станет следующий: те, кто разграбил государство, должны предстать перед судом и вернуть награбленное.