Ադրբեջանը դարձավ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ, մինչդեռ հայերը նստել էին ձեռքները ծալած
Անցյալ շաբաթ նախագահ Ալիևը նշում էր Միավորված ազգերի կազմակերպությունում տարած իր երկրի պատմական հաղթանակը: Ադրբեջանն առաջին անգամ ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընտրվեց հեղինակավոր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կազմում երկու տարի ժամկետով:
Այս հոդվածում կարծարվեն հետևյալ երեք հարցերը. 1) ինչպե՞ս Ադրբեջանին հաջողվեց ընտրվել նման էլիտար մարմնի կազմում. 2) ինչի՞ կհասնի Ադրբեջանն իր ձեռք բերած նոր անդամակցությամբ. 3) ի՞նչ միջոցներ ձեռնարկեցին հայերը Ադրբեջանի թեկնածությունը կանխելու ուղղությամբ:
Ադրբեջանը, Հունգարիան և Սլովենիան մրցակցում էին Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանի համար նախատեսված Անվտանգության Խորհրդի ոչ մշտական անդամի աթոռի համար: Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանը նման հեղինակավոր մարմնի կազմում ընտրվելու հնարավորություն չպետք է ունենար, քանի որ այդ երեք երկրներից ամենաքիչ հավակնող պետությունն էր ՄԱԿ-ի Կանոնադրության պահանջները բավարարելու առումով` միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը չնպաստելու և ՄԱԿ-ի մարմինների աշխատանքներին չմասնակցելու պատճառով:
Արժանահավատ աղբյուրների համաձայն` Ադրբեջանը հաղթահարել է իր թերությունները` առաջարկելով ճանապարհորդական փաթեթներ և դրամական պարգևներ ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև տնտեսական օժանդակություն ֆինանսական թույլ երկրներին նրանց ձայների դիմաց ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում, որն ընտրում է Անվտանգության խորհրդի 10 ոչ մշտական անդամներին:
Օգտագործելով իր բոլոր լծակները` Ադրբեջանը ձեռք բերեց իսլամական երկրների, Արաբական լիգայի, «Չեզոք պետությունների շարժման» և ԱՊՀ (նախկին Խորհրդային Միության) երկրների, այդ թվում` Ռուսաստանի աջակցությունը: Այնուամենայնիվ, հակառակ այս արտասովոր լոբբինգի մարտավարությանը` Ադրբեջանը մեծ դժվարությամբ կարողացավ երկու օր տևողությամբ 17 քվեարկություններից հետո հավաքել անհրաժեշտ ձայները և միայն երբ նրա հիմնական մրցակից Սլովենիան, ի նշան բողոքի, հրաժարվեց մասնակցել: Սլովենիայի Արտաքին գործերի նախարար Սամուել Զբոգարը հնչեցրեց իր բողոքն առ այն, որ «իր երկիրը հավանություն չի տալիս նման ընտրարշավի ձևին»: Թեև նա չմանրամասնեց, այնուամենայնիվ, նա ի նկատի ուներ Ադրբեջանի շռայլ նվերներ բաշխելու գործելակերպը:
Բնականաբար, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ դառնալով` Ադրբեջանը բարձրացրեց իր միջազգային հեղինակությունը, ինչպես նաև ձեռք բերեց նոր մի միջավայր իր անհատնում հայատյաց քարոզարշավներն իրականացնելու համար: Այնուամենայնիվ, քիչ հավանական է, որ Ադրբեջանի պաշտոնատարները կկարողանան իրագործել իրենց կողմից հայտարարված նպատակը. այն է` ընդգրկել Արցախի հիմնախնդիրը Խորհրդի օրակարգում:
Մինսկի խմբի համանախագահներ Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն`Անվտանգության խորհրդի վետոյի իրավունք ունեցող մշտական հինգ անդամներից երեքը, բավականին հստակ նշել են, որ այդ խնդրով կզբաղվի միայն Մինսկի խումբը ՄԱԿ-ի շրջանակներից դուրս: Հետևաբար, Ադրբեջանի ղեկավարները հավանաբար պետք է հուսախաբ անեն իրենց ժողովրդին՝ նրանց վստահեցնելով, որ Անվտանգության խորհուրդը կքննարկի Ղարաբաղի հիմնախնդիրը: Ադրբեջանը կարող է նաև մխրճվել խիստ կնճռոտ իրավիճակներում՝ ստիպված լինելով դիրք բռնել այնպիսի վիճահարույց խնդիրների շուրջ քվեարկելիս, որտեղ ընդգրկված կլինեն Իրանը, Իսրայելը և Սիրիան և այլոք:
Մինչ Ալիևի ռեժիմը տակնուվրա էր անում աշխարհը, որպեսզի հավաքի Անվտանգության խորհրդի կազմում ընդգրկվելու համար պահանջվող ձայների քանակը, ի՞նչ էին անում հայերը Ադրբեջանի ջանքերին հակազդելու համար:
Երկրի ներսում ընդդիմադիրները քննադատում էին Հայաստանի կառավարությանը Անվտանգության խորհրդի անդամի համար Հայաստանի թեկնածությունը չառաջադրելու համար՝ պնդելով, որ դա կնվազեցներ Ադրբեջանի ձայների քանակը: Նման ռազմավարությունը, սակայն, չէր կարող բխել Երևանի շահերից, քանի որ Հայաստանը չի կարող մրցել Բաքվի մեծաքանակ ընտրակաշառքի բաշխման հետ և, ընդհակառակը, կխլեր Սլովենիայի ձայների մի մասը` ակամա նպաստելով Ադրբեջանի հաղթանակին:
Իմ նախկին հոդվածներից մեկում ես առաջարկել էի, որ Սփյուռքի հայկական կազմակերպությունները և ազդեցիկ անձնավորությունները, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հետ խորհրդակցությամբ, նախաձեռնեին միջազգային մի քարոզարշավ Ադրբեջանի թեկնածությանը հակազդելու համար: Ես կոչ էի անում աշխարհի բոլոր հայերին, որպեսզի դիմեն իրենց բնակության երկրների կառավարություններին` խնդրելով, որ չաջակցեն Անվտանգության խորհրդում Ադրբեջանի թեկնածությանը:
Ցավոք, ոչ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, ոչ էլ սփյուռքահայ ղեկավարները նման համակարգված ջանքեր չնախաձեռնեցին: Երկու ամիս առաջ, երբ 50 երկրներից պատվիրակներ հավաքվել էին Երևանում անցկացվող համահայկական համաժողովին, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնատարները պետք է օգտվեին այդ առիթից և կազմակերպությունների ղեկավարների և անհատ ակտիվիստների հետ միասին մշակեին Ադրբեջանի թեկնածությանը հակազդելուն ուղղված ռազմավարություն: Հետաքրքրականորեն համաժողովի օրակարգի թեմաներից մեկը «Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման կառուցակարգերի մասին» էր: Նման քննարկումներն օգտակար են, եթե միայն դրանց հաջորդում են կոնկրետ գործողություններ:
Բարեբախտաբար, հայերի համընդհանուր համակարգման մեխանիզմի հիմքերը վերջերս դրվեցին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված աշխատանքներում: Այս նպատակով, Երևանում մի քանի ամիս առաջ տեղի ունեցավ նախնական նիստ: Թուրքիան արդեն հայտարարել է, որ առաջադրելու է իր թեկնածությունը 2015 թվականին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կազմում ընդգրկվելու համար, հենց այն ժամանակ, երբ հայերը նշելիս կլինեն Ցեղասպանության հարյուրամյակը: Հարց է առաջանում. «Արդյո՞ք հայերը չորս տարի հետո ավելի լավ պատրաստված կլինեն հակազդելու Թուրքիայի թեկնածությանը, քան արեցին այս տարի Արդբեջանի թեկնածությանը հակազդելու հարցում»:

Pres. Aliyev was celebrating last week his country’s historic victory at the United Nations. With an overwhelming number of votes, Azerbaijan was elected for the first time to the prestigious UN Security Council for a two-year term.
This column shall address three questions: 1) how did Azerbaijan manage to get elected to such an elite body? 2) what will Azerbaijan accomplish with its newly-acquired seat? 3) what actions did Armenians take to counter Azerbaijan’s candidacy?
Azerbaijan, Hungary and Slovenia were competing for a non-permanent seat reserved for the Eastern European region in the Security Council. Normally, Azerbaijan would have no chance of getting elected to such a distinguished body, since it is the least qualified of the three countries in fulfilling the requirements of the UN Charter, due to its failure to contribute to international peace and security, and lack of participation in the work of UN agencies.
According to knowledgeable sources, Azerbaijan made up for its deficiencies by offering tour packages and monetary incentives to UN delegates, and economic inducements to financially strapped nations in return for their votes at the UN General Assembly which elects the 10 non-permanent members of the Security Council. By hook or by crook, Azerbaijan acquired the support of Islamic countries, the Arab League, the Non-Aligned Movement, and CIS (former Soviet) countries, including Russia. Yet, despite these unusual lobbying tactics, it took Azerbaijan 17 rounds over a two-day period to garner the necessary votes, and only after Slovenia, its main rival, withdrew in protest from the race. Slovenia’s Foreign Minister Samuel Zbogar complained that his country “did not approve the way this campaign was held.” Although he did not elaborate, he was referring to Azerbaijan’s lavish gift-giving spree.
Naturally, gaining a seat on the powerful UN Security Council accords Azerbaijan international prestige and a new venue to pursue its incessant Armenophobic campaigns. Nevertheless, there is little chance that Azeri officials will be able to succeed in their announced objective of placing the Karabagh (Artsakh) conflict on the Council’s agenda. The Minsk Group co-Chairs -- France, Russia and the United States -- as three of the five veto-wielding permanent members of the Security Council, have made it amply clear that this matter will be handled by the Minsk Group, outside the UN framework. Hence, Azerbaijan’s leaders risk disillusioning their people, having reassured them that the Security Council will take up the Karabagh issue. Azerbaijan could also get entangled in precarious situations, being forced to take sides when voting on confrontational issues involving Iran, Israel, and Syria, among others.
While the Aliyev regime was turning the world upside down to come up with votes for its Security Council bid, what were Armenians doing to counter Azerbaijan’s efforts?
Opponents at home criticized the Armenian government for not declaring Armenia’s candidacy for the Security Council, arguing that this would have taken away votes from Azerbaijan. Such a strategy, however, may not have been in Yerevan’s best interest, because Armenia could not compete with Baku’s vote-buying spree, and would have drawn votes away from Slovenia, assuring a bigger victory margin for Azerbaijan.
In an earlier column, I had suggested that Armenian organizations and prominent individuals in the Diaspora, in consultation with Armenia’s Foreign Ministry, launch a global campaign to counter Azerbaijan’s candidacy. I had urged Armenians around the world to ask their respective governments not to support Azerbaijan’s Security Council bid.
Regrettably, neither the Armenian Foreign Ministry nor the Diaspora leadership initiated such a coordinated effort. Two months ago, when delegates from 50 countries gathered at a Pan-Armenian Conference in Yerevan, Foreign Ministry officials should have taken the opportunity to strategize with activists and heads of organizations on how to counter Azerbaijan’s candidacy. Ironically, one of the topics on the conference agenda was “mechanisms for the development of Armenia-Diaspora partnership.” Such discussions are only useful if they are followed up by concrete actions.
Fortunately, a mechanism for global Armenian coordination is in the works for the 100thanniversary of the Armenian Genocide. For this purpose, a preliminary meeting was held in Yerevan several months ago. Turkey has already announced its UN Security Council candidacy for 2015, at a time when Armenians will be commemorating the centennial of the Genocide. The question is: Will Armenians be better prepared to counter Turkey's candidacy in four years than they were Azerbaijan’s this year?