Ադրբեջանը դարձավ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ, մինչդեռ հայերը նստել էին ձեռքները ծալած
Անցյալ շաբաթ նախագահ Ալիևը նշում էր Միավորված ազգերի կազմակերպությունում տարած իր երկրի պատմական հաղթանակը: Ադրբեջանն առաջին անգամ ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընտրվեց հեղինակավոր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կազմում երկու տարի ժամկետով:
Այս հոդվածում կարծարվեն հետևյալ երեք հարցերը. 1) ինչպե՞ս Ադրբեջանին հաջողվեց ընտրվել նման էլիտար մարմնի կազմում. 2) ինչի՞ կհասնի Ադրբեջանն իր ձեռք բերած նոր անդամակցությամբ. 3) ի՞նչ միջոցներ ձեռնարկեցին հայերը Ադրբեջանի թեկնածությունը կանխելու ուղղությամբ:
Ադրբեջանը, Հունգարիան և Սլովենիան մրցակցում էին Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանի համար նախատեսված Անվտանգության Խորհրդի ոչ մշտական անդամի աթոռի համար: Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանը նման հեղինակավոր մարմնի կազմում ընտրվելու հնարավորություն չպետք է ունենար, քանի որ այդ երեք երկրներից ամենաքիչ հավակնող պետությունն էր ՄԱԿ-ի Կանոնադրության պահանջները բավարարելու առումով` միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը չնպաստելու և ՄԱԿ-ի մարմինների աշխատանքներին չմասնակցելու պատճառով:
Արժանահավատ աղբյուրների համաձայն` Ադրբեջանը հաղթահարել է իր թերությունները` առաջարկելով ճանապարհորդական փաթեթներ և դրամական պարգևներ ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև տնտեսական օժանդակություն ֆինանսական թույլ երկրներին նրանց ձայների դիմաց ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում, որն ընտրում է Անվտանգության խորհրդի 10 ոչ մշտական անդամներին:
Օգտագործելով իր բոլոր լծակները` Ադրբեջանը ձեռք բերեց իսլամական երկրների, Արաբական լիգայի, «Չեզոք պետությունների շարժման» և ԱՊՀ (նախկին Խորհրդային Միության) երկրների, այդ թվում` Ռուսաստանի աջակցությունը: Այնուամենայնիվ, հակառակ այս արտասովոր լոբբինգի մարտավարությանը` Ադրբեջանը մեծ դժվարությամբ կարողացավ երկու օր տևողությամբ 17 քվեարկություններից հետո հավաքել անհրաժեշտ ձայները և միայն երբ նրա հիմնական մրցակից Սլովենիան, ի նշան բողոքի, հրաժարվեց մասնակցել: Սլովենիայի Արտաքին գործերի նախարար Սամուել Զբոգարը հնչեցրեց իր բողոքն առ այն, որ «իր երկիրը հավանություն չի տալիս նման ընտրարշավի ձևին»: Թեև նա չմանրամասնեց, այնուամենայնիվ, նա ի նկատի ուներ Ադրբեջանի շռայլ նվերներ բաշխելու գործելակերպը:
Բնականաբար, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ դառնալով` Ադրբեջանը բարձրացրեց իր միջազգային հեղինակությունը, ինչպես նաև ձեռք բերեց նոր մի միջավայր իր անհատնում հայատյաց քարոզարշավներն իրականացնելու համար: Այնուամենայնիվ, քիչ հավանական է, որ Ադրբեջանի պաշտոնատարները կկարողանան իրագործել իրենց կողմից հայտարարված նպատակը. այն է` ընդգրկել Արցախի հիմնախնդիրը Խորհրդի օրակարգում:
Մինսկի խմբի համանախագահներ Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն`Անվտանգության խորհրդի վետոյի իրավունք ունեցող մշտական հինգ անդամներից երեքը, բավականին հստակ նշել են, որ այդ խնդրով կզբաղվի միայն Մինսկի խումբը ՄԱԿ-ի շրջանակներից դուրս: Հետևաբար, Ադրբեջանի ղեկավարները հավանաբար պետք է հուսախաբ անեն իրենց ժողովրդին՝ նրանց վստահեցնելով, որ Անվտանգության խորհուրդը կքննարկի Ղարաբաղի հիմնախնդիրը: Ադրբեջանը կարող է նաև մխրճվել խիստ կնճռոտ իրավիճակներում՝ ստիպված լինելով դիրք բռնել այնպիսի վիճահարույց խնդիրների շուրջ քվեարկելիս, որտեղ ընդգրկված կլինեն Իրանը, Իսրայելը և Սիրիան և այլոք:
Մինչ Ալիևի ռեժիմը տակնուվրա էր անում աշխարհը, որպեսզի հավաքի Անվտանգության խորհրդի կազմում ընդգրկվելու համար պահանջվող ձայների քանակը, ի՞նչ էին անում հայերը Ադրբեջանի ջանքերին հակազդելու համար:
Երկրի ներսում ընդդիմադիրները քննադատում էին Հայաստանի կառավարությանը Անվտանգության խորհրդի անդամի համար Հայաստանի թեկնածությունը չառաջադրելու համար՝ պնդելով, որ դա կնվազեցներ Ադրբեջանի ձայների քանակը: Նման ռազմավարությունը, սակայն, չէր կարող բխել Երևանի շահերից, քանի որ Հայաստանը չի կարող մրցել Բաքվի մեծաքանակ ընտրակաշառքի բաշխման հետ և, ընդհակառակը, կխլեր Սլովենիայի ձայների մի մասը` ակամա նպաստելով Ադրբեջանի հաղթանակին:
Իմ նախկին հոդվածներից մեկում ես առաջարկել էի, որ Սփյուռքի հայկական կազմակերպությունները և ազդեցիկ անձնավորությունները, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հետ խորհրդակցությամբ, նախաձեռնեին միջազգային մի քարոզարշավ Ադրբեջանի թեկնածությանը հակազդելու համար: Ես կոչ էի անում աշխարհի բոլոր հայերին, որպեսզի դիմեն իրենց բնակության երկրների կառավարություններին` խնդրելով, որ չաջակցեն Անվտանգության խորհրդում Ադրբեջանի թեկնածությանը:
Ցավոք, ոչ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, ոչ էլ սփյուռքահայ ղեկավարները նման համակարգված ջանքեր չնախաձեռնեցին: Երկու ամիս առաջ, երբ 50 երկրներից պատվիրակներ հավաքվել էին Երևանում անցկացվող համահայկական համաժողովին, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնատարները պետք է օգտվեին այդ առիթից և կազմակերպությունների ղեկավարների և անհատ ակտիվիստների հետ միասին մշակեին Ադրբեջանի թեկնածությանը հակազդելուն ուղղված ռազմավարություն: Հետաքրքրականորեն համաժողովի օրակարգի թեմաներից մեկը «Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման կառուցակարգերի մասին» էր: Նման քննարկումներն օգտակար են, եթե միայն դրանց հաջորդում են կոնկրետ գործողություններ:
Բարեբախտաբար, հայերի համընդհանուր համակարգման մեխանիզմի հիմքերը վերջերս դրվեցին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված աշխատանքներում: Այս նպատակով, Երևանում մի քանի ամիս առաջ տեղի ունեցավ նախնական նիստ: Թուրքիան արդեն հայտարարել է, որ առաջադրելու է իր թեկնածությունը 2015 թվականին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կազմում ընդգրկվելու համար, հենց այն ժամանակ, երբ հայերը նշելիս կլինեն Ցեղասպանության հարյուրամյակը: Հարց է առաջանում. «Արդյո՞ք հայերը չորս տարի հետո ավելի լավ պատրաստված կլինեն հակազդելու Թուրքիայի թեկնածությանը, քան արեցին այս տարի Արդբեջանի թեկնածությանը հակազդելու հարցում»:

Пока армяне сидели сложа руки, Азербайджан стал членом Совета безопасности ООН
На прошлой неделе президент Азербайджана Ильхам Алиев отмечал историческую победу своей страны, одержанной в Организации Объединенных Наций. Азербайджан впервые подавляющим большинством голосов был избран членом Совета безопасности ООН сроком на два года.
В этой статье будут подняты следующие три вопроса: 1. как Азербайджану удалось пройти в состав подобного элитарного органа; 2. чего добьется Азербайджан с помощью членства в Совбезе; 3. какие меры приняли армяне для отклонения кандидатуры Азербайджана.
За кресло непостоянного члена Совета безопасности, предназначенного для региона Восточной Европы, боролись Азербайджан, Венгрия и Словения. В принципе,  у Азербайджана не должно было быть шансов пройти в состав подобного авторитетного органа, поскольку из трех стран это государство меньше всего отвечало требованиям Устава ООН, из-за того, что не содействовало международному миру и безопасности и не участвовало в работах органов ООН.
Согласно достоверным источникам, Азербайджан преодолел свои недостатки, предложив  турпакеты и денежные премии представителям ООН, а также экономическую помощь финансово слабым странам в обмен на голоса в Генеральной ассамблее ООН, которая избирает 10 непостоянных членов Совета безопасности. Используя все рычаги, Азербайджан приобрел поддержку исламских стран, стран Арабской лиги, «Движения нейтральных государств» и СНГ (бывшего Советского Союза), включая Россию. Тем не менее, несмотря на тактику этого необычного лоббинга, Азербайджан с большим трудом  сумел набрать необходимое число голосов после 17 голосований, проводившихся на протяжении двух дней, и только после того, как его основная соперница – Словения, в знак протеста, отказалась от участия. Министр иностранных дел Словении Самуэль Збогар выразил протест, заявив, что «его страна не одобряет подобную форму избирательной кампании». Хотя он не детализировал, тем не менее, он имел в виду метод работы Азербайджана по раздаче щедрых подарков.
Естественно, став членом Совета безопасности ООН, Азербайджан поднял свой международный авторитет, а также приобрел новую среду для проведения своей армянофобской пропаганды. Тем не менее, маловероятно, что должностные лица Азербайджана сумеют реализовать заявленную ими цель: включить Арцахский вопрос в повестку Совбеза.
Сопредседатели Минской группы – Франция, Россия и США - три из пяти государств, являющихся постоянными членами Совета безопасности и имеющих право вето, довольно четко заявили, что этой проблемой будет заниматься только Минская группа, за рамками ООН. Следовательно, руководители Азербайджана, вероятно, должны обмануть собственный народ, заверив его, что Совет безопасности обсудит Карабахскую проблему. Азербайджан может также попасть в очень непростое положение, поскольку будет вынужден занять определенную позицию, голосуя по спорным вопросам, касающимся Ирана, Израиля, Сирии и др.
Что делали армяне для противодействия усилиям Азербайджана, пока режим Алиева «поднимал на уши» весь мир, чтобы набрать определенное количество голосов, необходимое для избрания в состав Совета безопасности?
Внутри страны оппозиционеры критиковали правительство Армении за отказ от  выдвижения кандидатуры Армении для членства в Совете безопасности, утверждая, что это уменьшило бы число голосов в пользу Азербайджана. Подобная стратегия, однако, не могла исходить из интересов Армении, поскольку Ереван не может соперничать с Баку в плане раздачи огромного количества взяток, наоборот, Армения отняла бы часть голосов в пользу Словении, невольно способствуя победе Азербайджана.
В одной из своих прошлых статей я предлагал, чтобы армянские организации и влиятельные лица Диаспоры, проведя консультации с министерством иностранных дел Армении, инициировали международную кампанию для противодействия Азербайджану. Я призывал армян всего мира, чтобы они обратились к правительствам стран проживания с просьбой не содействовать кандидатуре Азербайджана на выборах в Совет безопасности.
К сожалению, ни министерство иностранных дел Армении, ни руководители организаций Диаспоры не приложили подобных скоординированных усилий. Два месяца назад, когда делегаты из 50 стран собрались в Ереване для участия во Всеармянском форуме, руководители министерства иностранных дел РА должны были воспользоваться этой возможностью и вместе с главами организаций и отдельными активистами разработать стратегию, направленную на противодействие Азербайджану. Одной из тем повестки интересного форума было «О процедурах развития сотрудничества Армения-Диаспора». Подобные обсуждения полезны, если только за ними следуют конкретные действия.
К счастью, основы механизма всеобщей координации армян были заложены в работе, посвященной 100-летию Геноцида армян. С этой целью несколько месяцев назад в Ереване состоялось предварительное заседание. Турция уже заявила, что выдвинет свою кандидатуру для вступления в состав Совета безопасности ООН в 1915 году, именно тогда, когда армяне будут отмечать столетие Геноцида. Возникает вопрос: будут ли армяне через четыре года подготовлены лучше, чем в этом году, когда возник вопрос противодействия кандидатуре Азербайджана?