Առավոտյան, երբ 16-ամյա Օկսաննայի և 15-ամյա Ալեքսի փոքր եղբայրը դպրոց էր շտապում, իրենք հերթով հարմար տեղավորվում էին համակարգչի առաջ և սկայպը միացնում։ Համակարգչի էկրանի այն կողմից տեսակապի միջոցով սուրդո-մանկավարժ Նարինե Ստեփանյանն ամեն օր Օկսաննայի ու Ալեքսի հետ աշխատում էր ուսումնական ծրագիրը հասցնել, որից հետ էին ընկել։ Ի պատասխան սուրդո-մանկավարժի հարցերի՝ էկրանի այս կողմից հետևում էին լուռ պատասխաներ՝ ձեռքի շարժումներով ու կցկտուր բառեր և բառակապակցություններ։ Արցախի Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքում բնակվող Օկսաննա և Ալեքս Ավանեսյանները մանկուց լսողության խանգարում ունեն։ Երեխաների մայրը՝ Իննա Ավանեսյանը, ասում է, որ երեխաների մոտ լսողության խանգարում նկատվել է 2-3 տարեկան հասակից։
«Պարզվեց՝ Օկսաննայի մոտ 6 տոկոս էր լսողությունը, իսկ Ալեքսի մոտ՝ 7 տոկոս։ Գնալով այդ տոկոսն էլ քչացել է, քանի որ երեխաները այդպես էլ չհարմարվեցին լսողական սարքին։ Բան չէին լսում, դրա համար էլ չէին կրում»,- ասում է մայրը։
Ստեփանակերտի լսողության խանգարումներով երեխաների հատուկ դասարանում սովորելու համար երեխաները 3 տարի ապրել են Ստեփանակերտի համար 1 գիշերօթիկ հաստատությունում։ Երկու տարի էլ ընտանիքն էր տեղափոխվել Ստեփանակերտ։ Քույր ու եղբայր մինչև 5-րդ դասարան են միայն դպրոց հաճախել։
«Մեր երրորդ երեխան առողջական խնդիրներ ուներ և ստիպված հետ եկանք Ճարտար»,- բացատրում է տիկին Իննան։
ԼՂՀ ԿԳ նախարարության գնահատման և թեստավորման կենտրոնում 2014թ․ սեպտեմբերից կազմակերպվում են հեռավար դասընթացներ շրջաններում ապրող լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների համար։
2014-2015 ուսումնական տարում հեռահար դասընթացներին մասնակից 11 երեխաների ԼՂՀ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարարությունը համակարգիչներ է տրամադրել։
Իննան ասում է, որ իրենք իրենց լեզուն ունեն։ Մայրը չի տիրապետում համրերի ժեստերին, ուստի իրենք իրենց նշաններն են հորինել, որով շատ հանգիստ շփվում են։
Ծնողները վստահեցնում են, որ Ալեքսն ու Օկսաննան իրենց հասկակիցների հետ շփվելու խնդիր չունեն։
«Նրանք ոչնչով չեն տարբերվում իրենց հասակակիցներից, ընկերների հետ են շփվում ու անգամ հեռուստացույց դիտում։ Փոքր ժամանակ էին նեղվում, որ չէին կարողանում իրենց ուզածը հասկացնել մեզ»,- պատմում է երեխաների մայրը։
Հարցնում եմ, թե ինչով են ուզում զբաղվել դպրոցից հետո։ Երկուսը մեղմ ժպտում են, հետո նայում Իննային։ Օկսաննան, մատներով մկրատ ցույց տալով, մոտեցրեց մազերին։ Նա վարսավիր է ուզում դառնալ։
Ալեքսը դեռ չի կողմնորոշվել, բայց ծնողները վստահեցնում են, որ ոսկի ձեռքեր ունի ու փոքր հասակից մեքենաներից լավ գլուխ է հանում։
Լսողական խանգարումներով երեխանները շփման կարիք ունեն
15 տարի է՝ Արցախում գործում են լսողական խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ դասարաններ։ 2008 թվականից հատուկ դասարանները գործում են Ստեփանակերտի թիվ 9 միջնակարգ դպրոցում։ Սուրդո-մանկավարժ Աիդա Սևլիկյանը, ով 1998թ. -ից աշախտում է խուլ ու համար երեխաների հետ, «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ մինչ այդ լսողական խանգարումներով երեխաների համար հատուկ դասարանները գործում էին Ստեփանակերտի թիվ 11 ավագ դպրոցում։ Ըստ ուսուցիչների՝ երեխաներն այնտեղ ավելի շատ էին ներգրավված մարզական և մշակությանին միջոցառումներում, ինչը չես ասի թիվ 9 դպրոցի մասին։
Ստեփանակերտի թիվ 9 դպրոցի տնօրեն Արթուր Անտոնյանի խոսքով՝ իրենք լսողական խանգարումներ ունեցող աշակերտներին հնարավորություն են տալիս մասնակցել ներդպրոցական տարբեր միջոցառումների։
Սուրդո-մանկավարժ, արատաբան, լոգոպեդ և հոգեբան Սուսաննա Հայրապետյաը 15 տարի է աշխատում է լսողական խանգարումներ ունեցող երեխաների հետ։
«Այժմ ունենք երկու կոմպլեկտ դասարան՝մեկը միջին օղակում, մյուսը՝ կրտսեր։ Երկուսն էլ խառը կոմպլեկտ դասարաններ են․կրտսեր օղակում քառակոմպլեկտ ուսուցում է իրականացվում, որ անհեթեթություն է՝ հաշվի առած այն, որ մեկ դասարանում միաժամանակ ուսուցանվում են առաջինից չորրորդ դասարանի երեխաներ, ովքեր, բացի լսողության խնդիրներից, ունեն նաև այլ հիվանդություններ (դաուն, մանկական ուղեղային կաթված և այլն)։ Նման երեխաներին առանձնահատուկ մոտեցում է պետք»,- վրդովվում է տիկին Ս. Հայրապետյանը։
Ներկա դրությամբ լսողական խանգարումներ ունեցող երեխաները ներառական ուսուցում են ստանում դպրոցում։ Իսկ թե լսողության խնդիրներ ունեցող երեխան ինչպիսի՞ կրթություն պիտի ստանա, որոշում են ԿԳ նախարարությանը կից գործող գնահատման և թեստավորման կերնտրոնի համապատասխան բաժնի մասնագետները։
«Միշտ չէ, որ մենք համամիտ ենք լինում ԳԹԿ-ի կողմից այս կամ այն երեխայի համար սահմանված ուսումնական ծրագրի հետ։ Այսպես, օրինակ, մանկական ուղեղային կաթվածով խուլ ու համար երեխայի համար նախատեսել են առաջնորդվել հանրակրթական առարկայական չափորոշիչով։ Ըստ իս, դա ճիշտ չէ, մանավանդ որ ցանկության դեպքում էլ նման ուսուցում իրականացնելն անհնար է»,- համոզված է փորձառու սուրդո-մանկավարժը: Նրա ասելով՝ ամեն մի աշակերտի համար կազմվում է անհատական ուսումնական պլան, որով և առաջնորդվում են ուսուցիչները։
Զրուցակիցս ցավով է նշում, որ դպրոցում չկան երեխաների լիարժեք ուսումը կազմակերպելու համար անհրաժեշտ պայմաններ։ Նման երեխաների համար կարևորը միմյանց հետ շփումն է, իրենց հասկանալի լեզվով։ Իսկ նման հնարավարություն չկա, նրանք շփվում են միայն դպրոցում։
«Բացի դրանից՝ կան նաև շտկողական անհատական պարապմունքներ, որոնց հաշվին լրացվում էր երեխաների շփման պակասը։ Բայց, չգիտես ինչու, այդ դասերն էլ են կրճատվել․ շաբաթական մեկ պարապմունքը փոքրերի համար 60 րոպե է, իսկ մեծերինը՝ 40 րոպե»,- ասում է Ս․Հայրապետյանը։
Միջին օղակում առարկայական ուսուցիչները աշխատում են թարգմանիչների հետ։ Իսկ կրտսեր օղակում վերապատրաստված սուրդո-մանկավարժներ են աշխատում։
Այն, որ լսողական խանգարումներ ունեցող երեխաները հաճախում են հանրակարթական դպրոց, մասնագետի կարծիքով՝ մեղմ ասած ոչ մարդասիրական վերաբերմունք է։ Նման երեխաների հետ պետք է իրականացնել անհատական շերտավորված ուսուցում։
«Լսողական խանգարումներով մարդկանց հրաժարվում են աշխատանքի ընդունել՝ վախենալով պատասխանատվությունից»
Արցախում ֆիզիկական սահմանափակ կարողություններով մարդիկ աշխատանքի տեղավորվելու խնդիր ունեն։ Ոչ բոլոր գործատուներն են պատրաստ ֆիզիկական խնդիրներով աշխատողներ ընդունել, առավել ևս՝ ապահովել նրանց համար համապատասխան աշխատանքային պայմաններ։ «Ղարաբաղ կարպետ»-ն այն եզակի ընկերություններից է, որտեղ այսօր աշխատում է լսողական խնդիր ունեցող 6 գորգագործ։
«Ղարաբաղ կարպետ»-ի արտադրության պետ Հասմիկ Մխիթարյանն ասում է, որ, ճիշտ է, սկզբում նրանց հետ շատ դժվար էր, բայց արդեն սովորել են նրանց որոշ ժեստեր, և շփումն ավելի է հեշտացել։
«Փորձը ցույց տվեց, որ, չնայած լսողական խանգարումներին, նրանք շատ ավելի ընդունակ են, քան մնացածները։ Բացի դրանից՝ նրանք ավելի որակով են աշխատում»,-ասում է Հ․Մխիթարյանը։
Ստեփանակերտից 20-ամյա գորգագործ Բորիս Ասրյանը, չնայած երիտասարդ տարիքին, «Ղարաբաղ կարպետ»-ի ամենահմուտ գորգագործներից է։ Մեկ տարուց ավելի է, ինչ նա աշխատում է գորգագործարանում։
Բորիսն ասում է, որ շատ է ուզում ֆլորիստ աշխատել, բայց Ստեփանակերտի և ոչ մի ծաղկի սրահում նրան աշխատանքի չեն վերցնում։ Այսօր նա բավարարվում է միայն գորգերի վրա ծաղիկներ գործելով ու տանը իր համար թղթե ծաղիկներ պատրաստելով։
«Ամենից շատ ուզում եմ ծաղիկների հետ աշխատել, սիրուն կոմպոզիցիաներ ստեղծել։ Ամեն անգամ գնում եմ ծաղկի տարբեր խանութներ, բայց՝ անօգուտ։ Ոչ մեկ դեռ չի ուզում աշխատանքի ընդունել»,-ասում է Բորիսը։
«Խուլ ու համրերի» միության սուրդո-թարգմանիչ Նազիկ Մուրադյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ, իրոք, շատ դժվար է լսողական խանգարումներով մարդկանց աշխատանքի տեղավորելը։
«Իրականում շատ գործատուներ չեն համաձայնվում լսողական խանգարումներով մարդուն աշխատանքի ընդունել, ոչ այն պատճառով,որ չեն ուզում, այլ պարզապես վախենում են պատասխանատվությունից։ Բացի դրանից, ոչ բոլորն են հասկանում նրանց ժեստերի լեզուն»,-ասում է Ն․Մուրադյանը։
Առ այսօր միակ ընկերությունը, որ աշխատանքի է ընդունել լսողական խնդիրներով մարդկանց, «Ղարաբաղ Կարպետ»-ն է։ Ընկերության արտադրության պետ Հասմիկ Մխիթարյանը վստահեցնում է, որ իրենք պատրաստ են լսողական խնդիրներով ևս 2-3 աշխատող ընդունել և գորգագործություն սովորեցնել։
Արցախի «Խուլ ու համրերի միության» տվյալներով՝ ամբողջ հանրապետությունում լսողական խանգարումներով 196 մարդ է գրանցված, որից 43-ը մինչև 16 տարեկան երեխաներ են։

Speaking Hands: Artsakh Tackles Issue of Educating the Deaf
In the mornings when 16-year-old Oksanna and her 15-year-old younger brother Alex hurry to school, they take their turns in front of the computer and sign on to Skype.
On the other end of the connection is their sign language teacher Narine Stepanyan, who works with them on their studies every day. She said that she receives silent answers, expressed with hand gestures and by mouthing words and phrases.
Oksanna and Alex Avanesyan, who live in the village of Tchartar in Artsakh’s Martouni region, are both deaf. Their mother Inna Avanesyan said that their deafness was detected when they were 2-3 years old.
“Oksanna has about 6 percent hearing while Alex has around 7 percent,” Inna Avanesyan said. “That percentage actually decreased over time since they couldn’t get adjusted to hearing aids. They couldn’t hear anything, which is why they didn’t wear them.”
The children lived in Stepanakert for three years at Boarding School #1 where they learned in a special classroom only through the fifth grade. The family also moved to Stepanakert for two years.
“Our third child had a health problem so we had to return to Tchartar,” Inna said.
In September 2014, the Republic of Nagorno-Karabakh Ministry of Education’s Assessment and Testing Center arranged distance-learning courses for deaf children in the region. In the 2014-2015 school year 11 children participated and the Ministry of Social Welfare provided computers.
Inna said they have their own comfortable way of communicating with gest
ures but not sign language, which she didn’t learn. Both parents say that their children do not have problems communicating with their peers.
“They aren’t different from their peers.They socialize with their friends and even watch television,” Inna said. “When they were little they would become frustrated when they couldn’t make us understand what they wanted.”
When I asked them what they wanted to do when they finish school, they both smiled and looked at Inna. Oksanna made a scissor cutting gesture with her fingers and brought her hand to her hair. She wants to become a hairdresser. Alex hasn’t yet decided but his parents say that he is dexterous and from an early age he has always figured out automobiles.
Deaf Children Need Socialization
The special classroom for deaf children in Artsakh has been operating for 15 years. Since 2008 the class has been run at Stepanakert’s Middle School #9. Sign language teacher Aida Sevlikyan, who has been working with deaf children since 1998, said that there were other classes for deaf children in the city’s High School #11, where measures for physical and cultural education were better suited than in school #9.
Artur Andonyan, the principal of school #9, said that deaf students are given the opportunity to participate in various school activities.
Sign language teacher and psychologist Susanna Hayrapetyan has been working with deaf children for 15 years.
“We presently have two classrooms—middle and elementary,” Hayrapetyan said. “Both of them are mixed. The middle student classroom has four groups, which is nonsense when you consider that in the same classroom you have students from the first to the fourth grades who are not only deaf but also have other illnesses (down syndrome, cerebral palsy, etc.). A particular approach is needed for those types of children.”
Deaf students currently receive a complete school education. Experts in the Ministry of Education’s Center for Evaluation and Testing (CET) make curriculum-related decisions.
“We don’t always agree with the CET on decisions related to a particular student’s schooling,” Hayrapetyan said. “For instance, they prepared a curriculum for a deaf child guided by public education standards for a child with cerebral palsy. I don’t think that wasn’t the right thing to do, especially when it’s impossible to implement such instruction.”
She regrets that a full study has not been conducted to determine the necessary conditions for children attending school. Socialization and communication between the students are important, but they have no other means to do so outside of school.
“Not only that, one-on-one instruction was being conducted on account of the lack of contact with children, but we don’t know why those classes were cut,” Hayrapetyan said. “A young student would receive a single one-hour lesson per week while the older ones would have a 40-minute lesson.”
Middle grade subject teachers work with translators, while elementary grade teachers are trained to instruct in sign language.
Hayrapetyan believes that sending deaf students to public schools is an inhumane practice. They should instead be receiving individualized training.
The Deaf Aren’t Given Employment; Taking Responsibility an Issue
In Artsakh, placing people with disabilities for employment is a problem. Not all employers are prepared to give them jobs and provide the proper working conditions for them. Karabakh Carpet is one of those rare exceptions where today six deaf people are working. It is the only company that is currently employing the Deaf.
The head of production at Karabakh Carpet, Hasmik Mkhitaryan, admits that working with them was difficult at first but the staff now understands their gestures and interaction has become easier. Mkhitaryan now wants to hire two to three additional deaf employees and train them to become carpet weavers.
“Experience has shown that the deaf employees are more productive than the others,” she said. “Not only that, they also produce high quality work.”
Despite his young age, 20-year-old Boris Asryan, a carpet weaver from Stepanakert, is one of the most skilled workers at Karabakh Carpet, where he’s been employed for more than a year.
Boris said that he wanted to be a florist but couldn’t find work at a floral shop in Stepanakert. For now, he is satisfiedwith weaving floral designs into the carpets and making flowers out of paper at home.
“I love designing flower arrangements most of all,” he said. “But no one wants to give me a job in a floral shop.”
Center for the Deaf sign language translator Nazik Mouradyan confirmed that placing the Deaf in jobs is very difficult.
“The reality is that many employers aren’t employing the Deaf not because they don’t want to, but because they are afraid of taking responsibility,” she said. “Moreover, not everyone can understand sign language.”
The Center for the Deaf has registered a total of 196 deaf individuals in Artsakh, 43 of which are 16 and under.