Գազարով հայտնի Արամուսում պատգամավորի եղբոր որդին ընդլայնում է բազալտի բացահանքը
ՀՀԿ համամասնական ցուցակով պատգամավոր դարձած Վոլոդյա Բադալյանի եղբոր որդին ընդլայնում է Արամուսի բազալտի բացահանքը:
«Ա.Ա.Բ. պրոեկտ» ՍՊԸ-ն ՀՀ բնապահպանության նախարարություն է ներկայացրել Արամուսի բազալտի հանքավայրի «Արմենիուս» տեղամասի ընդլայնման նախագիծը, որի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության հանրային քննարկումները կայանալու են օգոստոսի 7-ին:
Համաձայն ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների՝ «Ա.Ա.Բ. պրոեկտ» ընկերության հիմնադիրը և տնօրենը Արմեն Բադալյանն է, Վոլոդյա Բադալյանի եղբոր որդին: Հիշեցնենք նաև, որ Վոլոդյա Բադալյանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խնամին է:
«Արմենիուս» տեղամասը գտնվում է Կոտայքի մարզի Աբովյանի ենթաշրջանում: Տեղայակված է Արամուս գյուղից 1 կմ հեռավորության վրա:
2011թ. ընդերքօգտագործման իրավունքով ընկերությանը տրամադրված է 15,6 հա հանքային դաշտի տարածք՝ բազալտների զանգվածի 2054 հազար խ/մ: Կառուցված է քարամշակման արտադրամաս, արդյունաբերական հրապարակ:
Պաշարները հաշվարկվել են երկրաբանական բլոկների եղանակով: Տեղամասի վերին շերտի խիստ ճաքճքված բազալտների պաշարները, 2390.6 հազար խ/մ ծավալով, հաստատվել են որպես հումք շինարարական խճի և ավազի արտադրության համար: Ստորին շերտի թարմ բազալտի պաշարները, 3184.1 հազար խ/մ ծավալով, հաստատվել են որպես հումք երեսպատման իրերի բլոկների արտադրության համար:
ՀՀ բնապահպանության նախարարություն ներկայացրած նախագծի համաձայն՝ նախատեսվում է 15,6 հա տարածքն ընդլայնել և դարձնել 30,3 հա: Տարեկան արդյունահանել 150 հազար խ/մ խիստ ճաքճքված բազալտների զանգված և 15 հազար խ/մ թարմ բազալտների զանգված: Արդյունահանումը տեղի է ունենալու պայթեցումների միջոցով: Եվս մեկ անգամ հիշեցնենք, որ հանքն ընդամենը 1 կմ է հեռու Արամուս գյուղից:
Արամուսի գյուղապետ Հրայր Նիկողոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ պայթեցումներ դեռևս չեն արվել, սակայն եթե նախագծում նման բան է նախատեսված, ոչ գյուղացիները, ոչ ինքը, ոչ էլ ավագանին չեն համաձայնի:
«Դա ուղղակի գրված է, որ եթե հանկարծ որոշենք, որ պայթեցումներ արվեն, հնարավորություններ ունենանք, երկրորդ անգամ չդիմենք: Բայց հիմնականում էսքան ժամանակ չենք էլ արել: Մենք էքսկավատորներ ունենք, որոնք առանց պայթեցման, եթե տեղերը թույլ են լինում, քանդում հանում են: Հազարից մեկ է լինում, բայց տեղեր կան, որ մոնոլիտ պատ է լինում, որ, ասենք, ոչ մի տեխնիկայով հնարավոր չէ քանդել, փոքր անցքեր է արվում,պայթեցվում է»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց հանքի սեփականատեր Արմեն Բադալյանը:
Գյուղապետի խոսքով, նախատեսված տարածքը արոտավայր է, չօգտագործվող վարելահողեր և քարքարոտ հողեր: Գյուղապետը Նիկողոսյանը նշեց, որ հանքավայրի տարածքը վարձակալությամբ են տալու: Արամասում հեկտարի արժեքի վարձակալությունը տարեկան 124 հազար է:
Ա. Բադալյանն ասում է, որ հանքը որոշել են ընդլայնել, քանի որ արդյունահանում իրականացվող տարածքում այլևս նպատակահարմար չէր շարունակել գործունեությունը, քարի որակը փոխվել էր: Ընդլայնվող տարածքում սեփականատերը հույս ունի ավելի լավ պաշարներ արդյունահանել: Բազալտը իրացվում է միայն տեղական շուկայում: Սակայն շինարարական ոլորտը, ըստ սեփականատիրոջ, այնքան էլ աշխույժ չէ:
Նշենք, որ սա երկրորդ բազալտի հանքն է նույն Արամուսի վարչական տարածքում, որը հայտնի է գազարի մշակությամբ: 2014թ.-ին «Նառշին» ՍՊԸ-ին ընդերքօգտագործման իրավունքով տրամադրված է 6,5 հա տարածք բազալտի արդյունահանման նպատակով:

В славящемся своей морковью Арамусе племянник депутата решил расширить базальтовый карьер
Племянник депутата фракции Республиканской партии Национального Собрания РА Володи Бадаляна расширяет базальтовый карьер в Арамусе.
ООО “А.А.Б. проект” представило в Министерство экологии РА проект расширения участка “Армениус” базальтового карьера в Арамусе. Публичное обсуждение воздействия этого проекта на окружающую среду состоится 7 августа.
По данным госреестра юридически х лиц Министерства юстиции РА учредителем и директором компании “А.А.Б. проект” является Армен Бадалян, родной племянник Володи Бадаляна. Напомним, что сам В.Бадалян приходится сватом второму президенту РА Роберту Кочаряну.
Участок “Армениус” расположен в Абовянском подрайоне Котайкской области, в километре от села Арамус.
Базальтовая масса на территории площадью 15,6 га, которая в 2011 г. была предоставлена компании на правах недропользования, составляет 2054 тыс. кубометров. Здесь построены цех по обработке камня, промышленная площадка.
Верхний пласт участка образует базальт с глубокими трещинами. Его масса 2390.6 тыс. кубометров. Запасы нижнего пласта свежего базальта составляют 3184.1 тыс. кубометров и предназначены для производства облицовочных блоков.
Согласно проекту, представленному в Минэкологии, территорию площадью 15,6 га предусмотрено расширить до 30,3 га. Здесь ежегодно будет добываться 150 тыс. кубометров базальта с трещинами и 15 тыс. кубометров свежей базальтовой массы. Добыча должна производиться посредством взрывов. Еще раз напомним о том, что месторождение находится всего в одном километре от села Арамус.
В беседе с Hetq.am cтароста села Грайр Никогосян сказал, что взрывы пока не производились, но если существует подобный проект, то ни жители села, ни он сам, ни совет старейшин не дадут своего согласия.
“Это просто так написано, поскольку если вдруг мы решим производить взрывы, то у нас должна быть такая возможность, чтобы второй раз мы не обращались. Но пока мы к этому не прибегали”,- сказал в беседе с нами собственник карьера Армен Бадалян.
По словам старосты, выделенная для разработки месторождения территория представляет собой пастбище, неиспользуемые пахотные и каменистые земли. Грайр Никогосян также отметил, что участок карьера будут сдаваться в аренду. В Арамусе стоимость аренды одного гектара земли составляет 124 тыс. драмов в год.
А.Бадалян пояснил, что решение о расширении карьера обусловлено тем, что на территории, где производится добыча, уже нецелесообразно продолжать деятельность. Собственник надеется, что на расширенной территории находятся более удачные пласты камня. Базальт реализуется только на местном рынке, однако в строительная сфере, по словам нашего собеседника, не наблюдается активности.
Отметим, что это второй базальтовый карьер на административной территории Арамуса, села, известного своей морковью. В 2014 г. ООО “Наршин” на правах недропользования был выделен участок площадью 6,5 га с целью добычи базальта.