Արգելվել է խոշոր եղջերավոր կենդանու մսեղիք ներմուծել Բագրատաշենի, Բավրայի և Գոգավանի անցման կետերից
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետի հրամանով՝ 2015 թվականի օգոստոսի 5-ից մինչև օգոստոսի 19-ը արգելվել է Հայաստանի Հանրապետության Բագրատաշենի, Բավրայի և Գոգավանի սահմանային անցման կետերից անձնական օգտագործման համար խոշոր եղջերավոր կենդանու մսեղիքի ներմուծումը:
Որոշումը պայմանավորված է ներկրվող մսեղիքի նկատմամբ հսկողությունը խստացնելու և սիբիրախտ հիվանդության հնարավոր ներթափանցումը կանխելու հանքամանքով: ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության թեժ գծին օգոստոսի 4-ին ահազանգ էր ստացվել այն մասին, որ «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում քաղաքացու մոտ ախտորոշվել է սիբիրախտ: ՍԱՊԾ մասնագետները ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ վարակի աղբյուրը մեր հանրապետությունում չէ, և որ հիվանդության պատճառն անձնական օգտագործման նպատակով ներկրված մսեղիքն է: Ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հանրապետությունում չեն գրանցվել կենդանիների սիբիրախտ հիվանդության դեպքեր:
Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը կրկին անգամ հորդորում է սպառողներին չգնել չստուգված և սառնարանային պայմաններում չպահվող մսեղիք:

Запрещен ввоз в Армению мяса крупного рогатого скота через пропускные пункты в Баграташене, Бавре и Гогаване
Приказом начальника Государственной службы безопасности пищевых продуктов (ГСБПП) Министерства сельского хозяйства РА с 5-го по 19-е августа 2015 г. запрещен ввоз мяса крупного рогатого скота с целю личного использования через пропускные пункты в Баграташене, Бавре и Гогаване.
4 августа на горячую линию ГСБПП поступило сообщение о том, что в инфекционной больнице “Норк” выявлен случай сибирской язвы. В результате осущественных мероприятий специалисты ГСБПП установили, что источник инфекции находится за пределами страны, а причиной заболевания стало мясо, ввезенное в страну с целью личного использования.