Օրենքի հետ «խաղ»՝ հօգուտ պատգամավորի կամ ի վնաս սովորական մարդու
Երբ Հատուկ քննչական ծառայությունը հրաժարվեց քրեական պատասխանատվության ենթարկել ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանին, «Հետքի» լրագրող Գրիշա Բալասանյանը դիմեց դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել պատգամավորին վիրավորելու համար իրենից ներողություն խնդրել եւ վճարել 1 մլն դրամի փոխհատուցում:
Հիշեցնենք՝ լրագրող Բալասանյանը հարցազրույցի պայմանավորվածություն ձեռք բերելու նպատակով զանգահարել էր պատգամավոր Հայրապետյանին: Վերջինս, սակայն, լրագրողին անվանելով «տգետ»՝ հեռախոսն անջատել էր: Գրիշան երկրորդ անգամ էր զանգել պատգամավորին, որպեսզի ճշտի իրեն վիրավորելու պատճառը: Ռուբեն Հայրապետյանն էլ, երբ տեղեկացել էր, որ հեռախոսազրույցը ձայնագրվում է, սկսել էր սեռական բնույթի հայհոյանքներ տալ, հետո ավելացրել էր՝ «լավ արեցի», ու շարունակել էր հայհոյել:
Սկզբում առաջին ատյանը, մոտ 20 օր առաջ էլ վերաքննիչ դատարանը Գրիշա Բալասանյանի հայցը մերժեցին: Դատավորները հիմնավորել են, թե ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգրքի 19-րդ եւ 1087.1-րդ հոդվածներով սահմանված է, որ վիրավորանքն անձի պատիվը եւ արժանապատվությունը արատավորող հրապարակայնորեն կատարված արտահայտությունն է:
Այսինքն՝ ոչ հրապարակային վիրավորանքի համար մեր օրենսդրությամբ պատասխանատվություն նախատեսված չէ: Իսկ քանի որ պատգամավորը լրագրողին հրապարակային չի վիրավորել, «դատարանն էլ չի կարող օրենքով չնախատեսված պարտականություններ սահմանել պատասխանողի, տվյալ դեպքում՝ Ռուբեն Հայրապետյանի նկատմամբ»:
Մի կողմ թողնելով լրագրողի ներկայացուցչի՝ փաստաբան Վահե Գրիգորյանի իրավական հիմնավորումները, թե ինչու էր դատարանը պարտավոր հայցապահանջը բավարարել, անդրադառնանք Քաղ. օր.-ի 19-րդ եւ 1087.1-րդ հոդվածներով մեր ներպետական ատյաններով անցած մեկ այլ գործի:
Մարուսյա Դանիելյանն անցյալ տարվա սեպտեմբերին դիմելով դատարան՝ հայտնել է, որ իր դուստրը՝ Արեւիկ Ասրիյանը, շուրջ մեկ տարի է՝ հետեւողականորեն, հրապարակայնորեն իրենց հարազատների, համագյուղացիների ու տարբեր մարդկանց շրջապատում զրպարտում է իրեն ամենանողկալի, ստոր մեղադրանքներով, որով արատավորում ու վիրավորում է իր պատիվն ու արժանապատվությունը:
Դանիելյանը հայցադիմումին կից դատարան է ներկայացրել նույնաբովանդակ, իր ձեռագրով գրված հայտարարություններ, որոնցից մեկը ստորագրել է Ռայան, մյուսը՝ Էվելինան: Դրանցով վերջիններս հաստատել են Արեւիկի կողմից մորը վիրավորելու եւ զրպարտելու հանգամանքը:
Սակայն հետագայում Ռայան նոր հայտարարություն է տվել, դատարանում էլ պատմել է, որ առաջին հայտարարությունը ստորագրել է առանց կարդալու՝ հիվանդ ժամանակ: Իսկ Էվելինան, պարզվել է, հայցվորի եղբոր կինն է, բացի այդ՝ որդեգրել է Դանիելյանի քրոջ աղջկան, հետեւաբար շահագրգռված էր բացատրություններ տալ վերջինիս օգտին:
Մարուսյա Դանիելյանը դատարան է ներկայացրել նաեւ էլեկտրոնային նամակի տպագիր տարբերակը՝ գրված Արեւիկի կողմից, ուղղված վերջինիս փոքր քրոջը: Թե ինչպես է այս անձնական նամակը հայտնվել հայցվորի մոտ, եւ ինչ տրամաբանությամբ է դատարանն այն դիտարկել իբրեւ ապացույց, բոլորովին այլ թեմա է: Նամակում Արեւիկը քրոջը պատմել է իրենց մոր բարոյական բացասական վարքագծի մասին:
«Գործի նյութերով եւ ներկայացված ապացույցներով հաստատվում է, որ Արեւիկ Ասրիյանն ընդամենը 3 անգամ (մեկ անգամ Ռայայի եւ մեկ անգամ Էվելինայի հետ առանձնազրույցներում, մեկ անգամ էլ՝ քրոջն ուղղված էլեկտրոնային նամակում) է պատմել մոր վերաբերյալ պատմությունները, որոնց ընթացքում միշտ էլ բացահայտել է ինֆորմացիայի աղբյուրը: Դրանք նա լսել է մեծերից՝ պապուց, տատուց, հորեղբայրներից, նրանց կանանցից եւ մեծ քրոջից»,- վճռաբեկ բողոքում նշել է Արեւիկի փաստաբան Գեւորգ Գեւորգյանը:
ՀՀ Քաղ. օր.-ի 1087.1 հոդվածի 6-րդ կետի համաձայն՝ «անձն ազատվում է պատասխանատվությունից, եթե իր արտահայտած կամ ներկայացրած փաստացի տվյալներն այլ անձի հրապարակային ելույթի բովանդակած տեղեկության բառացի կամ բարեխիղճ վերարտադրությունն են, եւ դա տարածելիս հղում է կատարել տեղեկատվության աղբյուրին (հեղինակին)»: Ստացվում է, որ եթե նույնիսկ Արեւիկի կատարածը վիրավորանք կամ զրպարտություն դիտվի, այնուամենայնիվ, վերջինս պատասխանատվությունից ազատվում է:
Մյուս կողմից՝ փաստաբանը նկատել է, որ «գործում գտնվող ապացույցներով՝ Արեւիկ Ասրիյանը ոչ թե հրապարակայնորեն, այլ առանձնազրույցների ժամանակ է պատմությունները պատմել բարեկամներին, եւ ոչ թե բաց նամակ է զետեղել ինտերնետում, այլ էլեկտրոնային փոստով անձնական նամակագրություն է ունեցել քրոջ հետ»:
Այսինքն՝ Արեւիկի գործողություններում, ըստ փաստաբանի, բացակայում է «վիրավորանքը» եւ «զրպարտությունը», քանի որ «անձի պատիվը եւ արժանապատվությունը պաշտպանվում է Քաղ. օր.-ի 19 եւ 1087.1 հոդվածներով, որոնցով վիրավորանքի եւ զրպարտության որակման համար ուղղակիորեն նախատեսված է այն հրապարակային եղանակով կատարված լինելու անհրաժեշտությունը»:
Գեւորգ Գեւորգյանը պաշտպանել է նաեւ ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի շահերը: Բայց եթե այս դեպքում նրա վերոնշյալ դիտարկումները դատավորների կողմից աներկբայորեն ընդունվել են, ապա երկրորդ գործով, երբ կողմերը սովորական մարդիկ են, դատավորներից ոչ ոք դրանք հաշվի չի առել: Գործը հասել է Վճռաբեկ դատարան, ու որեւէ բան այդպես էլ չի փոխվել: Վճռվել է, որ Արեւիկը մորը վիրավորելու եւ զրպարտելու համար պետք է նրանից գրավոր ներողություն խնդրի եւ վճարի փոխհատուցում՝ 2 մլն դրամի չափով:

“Игра” с законом в пользу депутата или в ущерб рядовому гражданину
После того, как Специальная следственная служба отказались привлечь к уголовной ответственности депутата Национального Собрания Рубена Айрапетяна, журналист “Hetq”-а Гриша Баласанян обратился в суд, требуя обязать депутата принести ему извинения и выплатить 1 млн драмов в качестве компенсации.
Напомним, что Баласанян позвонил депутату Айрапетяну с целью договориться об интервью. Последний, однако, назвал журналиста “безграмотным” и отключил телефон. Гриша позвонил второй раз, чтобы выяснить, почему депутат его оскорбил. Рубен Айрапетян, узнав, что телефонный разговор записывается, начал ругаться матом, после чего заявил: “хорошо сделал” и продолжил нецензурные ругательства.
Иск Гриши Баласаняна сперва отклонил суд первой инстанции, а 20 дней назад – Апелляционный суд. Свое решение судьи обосновали тем, что, согласно статьям 19 и 1087.1 Уголовного кодекса РА, оскорбление – это публично высказанное выражение, порочащее честь и достоинство личности. То есть за непубличное оскорбление нашим законодательством ответственность не установлена. А поскольку депутат оскорбил журналиста не публично, то “суд не может установить в отношении ответчика, в данном случае Рубена Айрапетяна, не предусмотренные законом обязательства”.
Оставим в стороне правовые обоснования адвоката журналиста, Ваге Григоряна, о том, почему суд обязан был удовлетворить требования иска, и коснемся другого дела, возбужденного по статьям 19 и 1087.1 УК, которое рассматривалось во внутригосударственных судебных инстанциях.
В сентябре прошлого года Маруся Даниелян обратилась в суд с иском, согласно которому ее дочь, Аревик Асриян, на протяжении почти года последовательно, публично, в кругу родных, односельчан и других людей клевещет на нее, выдвигая самые подлые обвинения и, тем самым, оскорбляя ее честь и достоинство.
К своему судебному иску Даниелян приложила написанные ее рукой два одинаковых заявления, одно из которых было подписано Раей, другое – Эвелиной. Последние подтвердили факт оскорбления матери дочерью. Однако в дальнейшем Рая написала новое заявление и рассказала в суде, что первое заявление подписала, будучи больной, не ознакомившись с его содержанием. А Эвелина, как выяснилось, является женой брата истицы, к тому же она удочерила дочку сестры М.Даниелян, а значит, была заинтересована в даче показаний в ее пользу.
Маруся Даниелян также представила в суд электронное письмо Аревик, адресованное последней своей младшей сестре. Как это личное письмо оказалось у истицы и по какой логике суд признал его доказательством, тема другого разговора. В письме Аревик рассказывает сестре об аморальном поведении матери.
“Материалами дела и представленными доказательствами установлено, что истории, касающиеся матери, Аревик Асриян рассказывала лишь 3 раза (дважды в беседах с Раей и Эвелиной и один раз в электронном письме сестре), и в них всегда указывала источник информации. Эти истории она слышала от деда, бабушки, дядь, их жен и старшей сестры”,- указал в своей апелляционной жалобе адвокат Аревик Геворк Геворкян.
Согласно п.6 ст.1087.1 УК РА, “лицо освобождается от отответственности, если высказанные или представленные им фактические данные являются буквальным или добросовестным воспроизведением сведений, содержавшихся в публичном выступлении другого лица, и если при их распространении была сделана ссылка на источник информации (автора)”. Получается, что даже если поступок Аревик будет рассмотрен как оскорбление или клевета, то она, тем не менее, должна быть освобождена от ответственности.
С другой стороны, “по имеющимся в деле доказательствам эти истории Аревик Асриян рассказывала родственникам не публично, а в частных беседах, не размещала в интернете открытое письмо, а отправила его сестре по электронной почте“, отметил адвокат.
То есть, по его словам, в действия Аревик отсутствуют ”оскорбление” и ”клевета”, поскольку ”честь и достоинство лица защищены статьями 19 и 1087.1 УК РА, которыми для квалификации оскорбления и клеветы предусмотрено, что это должно быть совершено в публичной форме”.
Геворк Геворкян защищал также интересы депутата НС Рубена Айрапетяна. Но если в этом случае приведенные им выше суждения были без колебаний приняты судьями, то по второму делу, сторонами которого являются рядовые граждане, никто из судей не принял во внимание данное обстоятельство. Дело дошло до Кассационного суда, но ничего не изменилось. Было решено, что за оскорбление и клевету в адрес матери Аревик должна принести ей письменные извинения и выплатить в качестве компенсации 2 млн драмов.