Երեք կանանցից ո՞ր մեկը՝ Հերմինե Նաղդալյա՞ն, Նաիրա Զոհրաբյան, թե՞ Հեղինե Բիշարյան
Այն բանից հետո, երբ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց պաշտոնը թողնելու և ՀՀԿ-ի նախընտրական շտաբը ղեկավարելու մասին, մամուլում քնարկվում է հաջորդ ԱԺ նախագահի հարցը: Գալուստ Սահակյանից բացի՝ խորհրդարանի նախագահի ամենահավանական թեկնածուներից մեկն էլ ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն է:
Այս փնտրտուքը դեռ չլուծված՝ այժմ էլ 131 պատգամավորի մեջ փնտրվում է ԱԺ փոխնախագահի տեղակալ, իհարկե եթե Սամվել Նիկոյանն ընտրվի ԱԺ նախագահի պաշտոնում:
ԱԺ փոխնախագահներից մեկի պաշտոնը նույնպես ՀՀԿ-ինն է, և ըստ կուլիսային խոսակցությունների՝ ՀՀԿ-ն այս անգամ որոշել է, որպես «բարի կամքի դրսևորում»՝ այն փոխանցել կոալիցիոն գործընկերներից մեկին' ԲՀԿ-ին կամ ՕԵԿ-ին:
Վերջին երկու դեպքում էլ խոսվում է կին թեկնածուների մասին: Եթե այդ պաշտոնը վստահվի ԲՀԿ-ին, ապա այն զբաղեցնելու է Նաիրա Զոհրաբյանը, իսկ եթե վստահվի ՕԵԿ-ին, ապա՝ Հեղինե Բիշարյանը: Իսկ եթե ՀՀԿ-ն, այնուամենայնիվ, որոշի իր ձեռքում պահել փոխնախագահի պաշտոնը, ապա այս դեպքում շրջանառվում է Հերմինե Նաղդալյանի անունը:
«Բայց ինչպե՞ս կարող է այդպես լինել,- «Հետքի» հետ զրույցում զարմացավ Հեղինե Բիշարյանը:- Չի կարելի այդպիսի անհեթեթ հարցեր դնել շրջանառության մեջ և մեզ հնարավորություն տալ դա ապացուցելու: Նման բան չկա: Եթե չկա առաջարկ, ո՞նց կարելի է այդ մասին խոսել»:

Кто следующий вице-спикер НС – Эрмине Нагдалян, Наира Зограбян или Эгине Бишарян?
После того, как председатель Национального Собрания Овик Абрамян подал в отставку с занимаемого поста, чтобы возглавить предвыборный штаб правящей Республиканской партии Армении, в прессе началось обсуждение кандидатуры следующего спикера НС. Кроме лидера парламентской фракции РПА Галуста Саакяна наиболее вероятным кандидатом на пост главы парламента является вице-спикер Самвел Никоян.
Наряду с обсуждением этого вопроса сейчас начались поиски кандидата на пост вице-спикера. Но это, конечно, в том случае, если председателем НС будет избран Самвел Никоян.
Пост одного из вице-спикеров также принадлежит РПА, однако, согласно закулисным разговорам, на этот раз республиканцы решили в качестве жеста “доброй воли” передать эту должность одному из коалиционных партнеров – или “Процветающей Армении”, или “Оринац еркир”.
В последних двух случаях говорится о женщинах-кандидатах. Если должность вице-спикера будет доверена “ПА”, то ее займет Наира Зограбян, а если “ОЕ”, то – Эгине Бишарян. Если же РПА решит сохранить пост вице-спикера за собой, то в этом случае, согласно муссируемым слухам, его получит Эрмине Нагдалян.
“Нельзя обсуждать такие абсурдные вопросы. Если нет предложения, как можно об этом говорить”,- в беседе с “Hetq”-ом выразила недовольство Эгине Бишарян.
Получить разъяснения Наиры Зограбян нам не удалось, так как мобильный телефон депутата был отключен.