Երվանդ Զախարյանը հերքում է Հովիկ Աբրահամյանի պնդումը
Ինչպես հայտնի է, օգոստոսի 1-ից ուժի մեջ են մտել ՀԾԿՀ ս.թ. հունիսի 17-ի որոշմամբ սահմանված էլեկտրաէներգիայի նոր սակագները, որոնք մինչ այդ գործող սակագներից թանկ են շուրջ 7 դրամով: Թանկացման դեմ բարձրացած ցույցերի ընթացքում նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացումը սուբսիդավորվելու է պետության կողմից: Սակայն հանրությանը չէր ներկայացվում ո´չ այդ սուբսիդավորման աղբյուրը, ո´չ էլ այն, թե բաժանորդների կոնկրետ ո՞ր խմբերին է տրամադրվելու այդ սուբսիդավորումը:
Այդ կապակցությամբ ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, պատասխանելով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հարցմանը, արդեն երրորդ գրությամբ վերահաստատում է, որ դեռևս հստակեցված չեն այդ սուբսիդավորման աղբյուրները և շահառուների շրջանակը:
Ընդ որում, նախարար Զախարյանի պնդումը առավել զարմանալի է այն ֆոնին, որ օգոստոսի 2-ին Գյումրիում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել էր, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացման սուբսիդավորումը իրականացվելու է Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիրի 3 ՀԷԿ-երի վաճառքից ստացած հասույթից:
Այսինքն, Երվանդ Զախարյանը գրավոր կերպով հերքեց Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությունը, իսկ Հայաստանի կառավարությունում դեռևս չգիտեն, թե որտեղի՞ց են գտնելու խոստացված սուբսիդավորման գումարները, ինչպես նաև, թե կոնկրետ ո՞ր բաժանորդների էլեկտրաէներգիան են սուբսիդավորելու, թեև նոր սակագինն արդեն 2 շաբաթ է, ինչ ուժի մեջ է մտել:
Եվս մեկ անգամ հիշեցնենք, որ եթե գործադիրը սուբսիդավորի բոլոր խմբերի բաժանորդներին (արդյունաբերական ձեռնարկություններ, կազմակերպություններ և բնակիչ-բաժանորդներ), ապա դա կարժենա ամսական շուրջ 3 միլիարդ դրամ (6 մլն ԱՄՆ դոլար), ինչը բավականին մեծ գումար է: Տարեկան կտրվածքով դա կազմում է շուրջ 35 միլիարդ դրամ (74 միլիոն ԱՄՆ դոլար), ինչը ՀՀ պետական բյուջեի մոտ 3 տոկոսն է: Ուստի այդ գումարը դժվար կլինի վերադարձնել հարկերի հաշվին կամ փոխհատուցել հերթական վարկի ներգրավմամբ (քանի որ Հայաստանի պետական պարտքը առանց այդ էլ ահռելի է):
Սակայն, եթե Կառավարությունը որոշի սուբսիդավորել միայն բնակիչ-բաժանորդներին, ապա դա մեր պետության վրա կնստի ամսեկան ընդամենը 1 միլիարդ դրամ (2 միլիոն ԱՄՆ դոլար): Բայց այդ պարագայում էլեկտրաէներգիայի համար թանկացած գնով կվճարեն արդյունաբերական ձեռնարկություններն ու այլ կազմակերպությունները, ինչը կհանգեցնի էական գնաճի և կնվազեցնի տեղական արտադրանքի մրցունակությունը միջազգային շուկաներում ու մասնավորապես՝ ԵՏՄ տարածքում, որի անդամ բոլոր երկրներում էլեկտրաէներգիան զգալիորեն ավելի էժան է, քան Հայաստանում: Արդյունքում էլ ավելի կնվազի արտահանումը ՀՀ–ից դեպի ԵՏՄ երկրներ:

Ерванд Захарян опровергает утверждение Овика Абрамяна
Как известно, с 1-го августа с.г. вступили в силу установленные постановлением КРОУ от 17-го июня новые тарифы на электроэнергию, которые дороже предыдущих примерно на 7 драмов. Во время имевших место митингов протеста против повышения тарифов президент Серж Саргсян заявил, что повышение тарифов на электроэнергию будет субсидировано государством. Однако, обществу не были представлены ни источник этого субсидирования, ни то, конкретно каким группам абонентов будет предоставлено субсидирование.
В связи с этим министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян, отвечая на запрос «Союза информированных граждан», уже в третий раз утверждает, что пока не уточнены источники субсидирования и круг бенефициариев.
Притом, утверждение министра Захаряна еще более удивительно на фоне заявления, сделанного 2 августа премьер-министром Овиком Абрамяном в Гюмри, где он заявил, что субсидирование подорожания электроэнергии будет осуществлено за счет средств, полученных от продажи 3-х ГЭС Воротанского комплекса гидроэлектростанций.
То есть, Ерванд Захарян письменно опровергает заявление Овика Абрамяна, а в правительстве Армении пока не знают, где найти суммы на обещанную субсидию, не знают также, конкретно каким группам потребителей будет предоставлена субсидия, хотя навые тарифы уже 2 недели, как вступили в силу.
Еще раз напомним, что если правительство решит предоставить субсидию всем группам потребителей (промышленные предприятия, организации и население), то это обойдется примерно в 3 млрд. драмов (6 млн. долларов США) ежемесячно, что является довольно крупной суммой. В годовом исчислении это составит примерно 35 млрд. драмов (74 млн. долларов США), что равно примерно 3 процентам государственного бюджета РА. Посему будет трудно вернуть подобную сумму за счет налогов или компенсировать посредством привлечения очередного кредита (так как внешний долг Армении и без того огромен).
Однако если Правительство решит предоставить субсидию только населению, то это нашему государству обойдется в 1 млрд. драмов (2 млн. долларов США) ежемесячно. Но в таком случае за электроэнергию по подорожавшим тарифам будут расплачиваться промышленные предприятия и прочие организации, что приведет к существенному росту цен и снизит конкурентоспособность местной продукции на международных рынках и, в частности, на территории ЕАЭС, во всех странах-членах которого электроэнергия существенно дешевле, чем в Армении. В результате экспорт из РА в страны ЕАЭС еще более снизится.