Հայաստանի օրինական և անօրինական աղբավայրերը. Տավուշի մարզ
Հայաստանի տարբեր բնակավայրեր գնալիս հաճախ ականատես ես լինում ճանապարհի երկայնքով սավառնող պոլիէթիլենային տոպրակների, աղբով ծածկված դաշտավայրերի եւ բնության տարբեր հատվածներում կուտակված թափոնների: Աղբահանությունը, դրա վերամշակումը աշխարհի մեծ թվով երկրների համար առաջնային խնդիրներից է:
«Հետքն» այցելում է ՀՀ տարբեր բնակավայրեր, արձանագրում աղբանոցները, դրանց գտնվելու աշխարհագրական դիրքը, լուսանկարում և տեսանկարահանում է դրանք: Այսպիսով՝ մենք փորձում ենք կազմել Հայաստանի բոլոր աղբավայրերի քարտեզը, որտեղ կընդգրկվեն ոչ միայն խոշոր աղբավայրերը, այլեւ փոքր համայնքների, բայց անընդհատ մեծացող աղբանոցները:
Այս անգամ այցելել ենք Տավուշի մարզի չորս շրջաններն ու դրանց հարակից գյուղերը: Արձանագրել ենք 23 աղբավայր, որոնցից 4-ը մեծ քաղաքների՝ Դիլիջանի, Իջևանի, Նոյեմբերյանի և Բերդի համար հատկացված հատուկ աղբահանության տարածքներն են: Գյուղերի բնակիչները կենցաղային աղբը թափում են մոտակա ձորը կամ գետը: Դա է պատճառը, որ համայնքներում կարելի է հանդիպել «ապօրինի գործող աղբավայրերի»: Դիլիջանի և Իջևանի շրջանում աղբը հիմնականում լցնում են Աղստև գետը, որի մեջ կարելի է հանդիպել ընտանի կենդանիների սատկած մարմինների, կենցաղային ու շինարարական թափոնների:
Ստորև ներկայացված քարտեզի միջոցով կարող եք ծանոթանալ մեր արձանագրած աղբավայրերից յուրաքանչյուրին՝ ըստ լուսանկարի, նկարագրության և մեծության: Նկարագրությունը կարդալու համար սեղմեք նշված աղբավայրը բնութագրող սև կետի վրա: Աղստև գետի՝ կարմիրով նշված հատվածի վրա պահեք մկնիկը՝ տեսնելու գետի այդ հատվածների աղտոտվածությունը նկարագրող լուսանկարը:
Տավուշի մարզի 20 համայնքների աղբահանության և կոմունալ ծառայությունների համար ծախսվում է մոտ 255 մլն դրամ: Մեր այցելած գյուղերից 4-ը որևէ գումար չի հատկացնում աղբահանությանը: Գյուղապետերը նշում են, որ այն իրականացնում են սեփական կամ գյուղացիների ուժերով. մեքենայով աղբը հանում են գյուղից դուրս ու լցնում չերևացող ձորը կամ գետը: Խոշոր աղբավայրերը տարեկան մի քանի անգամ այրում են, որ տարածք ազատվի՝ նոր աղբ լցնելու:
Ստորև ծանոթացեք մեր այցելած համայնքներից յուրաքանչյուրի աղբահանությանը հատկացվող գումարի չափին:
Ըստ “Waste Atlas” ոչ կոմերցիոն նախաձեռնության 2013թ. տվյալների՝ Հայաստանում տարեկան առաջանում է 368.618 տոննա համայնքային կենցաղային աղբ, որի բնապահպանական սթրեսը կազմում է 12.9 տոննա՝ քառակուսի կմ-ի համար: Ըստ նույն տվյալների՝ մեկ շունչը Հայաստանում արտադրում է տարեկան 118.9կգ աղբ: Աղբահավաքման ծածկույթն այստեղ 80% է, իսկ ինտենսիվ սպառվող թափոնների թիվը կազմում է 0.04կգ: Վերամշակման մակարդակը մեզ մոտ 0% է:
Մենք շարունակում ենք այցելությունները ՀՀ տարբեր մարզեր՝ արձանագրելու այնտեղ գործող աղբավայրերը: Առաջարկում ենք Ձեզ նույնպես միանալ հետաքննությանը՝ ուղարկելով Ձեր բնակավայրի աղբանոցի լուսանկարները, տեսանյութերը՝ նշելով, թե որ հատվածում է այն գտնվում: Լուսանկարներ և տվյալներ ուղարկած բոլոր անձինք կհամարվեն հետաքննության համահեղինակներ:
Բերդ քաղաքից մոտ 6կմ հեռավորության վրա է գտնվում հիմնական աղբավայրը: Աղբի ոչնչացման միակ տարբերակը այրելն է:
Դիլիջանի հիմնական աղբավայրը գտնվում է քաղաքից 4.5կմ հեռավորության վրա: Այստեղ աղբի մեծ մասը թափվում է Աղստև գետը:
Դիլիջանի կենտրոնով անցնող Աղստև գետում հնարավոր է տեսնել սատկած ընտանի կենդանիների և այլ կենցաղային թափոններ:
Չնայած աղբ թափելն արգելող նշաններին՝ Աղստևը շարունակում է մնալ աղբը լցնելու «լավագույն վայր»-ն Իջևանում:
Իջևանի կենտրոնում գտնվող շուկայի վաճառականներն աղբը կամրջից նետում են գետի մեջ:
Բերդ տանող ճանապարհին՝ Նավուր գյուղից 6կմ հեռավորության վրա է գտնվում այս աղբավայրը:
Հաղթանակ և Այրում գյուղերի մեջտեղում գտնվող աղբավայրից գյուղացիները երբեմն երկաթ ու շշեր են հավաքում:
Գետահովիտ գյուղից մոտ 2կմ հեռավորությամբ գտնվող աղբանոցը գոյացել է գյուղացիների և մոտակա զորամասի թափոններից:
Այստեղ աղբն անընդհատ հրում են դեպի ձորը:
Իջևանի հիմնական աղբավայրը գտնվում է քաղաքից 4կմ հեռավորության վրա:
Լուսահովիտի աղբանոցը գյուղից 450մ հեռավորությամբ գտնվող բլրի վրա է:
Բերդավանից մոտ 2կմ հեռավորության վրա գտնվող աղբավայրը մշակվող հողատարածքների կողքին է:
Նոյեմբերյանի հիմնական աղբանոցը գտնվում է քաղաքից 1.7կմ հեռավորության վրա: Այստեղ կենտրոնացվում են քաղաքի թափոնները, աղբի ոչնչացման միակ տարբերակը այն այրելն է:
Ենոքավան գյուղից 2.5կմ հեռավորությամբ գտնվող այս աղբանոցը ծածկում են հողով: Այն դեպի գյուղ տանող ճանապարհին է, և երբեմն աղբը հայտնվում է հենց ճանապարհի մեջտեղում:
Իջևանի աղբավայրի և Աղստև գետի միջև հեռավորությունը մոտ 40մ է: Աղբը վերացնելու միակ ձևը այն այրելն է:

Travelling to various communities in Armenia, one often sees swarms of plastic bags drifting along the road, garbage strewn fields, and mounds of trash dumped here and there.
For many countries, garbage collection and recycling are fundamental problems to be tackled.
Hetq is travelling throughout Armenia and taking an inventory of garbage dumps in various communities, noting their geographical location and photographing them. We are attempting to compile a map of all the garbage dumps in Armenia, not only the large ones but also those serving smaller communities. Large or small, all are getting bigger as Armenia generates more garbage by the day.
Recently, we visited four areas in Tavoush Province and their adjacent villages. We found 23 dumps of which four were special sites designed to accommodate the trash of the towns of Dilijan, Idjevan, Noyemberyan and Berd. Village residents dump their garbage in nearby ravines and rivers. This is why there are so many informal illegal dumps in rural Armenia.
In the Dilijan and Idjevan regions garbage is dumped in the Aghstev River, a body of water that often contains the carcasses of domesticated animals, commercial and construction trash.
In the map below one can get more information on the dumps we uncovered – photos, descriptions and how big each one is. To access a description just press the black mark representing a particular dump. To access the photo describing the garbage situation for the Aghstev River area scroll your cursor to the red area noted and hold it there.
255 million AMD (US$534,000) is spent yearly on garbage collection and other municipal services for the twenty communities in Tavoush Province. Four of the villages we visited do not allocate any money for garbage removal. Village mayors say the problem is handled locally – a truck takes the garbage to an out of the way ravine or river and is dumped. The larger dumps usually burn their trash a few times annually to make room for incoming garbage.
Below are the amounts allocated for garbage removal by the communities we visited.
According to 2013 figures provided by “Waste Atlas”, Armenia’s communities generate 368.6 tons of household waste annually. The environmental stress factor of the waste is 12.9 tons per square kilometer. The same data shows that each person in Armenia generates 118.9 kilograms of garbage per year. Garbage collection coverage is 80% and the waste intensive consumption factor is 0.04 kilograms. The degree of recycling in Armenia stands at zero.
Hetq continues to visit the provinces of Armenia in order to chronicle the garbage dumps in operation. We suggest that you, our readers, participate in his investigation by sending us photos and videos of garbage dumps in your communities. Please remember to note the dump’s location. All those sending photos and info will be considered investigative coauthors.
The main dump at Berd is located six kilometers from town. Trash is disposed of by burning it.
The main dump in Dilijan is located 4.5kilometers from the town.
Most of the garbage is dumped into the Aghstev River.
People dump the garbage into the river from the bridge in Ijevan.
On the road to Berd – This dump is six kilometers from the village of Navour.
Residents of Haghtanak and Ayroum periodically scavenge through the dump located between their villages for metal and bottles.
Trash left by villagers and the nearby military base has resulted in a dump located two kilometers from the village of Getahovit.
Garbage is constantly pushed towards the ravine.
The main dump for the town of Idjevan is four kilometers away.
The Lousahovit garbage dump is located on a hill 450 meters away from the village.
The dump two kilometers from Berdavan lies adjacent to land that is farmed.
The main dump for Noyemberyan is located 1.7 kilometers from the town. Trash and household waste is burnt.
Garbage dump located 2.5 kilometers from the village of Yenokavan is covered with a layer of dirt. Since it’s located on the road leading to the village, garbage often appears on it.
A mere 40 meters separates the dump from the Aghstev River. The only way to dispose of the trash is by burning it.