IDeA-ի ու Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի միջեւ համագործակցության հուշագիր ստորագրվեց
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) եւ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամների միջեւ այսօր փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրվեց, որն ուղղված է ենթակառուցվածքների, տարածքների զարգացման ոլորտում համագործակցությանը, ինչպես նաեւ զարգացմանը միտված այլ ծրագրերի համատեղ իրականացմանը:
Կողմերը մասնավորապես կգործակցեն Դիլիջանի եւ Տաթեւի տարածաշրջաններում սոցիալական ու հանրային նշանակության ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շրջանակներում:
Փաստաթուղթը ստորագրեցին Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աշոտ Կիրակոսյանն ու IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Էդգար Մանուկյանը:
«Մեր երկու կառույցներն ունեն գործունեության ընդհանուր ուղղություններ եւ աշխատանքներ են իրականացնում հանրապետությունում ենթակառուցվածքների բարելավման, տարածքների զարգացման համար նոր հնարավորությունների ստեղծման ուղղությամբ: IDeA հիմնադրամը ծրագրեր է իրականացնում Սյունիքի եւ Տավուշի մարզերում, որոնք հատկապես զբոսաշրջության զարգացման տեսակետից լուրջ ներուժ ունեցող տարածաշրջաններ են: Համոզված ենք, որ մեր գործընկերների, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ աշխատանքով կարող ենք սիներգիայի էֆեկտ ստանալ եւ լուրջ ներդրում ունենալ այդ տարածքների հեռանկարային զարգացման գործում»,-ընդգծեց Էդգար Մանուկյանը:
Աշոտ Կիրակոսյանը նույնպես ողջունեց երկու հիմնադրամների միջեւ փոխգործակցության նախաձեռնությունը:
«Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը մեկնարկել է Սոցիալական ներդրումների եւ տարածքային զարգացման նոր ծրագրի իրականացումը: Մենք հատկապես կարեւորում ենք համագործակցությունը տեղական գործընկերների, նվիրատուների եւ շահագրգիռ կառույցների հետ: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամը շնորհակալ գործունեություն է ծավալել զարգացման մեծ ներուժ ունեցող երկու տարածքներում` Տաթեւում եւ Դիլիջանում: Հուսով ենք, որ մեր համագործակցությունը կլինի արդյունավետ եւ շարունակական,-նշեց նա:

Меморандум о сотрудничестве подписали IDeA и Фонд территориального развития Армении
Фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) и Фонд территориального развития Армении подписали меморандум о сотрудничестве. Документ направлен на обеспечение взаимодействия в сфере улучшения инфраструктур и местных общин, а также совместную реализацию других программ развития.
Стороны, в частности, будут сотрудничать в рамках программ, направленных на развитие инфраструктур социального и общественного значения в Дилижане и Татеве.
Меморандум подписали исполнительный директор Фонда территориального развития Армении Ашот Киракосян и временно исполняющий обязанности гендиректора фонда IDeA Эдгар Манукян.
«Оба наших фонда имеют схожие направления деятельности и проводят работы по улучшению инфраструктур в республике и созданию новых возможностей для местного развития. Фонд IDeA реализует программы в Сюникской и Тавушкой областях, которые имеют серьезный потенциал развития, особенно в сфере туризма. Уверены, что благодаря совместной работе с партнерами, в том числе с Фондом территориального развития Армении, мы сможем достичь эффекта синергии и внести серьезный вклад в перспективное развитие этих территорий», - подчеркнул Эдгар Манукян.
Ашот Киракосян также поприветствовал сотрудничество двух фондов. «Фонд территориального развития Армении осуществляет новую Программу социальных инвестиций и местного развития. Мы, в частности, придаем важность сотрудничеству с местными партнерами, благотворителями и заинтересованными структурами. Фонд IDeA проводит важную работу в районах Татев и Дилижан, имеющих большой потенциал развития. Надеемся, что наше сотрудничество будет эффективным и продолжительным», - сказал он.