Պաշտպանության նախարարության ստացած դրամաշնորհները
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հարցմանն ի պատասխան ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից տեղեկանում ենք, որ 2005-2014 թվականերին ՀՀ ՊՆ-ն ռազմական օժանդակություն է ստացել Ամերիկայի Միացիալ Նահանգներից և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունից: Այդ տասը տարիների ընթացքում ՊՆ-ն այս երկու պետություններից ստացել է մոտ 45 միլիոն ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ:
ԱՄՆ-ից դրմաշնորհները ստացվել են «Արտաքին ռազմական ֆինանսավորում» (FMF) և «Միջազգային ռազմական կրթություն և վարժանք» (IMET) ծրագրերի շրջանակներում:
Արտաքին ռազմական ֆինանսավորում ծրագրով տրամադրվող օժանդակությամբ իրականացվել են ՀՀ պաշտպանական համակարգի զինծառայողների և հատուկ քաղաքացիական ծառայողների լեզվական և մասնագիտական վերապատրաստումներ, ինչպես նաև ձեռք է բերվել տեխնիկական միջոցներ: Այս ծրագրի շրջանակներում ՊՆ-ին է հատկացվել 35,7 միլիոն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ:
«Միջազգային ռազմական կրթություն և վարժանք» ծրագրով տրմադրված օժանդակությամբ իրականացվել են ՀՀ պաշտպանական համակարգի զինծառայողների և հատուկ քաղաքացիական ծառայողների լեզվական և մասնագիտական վերապատրաստումներ: Այս ծրագրի շրջանակներում ՊՆ-ն ստացել է 6 միլիոն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ:
Չինաստանի կողմից 2009-2013թթ.-ին ՊՆ-ին տրամադրվել է անհատույց ռազմական օգնություն մոտ 3,8 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության ենթակայության տակ գործող «Սարդարապատի հուշահամալիր, Հայաստանի ազգագրության և ազգային ազատագրական պայքարի պետական թանգարան» և «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ները այլ պետությունների պետական մարմիններից որևէ օժանդակություն չեն ստացել:
Այսպիսով՝ վերջին տասը տարիների ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հիմնականում դրամաշնորհները ստացել է ԱՄՆ-ից: Ըստ մեզ տրամադրած տեղեկության, ՊՆ-ն դրմաշնորհներ չի ստացել ԵՄ-ից և ՌԴ-ից, թեև Ռուսաստանից դրամաշնորհ չստանալը, մեղմ ասած տարօրինակ է, քանի որ հենց ՌԴ-ն է համարվում մեր հիմնական ռազմական գործընկերը: Հաշվի առնելով նաև, որ ՀՀ-ն ՀԱՊԿ անդամ է, հենց ՌԴ-ն պետք է որ ավելի շահագրգռված լիներ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությանն ու Զինված ուժերիի աջակցությամբ, քան ԱՄՆ-ն կամ Չինաստանը:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ուսումնասիրել և հրապարակել Հայաստանի պետական մարմինների օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին տեղեկությունները:

США и Китай содействуют Министерству обороны
Из ответа Министерства обороны на запрос «Союза информированных граждан» явствует, что в 2005-2014 годах МО Армении получало военную поддержку от Соедненных Штатов Америки и Китайской Народной Республики. В течение этих десяти лет Министерство обороны от этих двух государств получило гранты примерно на 45 миллионов долларов США.
Гранты из США были получены в рамках программ «Внешнее военное финансирование» (FMF) и «Международное военное образование и обучение» (IMET).
На средства, предоставленные в рамках программы «Внешнее военное финансирование» (FMF) была осуществлены языковая и профессиональная переподготовка военнослужащих и специальных гражданских служащих, а также приобретены технические средства. В рамках данной программы МО РА было выделен грант в размере 35.7 млн. долларов США.
На средства, предоставленные в рамках программы «Международное военное образование и обучение» (IMET) была осуществлены языковая и профессиональная переподготовка военнослужащих и специальных гражданских служащих. В рамках данной программы МО РА получило 6 млн. долларов США.
Китай в 2009-2013 годах предоставил МО РА безвозмездную военную помощь в размере примерно 3.8 млн. долларов США.
Находящиеся в подчинении Министерства обороны РА Государственные некоммерческие организации «Сардарапатский мемориал, Государственный музей этнографии Армении и национально-освободительной борьбы» и «Центр гумманитарного разминирования и экспертизы» от государственных органов иностранных государств какой-либо поддержки не получали.
Итак, за последние десять лет Министерство обороны РА в основном получало поддержку из США. Согласно предоставленной нам информации, Министерство обороны РА не получало грантов от Евросоюза и РФ, хотя неполучение грантов от России, мягко говоря, странно, так как именно РФ считается основным военным партнером и союзником Армении. Учитывая также, что РА является членом ОДКБ, именно РФ должна была быть более заинтересована в поддержке Министерства обороны и Вооруженных сил РА, чем США или Китай.
«Союз информированных граждан» продолжает изучать и публиковать информацию о полученных государственными органами Армении иностранных грантах.