Կարմիր խաչն Արցախում սկսել է անհայտ կորածների ԴՆԹ նմուշառման գործընթացը
Արցախում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հունիսից վերսկսել է անհայտ կորած անձանց հարազատներից ԴՆԹ-ի նմուշների հավաքագրումը։ Այս տարի ծրագրի լայնամասշատաբ տարբերակը գործարկվել է Հադրութի շրջանում, եւ այսօրվա դրությամբ կենսաբանական նմուշ է վերցվել անհայտ կորածների ավելի քան 30 հարազատներից: Ծրագրի պիլոտային փուլում, որն անց է կացվել անցյալ տարի Մարտունու շրջանում, անհայտ կորածների 29 արյունակից բարեկամների նմուշ են հավաքել։
«Այդ նպատակով ԿԽՄԿ-ն իր կողմից գրանցված բոլոր անհայտ կորածների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ է հավաքել՝ լրացնելով հարցաթերթիկներ, որոնք շատ մանրամասն տվյալներ են պարունակում անհայտ կորած անձի մասին: Այս փուլում մենք ԴՆԹ նմուշներ ենք հավաքում (գենետիկ նյութ)` վերցնելով ներթշային քսուք անհայտ կորած անձի հարզատներից՝ հնարավորության դեպքում միջինը չորս արյունակիցներից: Երբ ծրագիրն ավարտվի, այն կօգնի պարզել պատերազմի ժամանակ այս կամ այն վայրում հուղարկավորված մնացորդների ինքնությունը, քանի որ ընտանիքի բոլոր մերձավոր անդամներն իրար հետ կապված են միատեսակ ԴՆԹ-ով: Այս աշխատանքը միաժամանակ տարվում է եւ՛ Լեռնային Ղարաբաղում եւ՛ Հայաստանում եւ՛ Ադրբեջանում»,- ասաց Լեռնային Ղարաբաղում ԿԽՄԿ առաքելության ղեկավար Թոմաս Հալլիեն:
Հադրութի շրջանի Հարթաշեն գյուղից անհայտ կորած ազատամարտիկ Ալեքսանդր Բալայանի կինը՝ Մարտինա Բալայանը, հույս ունի, որ գոնե այս ծրագրի շնորհիվ վերջապես կխախտվի 20 տարուց ավելի տեւող լռությունը։
«20 տարուց ավելի է՝ մենք ապրում ենք սպասելով, որ մի օր նա կհայտնվի, կամ գոնե մի տեղեկություն կիմանանք նրա գտնվելու վայրի մասին»,-ասում է կինը։
Ազատամարտիկ Ալեքսանդր Բալայանի մայրը՝ Սեդա Բալայանը, պատմում է, որ մինուճար որդին անհայտ կորել է 1993թ. Ֆիզուլիի շրջանի Քյուրմամուդլու գյուղում, երբ շրջափակման մեջ են հայտնվել։
«Նրան վերջին անգամ տեսած զինակիցները պատմել են, որ շրջափակման ժամանակ վերջին անգամ գետնին պառկած են տեսել, որտեղից էլ ադրբեջանցիները գերի են տարել։ Նրանք այդպես էլ չգիտեին՝ Ալեքսանդրը վիրավո՞ր էր, թե՞ մահացած»,- ասում է որդեկորույս մայրը։
Բոլոր փորձերը՝ ինչ-որ տեղեկություն իմանալ որդու մասին, այդպես էլ արդյունք չեն տվել։ Տիկին Սեդան ասում է, որ այս տարիների ընթացքում շատերն են կցկտուր տեղեկություններ հայտնել, բայց երբ իրավապահ մարմինները փորձում էին ճշտել այդ տեղեկությունները, նրանք կամ խոսքերն են փոխել կամ ընդհանրապես հրաժարվել են իրենց ասածներից։
«Վերջին անգամ հարևան գյուղերից մեկում ապրող մի փախստական հայ կին ասել է, որ տեսել է Ալեքսանդրին ադրբեջանական ինչ-որ հեռուստաալիքով խոսելիս։ Իբրև թե նա ասել է, որ ինքը կենդանի է, ու որ նրան փնտրող չկա»,-ասում է տիկին Սեդան ու հավելում, որ երբ գնացել են պարզելու այդ տեղեկությունը, փախստական կինը հերքել է, թե նման բան է ասել։
| Անհետ կորած ազատամարտիկ Ալեքսանդրի հայրը՝ Արկադի Բալայանը |
Չնայած որդու անհետացման փաստին՝ տիկին Սեդան իրատեսորեն է մոտենում և ցավով ասում, որ 22 տարվա անորոշությունը հանգեցնում է այն մտքին, որ որդին կենդանի չէ, միևնույն ժամանակ մայրական սիրտն այլ բան է հուշում։
«Մեկ է, աչքս միշտ նրա ճամփին է։ Որ գնում եմ բանջարանոց կամ մեկ ուրիշ տեղ, ականջս միշտ ձայնի է սպասում, կարծես մեկն ինձ պետք է կանչի։ Երբ զինվորական եմ տեսնում, այնպիսի զգացողություն է, որ պետք է ինձ լուր բերի։ Սթափ հասկանում եմ, որ մեծ հավանականությամբ նրան կենդանի չեն թողել, բայց միևնույն է, անգամ գիշերը ինձ թվում է՝ ինքը կգա ու կկանչի ինձ։ Էդ հույսը սրտումս էլ ապրում եմ»,- ասում է տիկին Սեդան։
ԿԽՄԿ –ի ծրագրի շրջանակներում անհայտ կորածների ընտանիքների հետ աշխատող հոգեբան Զոյա Մայիլյանը, «Հետք»-ի հետ զրույցում պարզաբանելով ԴՆԹ նմուշառման գոծընթացի ազդեցությունը անհայտ կորածների հարազատների վրա, ասաց, որ այն կարող է հոգեբանական երկակի ռեակցիա առաջացնել։
«Այս գործընթացի նկատմամբ դրական ռեակցիան այն է, որ վերջապես 20 տարուց ավելի լռությունից հետո հարազատները վերջապես որևէ լուր կունենան անհայտ կորածների մասին։ Բացասականն այն է, որ շատ ընտանիքներ տարիների ընթացքում քիչ թե շատ համակերպվել են իրողության հետ ու նրանց համար և՛ հոգեբանորեն և՛ ֆիզիոլոգիապես ծանր է մասնակցել ԴՆԹ-ի նմուշառման գործընթացին»,-ասաց Զ. Մայիլյանը։
Առ այսօր ծրագրի իրականացման ընթացքում միայն մեկ ընտանիք է հրաժարվել մասնակցել ԴՆԹ նմուշառման գոծընթացին, այն դեպքում, երբ նույն առաջարկով ամենաառաջինը հենց իրենք են հանդես եկել։
ԴՆԹ նմուշառման ծրագիրը կշարունակվի այնքան, մինչև ԿԽՄԿ –ի կողմից գրանցված բոլոր անհայտ կորածների համար ԴՆԹ նմուշեր չհավաքվեն:
Ներկա դրությամբ ԿԽՄԿ-ի գրանցած 373 անհայտ կորածներ կան Արցախում։ Իսկ ահա ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովի տվյալներով՝ նրանց թիվը հասնում է 600-ի։
«Շատ կարևոր է հասկանալ, որ այդ ցուցակը անհայտ կորած բոլոր անձանց ցուցակը չէ, այլ այն անհայտ կորածների ցուցակն է, ում հարազատները դիմել են ԿԽՄԿ։ Վերջին 20 տարվա ընթացքում մարդիկ շատ անգամ բնակության վայր են փոխել ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններում, այնպես էլ նրա սահմնաներից դուրս են մեկնել: Կան անհայտ կորածներ, որոնց հարազատների հետ ԿԽՄԿ-ն կապ չի պահպանում: Այդ պատճառով, եթե դուք ճանաչում եք անհայտ կորածների հարազատների, որոնք այլևս չեն բնակվում Լեռնային Ղարաբաղում, խնդրում եմ փոխանցեք նրանց, որպեսզի դիմեն ԿԽՄԿ»,-ասացԼեռնային Ղարաբաղում ԿԽՄԿ առաքելության ղեկավար Թոմաս Հալլիեն:

МККК начал в Арцахе процесс взятия образцов ДНК родственников без вести пропавших
Международный Комитет Красного Креста с июня возобновил в Арцахе процесс взятия орбразцов ДНК родственников без вести пропавших.  В этом году широкомасштабная программа была осуществлена в Гадрутском районе, где были взяты биообразцы свыше 30 родственников без вести пропавших. На пилотном этапе программы, которая была проведена в прошлома году в Мартунинскм рвайоне, образцы ДНК были взяты у 29 кровных родственников пропавших без вести ополченцев.
“С этой целью МККК собрал подробные сведения о всех зарегистрированных им без вести пропавших. Были заполнены анкеты, содержавшие подробные сведения об этих лицах. На данном этапе мы собираем образцы ДНК (генетический материал) в среднем у четырех кровных родственников. После завершения программы можно будет выяснить идентичность останков, похороненных во время войны в том или ином месте. Эта работа ведется одновременно в Нагорном Карабахе, Армении и Азербайджане”,- сообщил руководитель миссии МККК в Нагорном Карабахе Томас Халлие.
Жена пропавшего без  вести ополченца из села Арташен Гадрутского района Александра Балаяна Мартина Балаян надеется, что благодаря хотя бы этой программе будет нарушено молчание, длящееся больше 20 лет.
“20 лет мы живем в ожидании, что когда-нибудь он объявится или хотя бы мы получим сведения о месте его нахождения”,- говорит Мартина.
Мать Александра Седа Балаян сообщила, что ее единственный сын пропал без вести в 1993 г., оказавшись в окружении в селе Кюрмамудлу Физулинского района.
“Соратники рассказали, что в последний раз видели его в окружении лежавшим на земле, откуда азербайджанцы взяли его в плен. Они так и не узнали, был Александр ранен или мертв”,- сказала Седа Балаян.
Все попытки узнать что-либо о сыне не давали результата. За эти годы обрывочные сведения сообщали многие, но когда правоохранительные органы пытались уточнить полученную информацию, эти люди либо излагали все иначе, либо отказывались от своих слов.
“В последний раз живущая в одном из соседних сел беженка-армянка сказала, что видела Александра, выступавшим по какому-то азербайджанскому телеканалу. Якобы он сказал, что жив и что его никто не ищет”,- рассказала Седа Балаян, добавив, что когда они приехали к этой женщине для уточнения сведений, она стала все отрицать.
Отец пропавшего без вести ополченца Александра Балаяна Аркадий Балаян
Длящаяся уже 22 года неопределенность заставляет Седу Балаян думать о том, что ее сына уже нет в живых. Но в то же время материнское сердце подсказывает ей другое.
“Я до сих пор жду его. При виде человека в военной форме у меня появляется ощущение, что он должен мне что-то сообщить. Даже ночью мне кажется, что он придет и позовет меня. Этой надеждой я и живу”,- говорит Седа.
За все это время лишь одна семья отказалась сдать анализ ДНК, хотя именно она выступила с таким предложением.
Программа МККК будет осуществляться до тех пор, пока не будут взяты образцы ДНК у родственников всех пропавших ез вести.
На данный момент в списке зарегистрированных МККК без вести пропавших жителей Арцаха числятся 373 человека. А вот по данным Государственной комиссии по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших НКР их число достигает 600.
“Очень важно понять, что этот список охватывает не всех без вести пропавших, а лишь тех, чьи родственники обратились в МККК. Есть без вести пропавшие, с родными которых МККК не поддерживает связь, поэтому если вы знаете родственников таких лиц, которые больше не проживают в Нагорном Карабахе, пожалуйста, передайте им, чтобы они обратились в МККК”,- сказал Томас Халлие.