Մի ցուցանմուշի պատմություն. գաղտնի հուշանվեր` հանուն Ազնավուրի
Երբ ֆրանսահայ նշանավոր շանսոնիե Շառլ Ազնավուրը 1964-ին առաջին անգամ այցելեց Հայաստան, նրան ընդունեցին մեծ ոգեւորությամբ եւ կարոտով. թե´ երգիչը, թե´ ժողովուրդը այդ պահին բավական երկար էր սպասել: Հռչակավոր հայի գալստին մարդիկ պատրաստվել էին նախօրոք, իսկ ոմանք էլ նրա հանդեպ իրենց ջերմ վերաբերմունքն արտահայտելու յուրօրինակ լուծումներ էին գտել: Ցուցանմուշը, որն այսօր պահվում է Երեւանի Գիտության եւ տեխնիկայի թանգարանում, Աբովյան քաղաքի «Սիրիուս» գործարանի այդ տարիների աշխատակիցների մտքի թռիչքի եւ երգահանի հանդեպ նրանց տածած սիրո երաշխիքն է:
Գործարանի աշխատակիցները, որոնց համար շանսոնիեի գալուստն իսկական տոն էր, որոշում են նրա պատվին հատուկ հուշանվերներ արտադրել: Դա, սակայն, վերածվեց մի իսկական «գաղտնի օպերացիայի», քանի որ հուշանվերները ստեղծվեցին շատ քիչ քանակությամբ, իսկ պաշտոնական վաճառքի դրանք, առհասարակ, չհանվեցին:
Աշխատակիցներն այդ սիմվոլիկ իրերը պատրաստում էին խորհրդային իշխանություններից թաքուն, քանի որ վերջիններս հրաշալի հասկանում էին, որ Ազնավուրի այցը Խորհրդային Հայաստանում ազգովի համախմբվելու, ժողովրդի շրջանում ազգային գիտակցության զարթոնքի առիթ էր:
Առհասարակ, Խորհրդային Հայաստանում տարբեր ժամանակներում արտադրվել են, օրինակ, «Արարատ 73» հայկական ֆուտբոլային ակումբին, երեւանյան տարբեր պատկերների, հայ դերասանների, երգիչների նվիրված կրծքանշաններ, որոնք, սակայն, թողարկվել են վաճառքի հանելու նպատակով, եւ դրանց մասին պետությունը, բնակաբար, տեղյակ էր, իսկ ահա Ազնավուրի պատկերով հուշանվերները բոլորովին այլ հանգամանքներում էին ստեղծվել:
Հուշանվերներն արտաքինից հիշեցնում էին մի տուփի, որի մեջ թափանցիկ, հաստ ապակու վրա պատկերված էր Ազնավուրի նկարը: Ընդ որում, թանգարանում պահվող սեւ ու սպիտակ գունավորում ունեցող հուշանվերից զատ` քիչ թվով արտադրվել են նաեւ դրանց գունավոր տարբերակները. էլեկտրական լարման միջոցով հնարավոր է եղել ապակուն տարբեր երանգներ հաղորդել: Հուշանվերները հիմնականում շրջանառվել են գործարանի աշխատակիցների եւ նրանց մտերիմների շրջանում. մեկը մյուսին փոխանցելով` նրանք կարծես սրտից սիրտ են հասցրել Ազնավուրից մի «մասնիկ»:
Առանց այդ էլ քիչ թվով հուշանվերները ժամանակի ընթացքում ձեռքից ձեռք են անցել, եւ հայտնի չէ, թե դրանցից քանիսն են պահպանվել, սակայն Գիտության եւ տեխնիկայի թանգարանում տեղ գտած այս մեկ նմուշը, որը նախորդ տարի տրամադրել է «Սիրիուս» գործարանի նախկին աշխատակիցներից մեկը, շարունակում է պատմել հայերիս համար պատմական այդ պահի մասին:

Aznavour's 1st Visit to Armenia: Producing a Memento in Secret
When Charles Aznavour, the world famous singer-songwriter visited Armenia for the first time in 1964, he was welcomed with jubilation and a deep sense of longing.
The visit was long in coming – both for Aznavour and the people of Armenia.
Preparations were made long in advance in Armenia. Many found unique ways to express the esteem they held for Aznavour.
This memento, now in the possession of Yerevan’s Museum of Science and Technology, was the brainchild of the employees of the Sirious factory in the town of Abovyan at the time and a testament of their love towards the French-Armenian chansonnier.
The employees decided to create a one of a kind souvenir on the occasion of Aznavour’s visit. The occasion was a veritable celebration for them. The entire process became a ‘secret operation’ since such souvenirs were produced in very limited quantities and generally were not officially sold.
Factory employees produced such symbolic items on the sly; without the knowledge of the Soviet authorities. The state well understood that Aznavour’s visit would serve to unite the people of Armenia and ignite a reawakening of the national consciousness.
Generally, when such souvenir pins and medals were produced in the Soviet era (take the ‘Ararat 73’ mementos dedicated to the championship football team and medals dedicated to this or that artist or actor), they were approved by the authorities and produced for sale. Souvenirs bearing the image of Aznavour, however, were produced in totally different conditions.
The Aznavour souvenir now held by the museum (see photo) bears a black and white image of Aznavour. In addition, a smaller number were produced where the glass was infused with colorations via electric current.
The Aznavour mementos mostly made the rounds amongst the factory employees themselves and a close circle of friends. They were passed from hand to hand so that all could relish a little part of the essence of the great chansonnier.
While we cannot say how many of these Aznavour souvenirs remain today, the one donated to the Museum of Science and Technology last year by a former Sirious factory worker continues to tell the tale of this historic occasion for Armenians.