Լինել հայ ֆեմինիստ Թուրքիայում
Լիռնա Էքմէքճիօղլուն Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական համալսարանի պատմության պրոֆեսոր է: Բակալավրի աստիճան է ստացել Թուրքիայի Բողազիչի համալսարանում, իսկ մագիստրոսի և գիտությունների թեկնածուի աստիճաններ` Նյու Յորքի համալսարանում: Լիռնան էթնիկ և կրոնական փոքրամասնություններին, ցեղասպանությանը, ցեղասպանությանը հաջորդող տարիներին Թուրքիայում մնացած հայ համայնքին վերաբերող մի շարք հոդվածների հեղինակ է: 2006թ-ին Մելիսա Բիլալի հետ հեղինակել է «Արդարության կոչ. հինգ հայ ֆեմինիստ գրողներ Օսմանյան կայսրությունից և Թուրքիայի Հանրապետությունից (1862-1933)» գիրքը (թուրքերեն): Այս տարվա վերջին լույս կտեսնի նրա երկրորդ գիրքը՝ «Վերականգնելով Հայաստանը. հետ-ցեղասպանական Թուրքիային պատկանելու սահմանները»:
Օգոստոսին՝ Երևանում գտնվելու օրերին, Լիռնան մասնակցեց Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի կողմից կազմակերպված քննարկմանը՝ ներկայացնելով իր աշխատանքը հայ կանանց և երեխաներին հայկական համատեքստից մահմեդականի փոխանցելու Օսմանյան Թուրքիայի քաղաքականության, ինչպես նաև հետպատերազմյան Կոնստանդնուպոլսում բռնաբարված հայ կանանց և նրանց նորածիններին վերադարձնելու հայկական քաղաքականության մասին: «Հետքը» զրուցել է Լ. Էքմէքճիօղլուի հետ ցեղասպանությունների վերաբերյալ իր աշխատանքի, Օսմանյան Թուրքիայում և ժամանակակից Հայաստանում ֆեմինիզմի մասին:
- Ձեր աշխատանքը հիմնականում առնչվում է ցեղասպանությունների գենդերային կողմին: Արդյոք այս երևույթը հանդիպո՞ւմ է բոլոր ցեղասպանությունների դեպքում, թե՞ հատուկ է հայոց ցեղասպանությանը միայն:
- Ես դասավանդում եմ «Կանայք և պատերազմը» կուրսը տարբեր ցեղասպանությունների վերաբերյալ և միշտ ունեմ այս հարցը մտքում՝ ի՞նչն է տարբեր հայկական դեպքում: Ուսումնասիրում ենք այլ ցեղասպանություններ՝ Ռուանդա, Հոլոքոստ, Կամբոջա, և ես չգիտեմ որևէ այլ ցեղասպանություն, որի դեպքում կանանց և երեխաների փոխանցումը ազգի ոչնչացման պլանի այսքան անբաժանելի և գիտակցական մաս լինի: Այս դեպքում թիրախն ինքը (կամ նրա մի մասը) երիտթուրքերի կողմից համարվում է փոփոխելի, վերամշակելի, վերապլանավորվող հանցագործ խմբին երսում: Այո, մենք տեսնում ենք բռնաբարություն և հափշտակում Ռուանդայի և այլ դեպքերում ևս, բայց ոչ այսչափ:
Հոլոքոստը շատ տարբեր է: Այն գրեթե բացառիկ է այն առումով, որ բռնաբարություններից խուսափում էին, որովհետև դա անօրինական էր նացիստական ժամանակաշրջանում՝ 1933-ից հետո: Ոչ միայն ամուսնանալը, այլև հրեաների հետ որևէ սեռական հարաբերություն ունենալը արիացիների համար ռասայական պղծում էր: Այսինքն, նրանց համար սա աներևակայելի է, հնարավոր չէ խլել հրեա ժողովրդի մի մասին ու վերածել նրանց արիացիների:
Հոլոքոստի մասին մտածելն իսկապես շատ ուսանելի է: Չնայած որ երկուսն էլ ցեղասպանություն են, գենդերային տեսակետից դրանք աշխատում են բոլորովին տարբեր կերպ: Կանայք, հղիները և երեխաները առաջին թիրախներն էին նացիստական ռեժիմի ժամանակ: Հայկականի պարագայում հիմնական թիրախը չափահաս տղամարդիկ են: Իհարկե պետք չէ ընդհանրացնել: Արևելյան շրջաններում, որը պատմականորեն Արևմտյան Հայաստանն է, արտաքսումն ու ջարդերը ավելի համընդհանուր և գենդերապես չեզոք են, կանայք ու երեխաներն էլ են սպանվում, բայց որքան շարժվում ենք դեպի արևմտյան հատվածներ, այնքան գենդերապես ակտիվ է այն դառնում:
Ինչ-որ մեկը պետք է համակարգային ուսումնասիրություն անի այս մասին:
- Որոշ շրջաններում կանայք ստիպված էին զենք վերցնել, կռվել, տնօրինել սեփական կյանքը, ինչը մինչ այդ չէր տեղավորվում կանանց դերերի մեջ: Ինչպե՞ս ցեղասպանությունը փոխեց պատկերացումն այն մասին, թե ինչ է նշանակում լինել կին:
- Կցանկանայի, որ փոխեր: Չեմ կարծում, որ այն փոխել է հայ կնոջ ինքնության այդ մասը: Ես ուսումնասիրել եմ հայկական հանրային դիսկուրսը, պարբերականները պատերազմից հետո, 1918-ից ի վեր, Կոնստանդնուպոլսում: Մարդիկ խոսում են այն մասին, թե ինչպես են կանայք զոհաբերել իրենց Մեծ եղեռնի ժամանակ: Այո, կանայք կռվում էին թշնամու դեմ, գուցե զենքեր էին վերցնում, բայց սա մեծ նշանակություն չուներ այն շրջանում, որի մասին խոսում եմ: Բայց որ նրանք ստիպված էին «տրվել բարբարոս ցեղերի կրքին», օրինակ, որ նրանց բռնաբարում էին, անպատվում… ահա թե ինչպես էին խոսում այդ մասին: Եվ հենց սա համարվում էր զոհաբերություն, որի միջով նրանք անցնում էին, և դա մի բան է, որի համար պետք չէր նրանց մեղադրել:
Ես սա տեսնում եմ ամենուր: Ես ուսումնասիրել եմ շատ տարբեր պարբերականներ՝ եկեղեցուն կամ քաղաքական կուսակցություններին մոտ կանգնած, ինչպես նաև ֆեմինիստական մամուլը: Կար գաղափարը, որ բռնաբարված կանայք չպետք է հաշվետու լինեն կամ մեղադրվեն, համարվեն խայտառակված կամ անարգված: Ես չեմ տեսել մի բան, որը բացառում էր այս կանանց նոր, ցեղասպանությունից հետո եղած հայկական համայնքից: Եվ այս իմաստով այն եզակի չէ: Օրինակ, ոչ ցեղասպանություն, բայց հնդկական-պակիստանյան բաժանումը, նույնիսկ Բանգլադեշի անջատումը Պակիստանից 1971թ-ին նմանատիպ մի բան է: Հնդկաստանի բաժանման ժամանակ նույնպես, երբ մի տեղից մյուսն էին տեղափոխվում, զանգվածային առևանգումներ ու բռնաբարություններ են եղել: Հետո տեսնում ենք, որ և՛ Պակիստանը, և՛ Հնդկաստանը խոսում են այս մասրդկանց մասին, ովքեր բռնաբարվել կամ մնացել են մյուս կողմում, որպես հերոսների, պատերազմի հերոսների, ում պետք է հետ բերել, ովքեր պետք է ընդունվեն որպես աստվածուհիներ, նույնիսկ կույս աստվածուհիներ: Նույն բանը տեսնում ենք հայկական դեպքում, իհարկե՝ տարիներ առաջ:
Սա մի մեծ ճգնաժամ է, և հայերն այնքան հուսահատ են, երբ գիտեն, որ իրենց քանակը նվազել է, ուստի նրանք չունեն ուրիշ որևէ տարբերակ՝ այս կանանց ընդգրկելուց բացի: Ուրեմն, սա ներառական է:
- Եվ նրանք ամուսնանում էին հայ տղամարդկանց հետ:
- Պատրիարքն ինքը, նրա աշխատողները, պարբերականները, էլիտան, Հայկական կարմիր խաչը, հիվանդանոցների տնօրենները, բժիշկները, մասնագետները, նրանք, ովքեր գրում են և որոշում են այդ ժամանակի հայերի հանրային օրակարգը, ընդունում են բռնաբարված կանանց և երեխաներին ազգի կազմում: Բայց սա չի նշանակում, որ հասարակ մարդիկ ընդունում էին նրանց որպես գեղեցիկ հայ կույսեր և, օրինակ, լավ հարսներ իրենց զավակների համար: Ոչ: Մենք տեսնում ենք, որ հստակ կոնֆլիկտ կա այս հարցում: Ստամբուլի բնիկ հայերը, ովքեր չեն վտարվել, հակված չեն վերցնել դժոխքի միջով անցած այս տարագիրներին՝ որպես հարմար հարսներ: Ըստ էության, նրանց հետ ամուսնանում են շատերը արտասահմանից, ովքեր գալիս են, օրինակ, Ամերիկայից, Ֆրանսիայից և Իրանից, ցեղասպանության ժամանակ այնտեղ չեն եղել, կորցրել են իրենց ընտանիքները կամ ամուսնացած չեն եղել: Եվ բնիկ հայերը, որոնցից շատերը հենց կանայք են և ֆեմինիստ են` կազմակերպված այն հանդեսի շուրջը, որն ուսումնասիրել եմ, փորձում են անել ամեն բան, որպեսզի որոշ մարդիկ ամուսնանան այդ աղջիկների հետ: Բայց իրենց իսկ համայնքը հաճախ կնության չի առնում նրանց:
Ավելին, Ստամբուլի հայկական ղեկավարությունը նույնպես ընդունեց բռնաբարության արդյունքում ծնված երեխաներին որպես հայեր: Չնայած սերնդի՝ հոր կողմից շարունակվելու ավանդական գաղափարին (իսկ այս դեպքում հայրերը մահմեդական էին, անօրինական ամուսիններ), նրանց մտահոգում էր այն, որ ազգը կարիք ունի մարդկանց, և հայ մայր ունեցող ամեն մարդ համարվում է լիովին հայ...
Հեշտ է ընկալել այս ներառական քաղաքականությունները որպես «առաջադիմական», բայց իրականում այն չփոխեց որևէ հայրիշխանական կանոն: Այս գաղթական կանանցից ոմանք, ովքեր անցել էին բռնությունների միջով և այնուհետև եկել Ստամբուլ, չէին ցանկանում երեխա ունենալ հատկապես որովհետև երեխան սաղմնավորվել էր նման վատ պայմաններում: Նրանք ցանկանում են ազատվել երեխայից, բայց հայկական ղեկավարությունը թույլ չի տալիս նման կերպ վարվել: Նրանք վերցնում են երեխաներին: Նրանք ասում են՝ պարզապես հանձնեք երեխային մեր որբանոցին և գնացեք, այլևս կարիք չունեք խնամել նրանց:
- «Հայ կին»-ը այդ շրջանում գրում էր, որ ավանդույթն ու հավասարությունը կարող են գոյակցել: Ո՞րն էր նրանց բանաձևը:
- «Հայ կին»-ը տպագրվել է 1919-1933թթ-ին, խմբագիրն էր Հայկանուշ Մարկը: Այն իմ ուսումնասիրության նախնական հիմքն էր: «Հայ կին»-ի թղթակիցները հիմնականում ֆեմինիստներ էին: Նրանք փորձում են առաջ քաշել տարբեր փաստարկներ՝ ասելով, որ որպես հայ կանայք՝ մենք պատրաստ ենք մեր պարտքը տալ ազգին, կատարել մեր պարտականությունները, ամեն բան, որ անհրաժեշտ է, որ անենք այս պահին: Մանավանդ ցեղասպանությունից հետո կարիք կա բոլորի աջակցությանը՝ այս մարդկանց ապաստան տալու, կերակրելու ձևեր գտնելու մեծ մեխանիզմին: Դպրոցները, եկեղեցիները դարձան ապաստան նրանց համար:
1870-80-ականներից ի վեր Ստամբուլում կանանց կազմակերպված բարեգործական շարժում կա` այլ կանանց, այսպիսով՝ ազգին օգնելու համար: 1909-ի Ադանայի ջարդերից հետո, օրինակ, նրանք շատ կազմակերպված էին, գրում էին այն մասին, թե ինչ է տեղի ունեցել Կիլիկիայում: Նրանք փորձառու էին զանգվածային բռնություններին արձագանքելու` խնամք ցուցաբերելու և դրամահավաք կազմակերպելու հարցում: Այսինքն նրանք անում են այն, ինչ սպասվում է նրանցից ճգնաժամային այս պահին:
Այնուհետև, նրանք նաև ցանկանում են մաս լինել որոշումների կայացման մեխանիզմին և ցանկանում են ավելի շատ քաղաքական իշխանություն: 1919-ին նրանք հիմնում են կազմակերպություն, որը կոչվում է Հայ կանանց միություն: «Հայ կին»-ը այդ կազմակերպության մամուլի օրգանն է: Դրա առաջին համարում գտնում ենք Հայ կանանց միության ծրագիրը: Նրանց նպատակներից մեկը հայ տղամարդկանց և կանանց հավասարության համար աշխատելն էր: Բայց նրանք ավելացնում են, որ հաշվի առնելով, որ սա ճգնաժամային պահ է, իրենց առաջնային նպատակը միջազգային հանրության առաջ Հայ դատը պաշտպանելն է, պատրիարքության հետ միասին:
Այս կանայք երբեք չեն ստանում հավասարություն, տարբեր պատճառներով: «Հայ կին»-ը, օրինակ, պայքարում էր, որպեսզի կանայք լինեն պատրիարքարանի հանձնաժողովների կազմում կամ լինեն երեսփոխան (պատրիարքարանի ներսում 1860-ականներից Հայկական ազգային ժողով կար): 1919-ին նրանք առաջարկում էին, որ կանայք նույնպես մաս կազմեն այս ժողովի, որը ազգի որոշումներ կայացնող կառույցն է: Այսպիսով, նրանք փորձում են լինել այդ մեծ խորհրդարանում, բայց սա էլ չի հաջողվում, որովհետև նրանց ասում են, որ նման մեծ փոփոխություններ կատարելու ժամանակը չէ: Այժմ ազգը մտահոգված է ուրիշ մի բանով, այժմ պետք է փրկենք մեզ, վերականգնենք Մեծ Հայաստանը, և հետո՝ այդ Միացյալ Հայաստանում, մենք կունենանք հավասարություն:
Կանայք պնդում են, որ Երևանյան հանրապետությունն արդեն ունի կին անդամներ խորհրդարանում (խորհրդարանի 3 կին անդամներ կային այստեղ, և կանայք ընտրելու իրավունք ունեին):
Հետո, 1922-23-ին Կոնստանդնուպոլսի հայ ֆեմինիստները կազմակերպվում են՝ Ստամբուլի հայկական կառավարության Դատաստանական խորհրդում ընդգրկվելու համար: Այս հանձնաժողովում որոշվում էին ժառանգություն ստանալու, ամուսնալու, բայց հիմնականում՝ ամուսնալուծվելու հարցերը: «Հայ կին»-ի միջոցով նրանք պնդում են, որ կանայք են ամուսնություններից տուժողները, նրանց ծեծում են, վիրավորում, նրանք ցանկանում են ամուսնալուծվել, ուրեմն իրենց ձայները պետք է ներկայացվեն Դատաստանական խորհրդում, որպեսզի իրենք կարողանան աջակցել այլ կանանց, ովքեր խոցելի են: Սա նույնպես չի գործում, և բացատրությունն այն է, որ նրանք պետք է ունենան իրավաբանական դիպլոմ: Այդ ժամանակ կանայք չէին կարող լինել իրավաբաններ, և փաստորեն, եթե դու իրավաբան չես կամ իրավունքի ոլորտում չես գործում, չես կարող այդ հանձնաժողովի մաս կազմել:
Այս բոլոր գործընթացների ընթացքում (կային այլ նախաձեռնություններ ևս) հայ ֆեմինիստների հիմնական փաստարկն այն էր, որ եթե ունենանք հավասարություն, ազգը չի կորցնի որևէ բան, բայց ձեռք կբերի շատ բաներ: Եթե կանայք անեն այն, ինչ ազգն է նրանցից ակնկալում, ուրեմն նրանք պետք է ստանան իրենց հասանելիքը, հարգանքը, և պետք է լինեն քաղաքական սուբյեկտներ, ովքեր ձայն ունեն և կարողություն՝ իրենց խմբի օգտին որոշումներ կայացնելու: Մենք միայն մայրեր չենք, մենք անում ենք այն, ինչ մայրերն են անում, բայց մենք նաև մտածող սուբյեկտներ ենք: Վախն այն է, որ եթե կանայք ստանան հավասարություն, հասարակությունը կմասնատվի, «այլասերում պիտ ըլլա», և մենք կկորցնենք մեր հայկականությունը: Ուրեմն ինչ կարող էին ասել ֆեմինիստները՝ ոչ, մենք շատ հայ ենք: Եթե մենք ֆեմինիստ կանայք ենք (ահա թե ինչ են պնդում նրանք), մենք ավելի լավ հայ մայրեր ենք, որովհետև գիտենք, թե ինչ ենք փոխանցելու մեր երեխաներին:
- Այս շրջանում թուրք ֆեմինիստներ կայի՞ն, և ինչպիսին էր նրանց և հայ ֆեմինիստների հարաբերությունը, հաշվի առնելով այն, որ սա նաև մեծամասնության-փոքրամասնության, իրագործողի-տուժողի իշխանության հարաբերություն է:
- Լավ է, որ հարցը այսկերպ եք ներկայացնում, քանի որ երբեմն մարդիկ զուգահեռականներ են տանում, համեմատում թուրք և հայ ֆեմինիստներին՝ ասես նրանք նույն խմբից են: Չնայած նրան, որ երկուսն էլ խոսում են հավասարության մասին, այն, թե ինչպես են խոսում այդ մասին, արդեն իսկ սահմանված է ավելի մեծ քաղաքական շրջանակով, որում իրենք ստիպված էին գործել:
Այս հարաբերությունը տարբեր է, այն փոխվում է: 1918-ից 1922թ-ը Ստամբուլի հայերը կարողանում են արտահայտվել ազատորեն, որովհետև կարծում են, որ բրիտանացիներն ու ֆրանսիացիները կպաշտպանեն իրենց, կտան իրենց նոր Հայաստան և կպատժեն թուրքերին: Այդ ընթացքում հայ ֆեմինիստ կանայք ազատորեն գրում են թուրք կանանց մասին և մեղադրում նրանց մեղսակցության համար: Օրինակ, «Հայ կին»-ում մի հատված կա (որը թարգմանել եմ թուրքերեն), որտեղ Գոհար Մազլմյանը գրում է, որ թուրք իթթիհադականների կանայք կարող էին կանգնեցնել իրենց ամուսիններին կամ եթե նույնիսկ անկարող էին անել դա, կարող էին բողոքել կամ հրաժարվել հայերի անհետացումից ստացած օգուտները կիսելուց: Նա ասում է, որ այս թուրք կանանց ձեռքերը արյունոտ են, որովհետև այժմ նրանց ձեռքերին հայկական զարդեր են:
Զարուհի Գալեմքարյանը հարցնում է թուրք կանանց՝ ինչո՞ւ չեք լալիս մեզ հետ, ինչո՞ւ չեք օգնում մեր որբերին և միանում մեր ջանքերին: Ի՞նչ է կանանց համերաշխությունը, եթե թերանում եք անել դա, եթե քաղաքական նման բախման զոհ եք դառնում: Գուցե ինչ-որ մեկը մի օր հստակեցնի այս հարցը, չգիտեմ, բայց թվում է, որ չկա որևէ թուրք ֆեմինիստ, ով պատերազմից հետո հետաքրքրվի հայ որբերով:
Թուրքական հանրապետության հիմնումից հետո Հայկանուշ Մարկը ըստ էության կապ է ունենում ժամանակի Թուրք կանանց միության հետ: Նա բացահայտորեն գրում է այս կապերի մասին իր ինքնակենսագրականում, բայց Թուրք կանանց միության արձանագրություններում չենք գտնում որևէ բան այս մասին: Ըստ Հայկանուշ Մարկի՝ իրեն առաջարկել են դառնալ այս միության անդամ, բայց դա տեղի չի ունեցել, քանի որ իրեն հրավիրել են ոչ անձնապես, այլ բելգիացի մի ֆեմինիստի միջոցով, ով այդ ժամանակ Ստամբուլում էր: Այնպես որ՝ մեծ համագործակցություն չկա: Բայց նույն Գոհար Մազլմյանը, օրինակ, ով մեղադրում էր թուրք կանանց՝ ոճրագործության համար, այժմ՝ 1926թ-ին, գրում է մեկ այլ հատված և շնորհավորում է թուրք կանանց, ովքեր մասնակցել էին արևմտյան պարային մի մրցույթի:
Սա մի պահ է, երբ հայերը ուրախ են, որ թուրքերը վերջապես քաղաքակրթվում են, նրանք սիրում էին քեմալական աշխարհիկության այդ կողմը: 1920-ականներին իսլամը հանվում է սահմանադրությունից, փոխվում է օրացույցը, արաբական տառերից անցում է կատարվում լատինականի: Թուրքիայի հայերը, հատկապես էլիտան, մեկնաբանում են բոլոր այս փոփոխությունները որպես դրական երևույթ: Նրանք կարծում են, որ թուրքերը վերջապես հաշտվում են արևմուտքի քաղաքակիրթ ազգերի հետ:
Արևմտյան արդիականությունն է, որ միավորում է թուրք և հայ ֆեմինիստ կանանց: Օրինակ, Հայկանուշ Մարկը գեղեցկության մրցույթի ժյուրիի կազմում էր: 1932թ-ին Կերիման Հալիսը՝ այդ տարվա Միսս Տիեզերքը, հոր հետ գալիս է «Հայ կին»-ի գրասենյակ, հանդիպում Հայկանուշ Մարկին և ասում՝ մենք միշտ ընկերներ ենք եղել հայերի հետ: Հետո նրանք լուսանկարվում են: Լուսանկարը հրապարակված է «Հայ կին»-ում, ինչպես նաև պահվում է Հայկանուշ Մարկի թղթերի մեջ, որոնք գտնվում են այստեղ՝ Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանում: Կարճ ասած՝ նրանք կապ են հաստատում ոչ որպես ֆեմինիստներ, այլ որպես ժամանակակից, արևմտամետ կանայք:
- Պարադոքսներից մեկը, որին առնչվել եք, ցեղասպանությունից հետո Թուրքիայում հայ ֆեմինիստ լինելն է, երբ ինքնության պահպանումը կապվում էր ավանդույթների հետ, որոնք իրենք նշանակում էին անհավասարություն և հայրիշխանական հարաբերություններ: Արդյոք նույն պատճա՞ռն է խանգարում Հայաստանում ֆեմինիզմի ընթացքին:
- Սա վերջին տաս տարիների ընթացքում իմ առաջին այցն է Հայաստան: Ես ապրում եմ Ամերիկայում՝ զբաղված բազում գործերով, և չեմ հետևել, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում այս առումով: Այնպես որ՝ շատ պատրաստ չեմ այս մասին խոսելուն: Բայց այժմ, երբ այստեղ եմ մեկ ամսից ավելի, մտածում էի այս հարցի մասին: Երբ մտածում եմ թուրքական համատեքստի մասին, այս պարադոքսը հասկանալի է, որովհետև մի երկրում, որը քեզ չի ցանկանում, դու կարիք ունես լինել պահպանողական՝ իբրև խումբ: Պահպանողականությունը դիմադրություն է: Նրանք իրենց պահպանելու այլ ձև չունեն, քան ավանդույթներին ապավինելը, ինչպես հայերի հետ ամուսնանալը, իրենց երեխաներին հայկական անուններ տալը, նրանց հայկական դպրոցներ ուղարկելը (նույնիսկ եթե լավ հայերեն և հայոց պատմություն չսովորեն, այլ հայերի կհանդիպեն այնտեղ): Ուրեմն նրանց համար հայրիշխանական ավանդույթը գրեթե գոյատևման հանդերձանք է, որովհետև առկա է թուրքական պետության վտանգը, որի ներքո նրանք ապրում են, և նրանք ստիպված են հաշտվել նրա կարգերի հետ: Այս առումով որոշ չափով հասկանալի է, որ ֆեմինիզմը կարող է ընդունվել որպես սպառնացող մի բան 70 միլիոնանոց Թուրքիայում ապրող 60 հազարանոց փոքր համայնքի համար, և որ նրանք ստիպված կլինեն հենվել հայրիշխանության վրա:
Բայց Հայաստանի դեպքում չեմ հասկանում դա, քանի որ իմ կարծիքով՝ սա օրինական երկիր է: Լավ, այն փոքր է և շրջապատված երկրներով, որոնք անհրաժեշտաբար ընկերական չեն, բայց սա անկախ երկիր է: Ինչո՞ւ պետք է հայրիշխանությունը այսքան տիրապետող լինի այստեղ: Որևէ պատճառ չկա: Ինչի՞ համար է այս վախը:
Օրինակ, ես այստեղ եմ՝ իմ երկրորդ գրքի համար հետազոտություն կատարելու համար: Օրվա ընթացքում լինում եմ գրադարաններում և արխիվներում: Գրադարանավարներն ու արխիվի աշխատողները բոլորը կանայք են (աշխատում են այնտեղ 35-40 տարի): Բայց երբ բարձրանում ես, տնօրենը տղամարդ է, միշտ: Չի կարող զուգադիպություն լինել բոլոր հաստատությունների համար: Նշանակում է՝ գենդերային առումով մի տեսակ համակարգային հայրիշխանական կառուցվածք կա, որը խանգարում է կանանց: Այս անհավասարությունից տուժում է հայ հասարակությունը, քանի որ շատ շնորհալի կանայք չեն նշանակվում հանրային կարևոր գործերի, մինչդեռ միջակ տղամարդիկ, քանի որ տղամարդ են, զբաղեցնում են լավ պաշտոններ: Սա ճիշտ այն է, ինչ Հայկանուշ Մարկը պնդում էր «Հայ կին»-ում, և կարծում եմ՝ դա վերաբերում է այսօրվա Հայաստանին: Սա է հիմնական ֆեմինսիտական քննադատությունը ամենուր...
- Ձեր հաջորդ գիրքը՝ «Վերականգնելով Հայաստանը. հետ-ցեղասպանական Թուրքիային պատկանելու սահմանները» , շուտով լույս կտեսնի: Կնշե՞ք որոշ հարցեր, որոնց անդրադառնում եք այս գրքում:
- Ես հետաքրքրված էի հասկանալով աշխարհայացքը հայ մտավորականների և քաղաքական ու հոգևոր առաջնորդների, ովքեր մնացին Ստամբուլում կամ վերադարձան այնտեղ Մեծ պատերազմից հետո, ապրեցին շրջափակման տարիները, երբ հույսերը շատ էին, և հետո ստիպված եղան անցնել հիասթափության միջով, երբ քեմալիստները գրավեցին ամեն ինչ և հայերը կորցրեցին ամբողջը: Ինչպե՞ս կարող էին նրանք մնալ այդտեղ և ի՞նչ արեցին՝ չմեղանչող հանցագործների այս նոր երկրին հարմարվել կարողանալու համար: Ինչպե՞ս փոխվեցին, որովհետև նրանցից ոմանք այն նույն մարդիկ էին, ովքեր «հակաթուրք» էին դաշնակիցների կողմից Ստամբուլի շրջափակման տարիներին, իսկ 1923-ից հետո այս հայ առաջնորդները սկսում են պրոթուրքական դիկսուրս: Ինչպե՞ս տեղի ունեցավ այս փոփոխությունը իրենց դիսկուրսում՝ սա էր գրքի հիմնական շարժիչներից մեկը:
Մյուս շարժառիթը հասկանալն էր, թե ինչպես և ինչու հայ ֆեմինիզմը ապրեց իր ամենաաշխույժ պահը ազգային էքզիստենցիալ ճգնաժամից հետո Օսմանյան մայրաքաղաքում: Մեկ տասնամյակ տևած հետազոտությունից և մտածելուց հետո ես պատասխանեցի այս հարցերին գրքի տեսքով, որը լույս կտեսնի այս տարվա վերջին:

Confronting Challenges: To Be an Armenian Feminist in Turkey
Lerna Ekmekcioglu is McMillan-Stewart Associate Professor of History and Women and Gender Studies at Massachusetts Institute of Technology (MIT). She earned her bachelor’s degree at Boğaziçi University in Turkey and master’s and PhD degrees from New York University. Lerna has authored a range of articles about ethnic and religious minorities, genocide, Armenian community in post-genocide Turkey, concentrating on the gendered perspective. In 2006, she co-edited “A Cry for Justice: Five Armenian Feminist Writers from the Ottoman Empire to the Turkish Republic (1862-1933)” in Turkish, with Melissa Bilal. At the end of this year her second book, “Recovering Armenia: Limits of Belonging in Post-Genocide Turkey” will be published.
In August, during her stay in Yerevan, Lerna participated in a panel organized by the AUA and presented her work on the Ottoman Turkish policies of transferring women and children from Armenian to Muslim contexts and the post-war Armenian policies in Constantinople towards retrieving the kidnapped women and their children born of rape. Hetq spoke with L. Ekmekcioglu about her work on genocides and feminism.
Your work is concerned mainly with the gendered aspect of genocides. Is this phenomenon peculiar to the Armenian genocide or is it the same with the other genocides too?
I teach a course called “Women and War”, and we do talk about different genocides. And I always have this question in my mind – what is different in the Armenian case? We study other genocides – Rwanda, the Holocaust, and Cambodia – and I don’t know any other genocide where the transfer of women and children is such an integral and conscious part of the plan to unmake a people. The target itself (or part of the target), in this case, is considered by the Young Turks to be changeable, recyclable, and reprogrammable into the perpetrator group. Yes, we see rape, abduction in the Rwandan case and others, but not this much.
The Holocaust is very different. It’s almost an exceptional one in the sense that rape is avoided, because it is illegal during the Nazi era from 1933 onwards. Not just marrying, but even having any sexual relationship with the Jews for the Aryan people is racial defilement. So for them it is unthinkable, it’s impossible to grab part of the Jewish population and turn them into Aryans.
Thinking about the Holocaust is actually very eye-opening. Even though they are both genocides, from a gendered perspective they work out very differently. Women, pregnant women and little children were the first targets during the Nazi regime. In the Armenian case, adult males are the main target. We should not of course generalize. In the eastern parts, what is historical Western Armenia, the deportation and the massacres are more whole scale and gender-blind. Women and children are also killed on the spot, but the more west we go, the more gender-aware it becomes.
Someone needs to do a systematic study of this.
In some areas women had to take weapons, fight, and survive on their own – all previously not considered female roles. How did the genocide change the notions of what it meant to be a woman?
I wish it had changed. I don’t think it had changed that part of Armenian female identity. What I studied is the Armenian public discourse; newspapers in the aftermath of the war, from 1918 on in Constantinople. People do talk about how women sacrificed themselves during the Medz Yeghern.
Yes, women fought against the enemy and maybe took up weapons, but there is not a big deal about it in that period that I’m talking about. But that they had to give into “the lust of the barbarian races”, that they were raped, dishonored, or that they succumbed to Turkish passion... This is how it is talked about. And this, in itself, is considered a sacrifice that they went through, and it is something that shouldn’t be held against them.
Across the board I see it. I looked at various different newspapers - those closer to the church or the political parties, and feminist press. There was the idea that the raped women should not be held accountable, should not be reprimanded, or regarded as committing shameful, disrespected acts. I did not see anything that excluded these women from the new, post-genocide Armenian community. And in this regard it is not unique. For instance, not genocide, but the India-Pakistan partition, or even the Bangladeshi separation from Pakistan in 1971, are similar. During the Indian partition too, a lot of mass abduction and rape happened, as people were moving from one side to the other. And then, in the aftermath, we see both Pakistan and India talking about these women who had been raped or remained on the other side as heroes, war heroes, that need to be brought back, that should be seen as goddesses, even virgin goddesses. We see the same thing in the Armenian case; of course years ago.
This is such a big crisis, and Armenians are so desperate, that they know their number shrunk, so they don’t have any other choice actually but to include these women as well. So it is inclusive.
And they were married off to Armenian men.
The patriarch himself, the patriarch’s employees, the newspapers, the elite, the Armenian Red Cross, the head of the hospitals, the doctors, professionals, those who are writing, who are deciding on the public agenda of Armenians at that moment, accepted the formerly kidnapped women and children back into the nation.
But it doesn’t mean that people on the ground accepted them as beautiful Armenian virgins and good brides for their kids. No. We see that there is definitely conflict there. The native Armenian population of Istanbul, which had not been deported, didn’t seem to want to take these daragirs (outcasts), who had gone through hell, as proper brides. There seems to be many people from abroad, coming from America, France and Iran, for example, who were not there during the genocide, lost their families, or were not married, who come and marry the orphans and the newly rescued women and girls. And those native Armenians (many of whom are women themselves and are feminists) organized around the journal that I worked on, and tried to do everything so that some people marry these girls. But members of their own community aren’t marrying them as often.
Moreover, the Armenian administration in Istanbul also accepted the rape babies as full-fledged Armenians. Despite the patrilineal tradition, at this point the fathers are Muslim or if they are rapists or legitimate husbands, what they care about is that the nation needs people, and anyone with an Armenian mother is considered full Armenian…
It is easy to read these inclusive policies as “progressive” but in fact it did not change any patriarchal rules. These refugee women, those who went through violence and then come to Istanbul, some of them didn’t want to have a baby with them especially because the baby had been conceived in such bad conditions. They want to get rid of the baby, but the Armenian administration won’t let them do that. They actually take the babies. They say - just give the baby to our orphanage and you go, you don’t have to look after the baby any more.
“Hay Gin” argues at that time that tradition and equality could co-exist. How were they trying to make this happen?
"Hay Gin" is the journal that Hayganush Mark edited from 1919 to 1933 and it was the initial basis of my study. The writing cadre of Hay Gin is mostly feminists. They try to come up with different arguments, saying that ok, as Armenian women we are going to pay our dues to the nation, perform our duties. We’ll do whatever is necessary for us to do at this point. Especially after the genocide there is need for everyone’s contribution to this huge mechanism of finding a way to shelter these people, to feed them. So they turned schools, churches into shelters for these people.
From the 1870-80s on in Istanbul there is an organized philanthropic movement of women who came together to help other women, thus to help the Armenian nation. After the 1909 Adana massacres, for instance, they were very organized, they sent help to Adana, they wrote about what happened in Cilicia. These are people who are experienced in what to do in response to mass violence, in terms of providing care and fundraising. So they do whatever is expected from them at this moment of crisis for the nation (Jknajamayin bah).
And then they also want to be part of the decision-making mechanisms, so they want more political power. In 1919 they establish an organization called the Armenian Women’s Association. “Hay Gin” (Armenian Woman) is the publication of that organization. In the very first issue of “Hay Gin”, at the end, you see the program of the Armenian Women’s Association, and one of their goals was to work for the equality of Armenian men and women. But they add that, given the fact that this is a critical moment, their first goal is to promote the Armenian cause (Hay Dat) along with the Patriarchate in front of the whole international community.
But these women will never get equality, for various reasons. “Hay Gin”, for instance, campaigned for the women to be in the Armenian Patriarchate commissions or to be a yerespokhan (deputy) (there was an Armenian National Assembly inside Armenian Patriarchate since late 1860’s). In 1919 there was a suggestion that women too should be part of this assembly which is the decision-making body of the nation. So they try to be in that big parliament, but it doesn’t happen, because they argued that it’s not the right time to make such big changes. Now the nation is concerned with something else, now we have to save ourselves, recover Mets Hayastan and then in that United Armenia we’ll have equality.
What women claim at this moment is that the Republic here, the Yerevanian Hanrapetoutyun, has already women members in their parliament (there were 3 women members in the first parliament here and women had the right to vote).
Then, in 1922-23, Constantinopolitan Armenian feminists organize for women’s participation in Judicial Commission of the Armenian government in Istanbul. This Commission decided who can get an inheritance, marriage, but mostly divorce. Through “Hay Gin” (editor – Hayganoush Mark) they argue that women are the ones who suffer in this marriages, they are beaten, abused, they want divorce, so their voices should be represented in the Datastanagan Khorhurd (Judicial Commission) so that they can support other women who are vulnerable. It doesn’t work also, because the argument is that they need juridical diploma. Women could not be lawyers at that moment, so if you are not a lawyer or in legal business, you can’t partake in that Commission.
During all these processes (there were other campaigns too) what Armenian feminists say is that if we have equality, the nation will not lose anything, it is going to gain a lot. If women are doing whatever the nation asks us to do, then we need to receive our due, respect, and we need to be political subjects who have a voice and who have the capability to make decisions on behalf of our group. We are not just mothers, we are doing whatever mothers do, but we are also thinking subjects. The fear is that if women get equality, the society will disintegrate, degenerate (ailaserum bid ella), and then we lose our Armenianness. So what can the feminist say, no, we are very Armenian. If we are feminist women (this is what they argue) we are better Armenian mothers, because one knows what to pass to one’s children.
Were there Turkish feminists during this period and what were the relations between them and Armenian feminists? The issue seems to concern the power relations between majority and minority, the victimizer and the victim.
I like that you’re putting it like this, because sometimes people think of them as parallels, compare Turkish and Armenian as if they are on the same ground. Even though they are both speaking about equality, how they can speak about it is already framed inside the larger political framework in which they had to act.
It’s different, it changes. From 1918 to 1922 Turkish-Armenians in Istanbul are able to express themselves freely, because they think that the British and the French will protect them, they will give them the new Armenia and will punish the Turks. At that time Armenian feminist women are writing explicitly about Turkish women and accusing them of complicity. For instance, in “Hay Gin” there is a piece I translated into Turkish, in which Gohar Mazlmyan writes about how the wives of the Young Turk Ittihadists could have stopped their husbands, or even if they were not able to stop them, they could have protested or rejected sharing the spoils of the disappeared Armenians. She says these Turkish women have blood on their hands because Armenian jewelry is now on their hands.
Zaruhi Kalemkiarian asks Turkish women why you don’t cry with us, why you don’t help our orphans now. Now that we have the orphan problem, why don’t you come contribute to our efforts? Maybe someone will one day bring it to light, I don’t know, but there doesn’t seem to be any Turkish feminist who cares about Armenian orphans in the aftermath of the war. What is women’s solidarity if you fall short of doing this, if you fall victim to this kind of political clash?
After the establishment of the Republic of Turkey, Hayganoush Mark seems to have a relationship with the Turkish Women’s Association of the time. She writes explicitly in her autobiography about these relationships, but in the Turkish Women’s Association’s records we don’t see that. According to Hayganoush Mark, she was invited to become a member of the Turkish Women’s Association but it didn’t materialize because she wasn’t invited personally, but through a Belgian feminist who was in Istanbul at that time. So there is no big cooperation. But the same Gohar Mazlmyan, for instance, who was accusing Turkish women of perpetration, now, in 1926, writes another piece and congratulates Turkish women, who went to a western dance competition.
This is an instant where Armenians are happy that Turks are finally getting civilized, because they like that part of Kemalist secularism. In the 1920s, Islam is taken out of the constitution, the calendar changes, the letters change from Arabic to Latin alphabet. Armenians, especially the elite, in Turkey interpret all these changes as a good thing. They think that finally the Turks are coming into terms with the western civilized nations.
It is western modernity that connects these Turkish and Armenian feminist women. For example, Hayganoush Mark is in the jury of these beauty pageants. In 1932, Keriman Halis (Ece), the Miss Universe of the year, comes to the “Hay Gin” office with her father and visits Hayganoush Mark, says thank you and says we have always been friend with Armenians, and then they take a picture. The picture is published in Hay Gin and is also archived in Hayganush Mark’s papers which are here in the Art and Literature Museum dedicated to Yeghishe Charents. In short, they connect not as feminists, but as modern, Western oriented women.
One of the paradoxes that you encountered was that it was difficult to be an Armenian feminist in post-genocide Turkey, when maintaining identity was through traditions, which themselves meant inequality and patriarchal relations. Is it the same reason that hinders the progress of feminism in Armenia?
After ten years, this is my first time in Armenia. I have been living in America busy with a lot of things and I did not follow what’s going on inside Armenia from this perspective. So I’m not very qualified to talk about it.
But now that I’ve been here for more than a month, I’ve been thinking about this question - why? When I’m thinking about Turkish context, Armenians in Turkey, this paradox is understandable, because in a country that doesn’t want you, you need to be conservative as a group. Conservatism is resistance. Turkish Armenians lack other ways of sustaining themselves than hanging onto tradition –marrying Armenians, naming their kids Armenian names, sending them to Armenian schools (even if they will not learn good Armenian there and will not learn Armenian history, they’ll meet other Armenians, for instance). So, for them, patriarchal tradition is almost a survival kit, because there is the danger of the Turkish state under which they lived and they have to abide by its rules. So in that sense it is to a certain extent understandable that feminism might be seen as threatening for this small community of 60,000 people in a 70 million Turkey and that they would have to hold on to patriarchy.
But for Armenia I don’t understand that, because in my mind it is a regular legitimate country. Ok, it is small and surrounded by countries that are not necessarily friendly, but it is an independent country. Why should patriarchy be so dominant here? There is no reason. Why is this fear?
For instance, I am here to do research for my second book. I go to libraries and archives during the day. The librarians and archivists on the ground are all women (worked there for 35-40 years). But then, when you go up, the dnoren (director) is a man, always. It cannot be a coincidence that all institutions are like this. It means that there is some kind of systematic hierarchical organization of the society along gender lines that disadvantage women. At the end, the society, the Armenian society is losing because of this inequality because many capable women are not going to be put to good public use while average men –because they are men—will hold good positions. This is exactly what Hayganush Mark argued in Hay Gin and I think it is applicable to Armenia today. This is the main feminist criticism everywhere.
Your upcoming book, Recovering Armenia: The Limits of Belonging to post-genocide Turkey will soon be published. Can you please outline some questions you raise there?
I was interested in trying to understand the worldview of Armenian intellectuals and political and religious leaders, who remained in Istanbul or returned to Istanbul after the Great War, who lived through the occupation years when hopes were high, and then they had to go through that disappointment when Kemalists won everything and Armenians lost all. How could they stay there and what did they do to be able to fit into this new country of unapologetic perpetrators? How did they change, because some of them are the same people who were “anti-Turkish” during Istanbul’s Allied occupation years and then, after 1923 these Armenian leaders have to assume a pro-Turkish discourse? How did they make that change in their discourses? This was one of the main drives of the book.
The other motive was to understand how and why Armenian feminism lived its most vigorous moment in the aftermath of a national existential crisis in the Ottoman capital. After a decade of research and thinking I answered these questions in the form of a book which will come out at the end of this year.