Եվրասիական ուղղու 2 տարին (անիմացիոն տեսանյութ)
2013 թվականի այս օրը նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը մտադիր ենք անդամագրել Մաքսային և ապա Եվրասիական տնտեսական միությանը: Դա հիմնավորում էր Հայաստանի տնտեսական շահերով ու անվտանգությամբ:
Տեսանյութում կգտնեք «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորման» իմի բերած՝ այս երկու տարում տնտեսության և անվտանգության ոլորտը բնութագրող թվերն ու իրադարձությունները:
Տնտեսություն
Արտաքին առևտուր՝ 2013-ի առաջին կիսամյակում՝ 2,7 միլիարդ դոլար, 2015-ի առաջին կիսամյակում՝ 2,2 միլիարդ: Անկումը՝ 20 տոկոս:
Միջազգային պահուսներ՝ 2012-ին՝ մոտ 2,5 միլիարդ դոլար, 2015-ին՝ 1,5 միլիարդից էլ քիչ են: Անկումը՝ 40 տոկոս:
ՀՆԱ-ն՝ 2014-ին 10,3 միլիարդ դոլար, 2015-ին ըստ կանխատեսման, կհասնի 9,3 միլիարդի: Անկումը 10 տոկոս:
Արտաքին պետական պարտքը՝ 2013-ի օգոստոսին 4,3 միլիարդ դոլար էր, իսկ այժմ 4,7 միլիարդ է: Աճել է մոտ 10 տոկոսով:
2013-ին Ադրբեջանի կողմից շփման գծում հրադադարը խախտվել է 12,710 անգամ, իսկ 2015-ի առաջին 8 ամիսների ընթացքում՝ 29 հազար անգամ: Միջին աճը 250 տոկոս:
2013-ին հայ դիրքապահների ուղղությամբ կրակվել էր 61,600 փամփուշտ, իսկ 2015-ի առաջին 8 ամիսների ընթացքում՝ 419 հազարի: Միջին աճը 600 տոկոս:
2013-ին Ադրբեջանը որևէ հրետանի չի կիրառել, իսկ 2015-ի առաջին 8 ամիսների ընթացքում արձակվել է 2200-ից ավել հրետանային, ականանետային և այլ արկ:
2013-ին Ադրբեջանական դիվերսիոն հետախուզական խումբ չի մտել հայկական տարածք, իսկ 2015-ի առաջին 8 ամիսների ընթացքում դա արձակվել է 54 անգամ:
Երկու տարում Ադրբեջանը Ռուսաստանից գնել է 200 միավոր զրահատեխնիկա, 456 միավոր հրետանի, 33 մարտական ուղղաթիռ և 2000 տարատեսակ հրթիռ:

2 года евразийского пути (анимационный видеоматериал)
В этот день 2013-го года Президент Серж Саргсян заявил, что Армения планирует вступить в таможенный, а затем – в Евразийский союз. Он обосновывал это экономическими интересами и обеспечением безопасности Армении.
В видеоматериале Вы найдете собранные «Союзом информированных граждан» цифры и события, характеризующие сферы экономики и безопасности за эти два года.
Внешняя торговля: в первом полугодии 2013-го года – 2.7 млрд. долларов США, первом полугодии 2015-го года – 2.7 млрд. Спад - 20 процентов.
Внешние резервы: 2012-ый год - примерно 2.5 млрд. долларов США, 2015-ый год – менее 1.5 млрд. Спад - 40 процентов.
ВВП: 2014-ый год – 10.3 млрд. долларов США, 2015-ый год – по прогнозам, достигнет 9.3 млрд. Спад - 10 процентов.
Внешний долг государства: в августе 2013-го года - 4.3 млрд. долларов США, ныне - 4.7 млрд. Рост – примерно 10 процентов.
Безопасность
В 2013-ом году на линии соприкосновения с Азербайджаном договор о прекращении огня был нарушен 12710 раз, а за первые 8 месяцев 2015-го года – 29000 раз. Средний рост – 250 процентов.
В 2013-ом году Азербайджан артиллерию не применял, а за первые 8 месяцев 2015-го года было выпущено более 2200 артиллерийских, минометных и прочих снарядов.
В течение двух лет Азербайджан приобрел у России 200 единиц бронетехники, 456 единиц артиллерии, 33 боевых вертолета и 2000 различных ракет.