Թամար Պողոսյանը ՀՀԿ-ից նեղացած չէ, բայց ընտրեց ԲՀԿ-ին
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է մշակույթի նախկին նախարար, «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Թամար Պողոսյանը: Նա վերջերս դարձել է ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մշակութային հարցերով խորհրդական:
Անդամագրվել եք «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը: Ի՞նչ նպատակով եք կուսակցական դարձել:
Նպատակը մեկն է. առաջիկայում երկրում տեղի են ունենալու քաղաքական լուրջ իրադարձություններ, որոնք որոշակի ազդեցություն կունենան Հայաստան երկրի հետագա զարգացումների, տնտեսական զարգացումների եւ այլ ոլորտներում: Ես կարծում եմ` որպես քաղաքացի պարտավոր ենք որոշակի մասնակցություն եւ դիրքորոշում ունենալ առաջիկա այդ գործընթացների վերաբերյալ: Կարծում եմ, իմ կարգի անձնավորությունը չի կարող չեզոք, կրավորական դիրքորոշում ունենալ, եւ որոշակի մտահոգություններ ունենալով առաջիկա գործընթացների վերաբերյալ` որոշել եմ իմ մասնակցությունը բերել այդ գործընթացներին եւ լինել ուղիղ գործընթացների կիզակետում, այլ ոչ թե դիտորդի կարգավիճակ ունենամ: Ես ունեմ կուսակցական ճանապարհ, պետական կառույցներում աշխատելու մեծ փորձ, ի վերջո, ես կարեւորում եմ իմ պատասխանատվությունը երկրի հետագա զարգացումների, քաղաքական գործընթացների առջեւ:
Կարո՞ղ ենք ասել, որ ցանկանում եք մասնակցել առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին եւ պատգամավոր ընտրվել:
Դա ոչ օրակարգային հարց է, ոչ նպատակ է, ոչ էլ գերխնդիր: Հավաստիացնում եմ Ձեզ, որ ոչ պաշտոնները, ոչ պատգամավորական պորտֆելները, ոչ մի բան ինձ չի հետաքրքրում: Ինձ հետաքրքրում է միայն, թե այսպիսի զարգացումներով ո՞ւր ենք տանում մեր երկիրը: Մասնակցել քաղաքական քննարկումներին, ունենալ դիրքորոշում, եւ որպես քաղաքացի կարողանալ որոշակի ներդրում բերել այս գործընթացներում: Ես այն տեսակը չեմ, որ գամ այստեղ պաշտոնների կամ պատգամավորական խնդիրներ լուծելու համար:
Մինչեւ 2004թ, «Օրինաց երկիր» կուսակցության անդամ եք եղել: Ինչո՞ւ չվերադարձաք նախկինում Ձեզ հարազատ կուսակցություն:
Նախ հիշենք, թե ինչու ես հեռացա ՕԵԿ-ից: Հեռացա, որովհետեւ առկա էին սկզբունքային տարաձայնություններ, ներկուսակցական գործընթացների եւ բազմաթիվ այլ հարցերում ունեցել ենք տարաձայնություններ: Յուրաքանչյուրս, հարգելով իր սկզբունքներն ու դիրքորոշումները, հեռացել ենք միմյանցից: Սա նորմալ բան է` առանց որեւէ անձնական խնդիրների: Հարգում եմ ե'ւ կուսակցությանը, ե'ւ կուսակից ընկերներին, բայց երբ սկզբունքային հարցերում ունենք տարբեր դիրքորոշումներ, բնականաբար, որեւէ մեկը պետք է զիջեր:
Հիմա էլ կա՞ն այդ տարաձայնությունները:
Արդեն 7 տարի է` չեմ մասնակցում, կուսակցական խոհանոցին չեմ տիրապետում: Կարծում եմ` ժամանակին ես շատ ազնիվ եմ եղել, այդ մասին խոսել ենք կուսակցության նախագահի հետ եւ բարեկամաբար իրարից հեռացել ենք:
Իսկ Հանրապետականի հետ տարաձայնություն ունե՞ք, որ առանց երկմտելու միանգամից «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ դարձաք:
Հանրապետական կուսակցության անդամ դառնալու մտադրություն ընդհանրապես չեմ ունեցել: Եթե նման մտադրություն լիներ, ապա ես 2004-ից կառավարության «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» հիմնադրամի գործադիր տնօրենն էի: Հաշվի առնելով, որ այն մշակութային հիմնադրամ է, պետք չէ քաղաքականացնել, եւ այդ հիմնադրամը կայացնելու համար ապաքաղաքական գործադիր տնօրենը շատ ավելի օգտակար կլիներ, քան կուսակցական լինելը:
2011թ, սեփական դիմումի համաձայն հրաժարվել եմ այդ հիմնադրամի գործադիր տնօրենը լինելուց, որը հոգաբարձուների խորհրդի կողմից ընդունվել է, այնուհետեւ ես որոշում եմ կայացրել զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ: Իսկ մամուլում հրապարակված այն նյութերը, որ չարաշահումներ են եղել հիմնադրամում եւ այլն, բացարձակ իրականությանը չեն համապատասխանում, քանի որ վերահսկիչ պալատի կողմից ստուգման արդյունքները դեռեւս պաշտոնապես հրապարակված չեն, եւ հույս ունեմ, որ առաջիկայում կլինեն: Կլինեն այդ ստուգման արդյունքները, գնահատական կստանաք տիկին Պողոսյանի վերաբերյալ` որպես հիմնադրամի գործադիր տնօրեն: Մնացած եզրակացությունները թողնում եմ ձեզ:
ՀՀԿ անդամ Հրանուշ Հակոբյանի հետ տարաձայնություններ ունեիք, հնարավո՞ր է նրանից «վրեժ» լուծելու համար դարձաք ԲՀԿ անդամ:
Բացարձակ, նման խնդիր չկա: Իմ որոշումները երբեք չեմ անձնավորում: Երբեք կուսակցության քաղաքական գիծը, կուսակցության սկզբունքները չի կարելի անձնավորել, առավել եւս դարձնել մեկ մարդու նկատմամբ հարցեր, խնդիրներ լուծելու պատասխան քայլ: Կարծում եմ` իմ տեսակ մարդու համար դա անհարիր է: Իհարկե, ցավում եմ, որ այդպես եղավ, բայց դա երբեք չէր կարող որոշիչ լինել տվյալ կուսակցության հետ իմ հարաբերությունների համար:

Тамар Погосян не обижена на “ОЕ”, но выбрала “ПА”
На вопросы “Hetq”-а отвечает бывший министр культуры, бывший исполнительный директор фонда “Одна нация, одна культура” Тамар Погосян. Недавно она стала советником по вопросам культуры председателя партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна
Вы вступили в партию “Процветающая Армения”. Какую цель преследовало Ваше членство в “ПА”?
В ближайшее время в нашей стране произойдут серьезные политические события, которые будут иметь определенное воздействие на дальнейшие процессы в Армении – в экономике, в других сферах. Я считаю, что мы как граждане обязаны принять определенное участие в этих процессах, занять по отношению к ним определенную позицию. А такой человек, как я, не может занимать нейтральную, пассивную позицию. Имея определенные опасения относительно предстоящих процессов, я решила принять в них участие и быть в эпицентре этих событий, а не занимать позицию стороннего наблюдателя. У меня есть опыт партийной работы, опыт работы в госструктурах, наконец, я чувствую ответственность за происходящие в стране события и политические процессы.
Можно ли предположить, что Вы хотите принять участие в предстоящих парламентских выборах и стать депутатом?
Этот вопрос не стоит на повестке, это не цель, не сверхзадача. Уверяю вас, ни должности, ни депутатский портфель меня не интересуют. Меня интересует только одно – куда мы ведем страну подобными процессами. Участвовать в политических обсуждениях, иметь собственную позицию и в качестве гражданина вносить определенный вклад в эти процессы. Я не принадлежу к числу тех людей, которые приходят сюда, чтобы решать вопрос получения должностей или депутатского мандата.
До 2004 г. Вы были членом партии “Оринац еркир”. Почему Вы не вернулись в свою родную партию?
Для начала вспомним, почему я ушла из “Оринац еркир”. Возникли принципиальные разногласия по внутрипартийным процессам, по многим другим вопросам. Поэтому мы, уважая принципы и позиции друг друга, расстались. Это нормально, никаких личных проблем не было. Я уважаю и партию, и своих бывших однопартийцев, но если мы занимаем различные позиции по принципиальным вопросам, то кто-то из нас должен уступить.
А сейчас эти разногласия существуют?
Уже 7 лет я не осведомлена о партийной кухне. Думаю, в свое время я поступила очень честно, поговорила об этом с председателм партии, и мы расстались друзьями.
А то, что Вы, не колеблясь, вступили в партию «Процветающая Армения», не свидетельствует о разногласиях с Республиканской партией?
У меня никогда не было намерения стать членом Республиканской партии Армении. В противном случае я бы использовала то обстоятельство, что с 2004 г. занимала пост исполнительного директора фонда «Одна нация, одна культура». Я учитывала, что это культурный фонд, который не следует политизировать, и что для становления этого фонда я в качестве исполнительного директора принесу больше пользы, чем в качестве партийного работника. В 2011 году я по собственному заявлению ушла с поста исполнительного директора фонда, после чего решила заняться политической деятельностью. Что касается появившихся в прессе публикаций о допущенных в фонде злоупотреблениях, то они абсолютно не соответствуют действительности. Результаты проверки, проведенной Контрольной палатой, пока официально не обнародованы, но я надеюсь, что они появятся в ближайшее время. Результаты будут опубликованы, будут даны оценки работе госпожи Погосян как исполнительного директора фонда, а выводы уже оставляю вам.
У Вас были разногласия с членом РПА Грануш Акопян. Не стали ли Вы членом ППА, чтобы «отомстить» ей?
Отнюдь, такой проблемы нет. Я никогда не персонализирую свои решения. Политическую линию партии, партийный принципы нельзя персонализировать, а тем более использовать в качестве ответного шага для решения каких-либо проблем с той или иной личностью. Это не подобает человеку моего склада. Я, конечно, сожалею, что так получилось, но это никогда не играло решающую роль в моих отношениях с этой партией.