Նորից 4000 տուփ հնդկական «DiaZone MR» է ներկրվել
Վերջերս «Հետքը» գրել էր, որ շաքարային 2-րդ տիպի դիաբետ ունեցող հիվանդներից ոմանց դեռևս հնդկական «DiaZone MR» է տրվում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ հունվարին կառավարությունը որոշել էր, որ տրվելու է ֆրանսիական «Diabeton MR»:
Օգոստոսի սկզբին Երևանի և մարզերի մի շարք պոլիկլինիկաներում հաստատեցին, որ 2 դեղերն էլ զուգահեռ տրվում են, և հնդկական համարժեքը տալու են այնքան, մինչև այն ամբողջովին չսպառվի:
Մոտ 8 ամիս է՝ դեղը չի սպառվում, քանի որ, նախ՝ դեղի ավելցուկ կար, բացի այդ՝ պարզվեց, որ այս տարվա մայիսին դարձյալ մոտ 4000 փաթեթ հնդկական դեղ է ներկրվել: Առողջապահության նախարարությունը չհստակեցրեց՝ դեռևս քանի խմբաքանակ «DiaZone MR» է մնացել, սակայն նշեց, որ հնդկական դեղը տրվում է ըստ պահանջարկի:
Հոդվածի հրապարակման օրը՝ օգոստոսի 13-ին, Հայաստան է ներկրվել «DiaZone MR»-ի մի նոր խմբաքանակ, դարձյալ 4000 փաթեթ՝ մոտ 16 700 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ՝ մեկ տուփի համար նախկին 2,5 ԱՄՆ դոլարի փոխարեն վճարելով 4,25 դոլար:
Կառավարությունը որոշում կայացրեց, որ այսուհետ պետք է ձեռք բերի ֆրանսիական «Diabeton MR», սակայն «չզգուշացրեց», որ այն պետք է տրվի ընտրովի և հնդկականին զուգահեռ, ավելին՝ դեռ «DiaZone MR»-ի նոր խմբաքանակներ պետք է ներկրվեն նախկինից զգալիորեն բարձր արժեքով, իսկ թե ե՞րբ դրանք կսպառվեն, կամ կսպառվե՞ն արդյոք, հայտնի չէ:

В Армению вновь поступила крупная партия индийского препарата DiaZone MR
Hetq.am недавно писал о том, что некоторым больным диабетом 2-го типа все еще выдается инд ийский препарат DiaZone MR, хотя в январе правительство страны приняло решение о предоставлении больным французского лекарства Diabeton MR.
В начале августа в ряде поликлиник столицы и областей подтвердили, что оба лекарства выдаются параллельно и что индийский аналог больные будут получать до тех пор, пока не закончится вся партия.
Уже около 8 месяцев лекарство не реализуется, так как имеется его излишек, а кроме того в мае этого году в Армению поступило еще около 4000 пачек DiaZone MR.
В Министерстве здравоохранения не уточнили, сколько пачек этого лекарства осталось, хотя отметили, что индийский аналог выдается в соответствии со спросом.
13 августа, когда была опубликована статья, в Армению поступила новая партия DiaZone MR – очередные 4000 пачек стоимостью около 16 700 долларов США (теперь за пачку уплачено 4,25 доллара вместо прежних 2,5 доллара).
Правительство приняло решение о том, что впредь будет приобретаться французский препарат Diabeton MR, однако оно не предупредило, что это лекарство должно выдаваться выборочно и параллельно индийскому. Более того, предусмотрено приобрести новую партию DiaZone MR, причем по значительно более дорогой цене. Неизвестно, однако, когда это лекарство будет реализовано и будет ли реализовано вообще.