Թուրքիան ցամաքային զորք է մտցրել Իրաք` քուրդ զինյալների դեմ պայքարելու համար
Թուրքիայի ցամաքային ուժերը ներխուժել են Իրաք: Այս մասին հայտնում է Газета.ru-ն` հղում անելով Associated Press գործակալությանը:
Լրատվամիջոցն ավելացնում է, որ սա Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) զինյալների դեմ ուղղված կարճաժամկետ օպերացիա է: Իշխանությունները հայտնել են, որ թուրք զինվորները հատել են սահմանը` կիրակի օրը տեղի ունեցած պայթյունի կազմակերպիչ զինյալներին ձերբակալելու համար:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ կիրակի` սեպտեմբերի 6-ին, Իրաքի հետ սահմանի մոտ գրանցված պայթյունից մահացել էր 16 թուրք զինվորական: Սա համարվում է վերջին շրջանում քուրդ զինյալների և թուրքական պետության միջև առկա կոնֆլիկտի ամենաարյունալի հարձակումը: Մյուս պայթյունը տեղի է ունեցել այսօր, Իգդիրում` Հայաստանի և Իրանի հետ սահմանի մոտ: Ավտոբուսի պայթյունի հետևանքով սպանվել են 14 թուրք ոստիկաններ:
Թեև Թուրքիայի, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի կողմից ահաբեկչական խմբավորում ճանաչված Աշխատավորական կուսակցությունը չի ստանձնել հարձակումների պատասխանատվությունը, թուրքական իշխանությունները նրանց են մեղադրել ահաբեկչությունների համար և գործողություններ սկսել կուսակցության դեմ: Ինչպես հաղորդում է պետական Anadolu Agency գործակալությունը, թուրքական ռազմական ինքնաթիռները լայնամասշտաբ օդային գործողություններ են սկսել Իրաքի հյուսիսում, որտեղ PKK-ն բազաներ ունի, և հայտարարել են, որ սպանել են մոտ 40 զինյալների:
Քուրդ զինյալների և թուրքական պետության հակամարտությունը երեք տասնամյակի պատմություն ունի և 40 հազարից ավելի մարդկանց կյանք է խլել: 2012թ-ին նրանք զինադադար էին կնքել, որը, սակայն, խախտվել է այս տարվա հուլիսին, երբ Թուրքիան հարվածներ է հասցրել PKK-ի` Թուրքիայի հարավ-արևելյքում և հյուսիսային Իրաքում տեղակայված բազաներին` որպես Իսլամական պետության դեմ պայքարի մաս: Հուլիսից ի վեր բախումներին զոհ են գնացել 200-ից ավելի մարդիկ, որոնցից 70-ն են եղել զինվորներ և ոստիկաններ:

Турция ввела в Ирак сухопутные войска для борьбы с курдскими боевиками
Турецкие сухопутные силы вторглись в Ирак. Об этом сообщает Газета.ru со ссылкой на агентство Associated Press.
СМИ также отмечает, что это краткосрочная операция против боевиков Рабочей партии Курдистана (PKK). Как сообщили власти, войска перешли границу для задержания боевиков, которые были причастны к взрыву бомбы в воскресенье.
Ранее сообщалось, что в результате взрыва на границе с Ираком, который произошел в воскресенье 6 сентября, погибли 16 турецких военных. Это считается самым кровавым нападением в процессе конфликта между курдскими боевиками и турецким государством. Другой взрыв прогремел сегодня в городе Игдире, расположенном на границе Армении, Турции и Ирана. Вследствие взрыва автобуса были убиты 14 турецких полицейских.
И хотя Рабочая партия Курдистана, признанная ЕС и США террористической группировкой, не взяла на себя ответственность за эти нападения, турецкие власти обвинили РКК в терроризме и начали против нее действия. Как сообщает государственное агентство Anadolu Agency, турецкие военные самолеты предприняли широкомасштабную воздушную операцию на севере Ирака, где находятся базы PKK, заявив, что убили около 40 боевиков.
Конфликт между курдскими боевиками и турецким государством длится три десятилетия и уже унес жизни более 40 тысяч человек. В 2012 году стороны заключили перемирие, которое, однако, было нарушено в июле этого года, когда Турция под предлогом борьбы с “Исламским государством” нанесла удары по базам PKK на северо-востоке Турции и в Северном Ираке. Начиная с июля жертвами столкновений стали более 200 человек, в том числе 70 солдат и полицейских.