Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ԵԺԿ-ին ներկայացրեց «Ժառանգության» հայտը
8 նոյեմբերի 2011թ., Բրյուսել, Բելգիայի Թագավորություն: «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) ղեկավար, Բելգիայի նախկին վարչապետ Վիլֆրեդ Մարթենսի հրավերով այս օրերին գտնվում է Բրյուսելում, որտեղ մասնակցում է մի շարք միջոցառումների:
Նոյեմբերի 7-ին Ր.Հովհաննիսյանը ներկա էր ԵՄ արժույթի ճգնաժամին նվիրված` ԵԺԿ համաժողովի քննարկումներին, որի օրակարգում էր` «Եվրոյի ապագան առավել խորը տնտեսական ինտեգրման միջոցով ապահովելու խնդիրը»: Բանախոսներն էին Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզոն, Շվեդիայի ֆինանսների նախարար Անդերս Բորգը, Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի դոկտոր-պրոֆեսոր Հանս Ջիռոմսը, «Ֆայնենշըլ Թայմս» հեղինակավոր պարբերականի բրյուսելյան բյուրոյի ղեկավար Փիթեր Շպիգելը եւ հայտնի այլ գործիչներ ու փորձագետներ: Համաժողովի շրջանակներում Հովհաննիսյանը մտքեր փոխանակեց Ժոզե Մանուել Բարոզոյի եւ այլ մասնակիցների հետ:
Նոյեմբերի 8-ի առավոտյան նա ԵԺԿ գրասենյակում պաշտոնական հանդիպում ունեցավ այդ կուսակցության նախագահ Վիլֆրեդ Մարթենսի հետ: Հովհաննիսյանը եւ Մարթենսը քննարկեցին ԵԺԿ-ին դիտորդի կարգավիճակով «Ժառանգության» անդամակցության ճանապարհային քարտեզին վերաբերող հարցեր, ինչի կապակցությամբ վճռորոշ նշանակություն պետք է ունենար հանդիպումից հետո մեկնարկող` ԵԺԿ քաղաքական վեհաժողովից ակնկալվող դրական որոշումը:
Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության քաղաքական համաժողովի իր ելույթում Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ներկայացրեց «Ժառանգության» հայտը` գաղափարախոսությունը, ծրագրային դրույթները, ինչպես նաեւ Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ կուսակցության տեսլականը: Ելույթից հետո Հովհաննիսյանը պատասխանեց բազմաթիվ հարցերի, որոնց միջոցով համաժողովի մասնակիցները ցանկանում էին պարզել արտաքին ու ներքին քաղաքականության խնդիրների վերաբերյալ «Ժառանգության» գնահատականներն ու դիրքորոշումները:
Օրվա ընթացքում Հովհաննիսյանը հանդիպումներ ունեցավ ԵԺԿ այլ ղեկավարների, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների եւ ԵՄ անդամ երկրներից ժամանած պատվիրակների հետ:
ԵԺԿ քաղաքական համաժողովի օրակարգի հարցերից մեկը Հայաստան փաստահավաք առաքելություն ուղարկելը եւ չորս դիմորդ կուսակցությունների («Ժառանգություն», Հանրապետական կուսակցություն, «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Օրինաց երկիր») անդամակցության վերաբերյալ եզրակացություն ներկայացնելն է:

Раффи Ованнисян представил ЕНП заявку «Наследия»
8 ноября 2011г., Брюссель, Королевство Бельгии. По приглашению руководителя Европейской Народной Партии (ЕНП), бывшего премьер-министра Бельгии, Вильфреда Мартенса лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян в эти дни находится в Брюсселе, где участвует в ряде мероприятий.
7 ноября  Ованнисян присутствовал на конференции ЕНП, посвященной обсуждениям валютному кризису ЕС, в повестке дня которой: «Задача обеспечения будущего евро посредством более глубокой экономической интеграции». Докладчиками были председатель Европейской комиссии Жозе Мануэл Баррозу, министр финансов Швеции Андерс Борг, Ганс Джиромс – доктор-профессор Центра европейских исследований, руководитель брюссельского бюро авторитетной газеты «Файненшнл Таймс» Питер Шпигель и другие известные деятели и эксперты. В рамках конференции Ованнисян обменялся мнениями с Жозе Мануэл Баррозу и другими участниками.
8 ноября утром в офисе ЕНП состоялась его официальная встреча с председателем этой партии Вильфредом Мартенсом. Ованнисян и Мартенс обсудили вопросы, относящиеся к дорожной карте членства в ЕНП «Наследия» в качестве наблюдателя, в связи с чем, решающее значение должно было бы иметь ожидаемое положительное решение от политической ассамблеи ЕНП, которая стартовала после встречи.
В своем выступлении на политической ассамблее Европейской народной партии Раффи Ованнисян представил заявку «Наследия» – идеологию, программные положения, а также видение партии будущего Армении. После выступления Ованнисян ответил на многочисленные вопросы, посредством которых участники конференции желали выяснить оценки позиции «Наследия» по вопросам внешней и внутренней политики.
В течении дня Ованнисян имел встречи с руководителями ЕНП, депутатами Европарламента и с делегатами прибывших из стран – членов ЕС.
Одним из вопросов повестки политической ассамблеи ЕНП – отправление миссии по сбору фактов в Армению и представление заключения по членству четырех партий-заявителей («Наследие», Республиканская партия, «Процветающая Армения» и «Страна законности»).