ԼՂՀ ԱԳՆ հայտարարություն
Ադրբեջանի իշխանությունները շփման գծում իրավիճակի սրման, չդադարող հետախուզական-դիվերսիոն գործողությունների փորձերին և խոշոր տրամաչափի ականանետների և հրետանու կիրառմամբ շարունակական գնդակոծություններին զուգահեռ հիստերիկ արշավ են ծավալել ԼՂՀ-ում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացների դեմ:
Ս.թ. օգոստոսի 31-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում սեպտեմբերի 13-ին կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) ընտրությունները դատապարտող հայտարարությամբ: Հայտարարությունը, որը պարունակում է ԼՂՀ և Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի մերկապարանոց մեղադրանքների ավանդական հավաքածուն, ակտիվորեն տարածվում է միջազգային կազմակերպություններում և կառույցներում: Իրենց հերթին իշխանությունների վերահսկողության տակ գտնվող ադրբեջանական ԶԼՄ-ները մրցակցություն են սկսել՝ տարբեր պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից նմանատիպ դատապարտող մեկնաբանություններ կորզելու նպատակով:
Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ ՏԻՄ ընտրությունների դատապարտումը վկայում է ԼՂՀ-ում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացների նկատմամբ Ադրբեջանի ղեկավարության խուճապային վախի մասին: Դա առանձնապես ակնհայտ է դառնում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների և խոսքի ազատության աստիճանական վատթարացման ֆոնի վրա, որտեղ ընտրությունները վեր են ածվել իշխանությունը ժառանգաբար փոխանցելու անվերջանալի գործընթացի, իրավապաշտպանները, լրագրողները հետապնդվում են այլախոհության համար, իսկ բնակչությունը զրկված է իր իրավունքներն ու ազատությունները լիարժեք իրացնելու հնարավորությունից: Անդառնալիորեն վերջ դնելով իր երկրում ժողովրդավարության ցանկացած պատրանքներին՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի հրաժարվում մարդու իրավունքների իր «չափանիշները» միջազգային հանրությանը, ներառյալ հարևան երկրներին, փաթաթելու փորձերից:
Այդ կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել, որ, հավատարիմ մնալով ժողովրդավարական արժեքներին և սկզբունքներին՝ ԼՂՀ-ում իշխանության մարմինների ձևավորումն իրականացվում է բացառապես ազատ, արդար, թափանցիկ և մրցակցային ընտրությունների միջոցով, որոնք ԼՂՀ քաղաքական մշակույթի անբաժանելի մաս են դարձել:
Առաջիկա ընտրությունները ԼՂՀ ՏԻՄ թվով վեցերորդ ընտրություններն են: Առաջին ՏԻՄ ընտրությունները, այդ թվում նաև Ստեփանակերտի քաղաքապետի պաշտոնի համար, կայացել են 1998 թ. սեպտեմբերի 27-ին:
Տեղական ինքնակառավարման իրականացումը, որը հնարավություն է ընձեռում քաղաքացիներին անմիջականորեն մասնակցել պետական գործերի կառավարմանը, ամրագրված է ԼՂՀ Սահմանադրության մեջ՝ միջազգային իրավունքի, մասնավորապես, Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի չափանիշներին լիովին համապատասխանությամբ:
Հատուկ կարևորություն տալով տեղական ինքնակառավարման ինստիտուտին՝ որպես ժողովրդի իշխանության ուղղակի և ներկայացուցչական իրականացման ձևերից մեկը և ցանկացած ժողովրդավարական կարգի հիմք, ԼՂՀ իշխանություններն այսուհետ ևս ջանքեր կգործադրեն դրա հետագա զարգացման և ամրապնդման համար:

Artsakh Foreign Ministry Charges Baku with Hindering Local Elections in Karabakh
Along with aggravating the situation on the line of contact and making repeated attempts of reconnaissance and sabotage, as well as continuously shooting with large caliber mortars and artillery, Azerbaijani authorities have launched a hysterical campaign against the ongoing democratic processes in the NKR.
On August 31, Azerbaijan's Foreign Ministry issued a statement condemning the forthcoming September 13 elections to local self-government in the Nagorno Karabakh Republic. This statement contains the traditional set of baseless accusations against the NKR and Armenia is actively disseminated in international organizations and structures. In its turn, the state-controlled Azerbaijani media have started a race in their attempts of attaining similar accusations from the representatives of various countries and international organizations.
Condemnation of the municipal elections in the Nagorno Karabakh Republic by Azerbaijan is a manifestation of panic phobia of Azerbaijani leadership towards the democratic processes taking place in the NKR. This is especially evident against the background of the deteriorating situation with human rights and freedom of speech in Azerbaijan, where elections are an open ended process of inheritance, human rights activists and journalists are persecuted for dissent, and the population deprived of the opportunity to fully realize their fundamental rights and freedoms. Bringing to the end any illusion of democracy in its country, the leadership of Azerbaijan does not fall short of attempts to impose its own "standards" of human rights throughout the international community including its neighboring countries.
In this regard, we consider it necessary to note that in line with its commitment to democratic values and principles, the organization of public life and the formation of the NKR authorities are carried out solely by means of free, fair, transparent and competitive elections, which have become an integral part of the political culture of the NKR.
Forthcoming September 13 elections are the sixth elections to the local government in the Nagorno Karabakh Republic. The first municipal elections, including the elections of the mayor of Stepanakert, were held on September 27, 1998.
Implementation of the local self-government in the Nagorno Karabakh Republic, safeguarding the citizens to participate directly in the conduct of public affairs is regulated by the Constitution of the NKR in full compliance with international law and, particularly, the European Charter of Local Self-Government.
Attaching special importance to the institution of local self-government as a form of direct and representative governance by the people as well as the foundations of any democratic regime, the NKR authorities will spare no efforts to enhance its further development and strengthening.