Բաղրամյան պողոտայից բերման են ենթարկվել 48 քաղաքացիներ, ովքեր ավելի ուշ ազատ են արձակվել
Առավոտյան 05:30-ի սահմաններում ոստիկանության ուժերը Բաղրամյան պողոտայի երթևեկելի մասից հեռացրել են էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ բողոքող քաղաքացիներին: Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից «Հետք»-ին հայտնեցին, որ գործողության ժամանակ բերման են ենթարկել 48 քաղաքացիների, որոնց երեք ժամ անց ազատ են արձակել:
Հիշեցնենք, որ երեկ երեկոյան, Ազատության հրապարակից սկիզբ առած երթը ուղղվել էր դեպի Բաղրամյան պողոտա, որտեղ ոստիկանները փակել էին ցուցարարների ճանապարհը, իսկ վերջիններս մնացել էին փողոցի երթևեկելի մասում: Ավելի ուշ ոստիկանությունը հայտարարություն տարածեց, որ մինչը ժամը 05:00, այսինքն` 6 ժամ ժամանակ է տրամադրում հավաքի կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին` «իրենց պահանջն արտահայտելու և Բաղրամյան պողոտայի արգելափակումն ինքնակամ վերացնելու համար...»:
Այսօր առավոտյան, պողոտան ազատելուց մեկ ժամ անց, ոստիկանությունը մեկ այլ հայտարարություն է տարածել, որով հայտնում է, որ ոստիկանության ներկայացուցիչը առավոտյան ժամը 05:00-ի սահմաններում դիմել է հավաքի կազմակերպիչներին, ովքեր չեն արձագանքել: Ոստիկանությունը, ըստ հայտարարության, պահանջել է 30 րոպեի ընթացքում վերացնել պողոտայի արգելափակումը` առաջարկելով տեղափոխվել պողոտայի ոչ երթևեկելի հատված կամ Ազատության հրապարակ:
«Հավաքի մասնակիցներն անտեսել են ՀՀ ոստիկանության նաև այս պահանջը, և սահմանված ժակետը լրանալուց հետո ՀՀ ոստիկանությունը ձեռնամուխ է եղել Բաղրամյան պողոտայի արգելափակման վերացմանը: Ոստիկանական միջոցառումների իրականացման ընթացքում առերևույթ իրավախախտում կատարած անձինք տարվել են ՀՀ ոստիկանության բաժիններ: Ժամը 06.00-ի դրությամբ Բաղրամյան պողոտայի բնականոն երթևեկությունն ամբողջությամբ վերականգնված է եղել»,- գրված է ոստիկանության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Подвергнутые приводу с проспекта Баграмяна 48 граждан позже были отпущены
Около 05.30 утра силы полиции оттеснили с проезжей части проспекта Баграмяна граждан, протестовавших против подорожания электроэнергии. В пресс-службе полиции РА Hetq.am сообщили, что в ходе этого мероприятия приводу были подвергнуты 48 граждан, которые через три часа были отпущены.
Напомним, что вчера вечером от площади Свободы началось шествие к проспекту Баграмяну, где был выставлен полицейский кордон. Участники акции остались на проезжей части улицы. Позже полиция распространила сообщение о том, что дает организаторам и участникам акции время до 05.00 для озвучивания своего требования и добровольное освобождение проспекта Баграмяна.
Сегодня утром, через час после того, как проспект Баграмяна был разблокирован, полиция распространила другое сообщение, в котором говорилось, что в 05.00 представитель полиции обратился к организаторам акции, однако они не отреагировали. Полиция потребовала в течение 30 минут разблокировать проспект, предложив митингующим перебраться на непроезжую часть улицы или на площадь Свободы.
Участники акции проигнорировали и это требование полиции РА. По истечении установленного срока полиция РА приступила к разблокированию проспекта Баграмяна. В ходе проведения мероприятий допустившие правонарушения лица были доставлены в отделения полиции. По положению на 06.00 движение на проспекте Баграмяна было восстановлено. Об этом говаорится в сообщении полиции РА.