Հայրենիքից հեռանալու և վերադարձի ճանապարհը
«Ծննդավայրս ինձ համար միայն բնակավայր չէր: Ես կապված էի նրան իմ ապրած տարիներով, հիշողություններով, ստեղծած ընտանիքով ու ինձ զգում էի պաշտպանված ու վստահ: Իմ հողի վրա գրել էի կենսագրությունս որպես մանկավարժ, տնօրեն, ղեկավար, ու կարծում էի, որ ոչինչ չի կարող բաժանել այն ամենից, ինչ թանկ է ու հարազատ ...»,- պատմում է Սեւան մի քանի օրով հյուրընկալած 63-ամյա Հայկ (անունը փոխված է) Մկրտչյանը: Նա արդեն տասնութ տարի բնակվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում (ՌԴ), ՌԴ քաղաքացի է եւ իր ընտանիքի այսօրն ու վաղը տեսնում է այդ երկրում:
1996 թ. նա դարձավ գործազուրկ կորցնելով ոչ միայն աշխատանքը, այլեւ հավատը, ինչ - որ բան կրկին փորձելու հույսը: Դա նրա համար նոր կարգավիճակ էր, որի ճիրաններից դուրս գալու միակ ելքը արտագնա աշխատանքն էր: 50-ամյակի շեմին նա փորձում էր ամեն ինչ սկսել նորից, որովհետեւ իր քաղաքում ձեռնարկման բոլոր միջոցներն ապարդյուն էին:
«Առաջին մի քանի տարիներին փորձում էի իմ տեղը գտնել այն հողում եւ միջավայրում, որն ինձ համար ե՛ւ նոր էր, ե՛ւ օտար: Փորձությունները հաղթահարում էի ամեն օր: Աշխատանքին զուգահեռ ես հաստատում էի իմ տեղը, որը թեեւ իմը չէր, սակայն կամաց-կամաց ընդունում էր ինձ: Ղեկավարել եմ 40 հոգանոց կոլեկտիվ: Այժմ թոշակառու եմ, աշխատում են կինս եւ զավակներս,- իր անցած տարիներին է անդրադառնում Մկրտչյանը, ապա շարունակում,- չզարմանաք, սակայն օտար հողը ինձ համար դարձել է երկրորդ տուն: Ունեմ շատ ընկերներ, որոնց մեծ մասը Հայաստանից արտագաղթածներ են: Եկել են 1-2 տարով, եկել ու մնացել են այստեղ ստեղծելով ամեն ինչ, դառնալով տեղի քաղաքացիներ, որին հասնելու համար քիչ գումար ու ջանք չեն ներդրել»:
Անցյալ դարի 90-ական թթ.-ից սկսած սեւանցի շատ ու շատ ընտանիքներ սոցիալ – տնտեսական վայրիվերումների, բարոյահոգեբանական մթնոլորտի խաթարման պատճառով կորցրեցին բնականոն ապրելու իրենց իրավունքը: Տասնյակից ավելի արդյունաբերական ձեռնարկությունների, գործարանների փակվելը, սեփականաշնորհման գործընթացը, գործազրկության մեծ ալիքը, ցածր ու ժամանակին չվճարվող աշխատավարձերը, անպաշտպանվածության զգացումը սեփական տանը, սոցիալական բեւեռացումը լուրջ հիմքեր էին, գոնե ժամանակավորապես, տունն ու քաղաքը թողնելու ու արտագնա աշխատանքի մեկնելու:
Երկու տասնամյակ անց էլ գործազրկությունը մնում է օրախնդիր, որի պատճառով շատերը կրկին նախընտրում են օտար ափերը:
Սեւանի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի տրամադրած տվյալների համաձայն` 2015թ. հունվարի 1-ի դրությամբ կենտրոնում գրանցվել է 2163 գործազուրկ, աշխատանք փնտրողների թիվը 2206 է: 2015թ. 1-ին կիսամյակում գրանցված գործազուրկների թիվը եղել է 2133, աշխատանք փնտրողներինը 2277: Իհարկե, սա իրականության ամբողջական պատկերը չէ:
«Սեւանի տարածքում 2015թ. հունվարի 1-ի տվյալներով՝ գործազրկության ցուցանիշը կազմում է 13,7%,- ներկայացնում է Սեւանի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի գլխավոր մասնագետ Սամվել Ենոքյանը: - Մեր աշխատանքներն էլ չեն սահմանափակվում միայն գրանցումներ կատարելով: Պասիվ ծրագրին` գործազուրկներին նպաստներ տրամադրելուն եկել են փոխարինելու ակտիվ ծրագրերը` «Մասնակի փոխհատուցում գործատուին», «Միանվագ փոխհատուցում գործատուին», «Աշխատանքային պրակտիկա», «Սեզոնային զբաղվածության միջոցով աջակցություն հողօգտագործողներին», «Այլ վայր» եւ այլն: Սրանք սոցիալական ոլորտում իրականացվող պետական ծրագրերն են, որոնք թիրախավորված են, հասցեական եւ նպատակ ունեն աշխատանքով ապահովել գործակալությունում գրանցված գործազուրկներին»:
Սրանք ծրագրեր են, որոնք փորձում են մեղմել գործազրկության պատկերը, սակայն դրանք եւս ի վիճակի չեն կասեցնելու այն ալիքը, որն արտագնա աշխատանքից վերածվում է արտագաղթի:
«ՀՀ աշխատանքային շուկայի վերլուծության» տվյալների համաձայն` Հայաստանից մեկնելու հիմնական պատճառներն են` աշխատատեղերի բացակայությունը` 22,6%, այլ պետություններում գտնվող ընտանիքի անդամներին միանալը` 20,5%, բարձր վարձատրվող աշխատանքի բացակայությունը` 24,1%, մասնագիտական աշխատանքի բացակայությունը` 2,9%:
Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության միգրացիոն պետական գործակալության պետ Գագիկ Եգանյանը միգրացիոն իրավիճակը բաժանել է 3 փուլի: «Առաջին փուլը 1992-1995 թթ. էին, երբ մեկնողների եւ ժամանողների 250 հազար բացասական սալդո էր արձանագրվում: Հաջորդ փուլը 1995-2000 թթ. էին, երբ բացասական սալդոն նվազեց, բայց դեռեւս բավականին մեծություն էր կազմում տարեկան տատանվելով 45-60 հազարի շրջանակներում: Երրորդ փուլում բացասական սալդոն սկզբում նվազեց եւ հասավ զրոյականի, որից հետո 2004-2005 թթ. աճը նկատելի էր»:
«Աջակցություն շրջանառու միգրացիային եւ վերաինտեգրմանը Հայաստանում» ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի շրջանակներում Գագիկ Թորոսյանի կատարած ուսումնասիրության արդյունքներով` 1995 թ·-ից մինչեւ 2001 թ·-ը, մեծ հաշվով, միգրացիայի 3-րդ փուլն էր, այս շրջանում մեկնում էին հիմնականում սոցիալ-տնտեսական դրդապատճառներով, ոչ մշտական բնակության նպատակով: Բայց, սովորաբար, նրանց «ժամանակավորն» այնքան էր երկարում, որ արտագաղթ էր դառնում:
Հոգեբանական տեսանկյունից արտագաղթի հիմքում գոյատեւման, գոյության պայքարի խնդիրն է ֆիզիկական եւ հոգեկան, եւ իշխանությունները չպետք է արդարացում փնտրեն, քանի որ այս երեւույթը հաճախ պայմանավորված է աշխատատեղերի բացակայությամբ: Արտագաղթը նաեւ փորձություն է: Սոցիալական, իրավական, բարոյական ներկայիս վիճակը անվստահություն է առաջ բերում, որոնք դառնում են նաեւ ընտանիքի փլուզման պատճառ: Այս երեւույթը ժամանակային սահմաններ չունի եւ առաջ է բերում անորոշություն ապրած կյանքի նկատմամբ:
Արտագաղթի համար մարդիկ պատրաստ են ամեն ինչի կեղծում են անձնագրերը, ապօրինի հատում երկրի սահմանները, հանձնվում եւ երկար տարիներ ապրում փախստականների համար նախատեսված ճամբարներում: Փոխելով բնակավայրը արտագաղթողները հույս ունեն գտնել ավելի լավ պայմաններ կյանքի, սեփական «ես»-ի ինքնահաստատման համար:
Միգրացիան հայերի համար նոր երեւույթ չէ, սակայն Հայաստանի անկախացումից հետո այն ընդունեց զանգվածային բնույթ եւ շարունակվում է մինչ օրս: Այն կատարվում է օրինական եւ անօրինական ճանապարհներով:
«Մարդը կարիքի մեջ» չեխական բարեգործական ընկերությունը, որն զբաղվում է միգրացիոն հոսքերի կառավարմամբ, իր հերթական զեկույցում նշում է. «ՀՀ–ում տնտեսությունը գնալով զարգանում է, սակայն չի նվազում արտագնա աշխատանքի մեկնողների թիվը: Նրանք իրենց խնդիրների լուծումը տեսնում են դրսում: Շարունակվում է մտայնությունը, որ արտերկրում կարելի է գտնել լավ աշխատանք, բարեկեցիկ պայմաններ լավ ապրելու համար, եւ հետեւաբար նման մտքերը մեր հայրենակիցներին բերում են նրան, որ արժանավայել կյանք նրանք կունենան միայն դրսում: Հազարավորները լքում են երկիրը չունենալով տարրական գիտելիքներ տվյալ երկրի միգրացիոն օրենքների մասին:
Մինչեւ 2000 թ. արտահոսքի պատճառները տարաբնույթ էին: 2000 թ·-ից սկսած մինչ օրս ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ միգրացիոն հոսքը կրում է ընդգծված պատճառականություն: Հարցումները վկայում են, որ միգրացիոն գործընթացում գերակա դիրք է գրավում տնտեսական դրդապատճառներով բնակչության արտահոսքը: Որպես միգրացիայի հիմնական դրդապատճառ համարվում են աշխատանքի հետ առնչություն ունեցող հանգամանքներ աշխատատեղերի (այդ թվումª մասնագիտական) բացակայությունը կամ սղությունը, աշխատանքի վարձատրության ցածր մակարդակը եւ ինքնուրույն տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու բարդությունները»:
Վիճակագրական թվերի ու յուրաքանչյուր դրդապատճառի հետեւում մարդկային ճակատագրեր են, որոնք անկախ պետական մեծ ու փոքր ձեռնարկների, յուրովի են ապրում արտագաղթը, կտրվում են այս հողից իրենց տնից, օտար ափերում կառուցում նոր տուն, որը թեկուզ ավազի վրա, բայց շատերի համար ապահով ապրելու երաշխիք է:
Գնացի, տեսա Փարիզն ու վերադարձա…
Ինչպես վկայում են հետազոտությունները` Հայաստանից մեկնած չորրորդ միգրանտը կարող է տեղավորվել «մշտապես վերադարձողների» խմբի մեջ: Սակայն այս դեպքում էլ վերադարձողները բախվում են վերինտեգրման մի շարք խնդիրների հետ:
Միգրացիոն պետական ծառայության ղեկավար Գագիկ Եգանյանը նշում է. «Տարբեր երկրներում մեր հայրենակիցներն անկանոն վիճակում են գտնվում: Վաղ թե ուշ նրանց առաջ խնդիր է դրվում լքելու այդ երկիրը, կան նաեւ կամավոր վերադարձողներ, եւ պետությունը պետք է աջակցի այդ գործընթացին ...»
Սկսած 1992թ.-ից Հայաստանը լքած բնակչության թիվը տատանվում է 900 հազարից-1 միլիոնի սահմաններում: Արտագաղթի նման չափերը եւ դրա բացասական հետեւանքներն այդ երեւույթի կարգավորումը դարձրին պետության համար առաջնահերթ կարեւորության խնդիր: Կառավարության որոշմամբ՝ 1999 թ.-ին ստեղծվեց Կառավարությանն առընթեր միգրացիայի եւ փախստականների վարչություն: Պետական մտածողության կոնկրետ դրսեւորումն ունի գործառույթների իր ոլորտը: 2002 թ. Տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն գործակալությանը կից հիմնադրվեց եւ սկսեց գործել միգրանտների սպասարկման կենտրոնը, որն իրականացնում է մի շարք միջոցառումներ անօրինական միգրացիայի բոլոր դրսեւորումների ուղղությամբ:
Պետական մակարդակով իրականացվող քայլերին զուգահեռ Հայաստանում 2003 թ. գործում է «People in need» («Մարդը կարիքի մեջ») չեխական բարեգործական ընկերությունը, որը մի շարք ծրագրերին զուգահեռ իրականացրել է «Անօրինական միգրացիայի կանխարգելումը Հայաստանից» ծրագիրը:
Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության «Անկանոն միգրացիայի կանխարգելում եւ կանոնավոր միգրացիայի խթանում» ծրագիրն էլ նպատակ ունի աջակցել քաղաքակիրթ եւ կարգավորված միգրացիայի ապահովմանը, օգնություն ցուցաբերել դժվարին կացության մեջ հայտնված միգրանտներին:
ՄՄԿ-ի հայաստանյան ներկայացուցչության գրասենյակի ղեկավար Իլոնա Տեր-Մինասյանի փաստարկմամբ` ոչ մի պետական կառույց չի կարող ասել, թե քանի հոգի է մեկնել արտերկիր աշխատելու, կամ քանիսն են արտերկրից վերադարձել Հայաստան կամավոր կամ արտաքսվելու պատճառով:
Ոչ քանակական, սակայն կամավոր վերադարձի պատճառները, համաձայն ԵՄ Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության Հայաստանում միգրացիայի վերաբերյալ տնային տնտեսությունների մասին հետազոտության զեկույցի` ընտանիքի վերամիավորումն է, ամուսնությունը, միգրացիոն ծրագրի ավարտը, հյուրընկալվող երկրում աշխատանքի բացակայությունը, աշխատանքի առաջարկը ՀՀ-ում, կրթությունը կամ որակավորումը, այլ պատճառներ:
Չնայած ծրագրերի բազմազանությանը` տասնյակ ընտանիքներ լավ կյանքի ու ապագայի հույսով երեկ եւ այսօր թողել ու թողնելու են քաղաք ու տուն լրացնելով արտագաղթողների հոծ բանակը:
Լավ ու ապահով տանիք կառուցելու ակնկալիքով Հայաստանից 2008 թ·-ին հեռացավ նաեւ սեւանցի Ալիսա Դավթյանը: Երկու տարի շարունակ նա Ֆրանսիայում, Փարիզից ոչ հեռու գտնվող գյուղաքաղաքում, փորձում էր ստանալ կացության թույլտվություն: 2010 թ·-ին Ալիսան հերթական անգամ համոզվեց, որ ամեն ինչ այնքան էլ հարթ չէ, ինչպես պատկերացնում էր Հայաստանում, ինչպես իրեն ներկայացրել էին արտերկրում ապրող ընկերները: Նա որոշեց վերադառնալ Հայաստան:
Հայաստան վերադառնալու ճանապարհին նա գտավ աջակիցներ: Ֆրանսիայում գործող Սոցիալական օգնության հայկական ընկերակցության «Վերադարձ ակունքներին» նախագծի շահառուներից մեկն էլ նա դարձավ:
«Իմ կամավոր վերադարձի 1-ին քայլը ընկերակցությունից ստացած 2000 եվրո գումարն էր, որն ապահովելու էր իմ ճանապարհածախսը եւ Հայաստանում մեկ տարվա ապրուստավճարս: Հայաստանում արդեն տեղեկացա, որ Ֆրանսիայից իմ տվյալները փոխանցվել են Ֆրանս-Հայկական զարգացման հիմնադրամին,- պատմում է իր ոչ հեռավոր անցյալը Ալիսան եւ շարունակում,- 2011թ·-ին արդեն իմ մասնագիտական կարողությունները, որոնք այդպես էլ չէի հասցրել Ֆրանսիայում օգտագործել, հնարավորություն ունեցա իմ քաղաքում նորովի բացահայտել: Ես դերձակ եմ, եւ կարի փոքրիկ արտադրամաս ունենալն իմ երազանքն էր»:
Ֆրանսիայում անկանոն վիճակում հայտնված անձանց կամավոր վերադարձը Հայաստան խրախուսելու համար Սոցիալական օգնության հայկական ընկերակցությունը ծրագիր է իրականացնում: Ընկերակցության հայաստանյան կողմը` Ֆրանս-հայկական զարգացման հիմնադրամը (ՖՀԶՀ) «Վերադարձ ակունքներին» ծրագրի շրջանակներում աջակցություն է տրամադրում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող անձանց· 7000 եվրոյի սահմաններում նրանց տրվում է գույք, սարքավորումներ, նյութեր բիզնես մեկնարկի համար:
2005 թ·-ին մեկնարկած «Վերադարձ ակունքներին» նախագծի շրջանակներում Հայաստանում` իր փոքրիկ քաղաքում, նոր կյանք ու ապահով ապագա կառուցելու նպատակով Ալիսա Դավթյանին ՖՀԶՀ-ն օգնել է պատրաստել բիզնես պլան, հիմնել իր փոքրիկ ձեռնարկությունը:
2500 եվրոյի շրջանակներում նրան տրամադրվել են 3 հատ կարի մեքենա, արդուկ, արդուկի սեղան, էլեկտրական մկրատ, կարի համար անհրաժեշտ պիտույքներ: 2012 թ·-ին էլ հիմնադրամի ներկայացուցիչների` կարի արտադրամաս այցի ժամանակ եղել է միայն մեկ պայման` զարգացնել բիզնես աշխատանքը: Արդեն 4 տարի Նաիրյան 137 հասցեում գտնվող այս փոքրիկ ձեռնարկությունում չի դադարում մարդկանց հոսքը. լավ դերձակի կարիք միշտ էլ կա:
«Չգիտեմ, թե ինչպես կդասավորվեր կյանքս հեռավոր Ֆրանսիայում, սակայն մի բան հաստատ գիտեմ, որ սա հենց այն էր, ինչ ես էի երազում՝ լինել հարազատներիս կողքին, զբաղվել սիրածս գործով, ունենալ ապահովության զգացում: Հիմա էլ իմ փորձով ծանոթներիս ու մոտիկներիս խորհուրդ եմ տալիս` գնալուց առաջ ամեն ինչ ծանր ու թեթեւ անել, ոտքի վրա որոշումներ չկայացնել…»,- ասում է Ալիսա Դավթյանը:

Путь от эмиграции до возвращения на родину
“Место, где я родился, было для меня не просто населенным пунктом. Я был связан с ним прожитыми годами, воспоминаниями, семьей, которую создал. На своей земле я чувствовал себя защищенно и уверенно. Здесь писал свою биографию педагога, директора, руководителя, и мне казалось, что ничто не может разлучить меня с тем, что так дорого для меня…” – рассказывал приехавший на несколько дней в город Севан 63-летний Айк Мкртчян (имя изменено). Уже 18 лет Айк живет в России, является гражданином РФ и будущее своей семьи видит в этой стране.
В 1996 г. Айк Мкртчян стал безработным. В этой ситуации единственным выходом для него стала трудовая миграция. На пороге своего 50-летия он решил начать все с нуля, так как найти работу в родном городе оказалось невозможно.
“Первые несколько лет я пытался найти свое место в стране, которая была для меня и новой, и чужой. Испытаниям я подвергался каждый день. Руководил коллективом из 40 человек. Сейчас я на пенсии, работают жена и дети,- рассказывает Мкртчян. – Не удивляйтесь, но в чужой стране я обрел второй дом. У меня много друзей, большинство которых составляют эмигрировавшие из Армении мои соотечественники. Они приехали сюда на 1-2 года, но остались, став гражданами этой страны”.
В 90-х годах прошлого века многие семьи в Севане в силу социально-экономических трудностей и нездорового морально-психологической атмосферы лишились права на нормальную жизнь. Закрытие многочисленных промышленных предприятий, заводов, процесс приватизации привели к массовой безработице. Зарплата была очень низкой, да и выплачивали ее нерегулярно. Эта ситуация и стала причиной того, что люди решили хотя бы на время покинуть страну, уехать на заработки.
Но даже спустя два десятилетия безработица остается серьезной проблемой, из-за которой очень многие опять предпочитают ехать на чужбину.
Согласно данным территориального центра занятости города Севана, в первом полугодии 2015 г. число зарегистрированных здесь безработных составило 2133, а ищущих работу – 2277. И это далеко не полная картина.
По словам главного специалиста севанского центра занятости Самвела Енокяна, по положению на 1 января 2015 г. безработица в городе составляла 13,7%.
Анализ рынка труда РА показывает, что основными причинами отъезда людей из Армении являются: отсутствие рабочих мест - 22,6%, воссоединение с членами семьи, находящимися в других государствах - 20,5%, отсутствие высокооплачиваемой работы - 24,1%, отсутствие работы по специальности - 2,9%.
Начальник государственного миграционного агентства Министерства территориального управления и чрезвычайных ситуаций РА Гагик Еганян делит миграционный процесс на 3 этапа: “Первый этап – 1992-1995 гг., когда отрицательное сальдо уезжавших и прибывавших составляло 250 тысяч. Следующий этап - 1995-2000 гг., когда отрицательное сальдо сократилось, но все еще составляло внушительное число – около 45-60 тысяч уезжавших в год. На третьем этапе отрицательное сальдо сперва сократилось до нуля, после чего, в 2004-2005 гг. начал наблюдался рост”.
С психологической точки зрения в основе миграции лежит проблема выживания, и власти не должны пытаться искать оправдания, поскольку это явление зачастую обусловлено отсутствием рабочих мест.
Ради того, чтобы эмигрировать, люди готовы на все: они подделывают паспорта, незаконно переходят границу сдаются, сдаются властям другой страны и долгие годы живут в лагерях для беженцев. Меняя места своего жительства, мигранты надеются найти лучшие условия для жизни.
Для армян миграция явление не новое, однако после обретения независимости Арменией она приняла массовый характер.
Чешская благотворительная организация “Человек в нужде”, которая занимается управлением миграционными потоками, в своем очередном докладе отмечает: “В РА экономика постепенно развивается, однако число выезжающих на заработки лиц не сокращается. Решение своих проблем они видят за рубежом. Бытует  мнение, что за рубежом можно найти хорошую работу и условия для обеспеченной жизни. Подобные мысли заставляют наших соотечественников думать, что достойную жизнь они могут иметь только за границей. Они  тысячами покидают страну, не имея элементарных знаний о миграционных законах данной страны. До 2000 г. причины оттока были различными. Изучения, которые проводились с 2000 г. по сей день, показывают, что миграционный поток имеет конкретную причину. Опросы показывают, что в миграционном процессе превалирует отток населения по экономическим причинам. Основными причинами считаются отсутствие или нехватка рабочих мест, низкий уровень оплаты труда и сложности в самостоятельной экономической деятельности”.
Уехала, увидела Париж и вернулась
Согласно результатам изучений, каждый четвертый армянский мигрант может перейти в группу “постоянно возвращающихся”. Но в этом случае те, кто возвращаются, сталкиваются с рядом проблем реинтеграции.
По словам руководителя Государственной миграционной службы Гагика Еганяна, в разных странах наши соотечественники рано или поздно сталкиваются с проблемой отъезда из этой страны. Есть и такие, которые возвращаются добровольно, и государство должно содействовать этому процессу.
Численность населения, покинувшего Армению начиная с 1992 г., колеблется от 900 тысяч до 1 миллиона человек. Подобные масштабы миграции и ее отрицательные последствия сделали проблему регулирования этого явления важнейшей задачей государства.
Решением правительства в 1999 г. было создано управление по миграции и беженцам при правительстве РА. В 2002 г. при миграционном агентстве Министерстве территориального управления начал действовать Центр обслуживания мигрантов, который осуществил ряд мероприятий по всем проявлениям незаконной миграции.
Параллельно шагам, которые предпринимались на государственном уровне, в 2003 г. в Армении начала действовать чешская благотворительная организация “People in need” (“Человек в нужде”), которая осуществила программу “Профилактика незаконной миграции из Армении”.
В свою очередь программа “Профилактика беспорядочной миграции и стимулирование упорядоченной миграции”, которую осуществляет Международная миграционная организации  (ММО), имеет целью обеспечить цивилизованную и упорядоченную миграцию, оказать помощь мигрантам, оказавшимся в трудной ситуации.
По утверждению руководителя армянского представительства ММО Илоны Тер-Минасян, ни одна государственная структура не может сказать, сколько человек уехало на заработки за границу и сколько вернулось из-за границы в Армению добровольно или вследствие депортации.
Причинами добровольного возвращения мигрантов, согласно докладу ММО ЕС, являются: воссоединение семьи, вступление в брак, завершение миграционной программы, отсутствие работы в принимающей стране, предложение работы в РА и т.д.
В ожидании обеспеченной жизни в 2008 г. из Армении уехала и жительница Севана Алиса Давтян. Два года она пыталась получить вид на жительство в пригороде Парижа. В 2010 г. Алиса убедилась, что не все так просто, как ей казалось в Армении. И она решила вернуться на родину.
Алиса стала одним из участников проекта “Возвращение к истокам”, которое осуществляет действующая во Франции Армянская ассоциация социальной помощи.
“Первым шагом к моему добровольному возвращению стало получение от ассоциации суммы в 2000 евро, которая должна была обеспечить мои расходы на дорогу и проживание в Армении в течение года. Уже в Армении я узнала, что мои данные были отправлены в Фонд армяно-французского развития”,- рассказывает Алиса. В 2011 г. она, имея специальность швеи, сумела создать небольшое ателье по пошиву одежды.
Фонд армяно-французского развития в рамках программы “Возвращение к истокам” оказывает помощь лицам, занимающимся предпринимательской деятельностью. Им выдается 7000 евро, инвентарь, аппаратура.
Для своего ателье Алиса получила 3 швейные машины, утюг, электрические ножницы и другие необходимые предметы. А перед ней представители фонда поставили только одно условие – развивать бизнес. Уже четыре года в небольшую  мастерскую по пошиву одежды, расположенную по адресу ул.Наирян, 137, не прекращается поток людей – хорошая портниха востребована всегда.
“Не знаю, как бы сложилась моя жизнь во Франции, но одно я знаю точно: это именно то, о чем я мечтала – быть рядом со своими родными, заниматься любимым делом, чувствовать себя защищенной. Сейчас, исходя из своего опыта, я советую знакомым и друзьям: перед тем, как уехать, взвесьте все как следует, не принимайте поспешных решений…” – говорит Алиса Давтян.