Օգոստոսի 31-ին ՀՀ Կառավարությունը կայացրեց որոշում էլեկտրական էներգիայի սակագնի մեղմման միջոցառման մասին: Դրանով, մասնավորապես, նախատեսվում է սուբսիդավորել էլեկտրաէներգիայի 6,93 դրամով թանկացած սակագինը բնակիչ-բաժանորդների համար ամբողջությամբ և ամսական 0.38 կՎ լարմամբ 500 կՎտժ-ից ոչ ավել սպառող իրավաբանական անձանց համար՝ մասնակի:
Այլ կերպ ասած, ամսական առավելագույնը 1732 ՀՀ դրամի չափով սուբսիդիա կստանան միայն այն կազմակերպությունները, որոնց էլեկտրաէներգիայի ամսական ծախսը չի գերազանցի շուրջ 20 հազար ՀՀ դրամը:
Կառավարությունում չգիտեն
Պատասխանելով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հարցումներին, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից հայտնեցին, որ իրենց հայտնի չէ, թե որքա՞ն է պետության վրա նստելու այդ սուբսիդավորումը և առաջարկեցին տեղեկատվությունը ստանալ էներգետիկայի նախարարությունից:
Իսկ ահա էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը մեր հարցմանը պատասխանեց, որ իրեն էլ հայտնի չէ, թե որքա՞ն գումար է ծախսվելու կառավարության այդ որոշումը:
Այսինքն, գործադիրը կայացրել է որոշում՝ առանց իմանալու, թե որքա՞ն է այն նստելու հարկատուների վրա:
15 միլիոն $
Ելնելով ստեղծված իրավիճակից, մենք հաշվարկեցինք, թե որքա՞ն է արժենալու այդ սուբսիդիան՝ ելնելով դրա տակ ընկնող բաժանորդների սպառման կանխատեսումից:
Այսպիսով, դատելով նախորդ տարվա տվյալներից, կես տարում Հայաստանում բնակիչ-բաժանորդները սպառում են 945-ից 965 միլիոն կՎտժ էլեկտրաէներգիա: Եվս 475-ից 490 միլիոն կՎտժ էլեկտրաէներգիա սպառում են 0.38 կՎ լարման տակ ընկնող իրավաբանական անձինք, ում միայն մի փոքր մասի էլեկտրաէներգիան է սուբսիդավորվելու (այն էլ՝ մասնակի)… Արդյունքում իրավաբանական անձանց սուբսիդավորված էլեկտրաէներգիայի քանակը (կիսամյակում) կազմելու է մոտ 70-ից 85 միլիոն կՎտժ:
Այսինքն, բավականին մեծ ճշտությամբ կարելի է ասել, որ 2015 թվականի օգոստոս-դեկտեմբեր ամիսներին սուբսիդիայի տակ է ընկնելու 1015-ից 1050 միլիոն կՎտժ: Այդ թիվը 6,93 դրամով բազմապատկելիս կստացվի, որ այս կես տարում հարակատուներիս հաշվին ՀԷՑ-ին կփոխանցվի 5,8-ից 6,1 միլիարդ դրամ, կամ, մոտ 12,5 միլիոն դոլար:
Ընդ որում, ինչպես նշվեց, այս սուբսիդիան չի ծածկում արդյունաբերական հիմնարկների սպառած էլեկտրաէներգիան և վերջիններս լուրջ խնդիրներ կունենան արտադրանքի մրցունակության հետ, քանի որ, Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագինն այժմ ամենաթանկն է ԱՊՀ տարածքում և շուրջ 2 անգամ ավելի թանկ է, քան ԵՏՄ տարածքի միջին սակագինը:
Բայց ինչն են սուբսիդավորելու, եթե ՀԷՑ-ը արդեն ներկայացրել է թանկացված գնով հաշիվները? Ում են խաբում, մեզ, ֆիննախին, թե էներգետիկայի նախարարությանը...

Ирония и последствия постановления о субсидировании
31-го aвгуста Правительство РА приняло постановление о мероприятиях по смягчению тарифов на электроэнергию. Постановление, в частности, предусматривает субсидирование подорожавших на 6.93 драмов расценок на электроэнергию для населения в полном объеме и для юридических лиц, потребляющих электроэнергию напряжением 0.38 кВ, не более 500 кВт/ч ежемесячно – частично.
Другими словами, субсидию в размере не более 1732 драма в месяц получат только те организации, чьи месячные расходы на электроэнергию не превысят примерно 20 тыс. драмов.
В правительстве не знают
Отвечая на запросы «Союза информированных граждан», из Министерства финансов сообщили, что им неизвестно, во сколько обойдется государству это субсидирование и предложили за информацией обратиться в министерство энергетики и природных ресурсов.
А вот министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян на наш запрос ответил, что и ему неизвестно, какая сумма будет потрачена на исполнение указанного постановления правительства.
То есть правительство вынесло постановление, не зная, во сколько оно обойдется налогоплательщикам.
15 миллионов $
Исходя ис сложившейся ситуации, мы подсчитали, во сколько обойдется это субсидирование, приняв во внимание прогнозы потребления подпадающих под нее потребителей.
Итак, судя по данным прошлого года, за полгода население Армении потребляет 945-965 млн. кВт/ч электроэнергии. Еще 475-490 млн. кВт/ч электроэнергии потребляют использующие электроэнергию напряжением 0.38 кВ юридические лица, малой части которых, и то частично, будет выделена субсидия. В результате субсидируемая юридическим лицам электроэнергия составит 70-85 млн. кВт/ч за полгода.
То естрь, с довольно большой точностью можно сказать, что за август-декабрь 2015-го года будет просубсидировано 1015-1050 млрд. кВт/ч электроэнергии. Умножив это число на 6.93 драмов, получим сумму 5.8-6.1 млрд. дтамов (примерно 12.5 млн. долларов США), которую Правительство перечислит ЭСА.
Притом, как было отмечено, эта субсидия не покрывает потребляемую промышленными предприятиями электроэнергию и последние будут иметь серьезные проблемы по части  конкурентоспособности продукции, так как в Армении тарифы на электроэнергию сейчас являются самыми дорогими на территории СНГ и примерно в раза дороже, чем средние тарифы по ЕАЭС.