Իրանը 2 մլն դոլար վարկ կտրամադրի` Մեղրիում և Ագարակում գազի բաշխման ցանց կառուցելու համար
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) կառավարութունների միջև 2011թ. դեկտեմբերի 23-ին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում ԻԻՀ կառավարությունը համաձայնել է տրամադրել 2 մլն ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ Իրանի հետ սահմանամերձ բնակավայրերի (Մեղրի և Ագարակ համայնքների) գազի բաշխման ցանցի կառուցման ծրագրի իրականացման համար:
Այս մասին տեղեկացնում է կառավարությունը: Հուշագրի համաձայն` հայկական կողմն իր վրա է վերցրել ապրանքների մատակարարման, ծառայությունների մատուցման և ապրանքների ներմուծման գործարքներից գանձվող հարկերի, մաքսատուրքերի և այլ պարտադիր վճարների ծախսերը:
Կառավարության այսօրվա նիստում լրացումներ և փոփոխություններ են կատարվել ՀՀ 2015թ. պետական բյուջեում և նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում՝ պետբյուջեում ներառելով հուշագրով նախատեսված ՀՀ կառավարության պարտավորությունները:

Иран предоставит 2 млн долларов на строительство газовой распределительной сети в Мегри и Агараке
В рамках меморандума о взаимопонимании, который был подписан между правительствами Республики Армения и Исламской Республики Иран 23 декабря 2011 г., правительство ИРИ согласилось выделить грант в размере 2 млн долларов на осуществление программы строительства газовой распределительной сети в приграничных с Ираном населенных пунктах Мегри и Агарак.
Согласно меморандуму, армянская сторона взяла на себя поставки товаров, оказание услуг и расходы на взимание налогов со сделок по импорту товаров, таможенные пошлины и другие обязательные платежи.