Վարդաձոր համայնքում շահագործվել է խմելու ջրի ներքին ցանցը
Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Վարդաձոր համայնքում այսօր տեղի է ունեցել գյուղի խմելու ջրի ներքինցանցի շահագործման հանդիսավոր արարողությանը:
Ինչպես իր խոսքում նշել է ծրագրի ֆինանսավորող շվեյցարական «Սեդրիկ Մարտեն» հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ժակ Մարտենը, Արցախում կազմակերպությունն աջակցում է հիմնականում ջրագծերի կառուցմանը, և Վարդաձորն այդ ծրագրում արդեն տասներորդ գյուղն է: «Մեզ հետ նոր պատվիրակներ են ժամանել Արցախ, և, հուսով ենք,որ նրանք ևս մասնակից կդառնան հետագա ծրագրերի իրականացմանը»,- ասել է բարերարը:
Իր հերթին համայնքի ղեկավար Սամվել Սառաջյանը նշել է, որ տասնամյակներ ի վեր գյուղը խմելու ջրի խնդիր է ունեցել: «Այսօր Վարդաձորում կենսական կարևորության հարց էլուծվել, և այդ առթիվ, համայնքի բնակչության անունից, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ԼՂՀ կառավարությանը, «Սեդրիկ Մարտեն» հիմնադրամին, ծրագրի աջակից Ժակ Մաթոսյանին և «SPFA» կազմակերպության պատասխանատուներին»,- ասել է Ս. Սառաջյանը:
Այնուհետև, ինչպես տեղեկացնում է ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, Վարդաձորի դպրոցականների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել մշակութային միջոցառում: Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցում էին Արցախի վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, Ասկերանի շրջվարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Գրիգորյանը, պաշտոնատար այլ անձինք և հյուրեր արտերկրից:

В общине Вардадзор сдана в эксплуатацию внутренняя сеть питьевой воды
В общине Вардадзор Аскеранского района Арцаха сегодня состоялась торжественная церемония сдачи в эксплуатацию внутренней сети питьевой воды.
Как отметил в своем выступлении председатель совета фонда “Седрик Мартен”, финансировавшего эту программу, Жак Мартен, в Арахе организация содействует в основном строительству водоводов, и Вардадзор является уже десятой общиной, включенной в эту программу. “Вместе с нами в Арцах прибыли новые делегаты, и мы надеемся, что они тоже примут участие в реализации этих проектов”,- отметил благотворитель.
Руководитель общины Самвел Сараджян напомнил о том, что проблема воды существовала в селе на протяжении десятилетий. “Сегодня в Вардадзоре получил решение жизненно важный вопрос. И в связи с этим я хочу от имени всех жителей общины поблагодарить правительство НКР, фонд “Седрик Мартен”, оказывающего содействие реализации программы Жака Матосяна и руководителей организации “SPFA”,- сказал С.Сараджян.
Затем состоялся небольшая культурная программа с участием вардадзорских школьников.
На торжественной церемонии присутствовали премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян, руководитель администрации Аскеранского района Сергей Григорян, зарубежные гости. Об этом сообщает пресс-служба правительства НКР.