ՀԱԿ-ը դատապարտում է ազատամարտիկ Հակոբյանի հանդեպ բռնությունը
Հայ ազգային կոնգրեսը հանդես է եկել դատապարտող հայտարարությամբ՝ ազատամարտիկ Սմբատ Հակոբյանի ծեծի վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Երեկ՝ սեպտեմբերի 21-ին, քաղաքական մի ակցիայից հետո բանդիտների մի խմբի կողմից դաժան ծեծի է ենթարկվել ազատամարտիկ Սմբատ Հակոբյանը։ Ըստ նրա տված տեղեկությունների նրանք բացահայտ հայտարարել են, որ ազատամարտիկին պատժում են նրա հակաիշխանական վարքագծի համար։
Առաջին անգամ չէ, որ, հատկապես ռեժիմին ընդդիմադիր ազատամարտիկներ նման նենգ հաշվեհարդարի են արժանանում։ Ոչ վաղ անցյալում բանդիտական նման խմբերի թիրախ են դարձել Ռազմիկ Պետրոսյանը, Մանվել Եղիազարյանը, Սուրեն Սարգսյանը եւ ուրիշներ։ Եւ, որպես օրինաչափություն, դա տեղի է ունենում հենց այն ժամանակ, երբ Սերժ Սարգսյանի ռեժիմն զգում է, որ կարող է կորցնել ոտքի տակի հողը։ Այսօր հենց այդ վիճակն է ստեղծվել, երբ ողջ ժողովուրդը համոզված է, որ իշխանության նախաձեռնած սահմանադրական ավանտյուրան Ս. Սարգսյանի իշխանության հավերժացման խնդիր է լուծում ու կտրուկ դամ է դրան։
Մենք դատապարտում ենք ահաբեկչական նման զազրելի միջոցների դիմելու գործելակերպը, որով փորձ է արվում երկրում խորացնել վախի մթնոլորտը։ Հասարակության վրա դա տրամագծորեն հակառակ ազդեցությունն է ունենալու։ Սահմանադրությունը փոխելու միջոցով պետական հեղաշրջման, իշխանության յուրացման այս փորձը ռեժիմին չի հաջողվելու»։

АНК осуждает насилие в отношении Смбата Акопяна
Армянский национальный конгресс выступил с заявлением, которым осудил применение насилия в отношении ополченца Смбата Акопяна.
В заявлении, в частности, говорится: “После состоявшейся вчера, 21 сентября, политической акции группа бандитов подвергла жестокому избиению ополченца Смбата Акопяна. Согласно его показаниям, бандиты открыто заявили, что наказывают его за антивластную позицию.
Это не первый случай, когда оппозиционно настроенные к режиму ополченцы удостаиваются жестокой расправы. В недавнем прошлом мишенью подобных бандитских группировок становились Размик Петросян, Манвел Егиазарян, Сурен Саркисян и другие. И, как правило, это происходит именно тогда, когда режим Сержа Саргсяна чувствует, что почва уходит из-под его ног. Сегдня создалась именно такая ситуация, когда весь народ убежден, что инициированная властью конституционная авантюра призвана решить задачу увековечения власти С.Саргсяна, поэтому решительно выступает против этого.
Мы осуждаем применение подобного рода подлых террористических способов, которыми предпринимается попытка углубить в стране атмосферу страха. На общество это окажет диаметрально противоположное воздействие. Попытка режима посредством изменения Конституции совершить государственный переворот и узурпировать власть не удастся”.