Կավարտի լքված հանքավայր. դանդաղ գործողության ռումբ
Համահայկական բնապահպանական ճակատը հաղորդագրություն է տարածել Կավարտի լքված հանքավայրի մասին, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
Կապան քաղաքի և մոտակա այլ բնակավայրերի գլխին կախված էկոլոգիական վտանգներից ևս մեկն է Կավարտի լքված հանքավայրը, որի ծանր մետաղներով հարուստ հոսքաջրերը տարբեր եղանակներով խառնվում են մակերևույթային և գրունտային ջրերին՝ դառնալով դանդաղ գործողության ռումբ շրջակա միջավայրի և մարդկանց համար։
Ու՞մն է այս լքված հանքավայրը, ո՞վ պետք է ռեկուլտիվացիա անի այն, և որտե՞ղ են այն պետական լիազոր մարմինները, որոնք պատասխանատու են հանքարդյունահանման ոլորտի համար։ Հարցեր, որոնց պատասխանները պետք է տան համապատասխան նախարարությունները և շտապ միջոցներ ձեռնարկեն այս աղետալի վիճակի վերացման ուղղությամբ։
Տեղեկություն. Տարածքը, որն այժմ կոչվում է Կավարտ, մետաղների մշակմամբ հայտնի է դեռևս հնագույն ժամանակներից: 8-րդ դարում արդեն հայտնի էր որպես պղնձի արդյունահանման և ձուլման կենտրոն: 19-րդ դարի կեսերից մինչև 20-րդ դարի սկիզբը Կավարտի կամ Ղաթարի պղնձահանքերը շահագործել են հույն արդյունաբերողներ Կոբդուրովները, հայ Խոջամիրովները և ապա նաև ֆրանսիացիները: Հանքավայրը հայտնի է նաև Մեծ Մաղարա անունով: 1920-ականների սկզբին խորհրդային իշխանությունների կողմից վերաբացվեցին 1917-18 թթ. անիշխանության և Հայաստանի 1-ին Հանրապետության օրոք փաստացի չգործող հանքերը: 1924 թ.-ից նրան կոչվեցին Լեն հանքեր: Մինչև 50-ական թթ. այն շահագործեցին որպես փակ հանքեր, իսկ ահա դրանից հետո մինչև 1975 թ. գործեցին որպես բաց հանքեր: Այդ գործունեության ընթացքում ավերվեց հին Կավարտ գյուղը՝ իր սբ. Գևորգ եկեղեցու հետ:
Հայաստանի անկախացումից հետո շահագործումը դադարացվել է, սակայն Կապանի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի մասնավորեցումից հետո նոր սեփականատերը՝ կանադական «Դինո Գոլդ Մայնինգ» (ներկայումս «Դանդի Փրիշս Մեթալս») ընկերությունը, վերսկսել է Կավարտի բացահանքի շահագործումը։ Սակայն 2-3 տարի անց նորից դադարեցրել է և այսպիսի վիճակում թողել մեզ։

Покинутое Кавартское месторождение: мина замедленного действия
Всеармянский экологический фронт (ВЭФ) распространил сообщение относительно покинутого Кавартского месторождения, текст которого приводим ниже.
Одной из экологических угроз, нависших над Капаном и близлежащими населенными пунктами, является покинутое Кавартское месторождение, сточные воды которого, насыщенные тяжелыми металлами, смешиваются различными способами с поверхностными и грунтовыми водами, становясь для окружающей среды и людей миной замедленного действия.
Кому принадлежит это покинутое месторождение, кто должен провести рекультивацию и где государственные органы, ответственные за горнодобывающую отрасль? Это вопросы, ответы на которые должны дать соответствующие министерства. Они же обязаны принять срочные меры по устранению этой катастрофической ситуации.
Справка. Территория, которая сегодня называется Каварт, с древнейших времен славилась обработкой металлов. Уже в VIII веке это место было известно как центр добычи и плавки меди. С середины XIX и до начала ХХ века медные рудники Каварта, или Хатара, эксплуатировали греческие промышленники Кобдуровы, армяне Ходжамировы, а затем французы.
Месторождение известно также под названием Мец Магара. В начале 1920-х годов советские власти вновь начали эксплуатировать месторождение, которое в период безвластия 1917-18 гг. и Первой Республики Армения фактически не действовало. С 1924 г. месторождение стало называться Лен. До 50-х гг. его эксплуатировали в качестве закрытого, а до 1975 г. – в качестве открытого месторождения. За этот период село Каварт с его церковью сурб Геворг было разрушено.
После обретения независимости Арменией месторождение перестало эксплуатироваться, однако после приватизации Капанского горнообогатительного комбината новый владелец, канадская компания “Дино Голд Майнинг” (в настоящее время “Данди Пришс Металс”), возобновила открытую эксплуатацию Кавартского месторождения. Однако спустя 2-3 года компания вновь перестала эксплуатировать месторождение и в таком состоянии оставила его нам.