Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների
Սեպտեմբերի 24-ի երեկոյան աշխատանքային այցելությամբ Նյու Յորք ժամանելուն պես ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալաբանդյանը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի և Պիեռ Անդյոյի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցում էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը։
ԱԳՆ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝ Հայաստանի արտգործնախարարը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին իր վրդովմունքը հայտնեց Ադրբեջանի կողմից զինադադարի կոպիտ խախտումների կապակցությամբ, որոնք հանգեցրել են խաղաղ բնակչության շրջանում մարդկային կորուստների։
«Ադրբեջանը վատ ավանդույթ է դարձրել տարածաշրջան կարևոր այցելություններից, բարձր մակարդակի հանդիպումներից առաջ Արցախի հետ շփման գծում և Հայաստանի հետ սահմանին ամեն՝ նույնիսկ մարդկային զոհերի գնով իրավիճակի սրումը՝ դրանով իսկ կասկածի տակ դնելով հանդիպումների նպատակահարմարությունը, խոչընդոտելով բանակցային գործընթացը»,_ շեշտեց նախարար Նալբանդյանը։
Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման հետևանքով ՀՀ երեք քաղաքացիների սպանությունը` նախարար Նալբանդյանն ասաց. «Այս հերթական սադրանքը դարձավ Ադրբեջանի արձագանքը Մինսկի խմբի համանախագահների հնչեցրած` Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև Նյու Յորքում արդյունավետ բանակցություններ ունենալու ակնկալիքին»։

Эдвард Налбандян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ
24-го сентября по прибытию с рабочим визитом в Нью-Йорк министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым, Джеймсом Уорликом, Пьером Андре и Личным представителем Действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Как сообщает МИД Армении, Министр иностранных дел выразил сопредседателям свое возмущение в связи с грубыми нарушениями режима перемирия со стороны Азербайджана, которые привели к человеческим жертвам среди мирного населения.
«В Азербайджане стало плохой традицией обострять ситуацию на линии соприкосновения с Арцахом и на границе с Арменией перед важными региональными визитами и встречами на высоком уровне, даже ценой человеческих жертв, тем самым ставя под сомнение целесообразность встреч и препятствуя переговорному процессу», - подчеркнул министр.
Строго осудив убийство трех граждан Армении в результате нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана, Эдвард Налбандян сказал:
«Эта очередная провокация стала реакцией на заявление сопредседателей о том, что они рассчитывают на результативные переговоры между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана в Нью-Йорке».