Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների
Սեպտեմբերի 24-ի երեկոյան աշխատանքային այցելությամբ Նյու Յորք ժամանելուն պես ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալաբանդյանը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի և Պիեռ Անդյոյի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցում էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը։
ԱԳՆ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝ Հայաստանի արտգործնախարարը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին իր վրդովմունքը հայտնեց Ադրբեջանի կողմից զինադադարի կոպիտ խախտումների կապակցությամբ, որոնք հանգեցրել են խաղաղ բնակչության շրջանում մարդկային կորուստների։
«Ադրբեջանը վատ ավանդույթ է դարձրել տարածաշրջան կարևոր այցելություններից, բարձր մակարդակի հանդիպումներից առաջ Արցախի հետ շփման գծում և Հայաստանի հետ սահմանին ամեն՝ նույնիսկ մարդկային զոհերի գնով իրավիճակի սրումը՝ դրանով իսկ կասկածի տակ դնելով հանդիպումների նպատակահարմարությունը, խոչընդոտելով բանակցային գործընթացը»,_ շեշտեց նախարար Նալբանդյանը։
Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման հետևանքով ՀՀ երեք քաղաքացիների սպանությունը` նախարար Նալբանդյանն ասաց. «Այս հերթական սադրանքը դարձավ Ադրբեջանի արձագանքը Մինսկի խմբի համանախագահների հնչեցրած` Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև Նյու Յորքում արդյունավետ բանակցություններ ունենալու ակնկալիքին»։

Armenian Foreign Minister Meets with Minsk Group Co-Chairs in NY: Condemns Azerbaijani Shelling of Tavoush
Immediately upon arriving in New York on a working visit to the U.N., Armenia’s Foreign Affairs Minister Edward Nalbanyan met with the Minsk Group Co-chairs to vent his anger regarding yesterday’s cross border shelling by Azerbaijan that resulted in three confirmed Armenian fatalities in Tavoush Province.
Nalbandyan, according to Armenia’s foreign ministry told the co-chairs that ongoing Azerbaijani violations of the ceasefire were unacceptable and said that Baku had made a tradition of destabilizing the situation on the Armenia-Azerbaijan border prior to high level international meetings.
“This latest ruse is Azerbaijan’s response to the productive expectations voiced by the Minsk Group Co-chairs regarding the negotiations between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan,” Nalbandyan said.