Պետությունը ֆրանսիականին զուգահեռ շարունակում է գնել հնդկական «DiaZone MR»- ը՝ ավելի բարձր գնով
«Հետք»-ն արդեն գրել էր որ, հակառակ կառավարության որոշմանը, Հայատանը շարունակում է ներկրել շաքարային դիաբետով հիվանդներին տրվող հնդկական«DiaZone MR»դեղը, պոլիկլինիկաների էնդոկրինոլոգներն էլ չեն հերքում, որ այն տալիս են հիվանդներին՝ ըստ ցուցման։ Վերջերս էլ հնդկական դեղի նոր խմբաքանակ էր ներկրվել՝ մոտ 4000 տուփ։ Պարզվում է՝ Առողջապահության նախարարությունը, կառավարության որոշմանը զուգահեռ, պայմանագիր է կնքել և շարունակում է «Արմֆարմ» ՍՊԸ-ից գնել «DiaZone MR»-ը։ Բայց այդ մասին չի բարձրաձայնում։
Հնդկական դեղը ձեռք է բերվում ավելի բարձր գնով
Առողջապահության նախարարության և «Արմֆարմ» ՍՊԸ-ի միջև 2015թ․ փետրվարի 16-ին կնքվել է մոտ 42 մլն դրամի (90 000 ԱՄՆ դոլար) «ՇՀԱՊՁԲ-11/4-2015/3-1-2» ծածկագրով պետական գնման համաձայնագիր, որով ձեռք է բերվել գլիկլազիդ 60մգ դեղորայքը՝ («DiaZone MR») մեկ հաբը՝ 44.7 դրամով, այն դեպքում, երբ արդեն կար ուժի մեջ մտած կառավարության որոշում, որով առաջիկա 5 տարիների համար դեղը ձեռք էր բերվելու «Լե Լաբողատուաղ Սեղվիե» ընկերությունից` 1 հաբը 0,06 եվրոյով (42.33 դրամ՝ ըստ հավելվածի): Նույն որոշման մեջ նաև նշվել էր, որ քանի որ ««նվազագույն գին առաջարկած «Արմֆարմ» ՍՊԸ-ի գնային առաջարկը բարձր է եղել «Լե Լաբողատուաղ Սեղվիե» կազմակերպության գնային առաջարկից», պայմանագիր կնքվել է ֆրանսիական «Սերվիե» ընկերության հետ, քանի որ վերջինս նաև իջեցրել է մեկ հաբի գինը՝ այնտեղից հանել ավելացված արժեքի հարկը, ինչպես նաև ամեն տարվա պահանջարկի 10%-ը տրամադրելու է Հայաստանին մարդասիրական օգնության հիմունքներով»։
Կառավարությանն ուղղված մեր հարցմումը, թե ինչու՞ է պետությունը զուգահեռ ձեռք բերում լրացուցիչ քանակությամբ դեղորայք մեկ այլ ընկերությունից ավելի թանկ գնով, հասցեագրվել էր առողջապահության նախարարությանը, որտեղից դարձյալ ստացել էինք անորոշ պատասխան, ըստ որի՝ ԱՆ 2014թ․ դեկտեմբերի 26-ին հայտարարել է ՇՀԱՊՁԲ-11/4-2015/3-1-2» ծածկագրով մրցույթ, որի արդյունքում «Արֆարմ» ՍՊԸ-ի միջև կնքվել է պայմանագիր։ Պարզաբանումն այսքանով ավարտվում է։
Հիշեցնենք, որ երբ փորձեցինք ԱՆ-ից ճշտել, թե հնդկական դեղի դեռևս քանի խմբաքանակ է մնացել, մեզ հայտնեցին, որ «իրենք հաշվի են առնում ներկայացված եռամսյակային հաշվետվության պահանջարկը»՝ չնշելով, որ արդեն իսկ կա կնքված պայմանագիր, որով դարձյալ մոտ 1 միլիոն հաբ «DiaZone MR» է ձեռք բերվել։
«DiaZone MR»-ը պետությանը վաճառվել է 5 անգամ ավել գնով
Հնդկական «DiaZone MR» դեղը պետությունը սկսել է ձեռք բերել 2013թ․-ից՝ մեկ հաբը 56.7 դրամ։ Մինչև 2014թ․ նոյեմբերը մեկ հաբը դարձել է 44.7 դրամ։ Սա այն դեպքում, երբ 2013-2014թթ․ «Արմֆարմ» ընկերությունը «DiaZone MR»-ը հնդկական կողմից ձեռք էր բերում 70% ավելի ցածր գնով՝ մեկ տուփի համար (100 հաբ) վճարելով 2,5 ԱՄՆ դոլար ներկայիս 4,25-ի համեմատ։
Ստացվում է, որ Հնդկաստանում մեկ տուփի համար վճարելով 2,5 դոլար (մեկ հաբը՝ 10-12 դրամ)՝ «Արմֆարմ»-ն այն պետությանը վաճառել է մոտ 5 անգամ թանկ։ Իսկ հիմա, երբ հնդկական դեղի մեկ հաբն արժե մոտ 20 դրամ, վաճառում է 44,7 դրամով։
Մոտ 5 մլն դոլարի պայմանագիր՝ «Արմֆարմ» ընկերության հետ
2012-2015թթ․ ընկած ժամանակահատվածում առողջապահության նախարարության և «Արմֆարմ» ՍՊԸ-ի միջև կնքվել է մոտ 2 միլիարդ 245 մլն դրամի (5 մլն ԱՄՆ դոլարի) պայմանագիր․ դրանք բոլորը տարբեր տեսակի դեղորայքի ձեռքբերման շրջանակային համաձայնագրեր են։
Դրանց մեջ են մտնում նաև հնդկական այլ՝ «Diamet F» (մետֆորմին) և «DiaMar M» (գլիմեպիրիդ) դեղերը, որոնք մինչ այժմ ներկրվում և տրվում են հիվանդներին։ Եթե առաջինի դեպքում ներկվել է ընդամենը 200 տուփ (260 ԱՄՆ դոլար), այն էլ՝ 2015թ․ մարտին, ապա «DiaMar M»-ի վերջին խմբաքանակը Հայաստան է ներկրվել օգոստոսի 20-ին՝ Վրաստանով՝ 12 500 տուփ՝ մոտ 11,5 մլն դրամ արժողությամբ։ (24 000 ԱՄՆ դոլար )։
Պոլիկլինիկաների էնդոկրինոլոգները շարունակում են պնդել, թե «մարդիկ կան, որ նախընտրում են հնդկականը» և վերջինիս և ֆրանսիականի միջև ընտրությունն անում են իրենք՝ ըստ հիվանդի ցուցումների։ «Պարզ չի՞, որ իրենք կգերադասեն «Diabeton»-ըստանալ,- ասում է Երևանի թիվ 19 պոլիկլինիկայի էնդոկրինոլոգ Հրաչուհի Սարոյանը,- բայց «DiaZone»-ը պետք է վերջանա, չէ՞։ Պիտի վերջացնե՞նք, թե ոչ, հո չի՞ մնալու, հետո վառեն այդ դեղը»։
Ակնհայտ է, որ այն չի վերջանա այնքան ժամանակ, քանի դեռ ունի բարձրաստիճան հովանավորներ, և այստեղ խնդիրն ամենևին էլ բարձր գինը, որակը կամ շաքարային 2-րդ տիպի դիաբետ ունեցող 67 000 մարդիկ չեն։

Параллельно закупке французского диабетона государство импортирует также индийский DiaZone MR, но уже по более высокой цене
Hetq.am писал о том, что вопреки решению правительства Армения продолжает импортировать выдаваемый больным диабетом индийский препарат DiaZone MR. В поликлиниках эндокринологи не отрицают, что выдают это лекарство больным по показаниям. А недавно в страну поступила новая партия индийского лекарства – около 4000 упаковок. Оказалось, что Министерство здравоохранения РА, несмотря на решение правительства, заключило договор с ООО “Армфарм” и продолжает приобретать у этой компании DiaZone MR, однако делает это негласно.
Индийский препарат закупается по более высокой цене
16 февраля 2015 г. между Министерством здравоохранения РА и ООО” Армфарм” было заключено соглашение о госзакупке на сумму около 42 млн драмов (90 000 долларов США). По этому соглашению одна таблетка DiaZone MR была приобретена за 44.7 драма, хотя имелось вступившее в силу решение правительства о том, что в ближайшие 5 лет лекарство должно закупаться у компании “Ле Лаборатуар Сервье” по цене 0,06 евро (42.33 драма) за одну таблетку. В том же решении отмечалось, что поскольку ценовое предложение ООО “Армфарм” оказалось выше ценового предложения организации “Ле Лаборатуар Сервье”, то договор был заключен с французской компанией. Последняя также снизила стоимость одной таблетки, а кроме того, 10% ежегодного спроса будет предоставлять Армении в качестве гуманитарной помощи.
В ответ на адресованный правительству запрос, в котором мы интересовались, почему государство приобртает дополнительное количество лекарства, причем по более высокой цене, также у другой компании, было переадресовано Министерству здравоохранения. В полученном нами неопределенном ответе этого ведомства говорилось лишь о том, что 26 декабря 2014 г. был объявлен тендер, по результатам которого с ООО” Армфарм” был заключен договор. И все.
Напомним, что когда мы попытались уточнить в Минздраве, сколько упаковок индийского препарата осталось, нам сообщили, что “они учитывают спрос квартального отчета”, не отметив, что уже заключен договор, по которому опять было приобретено 1 миллион таблеток DiaZone MR.
Препарат DiaZone MR был продан государству в 5 раз дороже
Индийский препарат DiaZone MR был приобретен в 2013 г. по цене 56.7 драма за одну таблетку. До ноября 2014 г. стоимость одной таблетки выросло до 44.7 драма. И это в том случае, когда в 2013-2014 гг. компания “Армфарм” приобрела DiaZone MR на 70% дешевле, заплатив за одну упаковку (100 таблеток) 2,5 доллара США вместо нынешних 4,25.
Получается, что компания “Армфарм” , заплатив в Индии 2,5 доллара за одну упаковку (стоимость одной таблетки 10-12 драмов), продала это лекарство государству примерно в 5 раз дороже. А сейчас, когда одна таблетка индийского лекарства стоит около 20 драмов, “Армфарм” продает ее за 44,7 драма.
С компанией “Армфарм” заключен договор на сумму около 5 млн долларов
В 2012-2015 гг. между Министерством здравоохранения и ООО “Армфарм” был заключен договор на сумму около 2 млрд 245 млн драмов (5 млн долларов США). Это рамочные соглашения о приобретении различных лекарств. Среди них имеется также индийский препарат Diamet F (метформин) и DiaMar M (глимепирид), которыеп до сих пор ввозятся в страну и выдаются больным. Если в случае с первым лекарством было импортировано всего 200 упаковок (260 долларов США), причем в марте 2015 г., то последняя партия DiaMar M была ввезена в Армению через Грузию 20 августа (12 500 упаковок стоимостью около 11,5 млн драмов, или 24 000 долларов США).
В поликлиниках эндокринологи продолжают утверждать, что “есть больные, которые предпочитают индийский препарат”. Выбор между индийским и французским лекарствами они делают в соответствии с показаниями больного. “Разве непонятно, что они предпочтут получать Diabeton,- говорит эндокринолог 19-ой ереванской поликлиники Грачуи Сароян. – Но должна же закончиться партия DiaZone. Мы ведь не можем оставить это лекарство, чтобы потом сжечь его”.
Очевидно, что индийский препарат будет выдаваться больным до тех пор, пока у него есть высокопоставленные покровители. И в данном случае проблема отнюдь не в выской цене, в качестве или в наличии 67 000 больных сахарным диабетом 2-го типа.