Պետությունը ֆրանսիականին զուգահեռ շարունակում է գնել հնդկական «DiaZone MR»- ը՝ ավելի բարձր գնով
«Հետք»-ն արդեն գրել էր որ, հակառակ կառավարության որոշմանը, Հայատանը շարունակում է ներկրել շաքարային դիաբետով հիվանդներին տրվող հնդկական«DiaZone MR»դեղը, պոլիկլինիկաների էնդոկրինոլոգներն էլ չեն հերքում, որ այն տալիս են հիվանդներին՝ ըստ ցուցման։ Վերջերս էլ հնդկական դեղի նոր խմբաքանակ էր ներկրվել՝ մոտ 4000 տուփ։ Պարզվում է՝ Առողջապահության նախարարությունը, կառավարության որոշմանը զուգահեռ, պայմանագիր է կնքել և շարունակում է «Արմֆարմ» ՍՊԸ-ից գնել «DiaZone MR»-ը։ Բայց այդ մասին չի բարձրաձայնում։
Հնդկական դեղը ձեռք է բերվում ավելի բարձր գնով
Առողջապահության նախարարության և «Արմֆարմ» ՍՊԸ-ի միջև 2015թ․ փետրվարի 16-ին կնքվել է մոտ 42 մլն դրամի (90 000 ԱՄՆ դոլար) «ՇՀԱՊՁԲ-11/4-2015/3-1-2» ծածկագրով պետական գնման համաձայնագիր, որով ձեռք է բերվել գլիկլազիդ 60մգ դեղորայքը՝ («DiaZone MR») մեկ հաբը՝ 44.7 դրամով, այն դեպքում, երբ արդեն կար ուժի մեջ մտած կառավարության որոշում, որով առաջիկա 5 տարիների համար դեղը ձեռք էր բերվելու «Լե Լաբողատուաղ Սեղվիե» ընկերությունից` 1 հաբը 0,06 եվրոյով (42.33 դրամ՝ ըստ հավելվածի): Նույն որոշման մեջ նաև նշվել էր, որ քանի որ ««նվազագույն գին առաջարկած «Արմֆարմ» ՍՊԸ-ի գնային առաջարկը բարձր է եղել «Լե Լաբողատուաղ Սեղվիե» կազմակերպության գնային առաջարկից», պայմանագիր կնքվել է ֆրանսիական «Սերվիե» ընկերության հետ, քանի որ վերջինս նաև իջեցրել է մեկ հաբի գինը՝ այնտեղից հանել ավելացված արժեքի հարկը, ինչպես նաև ամեն տարվա պահանջարկի 10%-ը տրամադրելու է Հայաստանին մարդասիրական օգնության հիմունքներով»։
Կառավարությանն ուղղված մեր հարցմումը, թե ինչու՞ է պետությունը զուգահեռ ձեռք բերում լրացուցիչ քանակությամբ դեղորայք մեկ այլ ընկերությունից ավելի թանկ գնով, հասցեագրվել էր առողջապահության նախարարությանը, որտեղից դարձյալ ստացել էինք անորոշ պատասխան, ըստ որի՝ ԱՆ 2014թ․ դեկտեմբերի 26-ին հայտարարել է ՇՀԱՊՁԲ-11/4-2015/3-1-2» ծածկագրով մրցույթ, որի արդյունքում «Արֆարմ» ՍՊԸ-ի միջև կնքվել է պայմանագիր։ Պարզաբանումն այսքանով ավարտվում է։
Հիշեցնենք, որ երբ փորձեցինք ԱՆ-ից ճշտել, թե հնդկական դեղի դեռևս քանի խմբաքանակ է մնացել, մեզ հայտնեցին, որ «իրենք հաշվի են առնում ներկայացված եռամսյակային հաշվետվության պահանջարկը»՝ չնշելով, որ արդեն իսկ կա կնքված պայմանագիր, որով դարձյալ մոտ 1 միլիոն հաբ «DiaZone MR» է ձեռք բերվել։
«DiaZone MR»-ը պետությանը վաճառվել է 5 անգամ ավել գնով
Հնդկական «DiaZone MR» դեղը պետությունը սկսել է ձեռք բերել 2013թ․-ից՝ մեկ հաբը 56.7 դրամ։ Մինչև 2014թ․ նոյեմբերը մեկ հաբը դարձել է 44.7 դրամ։ Սա այն դեպքում, երբ 2013-2014թթ․ «Արմֆարմ» ընկերությունը «DiaZone MR»-ը հնդկական կողմից ձեռք էր բերում 70% ավելի ցածր գնով՝ մեկ տուփի համար (100 հաբ) վճարելով 2,5 ԱՄՆ դոլար ներկայիս 4,25-ի համեմատ։
Ստացվում է, որ Հնդկաստանում մեկ տուփի համար վճարելով 2,5 դոլար (մեկ հաբը՝ 10-12 դրամ)՝ «Արմֆարմ»-ն այն պետությանը վաճառել է մոտ 5 անգամ թանկ։ Իսկ հիմա, երբ հնդկական դեղի մեկ հաբն արժե մոտ 20 դրամ, վաճառում է 44,7 դրամով։
Մոտ 5 մլն դոլարի պայմանագիր՝ «Արմֆարմ» ընկերության հետ
2012-2015թթ․ ընկած ժամանակահատվածում առողջապահության նախարարության և «Արմֆարմ» ՍՊԸ-ի միջև կնքվել է մոտ 2 միլիարդ 245 մլն դրամի (5 մլն ԱՄՆ դոլարի) պայմանագիր․ դրանք բոլորը տարբեր տեսակի դեղորայքի ձեռքբերման շրջանակային համաձայնագրեր են։
Դրանց մեջ են մտնում նաև հնդկական այլ՝ «Diamet F» (մետֆորմին) և «DiaMar M» (գլիմեպիրիդ) դեղերը, որոնք մինչ այժմ ներկրվում և տրվում են հիվանդներին։ Եթե առաջինի դեպքում ներկվել է ընդամենը 200 տուփ (260 ԱՄՆ դոլար), այն էլ՝ 2015թ․ մարտին, ապա «DiaMar M»-ի վերջին խմբաքանակը Հայաստան է ներկրվել օգոստոսի 20-ին՝ Վրաստանով՝ 12 500 տուփ՝ մոտ 11,5 մլն դրամ արժողությամբ։ (24 000 ԱՄՆ դոլար )։
Պոլիկլինիկաների էնդոկրինոլոգները շարունակում են պնդել, թե «մարդիկ կան, որ նախընտրում են հնդկականը» և վերջինիս և ֆրանսիականի միջև ընտրությունն անում են իրենք՝ ըստ հիվանդի ցուցումների։ «Պարզ չի՞, որ իրենք կգերադասեն «Diabeton»-ըստանալ,- ասում է Երևանի թիվ 19 պոլիկլինիկայի էնդոկրինոլոգ Հրաչուհի Սարոյանը,- բայց «DiaZone»-ը պետք է վերջանա, չէ՞։ Պիտի վերջացնե՞նք, թե ոչ, հո չի՞ մնալու, հետո վառեն այդ դեղը»։
Ակնհայտ է, որ այն չի վերջանա այնքան ժամանակ, քանի դեռ ունի բարձրաստիճան հովանավորներ, և այստեղ խնդիրն ամենևին էլ բարձր գինը, որակը կամ շաքարային 2-րդ տիպի դիաբետ ունեցող 67 000 մարդիկ չեն։

Despite a January 30, 2015 Armenian government decision to the contrary, those suffering from Type-2 diabetes in Armenia will still be receiving DiaZone MR, a drug manufactured in India that many claim leads to deleterious side effects like nausea and dizziness, at state-run polyclinics even though the superior French drug (Diabeton MR) is already being imported.
Local endocrinologists do not deny that they are prescribing the Indian drug to their patients.
Surprisingly, even after the Armenian government signed a five year purchase contract with Servier, a French manufacturer of Diabeton MR, the health ministry imported another 4,000 packages of DiaZone MR at a cost of US$16,765 in May of this year.
On August 13, Armenia imported another 4,000 packages of the Indian drug.
It turns out that Armenia’s Ministry of Health, parallel to the government’s decision, has signed another contract with Arfarm Ltd. to purchase DiaZone MR.
On February 16, 2015, the ministry and Arfarm Ltd signed a $90,000 contract for the Indian drug. The purchase price of one tablet is 44.7 dram. This is more than the 42.33 dram per tablet price according to the Armenian government purchase contract with French drug maker Servier for its Diabeton MR.
The government decision notes that since the price offered by Servier was less than the minimum price offered by Arfarm, the contract would go to the French company.
In response to a Hetq inquiry as to why additional quantities of the drug are being purchased from another company, at a higher price, the health ministry simply responded that it had signed a contract with Arfarm based on a December 26, 2014 tender bid. There were no further explanations.
Armenia started to import DiaZone MR in 2013. The price of one pill was 56.7 drams. Prior to November 2014, the price dropped to 44.7 drams. This was the case even though Arfarm, from 2013-2014, was getting the drug from its Indian supplier at a cost 70% cheaper for one box of 100 pills, paying $2.50 when compared to the present $4.25.
Thus, while paying $2.5 for one box of the Indian drug (one pill 10-12 drams), the company turned around and sold it to the government for five times more. And now, when one pill of the Indian drug costs some 20 drams, it is selling it for 44.7 drams.
From 2012-2015, the health ministry and Arfarm signed various drug contracts worth some $5 million.
One of the contracts was for other Indian drugs – Diamet F and DiaMar M. They are still being imported to Armenia and prescribed to patients.
Endocrinologists in Armenia claim that there are individuals who prefer the Indian options and that they prescribe either the Indian or the French variety based on their diagnosis and recommendation.
“Isn’t it obvious that they would rather receive Diabeton,” says Yerevan 19 Polyclinic endocrinologist Hrachouhie Saroyan. “But the stocks of DiaZone must be used up. We have to use the Indian drug; otherwise the leftover will be burned.”
But the Indian drug will never be used up since it continues to be imported to the benefit of people in high places. Who cares if it is costly or of lower quality?