Ինչու աննկատ մնացին չինական «ներդրումները»
Հունվարի 12-ին Հոնգկոնգում տեղակայված չինական Fortune Oil ընկերությունը ձեռք է բերել Bounty Resources Armenia ընկերության 35% մասնաբաժինը:
Լոնդոնի բորսայի www.londonstockexchange.com կայքի տեղեկացմամբ՝ գործարքի արժեքը կազմել է 24 մլն դոլար: Այս գործարքին Հայաստանի Կառավարությունը չարձագանքեց: Եթե հաշվի առնենք, որ նման դեպքերում մեր Կառավարության արձագանքը շատ բուռն է լինում, ապա առնվազն տարօրինակ է, որ ոչ միայն չեն արձագանքում, այլ նաեւ գործարքից անտեղյակ են ձեւանում: Պատճառը, հավանաբար, այն է, որ այս գործարքում նշված գումարը որեւէ կերպ Հայաստանի հետ կապ չունի: Այն պատկանում է ԱԺ երկու պատգամավորների' Վարդան Այվազյանին եւ Տիգրան Արզաքանցյանին:
Տիգրան Արզաքանցյանին գտնելու համար գուցե շուտով հարկ լինի դիմել Ինտերպոլին: Այս պատգամավորն ընդհանրապես չի մասնակցում ԱԺ աշխատանքներին, երբեմն հրապարակումներ են լինում նրան այս կամ այն քաղաքում ծեծելու մասին, իսկ ԱԺ-ի նրա օգնականն ասում է, թե բուժման է մեկնել, ուր՝ անհայտ է: Բայց հաշվի առնելով չինական այս գործարքի «ոլորապտույտները»՝ կարելի է ենթադրել, որ Տ. Արզաքանցյանը զբաղված էր հենց այս գործարքով՝ զանազան ընկերություններ գրանցելով եւ ամեն ինչ խճճելով:
Փորձենք բացատրել, թե ինչ է տեղի ունեցել, եւ ինչու են լոնդոնյան բորսայի, Fortune Oil-ի կայքերի եւ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարության ներկայացրած տեղեկությունները հակասական:
Bounty Resources Armenia Limited-ին են պատկանում Աբովյանի, Հրազդանի եւ Սվարանցի երկաթահանքերը: Fortune Oil-ի պաշտոնական կայքը հաղորդում է, որ այդ հանքավայրերի լիցենզիան տրվել է «Նագին» ՍՊԸ-ին, որի 72% բաժնեմասը պատկանում է Caspian Bounty Steel Limited ընկերությանը, իսկ 28 տոկոսը պատկանում է Սուրեն Այվազյանին' Վարդան Այվազյանի որդուն: Caspian Bounty Steel Limited-ը գրանցված է օֆշորային գոտում' Մեծ Բրիտանիայի Վիրջինյան կղզիներում: «Նագինը» Caspian Bounty Steel Limited ընկերության դուստր ձեռնարկությունն է: Caspian Bounty Steel Limited ընկերության 83.3% բաժնեմասը պատկանում է Bounty Resources Armenia Limited ընկերությանը, իսկ մնացած 16.7% բաժնեմասը (շուրջ 2 մլն դոլար) պատկանում է Fortune Oil-ին: Caspian Bounty Steel Limited-ն էլ Bounty Resources Armenia Limited-ի դուստր ձեռնարկությունն է: Ըստ համաձայնագրի՝ Fortune Oil ընկերությունը հնարավորություն ունի Bounty Resources Armenia Limited ընկերությունում իր մասնաբաժինը հասցնել 50%-ի' վճարելով 16 մլն դոլար:
Իսկապես խճճված գործարք է, որի նպատակը բաժնետերերին գաղտնի պահելն է եւ պետությունը շրջանցելը: Ովքե՞ր են օֆշորային գոտում գրանցված ընկերությունների բաժնետերերը՝ հայտնի չէ: Նրանց մասին գիտեն Վարդան Այվազյանը, Տիգրան Արզաքանցյանը եւ այն պաշտոնյաները, ովքեր գաղտնի են մնում: Բայց, հաշվի առնելով Կառավարության լռությունը' նրանք պատահական մարդիկ չեն:
Մեր հարցմանը էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունը պատասխանել է, որ «համաձայն ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի կոնսեսիոն գործակալության կողմից վարվող կենտրոնացված գրանցամատյանի' «Բաունթի ռեսուրսիս Արմենիա» ընկերությանը երկաթի հանքավայրի շահագործման հանքային իրավունք չի փոխանցվել: Պարզաբանում ենք նաեւ, որ Հրազդանի հանքավայրը պատկանում է «Նագին» ընկերությանը, Աբովյանը եւ Սվարանցը' «Սփայս Սթիլ Արմենիա» ՓԲԸ-ին: Տեղեկացնում ենք, որ վերջին ժամանակաշրջանում նշված հանքավայրերի մասով հանքային իրավունքները այլ ընկերությունների չեն փոխանցվել: Ինչ վերաբերում է վերոնշյալ ընկերությունների բաժնետերերի փոփոխությանը, ապա նախարարությունն այդ մասով որեւէ պաշտոնական ծանուցում չի ստացել»:
Ահա այսչափ տեղեկատվության է տիրապետում Հայաստանի ընդերքով զբաղվող նախարարությունը: Չինական խոշոր մի կազմակերպություն Հայաստանում պատրաստվում է գործունեություն ծավալել, իսկ նախարարությունը տեղյակ չէ կամ անտեղյակ է ձեւանում: Պատկերացնո՞ւմ եք Հայաստանի ընդերքի վիճակը...
«Նագին» ՍՊԸ-ն պատկանում է ԱԺ պատգամավոր Վարդան Այվազյանի որդուն' Սուրեն Այվազյանին եւ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանին: «Սփայս Սթիլ Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետերերն են դարձյալ Սուրեն Այվազյանը եւ Տիգրան Արզաքանցյանը: Fortune Oil-ի կայքում նշված է նաեւ, որ Caspian Bounty Steel Limited եւ Bounty Resources Armenia Limited ընկերություններում կատարվող ներդրումները ֆինանսավորվում են ընկերության կանխիկ պահուստային միջոցներից:
Սա ենթադրում է, որ մեր պատգամավորները 24 մլն դոլարը կանխիկ են վերցրել, իսկ բաժնեմասերի վաճառքից նրանք որեւէ հարկ չեն վճարում: Տեսնում եք՝ Հայաստանի ընդերքի առուվաճառքով ինչպիսի գումարներ են աշխատում՝ առանց որեւ լումա պետությանը տալու: Փոխարենը պատգամավորները հաստատ «մուծվում» են մեկ ուրիշին: Սա պատգամավոր դառնալու եւ պատգամավոր մնալու բանաձեւերից մեկն է: Այդ պատճառով էլ աննկատ մնացին չինական «ներդրումները»:
Հ.Գ. Արդարադատության նախարարության պետական ռեգիստրի գործակալությունը, «Նագին» ՍՊԸ-ի հիմնադիրների եւ բաժնետերերի մասին մեր հարցմանն ի պատասխան, ակնհայտ սուտ տեղեկություններ է տրամադրել: Ի դեպ, այդ տեղեկությունների համար վճարել ենք 4 հազար դրամ, մինչդեռ դրանք անվճար են եւ պետք է գործակալության կայքում հասանելի լինեն բոլորին: Իսկ կայքը բավականին երկար ժամանակ չէր աշխատում: Անհասկանալի է՝ գործակալությունը դա միտումնավո՞ր է արել, թե՞ անփույթ աշխատանքի արդյունք է: Նրանց տրամադրած տեղեկանքի եւ արդեն գործող կայքում առկա տեղեկությունները տարբեր են: Գրավոր տեղեկանքում «Նագին» ՍՊԸ-ի հիմնադիրները երկուսն են, իսկ կայքում նշված է 7 հոգու անուն (տես նկարները):
Տրամաբանական կլինի, որ դիմենք դատարան եւ հետ ստանանք մեր 4 հազար դրամը, իսկ սխալ տեղեկություն տալու համար դատարանից պահանջենք պատժել Արդարադատության նախարարությանը: Բայց հաշվի առնելով, որ այդ դատական գործընթացը կարող է տարիներ տեւել, իսկ մեր հայցապահանջը՝ չբավարարվել` այս մասին պարզապես ի գիտություն տեղեկացնում ենք Արդարադատության նախարարին:

Who’s Minding Armenia’s Natural Resources?
On January 12, the Chinese Fortune Oil Company based in Hong Kong purchased 35 % of Bounty Resources Armenia; owner and operator of three iron ore mines in Armenia.
According to the website of the London Stock Exchange (www.londonstockexchange.com), the sale amounted to $24 million. The Armenian government has not commented about the sale. Given that the government usually is quite vocal regarding such transactions, it is more than a bit surprising that not only has the government remained mum, but that it even feigns ignorance that such a sale has taken place.
The likely explanation is that the purchase price has nothing to do with Armenia. The amount belongs to two Armenian MP’s – Vardan Ayvazyan and Tigran Arzakantsyan.
To get a hold of Arzakantsyan, to even find out where he is at the moment, is a job for an organization like the Interpol. This legislator rarely is seen in parliament and usually appears in press reports dealing with fisticuffs in this or that Armenian town.
MP Arzakantsyan’s assistant says the legislator has left for medical treatment. Where? No one rightly knows. Taking into account the intricacies of the Chinese sale, it’s safe to say that Arzakantsyan has been busy registering a number of companies and creating a labyrinth of a paper trail.
Let’s try to unravel the riddle and explain why the news reported by the London Stock Exchange, the Fortune Oil website and the statements of the RA Ministry of Energy and Natural Resources, are at odds with one another.
Bounty Resources Armenia Ltd. owns the iron mines in the Armenian towns of Abovyan, Hrazdan and Svarants. Fortune Oil’s website reports that the operating license for these mines was awarded to Nagin Ltd, which is 72% owned by Caspian Bounty Steel Ltd. The remaining 28% is owned by Souren Ayvazyan, son of MP Vardan Ayvazyan.
Caspian Bounty Steel is an offshore company registered in the British Virgin Islands. Nagin Ltd. is a subsidiary of Caspian Steel.
Bounty Resources Armenia holds 83.3% of the outstanding shares of Caspian Steel. The remaining 16.7% (estimated value $2 million) belongs to Fortune Oil.
In turn, Caspian Bounty Steel is a subsidiary of Bounty resources Armenia.
According to the contract, Fortune Oil has the option of boosting its share of Bounty Resources Armenia to 50%; by paying $16 million.
It’s a riddle wrapped inside an enigma… The goal is to hide who the real owners are and to circumvent government scrutiny.
The shareholders of the off-shore companies remain unknown. The only ones who do know are Vardan Ayvazyan, Tigran Arzakantsyan and some other officials who also remain unknown.
Given the silence of the government, you can bet your bottom dollar these aren’t just some casual state bureaucrats.
In response to our inquiries, the Ministry of Energy and Natural Resources stated that Bounty Resources Armenia hasn’t received an operating license for the iron mines in question.
The Ministry also stated that the Hrazdan mine belongs to Nagin Ltd. and the Abovyan and Svarants mines to Spice Steel Armenia, Ltd.
The Ministry went on to say that it had received no official information regarding any shareholder changes for the companies in question.
This is the extent of the information that the Ministry, the government body responsible for monitoring and supervising Armenia’s natural resources, has in its possession. Or so it says.
A large Chinese concern is about to operate on Armenian soil and the Ministry hasn’t a clue, or claims it hasn’t?
You can just imagine the state of Armenia’s natural resources.
Nagin Ltd. is owned by MP Vardan Ayvazayan’s son Souren and MP Tigran Arzakantsyan.
Both of them are also shareholders of Spice Steel Armenia.
Fortune Oil’s website notes that its investment in Caspian Bounty Steel and Bounty Resources Armenia comes from the company’s cash reserve fund.
This implies that our MP’s received $24 million in cash and paid no taxes from the sale of shares.
Our readers now get a picture of the money changing hands from the buying and selling of Armenia’s natural resources.
And nothing is going into the state coffers. Others are surely getting paid-off but not the state. This is how some people become MP’s and remain such.
No wonder the Chinese investments remained under the radar.
P.S. The information supplied to us by the Ministry of Justice’s State Registry Agency regarding the founders and owners of Nagin Ltd was clearly bogus. By the way, it cost us 4,000 AMD to get this information even though it should be freely available on the Agency’s website. The site hadn’t been functioning for some time. Was this done intentionally or was it just a case of negligence.
The information they supplied us and the information appearing on their now functioning site, differ. The Agency’s affidavit to us notes two founders of Nagin while the site notes seven names (see photos).
Perhaps we should demand the return of our 4,000 AMD in court?
Then too, shouldn’t we demand that that the Justice Ministry be penalized for supplying false information?
While this might seem rational on the surface, in reality, such a legal process through the courts might drag on for years before our demands are eventually thrown out anyway.