Սենդվիչ՝ Սիոն լեռան վրա. Երուսաղէմի օրեցօր նվազող հայ համայնքը
Երուսաղեմ մեր այցելության նախօրեն լարված էր: Իսրայելում ապրող հայերը խորհուրդ չեն տալիս այցելել Երուսաղէմ: Տեղական լուրերը վերջին օրերին անկարգությունների ու ձերբակալությունների մասին էին հաղորդում: Որոշներն էլ ասում են՝ սովորական երևույթ է, ամեն օր էլ Երուսաղեմում մի բան պատահում է:
Հին քաղաքի մուտքը, ինչպես յուրաքանչյուր հաստատության մուտք Իսրայելում՝ լինի դա խանութ, կրթական կամ մասնավոր հանրային հաստատություն, հսկում են զինվորականները: Կասկածի դեպքում՝ ստուգում պայուսակները և մարդկանց:
Հայկական գրություններով փողոցը հուշում է, որ հայկական թաղամասում ես: Մինչ աջ ու ձախ աչքի ես անցկացնում հախճապակու, նվերների և ռեստորանի հայերեն գրություններն ու տաղավարները՝ հայտնվում ես Երուսաղէմի Հայոց պատրիարքությունում: Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության իրավասության տակ են Իսրայելի հայակական եկեղեցիները և Հորդանանի հոգևոր հովվությունը:
Մուտքը բաց է, սակայն պահակը ներս չի թողնում. պատրիարքության նստավայր համարվող Սուրբ Հակոբեանց վանքը վերանորոգվում է:
Շահան սարկավագ Քյոսաեանն ասում է, որ 4-րդ դարի շենք է և երկար տարիներ չի նորոգվել: Այժմ հետնապատի և տանիքի նորոգություն է իրականացվում: Տանիքից խոնավություն և ջուր էր ներծծվում, ծեփերը թափվում էին: Հարավային պատի վրա երկրաշարժից մնացած ճեղքեր են եղել, և 400 տարվա պատ էր, որը հիմնովին չէր նորոգվել: Դեկտեմբերի կեսերին նախատեսում են ավարտել: Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքությունը նախատեսել է տոնական օրերը մայր տաճարում իրականացնել:
Զրույցին միանում է Սամվել ծայրագույն վարդապետ Աղոեանը, ով Հայոց պատրիարքարանի հաշվապահության հարցերով պատասխանատուն է: Ասում է, որ նորոգման ծախսերը վանքն իր միջոցներով է հոգում: Բազմաթիվ բացառիկ նկարներ, հախճաապակի և այլ ներքին պարագաներ նույնպես նորոգման ու թարմացման կարիք ունեն: Սակայն եթե դրանց նորոգությունը ևս իրականացնեն, պետք է դրամահավաք կազմակերպել, քանզի շատ ավելի մեծ գումար կպահանջվի:
Հայր Սամվելն ասում է, որ պետությունը բացարձակ չի օգնում այս հարցերում: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հետ հարաբերություններն էլ «քիչ մը փոթորկալի» են, որոշ անհամաձայնություն կար Երուսաղէմի Հայոց պատրիարքի և Վեհափառի միջև, բայց այդ «վլվլուկները», ինչպես բնութագրում են Երուսաղէմի պատրիարքությունում, անցել են:
Մեծ կալվածքներ՝ փակ շենքերով
Հայր Սամվելն այնուհետև ուղեկցում է մեզ Պարտրիարքության կալվածքի տարածքները, պատմում այնտեղ գտնվող շենքերի մասին, որոնց մի մասն արդեն փակ է: Թարգմանչաց վարժարանը, որը ժամանակին 600 աշակերտ է ունեցել, այսօր 15-ն ունի:
Հայերն առաջինն են եղել, որ մտցրել են տպագրական արվեստը Երուսաղեմում: Պահպանվել է տպարանի շենքը: Այն պետք է դառնա թանգարան, սակայն տակավին փակ է:
Կիւլպէնկեան մատենադարանի շենքն է հարևանությամբ: Այստեղ հազարավոր արժեքավոր գրքեր են պահպանվում: Հին ժառանգավորած վարժարանի շենքն էլ Պաղեստինի կառավարությունը խոստացել է թանգարանի վերածելու համար գումար տրամադրել: Հայր Սամվելն ասում է՝ դա էլ պաղեստինցիների կողմից իրենց գրավելու մի ձև է, բայց դեռևս խոստումը միայն խոստում է:
Սուրբ Հակոբեանց վանքը կառուցված է Սիոն լեռան վրա: Հրիաները զարմանում են, թե ինչպես են հայերը կարողացել այս լեռան վրա մինչ օրս պահպանել իրենց դիրքը և կալվածքները:
Հին քաղաքի հայկական կալվածքները, հատկապես վանքի շրջակայքը և վերևի լուսանկարում պատկերված հատվածը, եղել է Իսրայելի ու Հորդանանին սահմանը: Միայն թե՝ հայկական կալվածքը Հորդանանի տիրապետության տակ էր, այժմ՝ Իսրայելի:
«Հին քաղաքի մեկ վեցերորդը հայոց կալվածքներն են, հայկական բաժինն է: Հայաստանը ծախես, էսպիսի տեղ չես կրնար առնել, գիտցած եղի: Հայ մը եթէ մնայ, էս Երուսաղէմում կմնա»,-ասում է Սամվել ծայրագույն վարդապետ Աղոեանը:
Հայոց պատրիարքարանի կալվածքների հարցը Իսրայելում դեռևս կախյալ է: Այն տարածքները, որոնք հրեաները հայտարարել են «կանաչ մարզեր», այսպես ասած՝ «գերակա շահ» ճանաչել, պետք է վերցվեն կանաչազարդելու համար, բայց այդ կանաչազարդ հողի տերը տակավին հայերն են լինելու: Եթե իսրայելական կառավարությունը մի օր որոշի կանաչազարդ տարածքը վերացնել, այն կրկին հայերին կտրվի: Իրավաբանորեն այդ տարածքները Երուսաղէմի Հայոց պատրիարքարանին են:
«Բայց եթէ դու կալվածք մը ունիս, որը ժամանակին սրբավայր եղած է կամ մասունքներ կան, քեզի կսէ, ցանկապատ մը կրնաք քաշել, պահակ դնել: Փիլիպոսի աղբիւր որ ունինք, այդ մասը կանաչազարդ յայտարարեցին, բայց տակաւին այդ կանաչազարդ մասը չսկսան օգտագործել, տակաւին ծրագիր չկայ՝ ինչ պիտի շինեն»,-ասում է Հայր Սամվելը:
Հայերը Սուրբ երկրում 70 վանք են ունեցել: Մեծ մասն այժմ ավերված է: Շուրջ 15 եկեղեցի է մնացել: Հայ համայնքի կյանքը, Հայր Սամվելի խոսքով, անշուշտ առաջվա նման չէ: Պատերազմից առաջ 3000-4000 հայություն է հաշվվել, Երուսաղեմում՝ մոտ 2000:
«Պատերազմին դռները բացուեցան, ազատութիւն տրուեցավ, երիտասարդները իրենց երազներն իրականացնելու համար օտար երկրներ գացին, ծնողներն ալ անոնց հետեւեցան և թիւը նուազեց»,-ասում է Հայր Սամվելը:
Այժմ շուրջ 1000 հայ է ապրում Երուսաղեմում: Սամվել վարդապետն ասում է, որ իր տարիքի և մի փոքր ավելի երիտասարդ մարդիկ են մնացել, առավել երիտասարդների հիմնական մասն արդեն գնացել է:
«Հայկականութիւնը կպահուի, եթէ անձերը կ՛ուզեն հայկականութիւն պահել»,-ասում է Հայր Սամվելը:
«Պէտք է զորաւոր լինես, որ պահպանես քո իրաւունքները: Երկու սեմական ժողովուրդներու մէջ մենք սենդվիչ ենք: Երկուսն ալ անապատային ժողովուրդ են՝ մէկ հատը պրիմիտիվ, մյուսը՝ զարգացած: Մեր խնդիրը մեր քրիստոնեայ ըլլալն է»,-ասում է Շահեն սարկավագը:
Հայր Սամվելն էլ նշում է, որ քրիստոնյաները Երուսաղեմում 10 % էլ չեն կազմում, և «ձևով մը անտեսված են»: Չի բացառում, որ նաև իրենցից է, որվհետև ոչ հավաքվում են, ոչ էլ բողոք են ներկայացնում որոշ հարցերի նկատմամբ: Ընդհանուր երկրի մասին կարծիք չեն հայտնում: «Մենք փոքրաթիւ ենք, ինչ կարանք ընենք. ոչ կրնանք հրեային կողմն ըլլանք, ոչ ալ կրնանք արաբին կողմն ըլլանք: Անիմաստ է կողմ ըլլալը: Վտանգաւոր է, և բանիմ պիտի չծառայե: Կրնայ արտասահմանի մէջ մի քիչ արձագանք տալ, սակայն որեւէ գործի պիտի չծառայէ: Գիտենք, որ հրեաները մեզ չեն սիրեր, բայց միջազգային տեսակետէն խոստացել են, որ բոլոր եկեղեցիներուն պաշտպան պիտի ըլլան, բայց ժողովուրդը դրան կարևորութեան չի տար, քեզի չի սիրեր, պէտք ըլլայ՝ վրադ կը թքնէ, շատ եղած է, շատ էլ կլլայ»:
Սամվել վարդապետը սիրիահայ է, 30 տարի ծառայել է ԱՄՆ-ում և այնուհետև տեղափոխվել Երուսաղեմ: Ասում է՝ եթե Իսրայելի կառավարությունը կացության կարգավիճակ չտա, ինքն էլ պետք է լքի երկիրը. «Այդ զատողութիւնը կընէ, չի ուզում, որ ոչ հրեայ համայնքն աւելանայ այստեղ: Եթէ այդ մտքով պէտք է շարժուի տեւական, ես կվախենամ, օր հայ եկեղեցիները պիտի չըլլայ այստեղ: Խաչ պիտի չթողուն ասոնք»:
Եթե միջազգային ուժերը որևէ կերպ ազդեցություն չունենան, օդանավից կարող են այլևս արգելել մարդկանց մտնել երկիր՝ ասելով, որ կացության որևէ կարգավիճակ չունեն: Այս մտավախությունը յուրաքանչյուր հայ ունի, ում մայրը հրեա չէ (Հրեաները ազգությունը մայրական կողմով են որոշում):
Հայերի նկատմամբ մշտապես զգուշավոր է Իսրայելի կառավարությունը: Իսրայելի իշխանությունը արտոնություն չի տվել, որպեսզի պատրիարքությանը պատկանող տարածքում կամար-ցանկապատ կառուցեն, որտեղից այցելուները կմտնեն և կտեսնեն Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարերը:
«Մեզ շատ կսիրէ, դրա համար չի տալիս,-կատակում է Սամվել Վարդապետը: -Պայմաններ կը դնէ, որ ասպես բաները ինձի պիտի իրաւունք տաս: Քեզի ինչի՞ պիտի իրավունք տանք: Ոտքը որ դրաւ, ալ չի էլնէ մեր հողէն, մենք ալ չուզեցինք»:
Այնուամենայնիվ, Հայր Սամվելը համոզված է, որ իզուր չէ, որ սուրբ լեռան վրա են. «Հոս կը մնանք, չենք փախնում»:

Like a Sandwich on Mt. Sion: The Ever Diminishing Armenian Community of Jerusalem
Before our trip, Jerusalem was boiling over. Armenians living in Israel advised us not to go to the Holy City.
In recent days, the local news was all about clashes and arrests. Others said this was a normal occurrence and that something happens daily in Jerusalem.
The entrance to the Old City, as like all entrances in Israel – a store, cultural or public institution – is guarded by soldiers. Anyone who looks suspicious is given a body check; this goes for bags as well.
The street with Armenian lettering reminds me that this is the Armenian quarter. You pass by the ceramics, souvenir and cafes dotting the street and soon reach the Armenian Patriarchate. All Armenian churches in Israel and Armenian Apostolic religious communities in Jordan are under the jurisdiction of the patriarchate. The main preoccupation of the patriarchate, however, is to tend to the holiest sites in Jerusalem and Bethlehem.
The entrance is open but the gatekeeper doesn’t let us in. The Monastery of St. James, considered the seat of the patriarchate, is undergoing renovation.
Deacon Shahan Kyosian says that the monastery dates to the 4th century and hasn’t been repaired in a very long time. Repairs are now being made to the roof and rear wall and are scheduled for completion by December. The patriarchate expects to conduct holiday services in the monastery.
Very Rev. Father Samvel Aghoian, in charge of accounting matters at the patriarchate, joins the conversation. E says the patriarchate is funding the renovations, and that many other valuable items (paintings and ceramics) are also in need of preservation. He says this would necessitate a fund raising drive.
The Israeli government does not assist in any way and relations between Jerusalem and Etchmiadzin were a bit stormy due to recent disagreements but are now on the mend.
Extensive Holdings, Locked Buildings
Father Samvel shows us around to some of the buildings located within the patriarchate. The famous St. Tarkmanchatz School that once boasted an enrollment of 600 is now down to 15 students.
Armenians were the first to operate a printing press in Jerusalem. The building still stands and is supposed to be turned into a museum. Right now, it’s locked shut.
The Gulbenkian Library (above photo) is nearby. Over 100,000 volumes are kept here. The Palestinian government has promised to allocate funds to turn the old theological seminary building into a museum. Father Samvel says it’s how the Palestinians try to curry favor with the Armenians. So far, they haven’t fulfilled their promise.
The Monastery of St. James is built on Mt. Sion. To this day, Jews are amazed as to how Armenians have been able to maintain their position and holdings on the mountain till today.
The Armenian holdings in the Old City, especially around the monastery and the part pictured above, once served as the border between Israel and Jordan. The Armenian holdings, once part of Jordan, are now part of Israel.
“One-sixth of the Old City is Armenian holdings, the Armenian portion. If you were to sell Armenia you couldn’t purchase this place. If Armenians are to remain, it will be here in Jerusalem,” says Father Samvel Aghoian.
The issue of the Armenian Patriarchate’s holdings is still up in the air. Those plots that the Jews have declared “green zones” (eminent domain) are scheduled for planting but will still revert to Armenian ownership.
“But if you have land, that once was a holy site or has holy relics, they tell you that you can build a fence around it and put a guard on duty. They declared our Pilibos spring a green zone but they still haven’t started to use it. There is still no plan about what to so there,” said the clergyman.
At one time, Armenians had seventy monasteries in the Holy Land. Most lie in ruins today. About fifteen churches are left. Father Samvel says that some 1,000 Armenians reside in Jerusalem today; most are his age or a bit younger.
“The doors opened after the war. People received freedom and the young people left for foreign kinds to pursue their dreams. Their parents followed them and our numbers have diminished.”
“There will be an Armenian presence here if people wish to remain Armenian,” the clergyman says. “One must be strong and defend ones rights. We are like a sandwich between two Semitic nations. Both are desert people. One is primitive and the other developed. Our problem is that we are Christian,” argues Father Samvel.
He says that Christians comprise 10% of Jerusalem and are overlooked. The clergyman says it’s probably because they never speak out or protest.
“We are few in number. What can we do? We cannot be on the side or the Jew or the Arab. It doesn’t make sense to support one or the other. It’s dangerous and won’t result in anything. We know that the Jews don’t like us but they have promised, on an international level, to defend all the churches. But the people don’t like us and will spit on us if need be.”
Father Samvel was born in Syria and served as a clergyman in the U.S. for thirty years before relocating to Jerusalem. He says that if the Israeli government doesn’t grant him residency papers he will be forced to leave.
“They discriminate that way. They don’t want the non-Jewish communities to get bigger here. If this is the long-term mentality, I’m afraid that there might not be any Armenian churches left here. They won’t let any crosses remain.”
Nevertheless, Father Samvel is convinced that it’s not for nothing that Armenians live atop the holy mountain.