Ֆրանսիայի բազմազգ տեսչական խումբը տեսչություն է անցկացրել Հայաստանի տարածքում
Սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 1-ը Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի շրջանակներում Ֆրանսիայի բազմազգ տեսչական խումբը «Նշված շրջանի» տեսչություն է անցկացրել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:
Տեսչության շրջանակում տեսչական խումբն այցելել է 3-րդ ԲԿ զորամասերը:
Տեսուչները ցանկություն են հայտնել լինել նաև Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում, որտեղ սեպտեմբերի 24-ին ԱՀ ԶՈՒ հրետակոծություններից զոհվել են երկու քաղաքացիական անձինք, և երկուսը ստացել բեկորային վիրավորումներ: Նրանք այցելել են զոհվածների ընտանիքներ, զրուցել նրանց հարազատների հետ, լուսանկարել են թուրքական արտադրության TR-107 հրետանային կրակի ռեակտիվ համալիրի ականների բեկորների լուսանկարներ:
Հոկտեմբերի 1-ին բազմազգ տեսչական խումբն այցելել է ՀՀ ՊՆ «Բաղրամյան» զորավարժարան, որտեղ անցկացվում է ՀԱՊԿ Հավաքական խաղաղապահ ուժերի «Անխախտելի եղբայրություն-2015» զորավարժությունը: Խմբի անդամները հանդիպել են զորավարժության հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանի հետ, եղել են զորավարժության ուսումնական կետերում, զրուցել մասնակից պետությունների ներկայացուցիչների հետ:
Նույն օրը՝ հոկտեմբերի 1-ն, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան Ֆրանսուա Շարպանտիեի և փոխդեսպան Նիկոլա Ֆայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ու Ադրբեջանի զորքերի շփման գծում տիրող իրավիճակը:

Многонациональная инспекционная группа Франции проводит инспекцию на территории Армении
В рамках Венского документа 2011 г. многонациональная инспекционная группа Франции с 28 сентября по 1 октября проводила инспекцию на территории Республики Армения.
Группа побывала в воинских частях 3-го армейского корпуса.
Инспекторы выразили желание побывать также в селе Бердаван Тавушской области, где 24 сентября в результате ракетного обстрела со стороны вооруженных сил Азербайджана погибли два гражданских лица, еще двое получили осколочные ранения. Инспекторы посетили семьи погибших, побеседовали с их родными, сфотографировали осколки реактивных снарядов ракетно-артиллерийского комплекса TR-107 турецкого производства.
1 октября многонациональная инспекционная группа побывала на полигоне имени маршала Баграмяна Министерства обороны РА, где проводятся учения Коллективных миротворческих сил ОДКБ “Нерушимое братство-2015”. Члены группы встретились с командующим учениями, генерал-лейтенантом Мовсесом Акопяном, побеседовали с представителями государств-участников.
В тот же день заместитель министра обороны РА Давид Тоноян встретился с послом Франции в РА Жаном-Франсуа Шарпантье и вице-послом Николя Фаем.
В ходе встречи Д.Тоноян представил ситуацию на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы и на линии соприкосновения войск Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана.