Ամերիաբանկը CR2 ընկերության հետ կնքեց հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների նոր համակարգի ներդրման պայմանագիր
Ամերիաբանկը CR2 իռլանդական ընկերության հետ ներկայացնում է հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների նոր BankWorld համակարգի (omnichannel banking platform) ներդրման ծրագիրը: Սա CR2-ի առաջին նախագիծն է Հայաստանում:
CR2-ն հեռահար բանկային համակարգերի և ինքնասպասարկման սարքերի համար նորագույն լուծումներ առաջարկող՝ աշխարհի առաջատար ընկերություններից է, որն ունի 100-ից ավել հաճախորդ աշխարհի շուրջ 60 երկրներում: Նրա հաճախորդների շարքում են աշխարհի այնպիսի խոշոր ֆինանսական կառույցներ, ինչպիսիք են Standard Bank-ը, Standart Chartered Bank-ը և այլ հեղինակավոր ֆինանսական հաստատություններ:
BankWorld համակարգը Ամերիաբանկին հնարավորություն կընձեռի առաջարկել նորարար բանկային ծառայություններ, որոնք 24/7 ռեժիմով հասանելի կլինեն ինքնասպասարկման սարքավորումների՝ բանկոմատների, վճարային տերմինալների, ինչպես նաև ժամանակակից ինտերնետ և մոբայլ բանկային համակարգերի միջոցով:
Սա կլինի նոր խոսք հայկական ֆինանսական շուկայում, երբ հեռահար սպասարկման բոլոր եղանակները միավորված կլինեն մեկ միասնական հարթակում, ինչը հաճախորդին կապահովի առավելագույն հարմարություն և միանման ստանդարտացված հասանելիություն բոլոր ծառայություններին` հեռահար սպասարկման ցանկացած համակարգից:
Համակարգն ունի ինքնասպասարկման մի շարք գործառույթներ, որոնք առաջին անգամ են ներդրվում հայկական բանկային շուկայում: Մասնավորապես, համակարգը թույլ է տալիս.
Բանկային ինքնասպասարկման սարքերի և հեռահար կապուղիների թե' ինտերֆեյսը, թե' առաջարկվող ծառայությունների տեսականին ավտոմատ կերպով հարմարեցնել տվյալ հաճախորդի սեգմենտին` ապահովելով անհատականացված սպասարկում և առավելագույն հարմարություն
Բանկոմատները վերածել անհատականացված սպասարկման կետերի, որտեղ հաճախորդը կարող է հեշտությամբ կառավարել իր բոլոր բանկային հաշիվները, բանկին ուղղել տարբեր հայտեր և իրականացնել մի շարք գործարքներ, որոնք նախկինում հասանելի էին միայն Ինտերնետ բանկինգի միջոցով, ինչպես նաև բանկից ստանալ անհատական առաջարկություններ՝ մշակված հատուկ տվյալ հաճախորդի համար
Կատարելագործել Ինտերնետ բանկ և Մոբայլ բանկ համակարգերի հնարավորությունները թե' ֆիզիկական անձ և թե' իրավաբանական անձ հաճախորդների համար` ապահովելով գործառնությունների ավելի լայն հնարավորություններ, գործարքների իրականացում ըստ հաճախորդի հարմարության և ժամանակակից ինտերֆեյս ըստ համապատասխան սեգմենտի
Ինտերնետ և Մոբայլ բանկինգի, ինչպես նաև ինքնասպասարկման սարքերի միջոցով իրականացնել անձնական դրամական փոխանցումներ (P2P payments)` օգտագործելով ստացողի հեռախոսահամարը կամ այլ նույնականացման տվյալ: Իսկ ստացված գումարները հնարավոր կլինի բանկոմատներից կանխիկացնել նույնիսկ առանց վճարային քարտերի օգտագործման:
Հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների BankWorld համակարգը ներդրվելու է փուլերով, ամբողջովին պատրաստ կլինի մեկ տարի անց:
Կիեռան Կիլքուլլեն, CR2-ի Գործադիր խորհրդի անդամ և կոմերցիոն տնօրեն. «Ուրախությամբ ողջունում եմ Ամերիաբանկին՝ Հայաստանում մեր առաջին հաճախորդին: Այսօր մենք կնքեցինք պայմանագիր, որով CR2-ն Ամերիաբանկին տրամադրում է հեռահար բանկային սպասարկման նոր եզակի լուծում: Այն նախատեսված է՝ միավորելու ինքնասպասարկման այնպիսի համակարգերը, ինչպիսիք են բանկոմատները, Ինտերնետ բանկը, Մոբայլ բանկը և վճարային տերմինալները, և հաճախորդների համար ապահովում է բանկային գործառնությունների սահուն և դյուրին իրականացում ինքնասպասարկման ցանկացած համակարգի միջոցով: Մենք կասկած չունենք, որ սա թույլ կտա բանկին էլ ավելի ամրապնդել իր առաջատար դիրքը շուկայում: Այսուհետ Ամերիաբանկի հաճախորդները կարող են ոչ միայն օգտվել շուկայում առկա ծառայությունների ամենամեծ փաթեթից, այլև վայելել արագ և հարմար սպասարկման բոլոր առավելությունները: Մենք անհամբեր սպասում ենք մոտակա ամիսների ընթացքում Ամերիաբանկի կողմից բանկային սպասարկման նորարար լուծումների փաստացի ներդրմանը և ուրախ ենք, որ մենք էլ մեր լուման ենք ունեցել Հայաստանում նորամուծությունների ներդրման գործում»:
«Ես ողջունում եմ CR2-ի մուտքը Հայաստան: Ամերիաբանկը բարձր է գնահատում CR2-ի հետ նոր գործընկերական հարաբերությունների հաստատումը: Այս նախաձեռնությունն ուղղված է Ամերիաբանկի ռազմավարական նպատակներից մեկի իրագործմանը, այն է` ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով հաճախորդներին առաջարկել ինքնասպասարկման և նորարար հեռահար բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: Ներդրվող համակարգը լիովին նոր հնարավորություններ կստեղծի հեռահար բանկային ծառայություններից և ինքնասպասարկման սարքերից օգտվելու համար և կնպաստի հեռահար բանկային սպասարկման մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում», - նշեց Ամերիաբանկի Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
CR2-ի կողմից պայմանագիրը ստորագրեց CR2 Գործադիր խորհրդի անդամ, կոմերցիոն տնօրեն Կիեռան Կիլքուլլենը, իսկ հայկական կողմից` Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
CR2-ն հեռահար բանկային համակարգերի և ինքնասպասարկման սարքերի համար նորագույն լուծումներ առաջարկող ընկերություն է: CR2-ի բազմաֆունկցիոնալ BankWorld համակարգն առաջարկում է հեռահար սպասարկման բոլոր եղանակները (բանկոմատներ, վճարային տերմինալներ, ինտերնետ և մոբայլ բանկային համակարգեր, ինքնասպասարկման տերմինալներ) միավորող մեկ միասնական հարթակ՝ այսպիսով ապահովելով հաճախորդների բոլոր հաշիվների կառավարումը և հաշիվների վերաբերյալ տեղեկատվության ստացումը միասնական անհատականացված սպասարկման կետից: Ընկերության գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Իռլանդիայում, իսկ ներկայացուցչություններն ու գրասենյակները՝ Եվրոպայում, Աֆրիկայում, Միջին Արևելքում և Ասիայում: Ընկերությունն ունի 100-ից ավել հաճախորդ աշխարհի շուրջ 60 երկրներում: www.CR2.com
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկն է և սկսած 2007թ-ից` տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.ameriabank.am:

Ameriabank and CR2 Sign an Agreement on Introduction of a New Omnichannel Banking Platform
Ameriabank in cooperation with Ireland-based CR2 is introducing a new BankWorld omnichannel banking platform which marks CR2’s first project in Armenia.
CR2 is a leading software company specialised in innovative self-service and remote banking solutions. The company has more than 100 customers in over 60 countries worldwide, including Standard Bank, Standard Chartered Bank and other leading financial institutions.
BankWorld will enable Ameriabank to offer cutting-edge banking solutions available 24/7 via the self-service channels including the ATM and Kiosk network as well as the Internet and Mobile Banking channels.
This will be a new world in the Armenian financial market as all remote banking channels will be unified in a single platform providing clients with maximum convenience and standardising access to all services via any remote banking channel.
The system has a number of new-to-Armenian banking self-service banking features. The system particularly enables to:
automatically match the self-service banking device/remote channels and the product offered to the right client segment, ensuring an individual and relevant service;
transform ATMs into personalised service points whereby clients can easily manage all of their bank accounts, submit various orders and application forms to the bank as well as execute a number of transactions which were previously restricted to the Internet Banking, in addition to being targeted with personalised offers relevant to the customer’s profile;
improve the capabilities of the Internet and Mobile Banking channels both for individuals and legal entities, ensuring a wider range of transactions to be deployed at convenience and a modern segment-specific interface;
perform person-to-person (P2P) payments via the Internet and Mobile Banking channels as well as other self-service touch points using the recipient’s phone number or other authentication data. Customers will be able to withdraw the received amount from Ameriabank’s ATMs without having to use any payment cards.
The adoption of the BankWorld omnichannel banking platform will be implemented progressively over the next year.
Kieran Kilcullen, Member of the Executive Board, Chief Commercial Officer, CR2: “I am delighted to welcome Ameriabank as our first customer in Armenia. Today’s signing, which sees CR2 delivering our unique Self-Service platform offering to Ameriabank including ATM – Internet Banking – Mobile banking and Kiosk solutions, will allow the bank to create a seamless user experience across all of their self-service channels and we have no doubt that it will help the bank comfort its leading position in the market. Ameriabank’s customers will experience fast, convenient banking in addition to getting access to the widest range of services in the market. We look forward to watching the innovative ways of banking being deployed by Ameriabank in the coming months using BankWorld and be part of introducing innovative services in Armenia banking.”
“Welcome to Armenia, CR2! Ameriabank highly values the new business relations with CR2. This initiative is aimed at fulfilment of one of Ameriabank’s strategic goals – offering our clients fully-fledged package of modern self-service and remote banking solutions by using cutting edge technologies. This new software will open new horizons for remote banking and self-service software users and contribute to the development of remote banking culture in Armenia”, - said Artak Hanesyan, Chairman of the Management Board, Ameriabank CJSC.
On behalf of CR2 the agreement was signed by Kieran Kilcullen, Member of the Executive Board, Chief Commercial Officer, and on behalf of Ameriabank’s – by Artak Hanesyan, Chairman of the Management Board-General Director.
CR2 is a software company specialized in innovative self-service banking solutions. CR2’s multichannel platform, named BankWorld, delivers a complete suite of integrated channels including ATM, POS, Internet, Mobile and Kiosk through one single unified self-service platform. As a result, it provides a consistent user experience and a consolidated view of all customer account information at all customer touch points. Headquartered in Ireland, CR2 has a network of offices and representatives across Europe, Africa, the Middle East and Asia. The company has more than 100 customers in over 60 countries worldwide. www.CR2.com
Ameriabank CJSC is a dynamically developing bank in Armenia and one of the major and most stable financial institutions of the country. The first investment bank in Armenia, Ameriabank has been offering to its clients a wide range of innovative banking services since 2007. Ameriabank is a universal bank rendering corporate, retail and investment services in a comprehensive package of banking solutions. For further information, visit: www.ameriabank.am