20 բնակչի ցանկանում են վտարել՝ առանց հիմնավոր ապացույցների
Երևանի Նազարբեկյան թաղամասում երկաթե վագոն-տնակներով բնակեցված մի հատված կա, որտեղ ապրում են սոցիալապես անապահով և ծայրահեղ աղքատ մի քանի ընտանիքներ: Նրանք դեռևս 1990-2000-ականներից են գտնվում այդ խոնավ տնակային պայմաններում:
Վերջին 4 տարիներին նրանք ստիպված են պայքարել դատարաններում՝ իրենց հատկացված երկաթե փոքր վագոնները չկորցնելու համար: Վաղը ՀՀ վերաքննիչ դատարանը պատրաստվում է հրապարակել վճիռ, որով որոշվելու է այս ընտանիքների ապագան:
Նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի որոշումն՝ ի վնաս բնակիչների
2002թ-ին քաղաքացի Էդուարդ Հովհաննիսյանը առքուվաճառքի պայմանագիր է կնքել «Երևանշին» ԲԲԸ-ի հետ, որով գնել է Աջափնյակ համայնքի Գ-3 թաղամասում գտնվող ճաշարանը՝ 259.9քմ շինությամբ և 3300քմ հողամասով: Գնված տարածքը համարվել է ամուսիններ Էդուարդ Հովհաննիսյանի և Սուսաննա Բարսեղյանի համատեղ սեփականությունը:
Այնուհետև, Երևանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի 21.02.2007 թ-ի թիվ 346-Ա որոշմամբ Էդուարդ Հովհաննիսյանին և Սուսաննա Բարսեղյանին սեփականության իրավունքով պատկանող Երևանի Աջափնյակի Գ-3 թաղամասի ճաշարանին տրամադրվել է Նազարբեկյան 44/3 հասցեն:
Երվանդ Զախարյանի մեկ այլ՝ թիվ 2726-Ա որոշմամբ՝ Երևանի Նազարբեկյան 44/3 հասցեում գտնվող հողամասում բացմաֆունկցիոնալ կառուցապատում իրականացնելու նպատակով, առանց հրապարակային սակարկությունների, ուղղակի վաճառքի միջոցով Էդուարդ Հովհաննիսյանին լրացուցիչ օտարվել է 2836.0 քմ մակերեսով հողամաս՝ 8.337.840 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով:
Տարիներ շարունակ Նազարբեկյան փողոցի տնակներում ապրողները տեղյակ չեն եղել քաղաքապետի որոշումների և բազմաֆունկցիոնալ կառուցապատման պլանների մասին: Միայն 2011թ-ին էդուարդ Հովհաննիսյանը որոշել է դիմել դատարան՝ ընդդեմ 20 բնակչի՝ նրանց վտարելու և տնակները ապամոնտաժելու միջոցով հողամասը նախկին տեսքի բերելու պահանջով: 4 տարվա դատական պրոցեսից հետո 2015թ-ի ապրիլին Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը վճիռ է կայացրել՝ բնակիչների օգտին:
Էդուարդ Հովհաննիսյանի որդին խոստացել է, որ վերաքննիչում իրենք շահելու են դատը
Էդուարդ Հովհաննիսյանը դիմել է վերաքննիչ դատարան՝ բողոքարկելով ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը: Բնակիչները մտավախություն են հայտնում, որ վերաքննիչ դատարանը՝ ի դեմս դատավորներ Ա. Խառատյանի, Կ. Հակոբյանի և Տ. Նազարյանի, կարող է կաշառված լինել, քանի որ Էդուարդ Հովհաննիսյանի որդին ասել է, թե իրենք են շահելու դատը, քանի որ քաղաքապետարանում և վարչապետի անձնակազմում ծանոթներ ունի:
Պատասխանող կողմ հանդիսացող բնակիչների փաստաբան Նոնա Գալստյանը ինքնաբացարկ է հայտնել վերաքննիչ դատարանի կազմի դեմ՝ Էդուարդ Հովհաննիսյանի որդու արած հայտարարության հիմքով: Վերաքննիչը մերժել է փաստաբանի ինքնաբացարկը՝ համարելով, որ փաստաբանի կասկածները ողջամիտ չեն, իսկ դատավորների կազմն անաչառ է ու անկողմնակալ:
«Վերաքննիչ բողոքի քննության ժամանակ մենք ականատես եղանք իրենց նշած անաչառության լրիվ հակառակ իրավիճակին: Դատարանը ցանկանում էր ինձ՝ որպես պատասխանողների ներկայացուցչի, ընդհանրապես զրկել վերաքննիչ բողոքի վերաբերյալ որևէ դիրքորոշում հայտնելու իրավունքից: Նրանք ինձ անմիջապես ընդհատեցին՝ ասելով, որ ամեն ինչ պարզ է: Իմիջայլոց, ինձ հակադարձում էին բոլոր 3 դատավորները միաժամանակ»,- ասում է փաստաբան Նոնա Գալստյանը:
Փաստաբանը վերաքննիչ դատավորների պահվածքն արտասովոր է համարում, քանի որ նրանք հապճեպ ավարտել են բողոքի քննությունը: Ըստ Նոնա Գալստյանի՝ 4 տարի ձգվող դատական պրոցեսում կային բազմաթիվ միմյանց հակասող ապացույցներ, որոնք վերաքննիչը պետք է ժամանակ հատկացներ՝ ուսումնասիրելու:
Նոնա Գալստյանը և բնակիչները նշում են, որ վերաքննիչ նիստի ընթացքում հայցվոր Էդուարդ Հովհաննիսյանի փաստաբանը և նախագահող դատավոր Ա. Խառատյանը ակնհայտ կերպով փոխանակվել են երկիմաստ հայացքներով:
Սեփականատերը վտարման պահանջ է ներկայացնում՝ առանց ապացուցելու, որ վագոն-տնակներն իր տարածքում են
Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում գործի քննության ժամանակ Էդուարդ Հովհաննիսյանը չի կարողացել ապացուցել, թե իրեն պատկանող 6136քմ տարածքը ինչ չափագրում ունի և արդյո՞ք պատասխանողների վագոն-տնակները գտնվում են իր տարածքում:
Հովհաննիսյանի փաստաբանի միջնորդությամբ դատարանը նշանակել է դատաշինարարատեխնիկական փորձաքննություն, որով պահանջել է պարզել հետևյալ հարցերը.
Փորձաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո» ՊՈԱԿ-ին: Հետազոտություն իրականացնողներն ուսումնասիրել են նախկինում առկա հատակագիծը, որով հանգել են եզրակացության, թե Հովհաննիսյանի հողամասի չափսերը համապատասխանում են այն սահմանային չափսերին, որոնք նշված են սեփականության իրավունքի գրանցման վկայականում: Փորձաքննողները, սակայն, չեն կարողացել պարզել, թե արդյոք պատասխանողների տնակները գտնվում են Էդուարդ Հովհաննիսյանի և Սուսաննա Բարսեղյանի սեփականություն հանդիսացող տարածքում, քանի որ փորձաքննության հանդիսացող անշարժ գույքը փորձաքննությանը չի տրամադրվել:
Այսինքն՝ փորձաքննությունն իրականացվել է փաստաթղթերի հիման վրա՝ առանց լրացուցիչ չափագրումների: «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո» ՊՈԱԿ-ն այդ հանգամանքը բացատրել է նրանով, որ բնակիչները խոչընդոտել են փորձաքննությանը:
Բնակիչների փաստաբան Նոնա Գալստյանն ասում է, որ այդ պատճառաբանությունը չի համապատասխանում իրականությանը. «Անգամ եթե պատասխանողները խոչընդոտած լինեին, հայցվոր կողմը զրկված չէր օրենքով սահմանված կարգով միջնորդելուց, որ հարկադիր կարգով այդ փորձաքննությունը կատարվեր: Բայց, ի զարմանս մեզ, հայցվոր կողմը նման միջնորդություն չարեց: Էդուարդ Հովհաննիսյանն անգամ ինքը չգիտի, թե ինչ տարածք է գնել: Ֆորմալ առումով նա ուղղակի գիտի, որ 6136քմ տարածք ունի, բայց թե այդ տարածքը որտեղ է տեղակայված, բնության մեջ իր գնած չափի հողատարածք առկա է, թե առկա չէ, ինքը տեղյակ չէ»,- ասում է Նոնա Գալստյանը:
Վագոն-տնակներում ապրողներին պետք է տրվեր սեփականաշնորհման նախապատվություն
Նազարբեկյան թիվ 9 տնակի բնակիչ Սիլվա Հովհաննիսյանը և թիվ 10 տնակի բնակիչ Արմեն Հակոբյանը 2012թ-ին դիմել են Երևանի քաղաքապետարան՝ իրենց ինքնակամ կառուցված շինությունը և զբաղեցրած հողամասը օրինականացնելու և սեփականաշնորհելու պահանջով: Երևանի քաղաքապետարանից նրանց պատասխանել են, որ նրանց նշած տարածքը չի կարող օրինականացվել, քանի որ այն գտնվում է նախագծային ճանապարհի մեջ:
Սիլվա Հովհաննիսյանը և Արմեն Հակոբյանը պնդում են, որ եթե տնակները գտնվում են նախագծային ճանապարհի մեջ, ապա ինչպես դրանք կարող են հանդիսանալ Էդուարդ Հովհաննիսյանի սեփականություն: Քաղաքապետարանի պատասխանն արդեն իսկ հակասում է Հովհաննիսյանի նշագրած տարածքին:
«Ես ապրում եմ Նազարբեկյան փողոց, 9 տնակում, որտեղ նաև հաշվառված եմ, որտեղից ինձ տանում են ընտրության: Հիմա դատարանում ասում են, թե նման հասցե չկա, կա Նազարբեկյան 44/3, որն Էդուարդ Հովհաննիսյանինն է: Եթե չկա նման հասցե, ապա ինչո՞ւ են տղայիս այդ հասցեից տարել բանակ՝ Ղարաբաղում ծառայելու»,- ասում է Սիլվա Հովհաննիսյանը:
Սերժ Սարգսյանի հատկացրած տարածքը Երվանդ Զախարյանի որոշմամբ ցանկանում են խլել
Նազարբեկյան փողոցի թիվ 10 տնակի բնակչուհի Աննա Հովհաննիսյանի երկու տղաներն էլ ծառայել են դիրքերում: 2006թ-ի մայիսին ներկայիս նախագահ, նախկինում պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանն այս ընտանիքին է նվիրել Նազարբեկյան 10 հասցեում գտնվող վագոն-տնակը՝ տղաների՝ դիրքերում անցկացրած լավ ծառայության համար:
«Հիմա այդ նույն տղաներս ամուսնանալ չեն կարողանում, որովհետև տեղ չունեն ապրելու, եղածն էլ ուզում են վերցնել ձեռքներիցս: Հայաստանի դիրքերը պահել են, որ հետո վտարվե՞ն Հայաստանից»,- ասում է Աննա Հովհաննիսյանը:
Մյուս բնակիչներն իրենց վագոն-տնակները ստացել են թաղապետարանից՝ որպես վթարային շենքում բնակարանի փոխհատուցում կամ որպես աջակցություն՝ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին:

For a handful of families living in metal trailers in Yerevan’s Nazarbegyan neighborhood, tomorrow is a crucial day.
Armenia’s Court of Appeals will decide whether these cramped metal containers will be granted to them as private property or whether they will be evicted.
The socially destitute families, twenty residents in all, have been living in these damp containers since the 1990s. They’ve been forced to fight in the courts for the past four years to hang on to these homes once allocated them by various government agencies.
In 2002, Edward Hovhannisyan signed a purchase/sale contract with YerevanShin Ltd. He bought a 260 square meter restaurant and a 3,300 square meter piece of land in the community of Ajapnyak. The plot was seen as joint property owned by Hovhannisyan and his wife Sousanna Barseghyan.
In 2002, then Yerevan Mayor Yervand Zakharyan granted the restaurant the address of Nazarbegyan 44/3.
Zakharyan then went ahead and sold Hovhannisyan an additional 2,836 square meters of land, with the right to build a multi-functional structure, at Nazarbegyan 44/3, at the official cadastre value of 8.3 million drams.
For years, the residents were not informed about these transactions or the plan to build at the address. It was only in 2011 that Hovhannisyan applied for an eviction notice in the courts against the twenty residents. After four years being heard in the courts, in April of this year, the Ajapnyak and Davtashen Administrative Court finally found in favor of the residents.
Hovhannisyan then went to the Court of Appeals. Residents are fearful that the higher court judges might have been bribed since Hovhannisyan’s son told residents that his family would win this round since they have friends in the Yerevan Municipality and the prime minister’s office.
Nona Galstyan, who is representing the residents, has called for the appeals court judges to recuse themselves based on the pronouncements of Hovhannisyan’s son. The court rejected the motion, arguing that the judges were unbiased and impartial.
Galstyan has her suspicions given that the judges were quick to complete an examination of the appeal. She claims that many contradictory pieces of evidence were presented over the past four years and that the court should have taken more time to review them.
At the Ajapnyak and Davtashen court, plaintiff Hovhannisyan wasn’t able to prove the boundaries of his land and whether the metal trailers in which the residents live are actually located on it.
Attorney Galstyan then successfully motioned for the court to conduct a technical construction inspection to clear up these issues.
The job was given to Armenia’s National Bureau of Examiners. The inspectors reviewed the former blueprint of the area and concluded that the dimensions of Hovhannisyan’s land correspond to those border measurements noted in the private property document.
The inspectors, however, were not able to ascertain whether any of the containers actually were located on the plot belonging to Edward Hovhannisyan and Sousanna Barseghyan since the real estate for examination was not made available.
In other words, the examination was conducted based on documents only and without additional measurements. The Bureau claims that residents prevented them from carrying out such work.
Attorney Galstyan says it’s a lie. “Even if residents prevented such measurements being taken, the plaintiff, by law, could have gotten the court to forcibly implement such a step.”
Galstyan says that Hovhannisyan never petitioned the court for such an action and that he even doesn’t know what parcel of land he’s purchased.
“All he knows is that he’s purchased 6,136 square meters. But, he hasn’t a clue as to its location,” the attorney says.
Silva Hovhannisyan and Armen Hakobyan, both residents at Nazarbegyan, applied to the Yerevan Municipality in 2012 to have the structures they built and the land they occupy registered as private property.
The municipality responded that this was impossible since the land was located smack dab in the middle of a planned roadway.
The two residents argue that if the container homes are located in a planned roadway zone then how can they be regarded as Edward Hovhannisyan’s private property?
“I reside at number 9 container on Nazarbegyan Street. I’m registered there for voting purposes. Now, the court says no such address exists; only Nazarbegyan 44/3 that belongs to Edward Hovhannisyan. If no such address exists, how did they conscript my son into the army? To serve in Karabakh, from that address?” asks Silva Hovhannisyan.
The two sons of Anna Hovhannisyan, who lives in Number 10 container on Nazarbegyan Street, also served on the frontlines. In May 2006, President Serzh Sargsyan (then minister of defense) donated the container to the family for the sons’ outstanding military service.
“Now, my boys cannot get married because they have no place to live. They even want to snatch what we have from us. Why did they serve at the front? Only to be cast out of Armenia?” asks Anna Hovhannisyan.
(The district council allocated the other families their hut/containers, either as a substitute for the structurally unsafe buildings they were living in, or else as social assistance)