Այլընտրանքային էներգետիկան Հայաստանի համար «ճոխություն» է
Ամբողջ աշխարհում զարգանում է այլընտրանքային էներգիան, օգտագործում են վերականգնվող աղբյուրներ, սակայն Հայաստանում այս ուղղությամբ արդյունքները շոշափելի չեն: Այստեղ էներգիայի հիմնական աղբյուրը շարունակում է մնալ «ավանդականը»՝ մեծ հիդրոկայանները, ատոմային էներգետիկան և ջերմակայանները:
«Էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Աղեկյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ վերջին տարիներին Հայաստանում փոքր ՀԷԿ-երի ոլորտում աննախադեպ ծրագիր է իրականացվել: Նրա խոսքով, եթե 2002թ-ին գործում էր մոտ 20 ՓՀԷԿ, այսօր դրանց թիվը մոտ 170 է: Կան նաև կառուցման փուլում գտնվողներ փոքր հիդրոկայաններ:
Լևոն Աղեկյան
Լ. Աղեկյանն ասում է, որ 2002թ-ին ՓՀԷԿ-երի կողմից արտադրվել է 150 մլն կվտ/ժ էներգիա, իսկ վերջին տարիներին մոտ 700 մլն կվտ/ժ-ից ավելի:
«Սա լուրջ հաջողություն է, աննախադեպ է: Ոչ մի երկրում նմանատիպ զարգացում, ընդամենը 10-12 տարվա ընթացքում չի կատարվել: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից ՓՀԷԿ-երի համար տրվել է շատ ճիշտ սակագին, որը մասնավոր բիզնեսի մոտ առաջացրել է հետաքրքրություն: Բոլոր փոքր ՀԷԿ-երը մասնավոր են և կառուցվել են սեփական միջոցներով»,-ասում է Լ. Աղեկյանը:
Անդրադառնալով ՓՀԷԿ-երի կողմից առաջացրած բնապահպանական խնդիրներին, գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրենը նշում է, որ դրա հիմնական մեղավորը կոնկրետ ՓՀԷԿ-ն է, ոչ թե պետությունը: Ըստ նրա՝ ջրի համար գոյություն ունի սանիտարական նորմ, պետք է հետևել, որ նորմատիվային պահանջները պարտադիր պահպանվեն և գետի ջուրը 100 տոկոսով չվերցնեն և ուղղեն էներգիայի ստացմանը: Եթե չեն կատարվում այդ նորմերի պահանջները, ապա միակ մեղավորը փոքր ՀԷԿ-երն են, դրանց սեփականատերերը:
Աշխարհում մեծ թափով զարգանում է նաև հողմային էներգետիկան: Այդ ուղղությամբ Հայաստանում առաջընթաց գրեթե չկա: Լևոն Աղեկյանն ասում է, որ 2000-ական թվականների սկզբներին իրականացվել են քամու էներգիայի ներուժի հետազոտություններ: Սակայն, հողմակայանների համար գործող սակագինը բերում է նրան, որ մասնավոր բիզնեսը չի ցուցաբերում հետաքրքրություն:
«Այստեղ խնդիր կա, որը պետք է լուծել: Ոչ մի մասնավոր ներդրում չի անի, եթե ետգնման ժամկետը շատ մեծ է: Ես չեմ կարող ասել, որ լավ սակագին չէ, ինքս նմանատիպ հետազոտություններ չեմ կատարել, բայց եթե լիներ այնպիսի սակագին, ինչպիսին տրվեց փոքր ՀԷԿ-երին, ապա համոզված եմ, որ մասնավոր բիզնեսը շատ արագ այդ ոլորտում ակտիվություն կցուցաբերեր: Կարծում եմ, որ պետք է վերանայել սակագինը և հիմա այդ գործընթացը գնում է»,-ասում է Լևոն Աղեկյանը:
Ըստ նրա՝ 10-15 տարի առաջ կատարված հետազոտությունները, քամու չափագրումներն արդեն հնացել են: Այն ներուժը, որ գնահատված էր, արդեն չի համապատասխանում իրականությանը, և նվազման միտում է նկատվում: Պետք է նորից կատարել չափագրումներ:
Շատ է խոսվում հատկապես արևային էներգիայի մասին: Լևոն Աղեկյանն ասում է, որ արևային էներգիան ցրված էներգիա է և չի կարող հանդիսանալ որպես էներգիայի հիմնական աղբյուր:
«Երբ ասում են արևային երկիր է՝ իհարկե ճիշտ է, ուրիշ հարց, որ պայմանավորված գործող տեխնոլոգիաներով արևային էներգիայի ինքնարժեքը բարձր է և շահութաբերություն ապահովող սակագինն ավելի բարձր կլինի, քան թե վերջնական սպառողի համար գործող սակագինը: Արևային էներգիայի մասնագետն ասում է՝ շատ է արևը, էժան է և այլն: Ոչ, բացարձակ էժան չէ: Այո շատ է, բայց ամենակարևոր խնդիրներից մեկն այն է, որ արևային էներգիան կայուն չէ: Ոչ քամու, ոչ արևի էներգիաները կայուն չեն, դրանք խիստ տատանողական են ըստ ժամերի, եղանակների և տարվա սեզոնների: Դրանց վրա հիմք դնելը սխալ է: Ատոմային կայանը, գործող երկու հիդրոկասկադները, ջերմակայանները բազիսային են, արևայինն ու հողմակայանները չեն կարող հանդիսանալ որպես էներգիայի հիմնական աղբյուրներ: Դրանք և թանկ են և անկայուն»,-նշում է Լ. Աղեկյանը:
Օրինակ՝ Գերմանիայի գյուղական վայրերում համատարած օգտագործվում են արևային տեխնոլոգիաները, սակայն անհատ սպառողի համար, դրանք համակարգային չեն: Այնտեղ գոյություն ունի սուբսիդավորման ռազմավարություն: Պետությունը գումարներ է հատկացնում «կանաչ էներգետիկայի» զարգացման համար և հենց դա է բերել արևային էներգետիկայի զգալի զարգացմանը: Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկան չի սուբսիդավորվում և էներգախնայող տեխնոլոգիաների կիրառումը մնում է սպառողի հայեցողությանը:
«Մի տեղ կարդացի, որ Հայաստանի ամբողջ տարածքը կարելի է ապահովել միայն արևային էներգիայով: Դա նոնսենս է: Ասենք թե, ֆոտովոլտային կայանը կառուցեցինք: Այդ էներգիան ցերեկը պետք չէ, պետք է երեկոյան, իսկ երեկոյան արև չկա, ի՞նչ պետք է անենք: Կամ պետք է ջուր տաքացնենք, որ հետո այդ տաք ջուրը օգտագործենք, կամ մարտկոցներ լիցքավորենք, որոնք կբավարարեն էլեկտրաէներգիայով 24 ժամ: Իսկ դրա համար պետք է կայանի հզորությունից չորս անգամ ավելի հզոր մարտկոցներ տեղադրվեն, ինչը բերում է ներդրման ծախսերի ավելացմանը» -ասում է Լ. Աղեկյանը:
Արևը ամառվա սեզոնին տալիս է էներգիա օրվա ընթացքում 5-6 ժամ, ձմռանը՝ ավելի քիչ: Լևոն Աղեկյանն ասում է, որ միայն արևային էներգիայի արտադրանքի դեպքոմ հնարավոր չի լինի էներգիայի գրաֆիկի ապահովումը, քանի որ այդ էներգիան կայուն չէ:
«Մաքուր էներգիա» ՀԿ նախագահ Վահե Դավթյանն էլ կարծում է, որ այլընտրանքային էներգետիկայի ներդրման նպատակահարմարության հարցը պետք է բաժանել երկու մասի: Առաջինը տնտեսական մասն է:
Վահե Դավթյան
Հայաստանում գործող միակ հողմակայանը կառուցվել է 10 տարի առաջ՝ իրանական դրամաշնորհի շրջանակներում: Այն գտնվում է Լոռու մարզում: Քամուց ստացված էլեկտրաէներգիայի սակագինը գերազանցում է 40 դրամը, ինչն այն սակագինը չէ, որը կարող է մրցակցային և նպատակահարմար լինել սպառողի համար:
Ըստ ՀԿ-ի նախագահի, նույնը վերաբերում է նաև արևային էներգիային, թեև վերջինս ավելի էժան է: «Առանց պետական սուբիսդավորման այլընտրանքային էներգետիկան Հայաստանում և որևէ այլ երկրում չի կարող զարգանալ: Բավականին թանկ է, պահանջում է ենթակառուցվածքներ, որն այսօր չկան Հայաստանում: Նույն հողմակայանը կառուցելու համար մոտ 5 մլն դոլար է ծախսվել: Բնականաբար վերադարձնելիության խնդիր է առաջանում»,-ասում է Վահե Դավթյանը:
Զրուցակցիս խոսքերով պետության կողմից սուբսիդավորումը մեծ հարցականի տակ է, հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ առանց այն էլ Հայաստանում կա էլեկտրաէներգիայի ավելցուկ և չգիտեն, թե որտեղ այն սպառել: Եթե տարիներ առաջ լայն թափով գործում էին գործարանները, էլեկտարական տրանսպորտը, էլեկտրագնացքները, այսօր այդ ներքին սպառումը քչացել է: Այդ տարիներին նույնիսկ նախատեսվել է էլեկտրաէներգիա արտահանել մինչև Իրաք, ինչն այսօր երազանք է:
«Այս պայմաններում լրացուցիչ էլեկտրաէներգիա արտադրող համակարգեր ստեղծելը զուտ տնտեսական տեսանկյունից նպատակահարմար չէ: Բայց մենք ունենք պետական, ազգային անվտանգության հարց: Այս առումով պետական ծրագիր պետք է իրագործվի՝ համապատասխան հզորություններ ստեղծելու համար»,-ասում է Վահե Դավթյանը և հավելում, որ եթե առաջնորդվենք միայն բիզնես շահերով, ապա այսօր նպատակահարմար չէ նույնիսկ ատոմակայանի շահագործումը:
Նրա խոսքով՝ էլեկտրագեներացման մեջ ատոմակայանի «փայաբաժինը» կազմում է մինչև 30 տոկոս: Իսկ Ռուսաստանից վերջերս ստացված 30 մլն դոլարի դրամաշնորհը և 270 մլնի վարկը լուրջ բեռ է մեզ համար և հաշվարկված է, որ այն անդրադառնալու է արտադրվող վերջնական սակագնի վրա՝ 2,5 դրամի չափով: Սակայն այն մեզ համար ազգային անվտանգության խնդիր է լուծում և մի կողմ է դրվում տնտեսական նպատակահարմարությունը: Վահե Դավթյանն ասում է, որ պետությունը նույն կերպ պետք է վարվի նաև այլընտրանքային էլեկտրաէներգիայի դեպքում:
«Մաքուր էներգիա» ՀԿ նախագահի խոսքով՝ իրենք ունեն գիտական ուսումնասիրություններ, ոլորտը զարգացնելու առաջարկություններ, սակայն տնտեսական և բիզնես շահի գործոնը խանգարում է:

Some Experts Claim that Alternative Energy is a Luxury for Armenia
While much of the world is investing in alternative energy, Armenia lags far behind and remains reliant on traditional sources like huge hydro-electric power plants, nuclear, and thermal.
Levon Aghekyan, CEO of Energy Scientific Research Institute Ltd., told Hetq that Armenia has seen a boom in small hydro-plants in the past few years. The twenty such plants operating in 2002 have grown to 170 today. And more are being constructed.
Levon Aghekyan
Aghekyan says that such plants produced 150 million KWh in 2002 and 700 million KWh today.
“This is a great and unprecedented success. No other country has seen such an increase in 10-12 years. Armenia’s Public Services Regulatory Commission has set very correct tariffs for small hydro-plants and the private sector has taken an interest. All such plants are in private hands and have been built with private resources,” says Aghekyan.
As regards environmental issues that these plants cause, Aghekyan notes that the primary culprit is the specific hydro-plant and not the government. He says that the government has set specific flow norms that must be followed so that river outflows remain at sustainable levels. If these norms aren’t met, then the plant owners are to blame.
Wind power is also developing at a fast clip worldwide. Armenia lags in this regard. Aghekyan says that at the start of the 2000s research into wind power was carried out but the tariffs involved turned off private investors.
“There’s a problem here that must be resolved. No private investor will take the plunge if the payback period is too long. I cannot say if the tariffs are good or not since I haven’t done the research. But if a similar tariff like the one given to small hydro-plants was in place, I am convinced that the private sector would take a greater interest in wind power. I believe the tariff should be reviewed and it is at present,” says Aghekyan.
He says that the research done 10-12 years ago is now dated. The potential estimated back then no longer corresponds to reality. It has tended to decrease, according to Aghekyan who points to the necessity of new studies.
Regarding solar power, Aghekyan says it’s a dispersed energy source and cannot be regarded as a prime source.
“When they say that Armenia is a sunny country, naturally they are correct. Another question arises due to the technology. The net cost is high and the rate to ensure profitability will be higher than the rate applied to the end consumer. A solar specialist says that the sun is cheap and plentiful. It is absolutely not cheap. Sure, it’s plentiful but it’s not constant. The same holds true for wind power. They fluctuate greatly according to the season and time of day. Relying solely on these sources would be foolish. The nuclear plant, the two hydro-cascades and our thermal plants form the basis. Solar and wind power cannot serve as fundamental sources,” argues Aghekyan.
For example, in the rural areas of Germany solar technologies are widely used, but they are not system-wide for individual consumers. Subsidies are applied. The government allocates resources to develop green energy, and this has resulted in the expansion of solar power. In Armenia renewable energy isn’t subsidized and energy saving technologies are left to the whim of consumers.
“I read somewhere that all of Armenia can be powered via solar. This is nonsense. Let’s say we built a photovoltaic plant. That energy isn’t needed during the day but at night. But there is no sun at night. What must be done? Either you have to heat water and use it later, or else charge batteries that will give electricity for 24 hours. For that, one must install batteries with four times more power than the plant. This results in additional investment outlays,” says Aghekyan.
The sun provides energy for 5-6 hours in the summer and less in winter. Aghekyan says that solar, due to its inconsistency, isn’t enough to fulfill all our energy needs.
Vahe Davtyan, who heads the Clean Energy NGO, believes that the question of investing in alternative energy must be split into two parts.
Vahe Davtyan
Armenia’s only operating wind plant, located in Lori, was built ten years ago with an Iranian grant. The rate for the wind generated electricity exceeds 40 drams. It’s not a convenient rate for consumers.
According to Davtyan, the same holds true for solar, even though it’s cheaper than wind.
“Without government subsidies, alternative energy in Armenia, and in any other country, cannot develop. It’s quite expensive and requires infrastructure, which we don’t have in Armenia. That Lori wind plant cost US$5 million. There’s a question of payback,” says Davtyan.
Davtyan questions whether the government will ever subsidize such technologies, especially since the country has an electricity surplus and doesn’t know where to use it. The factories and electric transport of years ago no longer operate. Domestic consumption has decreased.
“Given these conditions, the creation of additional electricity generating systems is not reasonable purely from an economic perspective. But we face a national security issue. In this context, a state program must be initiated to create such corresponding power,” says Davtyan, adding that if we are solely guided by business interests even the nuclear plant shouldn’t be operating.
Davtyan says that Armenia’s nuclear plant produces 30% of the country’s electricity. The $30 million grant and the $270 million loan recently received from Russia is a serious burden for Armenia. Estimates say these amounts will add another 2.5 drams to the final electricity rate.
Davtyan says that he has scientific studies on the issue and has received proposals to develop the sector, but that business and economic interests prevent any such growth.