Այլընտրանքային էներգետիկան Հայաստանի համար «ճոխություն» է
Ամբողջ աշխարհում զարգանում է այլընտրանքային էներգիան, օգտագործում են վերականգնվող աղբյուրներ, սակայն Հայաստանում այս ուղղությամբ արդյունքները շոշափելի չեն: Այստեղ էներգիայի հիմնական աղբյուրը շարունակում է մնալ «ավանդականը»՝ մեծ հիդրոկայանները, ատոմային էներգետիկան և ջերմակայանները:
«Էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Աղեկյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ վերջին տարիներին Հայաստանում փոքր ՀԷԿ-երի ոլորտում աննախադեպ ծրագիր է իրականացվել: Նրա խոսքով, եթե 2002թ-ին գործում էր մոտ 20 ՓՀԷԿ, այսօր դրանց թիվը մոտ 170 է: Կան նաև կառուցման փուլում գտնվողներ փոքր հիդրոկայաններ:
Լևոն Աղեկյան
Լ. Աղեկյանն ասում է, որ 2002թ-ին ՓՀԷԿ-երի կողմից արտադրվել է 150 մլն կվտ/ժ էներգիա, իսկ վերջին տարիներին մոտ 700 մլն կվտ/ժ-ից ավելի:
«Սա լուրջ հաջողություն է, աննախադեպ է: Ոչ մի երկրում նմանատիպ զարգացում, ընդամենը 10-12 տարվա ընթացքում չի կատարվել: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից ՓՀԷԿ-երի համար տրվել է շատ ճիշտ սակագին, որը մասնավոր բիզնեսի մոտ առաջացրել է հետաքրքրություն: Բոլոր փոքր ՀԷԿ-երը մասնավոր են և կառուցվել են սեփական միջոցներով»,-ասում է Լ. Աղեկյանը:
Անդրադառնալով ՓՀԷԿ-երի կողմից առաջացրած բնապահպանական խնդիրներին, գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրենը նշում է, որ դրա հիմնական մեղավորը կոնկրետ ՓՀԷԿ-ն է, ոչ թե պետությունը: Ըստ նրա՝ ջրի համար գոյություն ունի սանիտարական նորմ, պետք է հետևել, որ նորմատիվային պահանջները պարտադիր պահպանվեն և գետի ջուրը 100 տոկոսով չվերցնեն և ուղղեն էներգիայի ստացմանը: Եթե չեն կատարվում այդ նորմերի պահանջները, ապա միակ մեղավորը փոքր ՀԷԿ-երն են, դրանց սեփականատերերը:
Աշխարհում մեծ թափով զարգանում է նաև հողմային էներգետիկան: Այդ ուղղությամբ Հայաստանում առաջընթաց գրեթե չկա: Լևոն Աղեկյանն ասում է, որ 2000-ական թվականների սկզբներին իրականացվել են քամու էներգիայի ներուժի հետազոտություններ: Սակայն, հողմակայանների համար գործող սակագինը բերում է նրան, որ մասնավոր բիզնեսը չի ցուցաբերում հետաքրքրություն:
«Այստեղ խնդիր կա, որը պետք է լուծել: Ոչ մի մասնավոր ներդրում չի անի, եթե ետգնման ժամկետը շատ մեծ է: Ես չեմ կարող ասել, որ լավ սակագին չէ, ինքս նմանատիպ հետազոտություններ չեմ կատարել, բայց եթե լիներ այնպիսի սակագին, ինչպիսին տրվեց փոքր ՀԷԿ-երին, ապա համոզված եմ, որ մասնավոր բիզնեսը շատ արագ այդ ոլորտում ակտիվություն կցուցաբերեր: Կարծում եմ, որ պետք է վերանայել սակագինը և հիմա այդ գործընթացը գնում է»,-ասում է Լևոն Աղեկյանը:
Ըստ նրա՝ 10-15 տարի առաջ կատարված հետազոտությունները, քամու չափագրումներն արդեն հնացել են: Այն ներուժը, որ գնահատված էր, արդեն չի համապատասխանում իրականությանը, և նվազման միտում է նկատվում: Պետք է նորից կատարել չափագրումներ:
Շատ է խոսվում հատկապես արևային էներգիայի մասին: Լևոն Աղեկյանն ասում է, որ արևային էներգիան ցրված էներգիա է և չի կարող հանդիսանալ որպես էներգիայի հիմնական աղբյուր:
«Երբ ասում են արևային երկիր է՝ իհարկե ճիշտ է, ուրիշ հարց, որ պայմանավորված գործող տեխնոլոգիաներով արևային էներգիայի ինքնարժեքը բարձր է և շահութաբերություն ապահովող սակագինն ավելի բարձր կլինի, քան թե վերջնական սպառողի համար գործող սակագինը: Արևային էներգիայի մասնագետն ասում է՝ շատ է արևը, էժան է և այլն: Ոչ, բացարձակ էժան չէ: Այո շատ է, բայց ամենակարևոր խնդիրներից մեկն այն է, որ արևային էներգիան կայուն չէ: Ոչ քամու, ոչ արևի էներգիաները կայուն չեն, դրանք խիստ տատանողական են ըստ ժամերի, եղանակների և տարվա սեզոնների: Դրանց վրա հիմք դնելը սխալ է: Ատոմային կայանը, գործող երկու հիդրոկասկադները, ջերմակայանները բազիսային են, արևայինն ու հողմակայանները չեն կարող հանդիսանալ որպես էներգիայի հիմնական աղբյուրներ: Դրանք և թանկ են և անկայուն»,-նշում է Լ. Աղեկյանը:
Օրինակ՝ Գերմանիայի գյուղական վայրերում համատարած օգտագործվում են արևային տեխնոլոգիաները, սակայն անհատ սպառողի համար, դրանք համակարգային չեն: Այնտեղ գոյություն ունի սուբսիդավորման ռազմավարություն: Պետությունը գումարներ է հատկացնում «կանաչ էներգետիկայի» զարգացման համար և հենց դա է բերել արևային էներգետիկայի զգալի զարգացմանը: Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկան չի սուբսիդավորվում և էներգախնայող տեխնոլոգիաների կիրառումը մնում է սպառողի հայեցողությանը:
«Մի տեղ կարդացի, որ Հայաստանի ամբողջ տարածքը կարելի է ապահովել միայն արևային էներգիայով: Դա նոնսենս է: Ասենք թե, ֆոտովոլտային կայանը կառուցեցինք: Այդ էներգիան ցերեկը պետք չէ, պետք է երեկոյան, իսկ երեկոյան արև չկա, ի՞նչ պետք է անենք: Կամ պետք է ջուր տաքացնենք, որ հետո այդ տաք ջուրը օգտագործենք, կամ մարտկոցներ լիցքավորենք, որոնք կբավարարեն էլեկտրաէներգիայով 24 ժամ: Իսկ դրա համար պետք է կայանի հզորությունից չորս անգամ ավելի հզոր մարտկոցներ տեղադրվեն, ինչը բերում է ներդրման ծախսերի ավելացմանը» -ասում է Լ. Աղեկյանը:
Արևը ամառվա սեզոնին տալիս է էներգիա օրվա ընթացքում 5-6 ժամ, ձմռանը՝ ավելի քիչ: Լևոն Աղեկյանն ասում է, որ միայն արևային էներգիայի արտադրանքի դեպքոմ հնարավոր չի լինի էներգիայի գրաֆիկի ապահովումը, քանի որ այդ էներգիան կայուն չէ:
«Մաքուր էներգիա» ՀԿ նախագահ Վահե Դավթյանն էլ կարծում է, որ այլընտրանքային էներգետիկայի ներդրման նպատակահարմարության հարցը պետք է բաժանել երկու մասի: Առաջինը տնտեսական մասն է:
Վահե Դավթյան
Հայաստանում գործող միակ հողմակայանը կառուցվել է 10 տարի առաջ՝ իրանական դրամաշնորհի շրջանակներում: Այն գտնվում է Լոռու մարզում: Քամուց ստացված էլեկտրաէներգիայի սակագինը գերազանցում է 40 դրամը, ինչն այն սակագինը չէ, որը կարող է մրցակցային և նպատակահարմար լինել սպառողի համար:
Ըստ ՀԿ-ի նախագահի, նույնը վերաբերում է նաև արևային էներգիային, թեև վերջինս ավելի էժան է: «Առանց պետական սուբիսդավորման այլընտրանքային էներգետիկան Հայաստանում և որևէ այլ երկրում չի կարող զարգանալ: Բավականին թանկ է, պահանջում է ենթակառուցվածքներ, որն այսօր չկան Հայաստանում: Նույն հողմակայանը կառուցելու համար մոտ 5 մլն դոլար է ծախսվել: Բնականաբար վերադարձնելիության խնդիր է առաջանում»,-ասում է Վահե Դավթյանը:
Զրուցակցիս խոսքերով պետության կողմից սուբսիդավորումը մեծ հարցականի տակ է, հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ առանց այն էլ Հայաստանում կա էլեկտրաէներգիայի ավելցուկ և չգիտեն, թե որտեղ այն սպառել: Եթե տարիներ առաջ լայն թափով գործում էին գործարանները, էլեկտարական տրանսպորտը, էլեկտրագնացքները, այսօր այդ ներքին սպառումը քչացել է: Այդ տարիներին նույնիսկ նախատեսվել է էլեկտրաէներգիա արտահանել մինչև Իրաք, ինչն այսօր երազանք է:
«Այս պայմաններում լրացուցիչ էլեկտրաէներգիա արտադրող համակարգեր ստեղծելը զուտ տնտեսական տեսանկյունից նպատակահարմար չէ: Բայց մենք ունենք պետական, ազգային անվտանգության հարց: Այս առումով պետական ծրագիր պետք է իրագործվի՝ համապատասխան հզորություններ ստեղծելու համար»,-ասում է Վահե Դավթյանը և հավելում, որ եթե առաջնորդվենք միայն բիզնես շահերով, ապա այսօր նպատակահարմար չէ նույնիսկ ատոմակայանի շահագործումը:
Նրա խոսքով՝ էլեկտրագեներացման մեջ ատոմակայանի «փայաբաժինը» կազմում է մինչև 30 տոկոս: Իսկ Ռուսաստանից վերջերս ստացված 30 մլն դոլարի դրամաշնորհը և 270 մլնի վարկը լուրջ բեռ է մեզ համար և հաշվարկված է, որ այն անդրադառնալու է արտադրվող վերջնական սակագնի վրա՝ 2,5 դրամի չափով: Սակայն այն մեզ համար ազգային անվտանգության խնդիր է լուծում և մի կողմ է դրվում տնտեսական նպատակահարմարությունը: Վահե Դավթյանն ասում է, որ պետությունը նույն կերպ պետք է վարվի նաև այլընտրանքային էլեկտրաէներգիայի դեպքում:
«Մաքուր էներգիա» ՀԿ նախագահի խոսքով՝ իրենք ունեն գիտական ուսումնասիրություններ, ոլորտը զարգացնելու առաջարկություններ, սակայն տնտեսական և բիզնես շահի գործոնը խանգարում է:

Для Армении альтернативная энергетика – “роскошь”
Во всем мире альтернативная энергетика развивается, используются восстанавливаемые источники энергии, однако в Армении ощутимые шаги в этом направлении не предпринимаются. В нашей стране основными источниками энергии продолжают оставаться крупные ГЭС, атомная энергетика и ТЭЦ.
В беседе с Hetq.am генеральный директор ЗАО “Научно-исследовательский институт энергетики” Левон Агекян отметил, что в последние годы в Армении была осуществлена беспрецедентная программа строительства малых ГЭС: если в 2002 г. действовало около 20 малых ГЭС, то сегодня их число доходит до 170. И эти гидроэлектростанции продолжают строиться.
Левон Агекян
По словам гендирекора НИИ энергетики, в 2002 г. малыми ГЭС было выработано 150 млн кВт/ч электроэнергии, а в последние годы – свыше 700 млн кВт/ч.
“ Такого развития и всего за 10-12 лет не добивались ни в одной стране. Комиссия по регулированию общественных услуг установила для МГЭС правильный тариф, который вызвал интерес у частного бизнеса. Все малые ГЭС являются частными и построены на средства предпринимателей”,- сообщил Л.Агекян.
Касаясь экологических проблем, вызываемых малыми ГЭС, наш собеседник сказал, что в этом случае основным виновником является конкретная гидроэлекростанция, а не государство. Для воды существуют санитарные нормы, и нужно следить за обязательным выполнением нормативов, не забирать из реки всю воду для выработки электроэнергии. Если эти требования не выполняются, то в этом случае вся вина лежит на владельцах малых ГЭС.
Во всем мире ветряная энергетика развивается ускоренными темпами. В Армении в этом направлении прогресса практически нет. В начале 2000-х годов был изучен потенциал энергии ветра, рассказал Левон Агекян. Однако из-за действующих для ветряных станций тарифов частный бизнес не проявляет интереса к этому виду энергии.
“Здесь есть проблема, которую нужно решить. Я не могу сказать, что тариф плохой, сам лично не проводил таких исследований. Но если бы были установлены такие же тарифы, что и для малых ГЭС, то я убежден, что частный бизнес сразу бы проявил активность в этой сфере. Думаю, нужно пересмотреть тариф, и сейчас такие шаги уже осуществляются”,- сказал Левон Агекян.
По его словам, проведенные 10-15 лет назад исследования и измерения ветра уже устарели, необходимо провести новые изучения. Много говорится о солнечной энергии. Левон Агекян отметил, что рассеянная солнечная энергия не может быть основным источником энергии. “Себестоимость солнечной энергии очень высока, что обусловлено действующими технологиями, поэтому тариф, который сможет обеспечить прибыльность, будет намного выше, чем установленный для потребителей окончательный тариф. Специалист по солнечной энергии говорит: много солнца, дешевая энергия и т.д. Нет, абсолютно не дешевая. Солнца, да, много, но одна из самых важных проблем состоит в том, что солнечная энергия не стабильна. Ни энергия ветра, ни энергия солнца не отличаются стабильностью. Они колеблются в зависимости от времени суток, погоды, сезона. Атомная станция, два действующих гидрокаскада, тепловые станции являются базисными, а солнечные и ветряные станции не могут быть основными источниками энергии. Они и дорогие, и нестабильные”, - сказал Левон Агекян.
В Германии, например, в сельских местностях повсеместно используются солнечные технологии. Здесь действует стратегия субсидирования. Государство выделяет средства на развитие “зеленой энергетики”, что и привело к ощутимому развитию солнечной энергетики. В Армении восстанавливаемая энергетика не субсидируется, и применение энергосберегающих технологий оставлено на усмотрение потребителя.
“Я где-то прочитал, что всю территорию Армении можно обеспечить солнечной энергией. Это нонсенс. Предположим, построим фотовольтную электростанцию. Эта энергия нужна не днем, а вечером, но вечером нет солнца. Что будем делать?” – заметил Агекян. Летом солнце дает энергию в течение 5-6 часов, зимой – еще меньше. В случае выработки только солнечной энергии нельзя будет обеспечить график энергии, так как она будет нестабильной, утверждает гендиректор НИИ энергетики.
А председатель общественной организации “Чистая энергия” Ваге Давтян считает, что вопрос целесообразности внедрения альтернативной энергетики необходимо разделить на две части. Первая часть – экономическая.
Ваге Давтян
Единственная в Армении ветряная станция была построена 10 лет назад на средства иранского гранта. Она находится в Лорийской области. Стоимость электроэнергии, получаемой от ветра, составляет 40 драмов. Но это не тот тариф, который может быть конкурентоспособным и целесообразным для потребителя.
По словам Давтяна, то же самое можно сказать о солнечной энергии, хотя она намного дешевле. “Без государственного субсидирования альтернативная энергетика не сможет развиваться ни в Армении, ни в любой другой стране. Это довльно дорогая энергетика, она требует соответствующих инфраструктур, которых сегодня в Армении нет. Для строительства ветряной станции потребуется 5 млн долларов”,- отметил Ваге Давтян.
По его словам, субсидирование со стороны государства находится под большим вопросом, учитывая и то обстоятельство, что в Армении и без того имеется излишек электроэнергии, с которой не знают, что делать. Если несколько лет назад в стране действовали многочисленные заводы, электротранспорт, то сегодня внутренний спрос сократился. В те годы даже предусматривалось экспортировать электроэнергию в Ирак, а сегодня это несбыточная мечта.
“В этих условиях создавать системы для выработки дополнительной электроэнергии с экономической точки зрения нецелесообразно. Однако существует вопрос государственной и национальной безопасности. В этом плане необходимо осуществить государственную программу по созданию соответствующих мощностей”,- подчеркнул Ваге Давтян, добавив, что если руководствоваться только бизнес-интересами, то сегодня даже эксплуатация атомной станции нецелесообразна.
Доля АЭС в электрогенерации доходит до 30%, отмечает наш собеседник. А предоставленные недавно Россией грант на сумму 30 млн долларов и кредит на сумму 270 млн являются для нас серьезным бременем и даже включены в окончательный тариф в размере 2,5 драма. Однако для нас атомная станция решает вопрос национальной безопасности, и в этом случае экономическая целесообразность отходит на второй план. По словам В.Давтяна, аналогичным образом государство должно поступить и с альтернативной электроэнергией.
Председатель ОО “Чистая энергия” сообщил, что у них имеются результаты научных исследований, предложения по развитию сферы, однако этому мешают экономические и бизнес-интересы.