Թմրամիջոցների անօրինական շրջանառությանը հակազդելու ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների նիստը
Հոկտեմբերի 14-ին տեղի ունեցավ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ-պետությունների թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման իրավասու մարմինների ղեկավարների համակարգող խորհրդի տասնյոթերորդ նիստը, որը նախագահում էին Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը և Համակարգող խորհրդի նախագահ, ՌԴ թմրամիջոցների շրջանառության վերահսկողության դաշնային ծառայության տնօրեն Վիկտոր Իվանովը:
Մասնակցում էին Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության ՆԳ նախարարությունների, Ղրղզստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր թմրամիջոցների վերահսկողության պետական ծառայության, Տաջիկստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր թմրամիջոցների վերահսկողության գործակալության, Ռուսաստանի Դաշնության թմրամիջոցների շրջանառության վերահսկողության դաշնային ծառայության, Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության և ՀԱՊԿ քարտուղարության ներկայացուցիչները:
Նիստի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը և կարևորելով համագործակցության նշանակությունը թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման գործում՝ մասնավորապես նշեց. «Ցանկանում եմ առանձնակի ընդգծել թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման իրավասու մարմինների ղեկավարների համակարգող խորհրդի դերը, որը հսկայական նշանակություն ունի հակաթմրամիջոցային պայքարի համաձայնեցված ռազմավարության և համատեղ միջոցների մշակման ու իրականացման գործում:
Հաշվի առնելով կուտակված փորձը՝ անհրաժեշտ է շարունակել թմրարտադրության հակազդմանը, թմրամիջոցների տեղաշարժի ուղիների հայտնաբերմանն ու կասեցմանը ուղղված համատեղ հակաթմրամիջոցային միջոցառումների իրականացման պրակտիկան:
ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման իրավասու մարմինների ղեկավարների համակարգող խորհրդի ջանքերով ձևավորվել է բազմակողմ հիմքի վրա միջազգային համագործակցության մեխանիզմ, ձեռք է բերվել փոխըմբռնում պետությունների իրավասու մարմինների և դրանց շահագրգիռ գերատեսչությունների միջև:
Համոզված եմ, որ այսօրվա նիստը զգալի ներդրում կունենա թմրահանցավորության դեմ պայքարի ընդհանուր գործում, ինչպես և նոր լիցք կհաղորդի ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների իրավապահ մարմինների համագործակցությանը»:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման իրավասու մարմինների ղեկավարների համակարգող խորհրդի նախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության թմրամիջոցների շրջանառության վերահսկողության դաշնային ծառայության տնօրեն Վիկտոր Իվանովը:
Նիստի օրակարգում ներառված էին թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման և համակարգող խորհրդի գործառութային ոլորտի մի շարք խնդիրներ:
Մասնավորապես՝ ներկայացվեց 2015 թ. երկրորդ կիսամյակում թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման համակարգող խորհրդի գործունեության հաշվետվությունը, քննարկվեցին ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների հակաթմրամիջոցային գերատեսչությունների իրավասու մարմինների ղեկավարների հաշվետվությունները նույն ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքի մասին՝ Աֆղանստանի տարածքից եկող համաշխարհային թմրասպառնալիքի դեմ պայքարում փոխգործակցության միասնական դիրքորոշում մշակելու վերաբերյալ առաջարկներով, առաջարկներ արվեցին Համակարգող խորհրդի գիտա-խորհրդատվական աշխատանքային խմբի ստեղծման վերաբերյալ, Համակարգող խորհրդի նախագահի նախագահի զեկուցման նյութերի և առաջարկների հիման վրա դիտարկվեց ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների իրավասու մարմինների միասնական դիրքորոշման ձևավորման հարցը՝ 2016 թվականին, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի՝ թմրամիջոցների համաշխարհային հիմնախնդրին նվիրված հատուկ նստաշրջանում ներկայացնելու համար, ներկայացվեցին Համակարգող խորհրդի 2016-2017 հիմնական միջոցառումների պլանի նախագիծն ու ՀԱՊԿ հակաթմրամիջոցային գործողությունների կենտրոնի ստեղծման աշխատանքի ընթացքը:
Օրակարգային հարցերի վերաբերյալ պատասխանատուների զեկույցներից և առարկայական ու շահագրգիռ քննարկումից հետո ստորագրվեցին ամփոփիչ փաստաթղթերը, ինչին հաջորդեց թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման գործում լավագույն արդյունքներ արձանագրած իրավապահների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը:
Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանն ու ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման իրավասու մարմինների ղեկավարների համակարգող խորհրդի նախագահ, ՌԴ թմրամիջոցների շրջանառության վերահսկողության դաշնային ծառայության տնօրեն Վիկտոր Իվանովը զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների հետ ճեպազրույցում սպառիչ պատասխաններ տվեցին բոլոր հարցերին:

Состоялось 17-ое заседание Координационного совета руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков
Сегодня, 14 октября состоялось семнадцатое заседание Координационного совета руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков государств – членов Организации Договора о коллективной безопасности, на котором председательствовали начальник Полиции Республики Армения Владимир Сергеевич Гаспарян и председатель КСОПН, директор Федеральной службы Российской Федерации по контролю за оборотом наркотиков Виктор Петрович Иванов.
На заседании приняли участие представители МВД Республики Беларусь, МВД Республики Казахстан, Государственной службы по контролю наркотиков при Правительстве Кыргызской Республики, Агенства по контролю за наркотиками при Президенте Республики Таджикистан, Федеральной службы Российской Федерации по контролю за оборотом наркотиков, Полиции Республики Армения и Секретариата ОДКБ.
На открытии заседания Координационного совета с приветственной речью выступил начальник Полиции Республики Армения, генерал-лейтенант Владимир Гаспарян. Подчеркнув важность сотрудничества в сфере борьбы с незаконным оборотом наркотиков, Владимир Сергеевич отметил: «В этом аспекте особо хочу отметить роль Координационного совета руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков, который имеет огромное значение в выработке и реализации согласованной стратегии и совместных мер антинаркотической борьбы.
С учетом накопленного опыта необходимо продолжить практику проведения совместных антинаркотических мероприятий, направленных на противодействие наркопроизводству, выявление и пресечение каналов поступления наркотиков.
Усилиями КСОПН ОДКБ налажен механизм международного сотрудничества на многосторонней основе, достигнуто взаимопонимание между компетентными органами государств и их заинтересованными ведомствами.
Уверен, что сегодняшнее заседание внесет существенный вклад в общее дело борьбы с наркопреступностью, а также придаст новый импульс сотрудничеству правоохранительных органов государств-членов ОДКБ».
Затем слово для выступления было предоставлено председателю Координационного совета руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков государств – членов ОДКБ, директору Федеральной службы Российской Федерации по контролю за оборотом наркотиков Виктору Петровичу Иванову.
На повестке дня стоял ряд вопросов, касающихся противодействия незаконному обороту наркотиков и функциональной сферы деятельности КСОПН.
В частности, был представлен отчет о результатах деятельности Координационного совета руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков во втором полугодии 2015 года, были обсуждены отчеты руководителей компетентных органов антинаркотических ведомств государств - членов ОДКБ о проделанной работе за тот же период, в том числе с предложениями по выработке консолидированной позиции о взаимодействии в борьбе с мировой наркоугрозой, исходящей с территории Афганистана, были сделаны предложения о создании научно-консультативной рабочей группы Координационного совета руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков государств – членов Организации Договора о коллективной безопасности по разработке стратегических направлений деятельности КСОПН, был рассмотрен вопрос формирования консолидированной позиции компетентными органами государств-членов ОДКБ по инициативам и предложениям к Специальной сессии Генеральной ассамблеи ООН по мировой проблеме наркотиков в 2016 году (по материалам доклада и предложений Председателя КСОПН), был представлен проект плана основных мероприятий КСОПН государств-членов ОДКБ на 2016-2017 годы и ход работы Центра антинаркотических операций ОДКБ.
После предметных и заинтересованных обсуждений, последовавших за отчетами отвественных лиц по вопросам повестки дня, были подписаны итоговые документы, пос ле чего состоялась торжественноая церемония награждения правоохранителей, показавшие лучшие результаты в деле противодействия незаконному обороту наркотиков
Начальник Полиции Республики Армения Владимир Гаспарян и председатель КСОПН, директор Федеральной службы Российской Федерации по контролю за оборотом наркотиков Виктор Иванов дали исчерпывающие ответы на вопросы представителей средств массовой информации.